• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Termos Temizliği

Arif C.

Üye
İsim
Arif
Daha fazla  
İsim
Arif
Az önce başka bir konuda bazı arkadaşların termos temizliği ile sorunlar yaşadığını okudum. Kendi tecrübemi aktarayım dedim, belki bilmeyenlere faydası olur.

Yıllar önce contigo marka bir mug aldım. Acemilik zamanları, bulaşık makinesinde yıkadım. Çok kötü bir koku sindi. Defalarca yıkadım, sıcak-soğuk suda beklettim, vs ne denediysem özellikle kapaktaki o kokuyu çıkaramadım. Çamaşır suyu gibi kimyasalları denemedim.

Çözüm: hipokloröz asit. Bu konu ayrı bir başlığı hakediyor, meraklıları bakabilir. Ben de kendisiyle yeni tanıştım. Sprey halinde kapağa bolca sıkıp beklettim. Kalanını da termosun yarısına kadar doldurdum ve 2 saat kadar sonra açtığımda alt tarafı tertemiz, hatta sıfır gibiydi. Lütfen önyargılı bakmayın, zararlı bir kimyasal değil. Zaten 2dk lık bir araştırmada nasıl yapıldığından kullanım alanlarına kadar herşeyi öğrenirsiniz.

Özetle kozmetik kusurlar hariç termosumu sıfırladım diyebilirim. Arada bir temizliğini yapar kullanırım artık.

Telden kısa yazıyorum kusura bakmayın. Maksat bildiğimi paylaşayım istedim.

Not: Ben kimyager değilim arkadaşlar. Konunun uzmanı birisi eğer bilmediğimiz bir bilgiyle gelirse ben de burayı düzeltirim. Amacım sadece bulduğum pratik ve etkili yöntemi paylaşmak.
Hipokloröz asit açık yara tedavisinden ağız içinde kullanıma kadar oldukça geniş sağlık uygulamalarında ve gıda üzerinde kullanılan bir ürün(müş). Trrmos içinşinize yaramasa da bu basit, ucuz ve etkili yöntemi bir araştırın derim

Son düzenleme:
Bira yapımında kullanılan kokusuz pbw(suyla durulamak gerekiyor) ardından organik bir temizleyici olan starsan da temizlemede kullanılabilirdi diye düşünüyorum.

Pully caff kullanabilirsiniz.

Bir kutusu(900gr) sanırım 1 yıl yeter 120tl civarı bişey.

İçi karardıkça bir çay kaşığı atın ve kaynar su ile 30dk beklettikten sonra fırça ile temizleyin.

Pırıl pırıl olacağına eminim.

Açıkçası termosum için ben de çelik ile teması uygun olan espresso makinesi temizleyici toz gibi ürünleri kullanıyorum. Hipokloröz asit te sodyum hipoklorit (çamaşır suyu) gibi hipoklorit iyonlu bir madde, çelik ile teması uygun mu bir araştırmak gerekebilir. Sonuçta çamaşır suyu ve çelik te iyi bir ikili değil :(

@forgotten2006
Diğer konuda yazdığınız cevabınıza ithafen bende bu konudan yöntemimi paylaşayım.

"Kalıntı riski nedeniyle" ben genelde ağır deterjan ve kimyasal kullanmıyorum. Termos için kullandığım esasan birden fazla yöntem var. Bu yöntemlerin aslında mutfakta bir çok üründe de zaman zaman kullanıyorum.

Biberon için üretilmiş deterjanlar
Normal bulaşık deterjanı yerine iç ve dış temizliğini günlük temizliklerde yaparken kullanırım. Sadece termos için değil, diğer hassas yada özen gösterdiğim bütün mutfak gereçlerinde normal bulaşık deterjan yerine kullanırım. Su şişesi vs gibi ürünler.

Maden suyu
Seneler önce aldığım "aladdin termos" da ki resmi temizleme önerisidir. Az miktarda kirlenmiş, kahve çay vs kalantısı için uygun olsa da çok efektif bir yöntem değildir. Az lekeli yada kalıntılı zamanlarda kullanırım. Termos içine döküp bekletilir, sonra durulanır.

Beyaz Sirke
Termos ile birlikte, mutfakta bir başka sık kullandığım üründür. Sirke kokulu olsa dahi kalıcı koku bırakmaz. Hem kireç vs gibi durumlar için efektiftir, hem de dezenfektan özelliği de var. Bir miktar beyaz sirkeyi koyar her tarafına gelecek şekilde çalkalar, bez fırça vs ile fiziksel temizler, durularım.
Ayrıca kettle vs gibi ürünlerin kireç temizliğinde yine beyaz sirke kullanırım. Eğer kireç artık çok fazla oluşmuş ise limon tuzu kullanırım. Fakat termos için asla limon tuzu kullanmam.

Karbonat
Uzun uzun kalmış kahve lekesi vs varsa kullandığım çözümdür. Karbonatı sıcak su ile bekletirim termosun içinde. Sonra durularım. Kapak vs gibi diğer parçalarıda karbonatlı suda bekletirim.

Yukarıda ki 4 yöntem kendi termoslarımda kullandığım çözümlerdir. Şunu da belirtmek isterim, saydığım yöntemlerden bazıları sizin termosunuz için uygun olmaya bilir ve zarar verebilir. Özellikle asidik temizleyicileri metallar ile kullanırken dikkatli olunmalıdır, aşındırma etkisi vardır. Kullanırken dikkatli olmak, termosunuz için uygun olup olmadığını araştırmak gerekir.

Son düzenleme:
Açıkçası termosum için ben de çelik ile teması uygun olan espresso makinesi temizleyici toz gibi ürünleri kullanıyorum. Hipokloröz asit te sodyum hipoklorit (çamaşır suyu) gibi hipoklorit iyonlu bir madde, çelik ile teması uygun mu bir araştırmak gerekebilir. Sonuçta çamaşır suyu ve çelik te iyi bir ikili değil :(
Kimya bilimi ile aram pek iyi sayılmaz :) eğer çelikte hipokloröz asit kullanmanın zararı olabileceğini düşünüyosanız, açıkçası ben de kullanmayayım. Yalnız ben zayıf bir çözelti hazırlayıp az süreler temas ettirmiş oluyorum, böylece en azından izlenim olarak pek zarar vermişim gibi gelmiyor bana.
Hipokloröz asitten gördüğüm asıl fayda kapaktaki o ne olduğunu çözemediğim ve asla gitmeyen kokudan kurtulmak oldu.

İlk mesaja da kimyager olmadığımı ekleyeyim bu arada, uyarınız için teşekkür ederim

Kimya bilimi ile aram pek iyi sayılmaz :) eğer çelikte hipokloröz asit kullanmanın zararı olabileceğini düşünüyosanız, açıkçası ben de kullanmayayım. Yalnız ben zayıf bir çözelti hazırlayıp az süreler temas ettirmiş oluyorum, böylece en azından izlenim olarak pek zarar vermişim gibi gelmiyor bana.
Hipokloröz asitten gördüğüm asıl fayda kapaktaki o ne olduğunu çözemediğim ve asla gitmeyen kokudan kurtulmak oldu.

İlk mesaja da kimyager olmadığımı ekleyeyim bu arada, uyarınız için teşekkür ederim
Rica ederim :) Kapak için antiseptik olarak mükemmel bir fikir aslında, ama dediğim gibi beni sadece çelik kısım korkutuyor 😔

"zayıf bir çözelti hazırlayıp az süreler temas ettirmiş oluyorum" düşüncesi yanılgıya itebilir, naçizane. Sıvılar kimyasal olsun ya da olmasın bir viskoziteye sahip. Bu da demek oluyor ki, biz görmesek de bir yüzey tutunması söz konusu.

Özetle zararlı bir bileşen olması durumunda termosun ham maddesinin malzeme kafes yapısını(moleküler bağlanma) bozma ihtimali mevcut. Paylaşmak istedim. :)

Bu sayfada hocl ile ilgili bazı bilgiler mevcut. Çeliğe herhangi zararlı bir etkisinin olmadığına yönelik bir makaleden alıntı da var.

Ben yine de söyleyeyim, konunun uzmanı değilim. Eğer sağlıkla ilgili herhangi bir risk oluşturabileceğini düşünüyorsanız lütfen bildirin, yöneticiler de konuyu silsinler. Sağlık hassas mevzu, pratik bilgi derken hata yapmayalım

Geri