• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

SSP Dişli / Bıçak (Burr) Setler

bir haftadır filtre demlemeleri hem comandante ile hem ssp MP takılı df64 ile içiyorum. filtre performansı güzel ve burada yapılan yorumlar gibi clarity daha ön planda gerçekten de. Ama yine de comandante ile yapılan fincanla kıyasladığımda tatlılık hiç hiç yok MP fincanlarında. Bunu aşmak için ne yapmalıyım bilmiyorum, yeterince seasoning mi yok acaba ( 1kg) yoksa burr karakteristiğinden kaynaklı olarak demlememi buna göre değiştirip demleme sürelerimi mi uzatmalıyım tatlılığı artırmak için? Demleme süresi uzatmak da çok mümkün gözükmüyor 4 parçalı döküş yapsam bile mevcut öğütüm boyutunda 2:30larda bitiyor demlemem. Daha inceye gitmeliyim ya da bilemedim? Comandante ile kıyaslayan varsa deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

bir haftadır filtre demlemeleri hem comandante ile hem ssp MP takılı df64 ile içiyorum. filtre performansı güzel ve burada yapılan yorumlar gibi clarity daha ön planda gerçekten de. Ama yine de comandante ile yapılan fincanla kıyasladığımda tatlılık hiç hiç yok MP fincanlarında. Bunu aşmak için ne yapmalıyım bilmiyorum, yeterince seasoning mi yok acaba ( 1kg) yoksa burr karakteristiğinden kaynaklı olarak demlememi buna göre değiştirip demleme sürelerimi mi uzatmalıyım tatlılığı artırmak için? Demleme süresi uzatmak da çok mümkün gözükmüyor 4 parçalı döküş yapsam bile mevcut öğütüm boyutunda 2:30larda bitiyor demlemem. Daha inceye gitmeliyim ya da bilemedim? Comandante ile kıyaslayan varsa deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
Merhaba
Denemeleriniz nasıl gidiyor?
Vereceğiniz cevaplara göre ben de satın almayı düşünüyorum. Cmd kullanan biri için 9500 liralık farka değiyor mu sizce?
Fincanda tatlılık önemli benim için

Merhaba
Denemeleriniz nasıl gidiyor?
Vereceğiniz cevaplara göre ben de satın almayı düşünüyorum. Cmd kullanan biri için 9500 liralık farka değiyor mu sizce?
Fincanda tatlılık önemli benim için
Ben bu konuyu redditten de biraz takip ettim. Genelde yorumlar 5,6 kg dan sonra birden tatta ani bir iyileşme olduğu yönünde Ben daha 1.5 kg gibi bir seviyedeyim o yüzden henüz bir şey değişmedi diyebilirim. :) ucuz çekirdek bulmam lazım şu an seasoning olmamış haliyle güzel clarity iyi falan ama tatlılığın azlığı rahatsız ediyor

Yaklaşık 1 senedir filtrede sadece mp kullanıyorum. Çok özel çekirdekleri cmd ile öğütürüm diyordum, birkaç kere öyle de yaptım ama mp’den daha iyi sonuç almadım açıkçası. Cmd çok uzun süredir hiç kullanmadım. Genelde 18:300, çok ince olmayan öğütümler ve 4 veya 5 parçalı döküşle demleme süresini görece uzatarak en iyi sonuçları alıyorum. Tatlılıktan yana eksiklik pek hissetmedim ama bana 12 kg kadar season edilmiş olarak gelmişti dolayısıyla seasonsız halini bilmiyorum.

Ben ilk aldığımda 3kg kadar sanalbaharat çekirdeği ile seasoning yapıp öyle kullanmaya başladım. Toplamda da heralde 6kg kadar öğütmüşümdür. Filtre deneyimimi çok farklı yerlere taşıdı MP. Tatlılıktan yana eksiklik hissetmedim hiç, bana göre tatlılığı da abartarak vermeden dengeliyor. Clarity çok ileri seviyede. Asiditeyi de nasıl rahatsız etmeden bu kadar belirginleştirebiliyor bilemiyorum. Olumsuz olaraj gövdeyi düşürdüğünü söyleyebilirim ama zaten hiç bir zaman gövde seven bir kahvesever olmamıştım. Önceden de kpro kullanıyordum.

Super, cok tesekkurler, son olarak
cast burr lerin ilk cikan birinci versiyonlari vardi, bunlar fellow ode ve lagom ile problem cikardi, bunun uzerine
v2 yada cast lagom denen yenilenmis versiyon cikti hemen uzerine, sizdeki hangi versiyon ogrenebilirmiyim.
Biraz geç bir cevap olacak ama almayı düşünenler için burada dursun.
Ssp cast almayı düşündüğüm için gelbura’dan fotoğraf istedim. Anladığım kadarıyla ellerindeki v2 dişli.
Yabancı forumlardan gördüğüm kadarıyla v2 dişlilerin arka yüzeyinde sabit ve dönen dişliler ayrı ayrı işaretlenmiş. V1de böyle bir işaret yok. Gelbura’dan istediğim fotoğrafta bu işaretler vardı. Yani v2 versiyonu

Ssp cast almayı düşündüğüm için gelbura’dan fotoğraf istedim. Anladığım kadarıyla ellerindeki v2 dişli.
Yabancı forumlardan gördüğüm kadarıyla v2 dişlilerin arka yüzeyinde sabit ve dönen dişliler ayrı ayrı işaretlenmiş. V1de böyle bir işaret yok. Gelbura’dan istediğim fotoğrafta bu işaretler vardı. Yani v2 versiyonu
Tesekkurler bilgi için, ben cevap alamamıştım, o yuzden sipariş vermedim.
eger satın aldıysanız, ulaşıp denedikten sonra tekrar teyit edebilirmisiniz.

Ben de epey bir araştırmıştım geçenlerde. Doğru terimler nedir bilmiyorum ama v2'de burr'daki her bir parçada 7 bıçak/diş olduğunu öğrendim. v1'de ise 6 tane. Genbura ürün sayfasındaki fotograflardan v2 gibi görüyor.

Haber ederim mutlaka. Ode/df64 arasında gidip geliyorum. Sadece filtrede kullanacağım için muhtemelen ode alacağım

Ben de epey bir araştırmıştım geçenlerde. Doğru terimler nedir bilmiyorum ama v2'de burr'daki her bir parçada 7 bıçak/diş olduğunu öğrendim. v1'de ise 6 tane. Genbura ürün sayfasındaki fotograflardan v2 gibi görüyor.
Evet dogru, kesici yuzeyin fotografı varsa oradan kontrol edebiliriz

Fotografta şu şekilde:

ben filtre için multipurpose kullanıyorum. ama cast burr ü de merak ediyorum, başta sipariş ederken clarity daha yüksek olduğu için mp almıştım.

Cmd tarzı klasik tadını seviyorsanız mp ile aynı tadı alamazsınız.
Yeni tadlara açığım, kahvenin değirmene göre değiştini görmek güzel olabilir.

Yalnızca filtre espresso geçişleri çok karın ağrısıysa cmd'yi filtre için bırakmak isterim. Ayda bir alignmentı bozulacaksa hayatımı kolaylaştırmayacak nihayetinde. Ayrıca espresso makinem modları yapılmış da sonuçta gaggia classic pro. Basıncı ayarlayamadığımdan modern espresso muhabbetlerine pek giremeyeceğim gibi duruyor, ayrıca espressoyu öyle sever miyim sevmez miyim soru işaretleri var kafamda. Paper tarzı kahvecilerde rica etsem hazırlayabilirler belki.

Yeni tadlara açığım, kahvenin değirmene göre değiştini görmek güzel olabilir.

Yalnızca filtre espresso geçişleri çok karın ağrısıysa cmd'yi filtre için bırakmak isterim. Ayda bir alignmentı bozulacaksa hayatımı kolaylaştırmayacak nihayetinde. Ayrıca espresso makinem modları yapılmış da sonuçta gaggia classic pro. Basıncı ayarlayamadığımdan modern espresso muhabbetlerine pek giremeyeceğim gibi duruyor, ayrıca espressoyu öyle sever miyim sevmez miyim soru işaretleri var kafamda. Paper tarzı kahvecilerde rica etsem hazırlayabilirler belki.
Hocam modern espresso yapamayacaksanız ve sadece espresso için olacaksa mp almayın. Ama filtrede mp çok iyi diyebilirim.

Filtrede çok iyi evet, ama cmd ye kıyasla iyi fincanı yakalamak bir tık daha zor. Sweetness eksik fincanlar çıkarıyordum başta hep, bir yerden sonra inceye gitmek çözmüyor.demleme süresini uzatınca istediğime ulaştım. Şu an çoğu kahvede mp bariz daha iyi. Nadiren bazı kahvelerde ( genelde anaerobiclerde) cmd daha iyi sonuç veriyor.

A
Merhabalar, tecrübelerinizi paylaşır mısınız? Cmd var, espresso tarafında öğütmekten sıkıldığım için satın almak istiyorum. HU ve multipurpose arasında kaldım. :unsure:
Benzer durumdayız.
Bende CMD var, Lelit Mara X le mutlu mesut gidiyorduk aslında ama hem espresso da bir türlü istediğim tadı yakalayamamam, elde çekmenin zorluğu ama aslında en önemlisi yeni şeyler deneme isteği ve tüketim toplumuna ait birey olmam nedeniyle geçen ay DF64 ön siparişi verdim.
Aklımda MP Burr almak da var, tabi şu anda fiyat belli olmadığı için net bir şey söyleyemiyorum.

Pour over ve espresso tüketimim eşit ağırlıkta diyebilirm.
Şu modern espresso neymiş diye Lelit Mara X i 6 bar basınca indirdim, sonuçtan gayet memnun kaldım, hatta daha bile iyi oldu benim damak zevkime göre. MP nin pour over a etkisini de merak ediyorum.

Bu arada bur ne zaman gelecek ve ön sipariş alternatifi olacak muı acaba ? Yolda olduğu yönünde gebura dan bilgi aldım ama ön sipariş olacak mı öğrenemedim henüz.

Geri