• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için Kahve iyi bir sebep Çünkü

İsim
Tuğrul
Daha fazla  
İsim
Tuğrul
Sigarayı bırakmak için kahve iyi bir sebep Çünkü sigarayı bırakınca (bir günde olmasa da bir kaç hafta sonra)
1- tad ve lezzet duyunuz şaşırtıcı derecede yükseliyor..ayrıntıları notaları daha iyi hissediyor ve tadıyorsunuz (belki de zaten düzeyi aslında bu yüksek düzey ama sigara engelliyordu sanırım)
2- koku duyunuzda aynı şekilde gerçekten artıyor 2 metreden aldığınız kokuyu 5 metreden ve daha ayrıntılı ve hoş alıyor hissediyorsunuz..
3- para cebe kalıyor ekipmana ve kahveye gidiyor :)

Sigarayı bıraktım ve 1 hafta içinde kahve müptezeli oldum, 9 aydır ağzıma sürmedim sigarayı.

Sigarayı bıraktım ve 1 hafta içinde kahve müptezeli oldum, 9 aydır ağzıma sürmedim sigarayı.
3 ocakta sigarayı bıraktım ve yakın tarihlerde nitelikli kahve ile tanıştım. Tat alma duyum bozulmasın diye sigara içilen ortama bile girmiyorum artık :D.

Nitelikli kahveden anlamadığım zamanlar sigara ve kahve ikilisi çok hoşuma gidiyordu. Ne zaman ki kahveden az çok anlamaya başladım bir birlerine zıt şeyler haline geldiler. İyi bir kahve içiyorsam yanında sigara içip tadını mahvetmek her seferinde ikileminde kaldığım bir durum oluyordu. Neyseki sigarayı bırakalı kahvenin önü daha çok açıldı :)

Sigara Sağlıga zararlıdır arkadaşlar. Bırakalı 4 Yıl Oldu
Sigaraya harcayacağım parayı Özel çekirdeklere harcıyorum :D

Etkisi oluyor mu öyle hocam?
Daha önce Ozan Güven yayında bahsetmişti, aromayı burun ve ağızdan alıyoruz. Koku alamadığım durumda aroma alman da çok zor. Sigara dumanı da benim burnumu çok çabuk tıkıyor o yüzden uzak duruyorum.(Tabi sağlık için zaten uzak durmak gerekir 😀)

Edit: Ozan Güven değil Vedat Ozan olacak 😅

Son düzenleme:
Daha önce Ozan Güven yayında bahsetmişti, aromayı burun ve ağızdan alıyoruz. Koku alamadığım durumda aroma alman da çok zor. Sigara dumanı da benim burnumu çok çabuk tıkıyor o yüzden uzak duruyorum.(Tabi sağlık için zaten uzak durmak gerekir 😀)
Ozan Güven mi, Vedat Ozan olmasın hahahahha 😂

Ozan Güven okuyunca kahkahaasfjashdfhd attım ya :)

4,5 senedir sigara içmiyorum, kahve için değil sağlığım için bir anda bıraktım. Tadım konusunda bir yayında Aslı Hanım söylemişti sanırım çoğu ünlü kavurucu ve profesyonellerde yoğun şekilde tütün kullanan varmış. Ama bir bahane olmamalı. Sigaraya vereceğim parayla tüm ekipmanları dizip bir de üzerine 3-4 tane 90+ puanlı kahve içmişimdir :)

Tütün-koku-tat ilişkileri için @orkunustel tecrübelerini aktarabilir.
Pipo kullanıcısı olduğum için etiketlendim sanıyorum. 😁

Kahveyi keyiflik içme amacım varsa eğer, yanında pipo kullanmıyorum. Pipo kullanırken yanına kahve içmek istiyorsam genelde asiditesi düşük, daha düz kahveler tercih edip eşlikçi olarak içiyorum kahveyi. Pipo içme esnasında içtiğim kahvenin genel olarak çok çok net tatlar aldığımı söyleyemem çünkü tadım özelliği kompleks olmayan kahveler.

Kahve tadımı yapacaksam eğer zaten bir kaç hafta pipo içmiyorum. Yarışma dönemlerinde ise komple üç buçuk dört ay pipo içmiyorum ki kahvemi iyi bir şekilde tadabileyim. Keyiflik kahve içeceksem, kompleks kahvelerse bir de, dediğim gibi o kahveyi içtiğim esnada asla pipo içmiyorum.

Yarışma dönemlerimde çok uzun süreli pipo içmeyi bıraktığım için normal zamanlarımdaki koku tat alma performansımla yarışma dönemlerimde çok büyük bir koku tat alma artışı gözlemlemedim kendimde. Bu demek değil ki ama tütün tüketmek tat koku algısını etkilemez, yanlış anlaşılmasın kesinlikle etkiliyordur. En nihayetinde damağa yanan bir şeyin dumanı giriyor.

Pipoyla sigarayı birebir aynı tutmak biraz doğru olmayabilir çünkü pipo tütünlerinde de kahve gibi çeşit çeşit tütün türleri, fermante çeşitleri, kurutma yöntemleri var ve hem tek hem harmanlar olarak ayrı ayrı içim tat profilleri yaratılıyorlar. Genel olarak pipo da lezzet, koku ve tat alma amaçlı içiliyor.

+ Sigara tadı etkiliyor mu hocam?

5D4E56EE-FA2E-4D30-9DDE-E3D7DB764BB7.jpeg

Peki, alkol etkiliyor mu tadı? Sigara için sorulmuşken aynı şey alkol için de geçerli değil mi? Alkol de sağlığa zararlı değil mi?

Pipo kullanıcısı olduğum için etiketlendim sanıyorum. 😁

Kahveyi keyiflik içme amacım varsa eğer, yanında pipo kullanmıyorum. Pipo kullanırken yanına kahve içmek istiyorsam genelde asiditesi düşük, daha düz kahveler tercih edip eşlikçi olarak içiyorum kahveyi. Pipo içme esnasında içtiğim kahvenin genel olarak çok çok net tatlar aldığımı söyleyemem çünkü tadım özelliği kompleks olmayan kahveler.

Kahve tadımı yapacaksam eğer zaten bir kaç hafta pipo içmiyorum. Yarışma dönemlerinde ise komple üç buçuk dört ay pipo içmiyorum ki kahvemi iyi bir şekilde tadabileyim. Keyiflik kahve içeceksem, kompleks kahvelerse bir de, dediğim gibi o kahveyi içtiğim esnada asla pipo içmiyorum.

Yarışma dönemlerimde çok uzun süreli pipo içmeyi bıraktığım için normal zamanlarımdaki koku tat alma performansımla yarışma dönemlerimde çok büyük bir koku tat alma artışı gözlemlemedim kendimde. Bu demek değil ki ama tütün tüketmek tat koku algısını etkilemez, yanlış anlaşılmasın kesinlikle etkiliyordur. En nihayetinde damağa yanan bir şeyin dumanı giriyor.

Pipoyla sigarayı birebir aynı tutmak biraz doğru olmayabilir çünkü pipo tütünlerinde de kahve gibi çeşit çeşit tütün türleri, fermante çeşitleri, kurutma yöntemleri var ve hem tek hem harmanlar olarak ayrı ayrı içim tat profilleri yaratılıyorlar. Genel olarak pipo da lezzet, koku ve tat alma amaçlı içiliyor.

Cevap için teşekkürler (y)

Geri