• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Timemore Boşa Dönme Sorunu

Kahve çekirdekleri çok büyükse dişlilerin arasına girmiyor olabilir. Rica etsem öğüttüğünüz çekirdeklerin boyutunu 5 kuruş yanına koyarak fotoğraflayabilir misiniz?
buyrun hocam

Ekli dosyalar

• IMG_20200518_135025.jpg
    IMG_20200518_135025.jpg
    104.6 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20200518_135130.jpg
    IMG_20200518_135130.jpg
    108.7 KB · Görüntüleme: 51
Timemore'da o clicklerde hiç sorun yaşamadım, tersine yüksek clicklerde (27-28 üstünde) hem tutarsızlık artıyor hem de çok daha uzun sürüyor çekme. Ben çekirdekle ilgili olabileceğini düşünüyorum.

Şimdi elimdeki çekirdeklerden önce coffee sapiens evolution blendi denedim koyu kavrum olduğu için(koyu kavrumundan dolayı filtrede sarmadı bunu feda edeyim dedim :D) ancak çevirmeye başladığımda yine o boşa dönmeyi hissettiğim için uğraşmadım bile.Bu çekirdeklerin boyutu gerçekten büyük o yüzden hemen başka çekirdeğe geçtim.Cofferem sumatrayı denedim az miktarda kaldığı için çok kullanmadım 9gr çekirdek tam 4dk 15 sn sürdü 9klilkte.Bu çekirdeklerin boyutu gayet küçüktü bu arada
Böylelikle sorunun çekirdek kaynaklı olmadığı netleşmiş oldu. Şimdi asıl soru şu, 9-10 klikte bütün chestnut c2'ler mi böyle yoksa bizim değirmenlerde mi sorun var

Çekiyordum ben de tam şu şekilde öğüttüğüm ve öğütülmemiş çekirdekler

Ekli dosyalar

• 20200518_135559.jpg
    20200518_135559.jpg
    101.4 KB · Görüntüleme: 50
  • 20200518_135615.jpg
    20200518_135615.jpg
    130.1 KB · Görüntüleme: 44
Normalde filtre için kullaniyorum.Şimdi sizin için 10 klickde denedim.Çekirdekleri daha yavaş biçaklara aldiği kesin.Çunku daha rahat dönüyor.Ama size şoyle soyliyim 30-60 saniyede çekirdekler ögutuluyor ve son kalan 1-2 gram biçaklarda retansiyon yapıyor ve dönme serbestleşmiyor.Bu da size bitmemiş yanilgisi veriyor.Benim tecrübem bu şekilde oldu.Bence 1 dakika çevirip sonra kolu çıkarip bakin çekirdekler ne alemde

Normalde filtre için kullaniyorum.Şimdi sizin için 10 klickde denedim.Çekirdekleri daha yavaş biçaklara aldiği kesin.Çunku daha rahat dönüyor.Ama size şoyle soyliyim 30-60 saniyede çekirdekler ögutuluyor ve son kalan 1-2 gram biçaklarda retansiyon yapıyor ve dönme serbestleşmiyor.Bu da size bitmemiş yanilgisi veriyor.Benim tecrübem bu şekilde oldu.Bence 1 dakika çevirip sonra kolu çıkarip bakin çekirdekler ne alemde
Kimi çekirdeklerin yarısı parçalanmamış kimisi de french pressten kalın bir şekilde duruyor açtığımda.

Kimi çekirdeklerin yarısı parçalanmamış kimisi de french pressten kalın bir şekilde duruyor açtığımda.
İkinizin de koyduğu çekirdekler biraz buyuk.Burr sistemi de kucuk olduğundan alabildiğini almiş alamadiklari kalmış.İyi haber sizin değirmeninize özel bir sorun değil.Kötü haber büyük ćekirdeklerle boşa dönme problemi oluyor.
Düzenleme:Şimdi farkettim.Masanin üstune dediginiz gibi french press boyutunda parçalar dökülmüş.Demek ki çekirdek boyu etiyopyalar gibi kuçuk olmadiği surece espresso çekemiyor timemore

Son düzenleme:
İkinizin de koyduğu çekirdekler biraz buyuk.Burr sistemi de kucuk olduğundan alabildiğini almiş alamadiklari kalmış.İyi haber sizin değirmeninize özel bir sorun değil.Kötü haber büyük ćekirdeklerle boşa dönme problemi oluyor.
Düzenleme:Şimdi farkettim.Masanin üstune dediginiz gibi french press boyutunda parçalar dökülmüş.Demek ki çekirdek boyu etiyopyalar gibi kuçuk olmadiği surece espresso çekemiyor timemore
Ben çekirdekle alakalı olduğunu zannetmiyorum ama Mayıs ayı toplu aliminda siparis ettigim kahveler geldiğinde tekrar deneyip sonucu bildiririm

Bende de böyle bir sorun var ve çekirdekten olduğunu zannetmiyorum. Çok yorduğu için bıraktım Türk kahvesi yapmayı :)

Buraya @campos hocamı da etiketleyelim kendisi forumun timemore uzmanı gördüğüm kadarıyla

Estağfirullah hocam. Cevap yazan arkadaslarin hepsi, Timemore konusunda gayet tecrubeli.

Minipresso icin 8 gram civari ogutuyorum ve genelde 10-11 klik kullaniyorum. Normalden uzun suruyor ama ogutum kalitesinde bir sorunla karsilasmadim. Sure olarak da en fazla 1.5-2dk civarinda gordum.

2 gun once de soguk demleme icin 30 klikte toplam 2 seferde 55 gram civari cekirdek oguttum. Cok cok kisa surdu.

Belirttiginiz sureleri hic gormedim. 20 klikte 15 grami ogutmek ne kadar suruyor? Benim en fazla 30 saniye civari suruyor.

Estağfirullah hocam. Cevap yazan arkadaslarin hepsi, Timemore konusunda gayet tecrubeli.

Minipresso icin 8 gram civari ogutuyorum ve genelde 10-11 klik kullaniyorum. Normalden uzun suruyor ama ogutum kalitesinde bir sorunla karsilasmadim. Sure olarak da en fazla 1.5-2dk civarinda gordum.

2 gun once de soguk demleme icin 30 klikte toplam 2 seferde 55 gram civari cekirdek oguttum. Cok cok kisa surdu.

Belirttiginiz sureleri hic gormedim. 20 klikte 15 grami ogutmek ne kadar suruyor? Benim en fazla 30 saniye civari suruyor.
18 gram o 20-24 klik arasında 30-35 sn sürüyor

ben genelde pour over için kullanıyorum 19-20-21 click lerde öğütüyorum 18 gr kahve ortalama 30-40 saniye sürüyor.
bu zamana kadar 2-3 defa türk kahvesi için öğüttüm 7 gr kahve 8-9 click te 1,5-2 dk yı geçmemiştir.

20 klikte benim de en fazla o kadar sürüyor hocam, hiçbir sorun yok. 10 klikte yaşıyorum bu sıkıntıyı.

ben genelde pour over için kullanıyorum 19-20-21 click lerde öğütüyorum 18 gr kahve ortalama 30-40 saniye sürüyor.
bu zamana kadar 2-3 defa türk kahvesi için öğüttüm 7 gr kahve 8-9 click te 1,5-2 dk yı geçmemiştir.
C1 veya c2 mi hocam? Anladigim kadariyla bu modellerde var bu sıkıntı.

Geri