• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

temiz bardak sorunu

cayisse

Üye
bir sorunum var arkadaslar,

delter-c40 ve mormora uclusu ile demleme yapiyorum. onceden porselen bardakta ictigim icin pek gozume takilmasa da seffaf bardaga gectigimden beri kahvenin en azindan benim bekledigim kadar temiz olmadigini gordum. bir aeropress ya da french press kadar kirli degil keisnlikle ancak goruntu olarak powdery. kasikla inceledigmde temiz gorunuyor ancak bardakta powdery. gunes isigina tuttugumda cok daha bariz.

kahve pusulasina gore ayarlamaya calistim ancak degisen gozle gorulur birsey yok.

18-22 klik arasinda denemeler yaptim

demleme 2:20 - 2:40 gibi bitiyor

kullandigim su pinar madran.

kahvenin tadindan keyif aliyorum ancak temiz bardaga takintim var.

bir oneriniz olur mu?

Berrak, güzel renkli bir bardak sanırım kastettiğiniz. Bulanık gibi mi çıkan bardak. Bardak dibinde de toz olmadığını düşünüyorum 🤔

Bulanıklığın genel kaynağı fincana ulaşan yağ ve küçük parçacıklar. Hızlı dökümde filtreden geçebiliyor bunlar, onu kastettim.

kahve pusulasina gore demlemeyi ayarladigimda daha kalin ya da faha kisa surede demle diyordu.

normalde delter icin 18-20 ogutuyordum. 22ye ciktim. demlemeyi de dolayisi ile kisalttim biraz daha hizli basiyorum ancak bulanik. yarin gunduz bir fotograf yukleyecegim.

belki de benim.beklentilerim yuksek.

kahve pusulasina gore demlemeyi ayarladigimda daha kalin ya da faha kisa surede demle diyordu.

normalde delter icin 18-20 ogutuyordum. 22ye ciktim. demlemeyi de dolayisi ile kisalttim biraz daha hizli basiyorum ancak bulanik. yarin gunduz bir fotograf yukleyecegim.

belki de benim.beklentilerim yuksek.

Chemex ile demlemek daha çok hoşunuza gidecektir 😁 aklıma gelen tek şey suyun kilerde vs. bir yerde çok beklemiş olması...

tekrar merhaba arkadaslar,

ben bu temiz fincan olayini bir turllu cozemedim.

delter'i biraktim hatta v60'a gectim.

kendi yaptigim kahvelerin berrakligini karsilastirabilecgeim bir olcut ya da kahve pusulasi gibi bir pusula var mi blidiniz?

Delterde hızlı basıyorsanız, bir nebze sorun yaratabilir ama V60 da böyle bir sorunu yaşamamanız lazım.

V60'ı hangi metodla demliyorsunuz? Rao Spin, vs yapıyor musunuz?

delterda en erken 2:20'de bitiyor. cok hizli bastigimi soyleyemem.

v60i hoffman ya da eski forumdaki bugun ictigim kahve basligindaki yontemlere gore yapiyorum.

evet rao spin her seferinde yapiyorum

Sizin için bu kadar önemli ise chemex deneyebilirsiniz daha temiz bir bardak çıkarıyor.

filtre yerine tam oturmamışsa bazen benim de başıma geliyor, hızlı basım ve filtreyi iyi oturtmamak olarak düşünmüştüm nedenini.

Sizin için bu kadar önemli ise chemex deneyebilirsiniz daha temiz bir bardak çıkarıyor.

dediginiz gibi chemexi dusunmeye basladim ancak delter ya da v60 ile elde ettigim kahvenin normal berraklikta oldugundan yani benim hatam ve kullandigim ekipmanlar ile ilgilinsorunlardan kaynaklanmadigindan emin olmam lazim.

kahve berrakligini gosteren bir chqrt ya da kilavuz yok mu ki :(

ben hem v60 hemde delter ile demliyorum. delter ile daha berrak bardaklar çıkıyor ama yanyana koyulduğunda çok da farklı değiller.
kullandığınız su nedir?

Geri