• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Specific Coffee Cu-P Dripper İncelemesi - İlk Yerli Düz Taban Bakır Demleyici!

İsim
Levent
Herkese Merhaba,

Specific Coffee @specific.coffee , Cu-P serisi ile hem kahveyi hem bakırı kendi kültürümüzle harmanlayıp, ulaşılabilir kahve ekipmanları üreteceğini açıkladı ve serinin ilk ürünü olan Cu-P Demleyiciyi inceleme fırsatı buldum.

Cu-P dripper, bakırdan üretilmiş düz tabanlı bir demleyici. Düz tabanlı demleyiciler kanallanma riskini de azalttığından, ileri seviye kullanıcılar için olduğu kadar yeni başlayanlar için de çok uygun ekipmanlar.
  • En çok bilinen düz tabanlı demleyici Kalita Wave'e göre performansı nasıl?
  • Akış nasıl kontrol edilmiş?
  • Tıkanma sorunu var mı?
  • Kullanımı kolay mı?
İşte tüm bu soruların cevaplarını bu videoda vermeye çalıştım. Kanala abone olarak da bize destek olabilirsiniz.

İyi Seyirler... @PepukKahve

Düzenleme:
1)
Bakır ısıyı daha iyi tutar demişim. @selamet e teşekkürler. Videoda yazdığı gibi doğrusu, bakır ısıyı daha iletir ve dağıtır. Doğru yazıp yanlış söylediğim bir hata olmuş.
2) Videoda Cmd 26-27 klik altı tıkanmalar yaşadım demişim. Kahveye bağlı olduğunu söylemeyi unutmuşum. Kullandığım doğal işlenmiş bir Etiyopya kahvesi idi. 24 kliklere kadar indim diğer kahvelerle. Sorun yaşamadım. Teşekkürler @Bucolie
3) Ürünün yapısından bahsedecek olursak dış yüzeyi tamamen nikel kaplama ve özel vernikli, iç yüzey ise micron gümüş kaplamadır. Deneme ürününün içi kalay kaplamaydı. @specific.coffee

Son düzenleme:
Merhaba;
@teyyaredenkahve Levent Bey değerledirmeniz için çok teşekkür ediyoruz.

Ürün yarından itibaren satışta olacak ve ilk seri özel tanıtım fiyatı 195 TL'den satışa sunulacak.
Ayrıca ürüne ait Kalita 185 mm filtreler de önümüzde ki hafta stoklarımıza girmiş olacak.
Cu-P Serisi için V60 tarzı bir dripper gelir mi? :) @specific.coffee Malum hep piyasada yok hem de çok pahalı :) Gelirse ilk ürünü ben satın alacağım :)

Cu-P Serisi için V60 tarzı bir dripper gelir mi? :) @specific.coffee Malum hep piyasada yok hem de çok pahalı :) Gelirse ilk ürünü ben satın alacağım :)
İsmail Bey amacımız Cu-P markasıyla mümkün olabilen her türlü kahve makinasını üretmek ve yurt dışı pazarında bu anlamda bir satış hacmi yakalamak ve bunu başarabilirsek de yurt içi kahve severlerimize bu ürünleri daha uygun maliyetler sunabilmek.

Bu anlamda şu an atölyemizde bir bakır cezve - bakır kettle ve V60-02 modeli çalışılmakta. İnşallah en kısa zamanda bunların da ilk numune ürünlerini çıkarmayı planlıyoruz.

İsmail Bey amacımız Cu-P markasıyla mümkün olabilen her türlü kahve makinasını üretmek ve yurt dışı pazarında bu anlamda bir satış hacmi yakalamak ve bunu başarabilirsek de yurt içi kahve severlerimize bu ürünleri daha uygun maliyetler sunabilmek.

Bu anlamda şu an atölyemizde bir bakır cezve - bakır kettle ve V60-02 modeli çalışılmakta. İnşallah en kısa zamanda bunların da ilk numune ürünlerini çıkarmayı planlıyoruz.
V60-02 modelini sabırsızlıkla bekliyorum :)

Merhaba;

Ürün yarından itibaren satışta olacak ve ilk seri özel tanıtım fiyatı 195 TL'den satışa sunulacak.
Ayrıca ürüne ait Kalita 185 mm filtreler de önümüzde ki hafta stoklarımıza girmiş olacak.
Teşekkürler, umarım faydalı bir değerlendirme olmuştur.

Çıkış tarihi ve fiyatı bilmediğimden paylaşmamıştım. Şimdi sanırım ürün ile bilgiler tamamlanmış oldu.(y)

Teşekkürler değerlendirme için.

Bir sorum olacak:
Kalita ile demleme sonucu karşılaştırması yapabildiniz mi? Yani bütün parametreler aynıyken, hangi üründen nasıl bir sonuç aldınız? Tat profili, fincan kalitesi olarak soruyorum.

Teşekkürler değerlendirme için.

Bir sorum olacak:
Kalita ile demleme sonucu karşılaştırması yapabildiniz mi? Yani bütün parametreler aynıyken, hangi üründen nasıl bir sonuç aldınız? Tat profili, fincan kalitesi olarak soruyorum.

Selamlar, elimde şu an seramik Güral Kalita var. İsterseniz onunla karşılaştırabilirim ama ısı tutuşu farklı olacaktır. Tsubame serisi Kalita ekipmanım maalesef yok.

O yüzden yaklaşımım şu oldu:

1) İlk önce su testi yapıp, boşken ve ıslatılmış Kalita 185 filtre ile akış hızlarını ölçtüm. Bu testlerde Kalita ile hemen hemen aynı sonuçlar çıktı. (paslanmaz çelik olan hariç, onun akışı çok yavaş) Filtresiz 28-30 sn, yıkanmış filtre ile 58-60sn. seri üretimde delik farkları olursa, sonuçlar ufak tefek değişebilir.

2) Ekipmana alıştıktan sonra yaptığım 3 demlemede basit bir 0-10 Brix refraktometresi ile ölçüm yaptım. 1.5% civarı Brix ölçümleri aldım. 0.85 ile çarparsak 1.3% civarı diyebiliriz. Kalita ile hedef TDS de bu civarlarda diyebilirim.

Çıkan fincanları V60 ile karşılaştırdığımda, asidite canlılığı V60 dan az, gövdesi ve yoğunluğu da V60 dan fazla diyebilirim. Daha önceden Kalita ile içtiğim fincanlara çok benzer ve beklediğim şey de üstteki sonuçlara istinaden buydu.

Kısaca demleme parametrelerinizde (öğütüm, su sıcaklığı, döküş) yapacağınız ufak tefek değişiklikler ile benzer fincanlar alabilirsiniz.

Kalitada da olduğu gibi çok parçalı döküşler yapıldığında, demleme sonuna doğru tıkanma eğilimi oluyor. Bu da bilinen bir durum olduğundan üstünde durmadım.

@specific.coffee siz denemelerinizde nasıl sonuçlar aldınız?

• Like
Tepkiler: mmm
Bu arada denemelerimi Kalita 185 filtreleri ile yaptım. Ürün için özel üretilen Kalita 185 uyumlu filtreler elimde olmadığından, onları test edemedim.

Merhaba;

Ürünlerinizin bu kadar reklamı ve incelemesi oluyor forumda. Kulübe özel bir indirim olması gerektiğini düşünüyorum.

Kalita wave hakkında çok araştırma yapmadım. Bir kalitayı da yakından hiç görmedim ancak seramik veya metal modelde içteki daireler var mesela. Hario'nun kıvrımları varsa kalitanın da daire çıkıntıları var. Ama cam versiyonda veya tsubame copper versiyonda var mıydı emin değilim. Bu daire şeklindeki çıkıntıların demlemeye ne gibi bir etkisi olur? Bu üründe bu çıkıntılar var mı yoksa düz müdür?

Bakır hammadde olarak pahalı bir ürün müdür? Yanlış anlamayın, bilmediğim ve öğrenmek istediğim için soruyorum. Özellikle türk kahvesi için önerilen bakır cezvelere baktığımda 400 lira bandında olduğunu görüyorum. Lakin bunun yanında google'a bakır cezve yazdığımda 30-40 liraya bakır cezveler olduğunu görüyorum. Aradaki fiyat farkınınsa pahalı olanların içerisindeki gümüş kaplamadan kaynaklı olduğunu düşünüyordum.

Güzel bir girişim olmuş bu arada,@specific.coffee sizi tebrik ederim. Suat bey haklı, ufak da olsa kulübe özel bir indirim bekliyoruz. :)

Kalita wave hakkında çok araştırma yapmadım. Bir kalitayı da yakından hiç görmedim ancak seramik veya metal modelde içteki daireler var mesela. Hario'nun kıvrımları varsa kalitanın da daire çıkıntıları var. Ama cam versiyonda veya tsubame copper versiyonda var mıydı emin değilim. Bu daire şeklindeki çıkıntıların demlemeye ne gibi bir etkisi olur? Bu üründe bu çıkıntılar var mı yoksa düz müdür?
Cam kalita 185 de dairesel çıkıntı vb yok direk dümdüz.
Alt delik kısmı ise bombeli o nedenle kağıt direk yapışıp fazla tıkama yapmıyor.

@teyyaredenkahve

Bakır ekipman "ısıyı daha uzun" tutmaz. Daha çabuk ısınır ve daha çabuk soğur. Isı iletkenliği fazladır.
Videoda ki sözünüze istinaden yazıyorum, anlatmak istediğinizi bende yanlış yorumlamış olabilir. :)

Merhaba, umarım videonun geri kalanını beğenmişsinizdir...

Video üstündeki yazılarda bakır ısıyı daha iyi iletir ve dağıtır şeklinde yazmıştım. 43-44 sn civarı olması lazım. Sürç-i lisan ettiysek affola...

Merhaba, umarım videonun geri kalanını beğenmişsinizdir...

Video üstündeki yazılarda bakır ısıyı daha iyi iletir ve dağıtır şeklinde yazmıştım. 43-44 sn civarı olması lazım. Sürç-i lisan ettiysek affola...

Emeğinize sağlık. Ben genel olarak içeriklerinizi beğeniyorum. Dikkatimi çekince pozitif bir geri bildirim olarak belirtmek istedim. :)

Emeğinize sağlık. Ben genel olarak içeriklerinizi beğeniyorum. Dikkatimi çekince pozitif bir geri bildirim olarak belirtmek istedim. :)

Teşekkür ederim , ben de forumdaki mesajlarınızı ve ürettikleriniz beğeniyorum. :) Yanlış ya da hatalı şeyler görürseniz her zaman yazabilirsiniz. Amacımız beraber öğrenmek. Bu zamana kadar forumda daha çok yazılı içeriklerim vardı, kontrolü kolaydı ama video daha zormuş :) Sağ olun

Ürünlerinizin bu kadar reklamı ve incelemesi oluyor forumda. Kulübe özel bir indirim olması gerektiğini düşünüyorum.
Merhaba Suat Bey;
Amacımız forumu bir reklam mecrası değil de fayda sağlayabileceğimiz konularda bir bilgilendirme platformu olarak kullanmaktan yana.

Bu zamana kadar getirdiğimiz her ekipmanda ve kahvelerimizde de olduğu gibi kesinlikle kulübe özel bir uygulama mutlaka sağlayacağız tabiiki.

Geri