• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Şeffaf Bir Kahve Kulübü Mümkün

Aşağıda yazılı olanlara...

• Katılıyorum

• Katılmıyorum

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

deniz

İyi Bilinen Üye
İsim
deniz
Daha fazla  
İsim
deniz
Espresso Makinesi
breville bes 810 & arçelik
Değirmen
cunill tranquilo sd
Ekipmanlar
brikka 2 cups, v60, överst, v60, kalita, soy c2g
Yaş, meslek ve cinsiyet fark etmeksizin nitelikli kahveseverlik ortak paydasında buluşup, kulübümüzü meydana getiren ve günden güne büyüyüp daha nitelikli bir oluşum hâline gelmesine vesile olan tüm değerli dostlarımıza selamlar! Nitelikli bir topluluğun parçası olmanın, ortak zevklerimizle ilgili tecrübelerimizi paylaşmanın, her gün kahveye ilişkin yeni bir şeyler öğrenmenin ve hobimize ilişkin organizasyonlarda yer almanın mutluluğu için tüm kahvesever dostlarımıza teşekkürler... Kulübümüz kısa zamanda üyelerinin karşılıksız emekleri, birbirine olan saygısı ve demokratik yapısı sayesinde iyi bir yere geldi ve daha da iyi yerlere gelebileceğine inancımız var. Kulübün kabul görmesinde ve benimsenmesinde aktif ve katılımcı bir hareket olması, herkesin görüşünü özgürce ifade edebilmesi, kararların üyelerinin doğrudan katılımı yoluyla alındığı demokratik bir oluşum olması büyük rol oynamıştır. Eski forumdaki, forumun var olmasını sağlayan üyelere karşı saygısı olmayan, düşüncelerin saygı sınırları içerisinde dahi ifade edilmesinde güçlükler yaşandığı, üyelerin paylaşım arzusunun tükendiği bir ortam olması ve artık bir paylaşım imkânı kalmaması sebebiyle topluca eyleme geçmiş ve bir araya gelerek yeni bir oluşum meydana getirme hisleriyle bu oluşumun temellerini atmıştık. Tüm üyelerin yönetici olarak atandığı, eşit söz ve oy hakkına sahip olduğu aktif ve katılımcı bir whatsapp grubunda ilk toplu kahve alımı için hangi kavuruculardan teklif isteneceğine ilişkin anketimizi de gerçekleştirmiştik. Toplu alım organizasyonlarının yanında bol miktarda kahve ile ilgisi olan ya da olmayan sohbetlerin gerçekleştiği bu grupta yoğun bir yazışma akışı oluşması nedeniyle takibin zorlaşması ve daha derli toplu bir paylaşım ve içerik arşivinin oluşturulması amacıyla bir forum sistemine geçilmesi elzem olarak görüldü. Gönüllü birkaç kahvesever dostumuzun girişimiyle yeni bir forum çatısı altında yeniden bir araya geldik. Kulübümüzün bu yeni ortamı; eski forumun ve yöneticisinin sahip olduğu yaklaşımdan uzak, üyelerin eşit olduğu, kimi forumlarda komik bir biçimde hiyerarşik rütbeler gibi görünen bazı unvanların önem arz etmediği, demokrasi ve istişare ile kulübe ilişkin kararların alındığı bir ortam olarak başladı. Bu kulübün kuruluş ilkeleri olan demokratik katılım ve eşit söz hakkına inanan üyeler olarak, son zamanlarda forumda bu ilkelere aykırı bazı gelişmeler görmek, bizi eski forum günlerine dönüyor olma hususunda endişelendirmekte. Kulüp için alınacak kararlarda eskisi gibi demokratik ve herkese açık oylamaya başvurulmaktan kaçınıldığını üzülerek görüyoruz. Nisan ayı kahve alımı için üyelere sorulmadan ve şeffaf bir süreç izlenmeden belli bazı üyelerce kararlar alınıp emrivaki benzeri uygulamalara gidilmesinde olduğu gibi. Yakın geçmişte yaşadığımız oylama ile alınan kararlardan, oylama yapılmaksızın vazgeçilmesi örneğinde olduğu gibi. Toplu ödeme şartı olan bir kavurucudan, alım kararı alındıktan sonra ve ödemeleri toplamaya gönüllü bir üye dostumuz olduğu halde oylama yapılmaksızın vazgeçilmesi olayında olduğu gibi. Veya editör grubu herkese açık denilip kendi rızası ile gruba katılan arkadaşların gruptan rıza alınmadan atılması gibi… Daha fazla örnek verilebilir ancak burada eleştirdiğimiz tek tek olaylar ve kişiler değil, kuruluş ilkelerinden uzaklaşıyor olmamızdır. Kulübümüzün demokratik, saygı sınırları çerçevesinde fikirlerin sunulduğu ve eleştirilerin yapılabildiği, bunu yaparken de bir zamanlar eski forumda karşılaştığı "karışıklık çıkarmaya çalışan birkaç kişi" yaklaşımına maruz kalmadığı bir ortam olmaya devam etmesi ise en büyük arzumuzdur. Forumda yetki, domain ve sisteme sahip olmayı bir amaç veya ayrıcalık olarak görmüyor, nitelikli bir topluluğun katılımcı ve eşit üyeleri olmanın gerekli ve yeterli olduğuna inanıyoruz. Kulübümüzün ilkelerine sahip çıkacağı ve çok daha iyi yerlere geleceğinden emin olarak, tüm saygıdeğer kahve severlere durumu ve görüşlerimizi saygıyla arz ederiz.

-Kesinlikle tüm önemli kararların duyuru grubu üstünden yapılacak duyuru ile oylanması, oylama sistemi çalışmıyorsa bunun yine son bir oylama ile kaldırılması.

-Kast sistemine dair en ufak bir oluşumun bulunmaması, kimsenin yetkili-karar verici onaylayıcı, olmaması herkesin eşit haklara sahip olması

-Kulübe foruma gruba her kim ne katıyorsa gönüllü şekilde katması ve bunu karşılığında söz sahibi olma, karar verme vb. hiçbir hak talep etmemesi.

-Hiçbir vazifenin ve mecburi olarak verilen görevin bir kişiye verilmemesi, verilmesi elzem olan her yetki/sorumluluğun en az 2 kişiye verilmesi.

- Seçim usulü ile bir yönetim oluşturulması ve bu seçimin belirli aralıklarla yenilenmesi.

Bugüne kadar foruma, kulübe, alıma veya gruba en ufak, fikrî dahi olarak, katkıda bulunan tüm arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yazıda hiç kimse birey olarak hedef değildir. İşleyiş ve gidiş açısında belirtilen süreç kulübü zayıf kılacağından tamamen iyi niyetimiz ile açıkça rahatsız olduğumuz ve gelecekte sorun doğuracağını düşündüğümüz olgular hakkında bir beyandır.

@deniz , @Baycall , @SonySinger , @can , @htlr , @Burakata , @yasyas , @umurpolat , @Hatipoglu38

can

Üye
Tüm yazılanlara katılıyorum, altına imzamı atarım, attım. Süreci titizlikle takip ettim ve ne yazık ki olmasından korktuğum gibi ilerledi, yavaş yavaş baştaki şikayet ettiğimiz sisteme döndük. Kişilerin kulübün üstünde olması bu oluşumu bitirir.

Sonuna kadar demokrasi için mücadele edeceğim.

SonySinger

Aktif Üye
Eskisi gibi şeffaf ve katılımcı bir kulüp ortamı için yazıda paylaşılan hususların tüm kahvesever dostlarımız tarafından değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Hepimizin ortak paydası olan üyelerin her türlü görüşünü paylaşabildiği, çoğulculuğun ve oy hakkının güvence altında olduğu bir kulübümüz olması gerektiğini düşünüyorum.

Hatipoglu38

Yeni Üye
İsim
Rafet HATİPOĞLU
Daha fazla  
İsim
Rafet HATİPOĞLU
Bu yazıya sonuna kadar katılıyor ve bunun yanı sıra yukarda bahsedildiği üzere bu kulübün kuruluş ilkeleri olan demokratik katılım ve eşit söz hakkına inanan bir üye olarak sonuna kadar demokratik kararların olmasını ve demokrasiyi destekliyorum.

mrsandman

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche Zero
Ekipmanlar
Origami, Kasuya, Lunar, Black Mirror, Melodrip, Stagg EKG
Söylediklerinizin bir kısmına katılmakla beraber maalesef önemli bir paradoks içerdiğini söylemek zorundayım.
Sizlerinde bahsetmiş olduğu gibi bu kulüp hiç kimsenin hiç kimsenin astı üstü olmadığı bir çerçevede kuruldu. Bu ahval de bu kulüp de bir kast sistemi istenmemesiyle beraber seçim ile bile olsa bir yönetim oluşturmak kast sisteminin oluşmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenden ötürü bu bir paradokstur.

Bunun dışında bir de bir noktayı atladığınızı görmekteyim. Kulüpte gördüğüm kadarı ile görevin birine "verilmesi" söz konusu değil.
Çeşitli kesimlerden çeşitli yeteneklerde arkadaşlarımız var ve bu insanlar bizlerin adına ellerini taşın altına koyup çeşitli işler yapmaya çalışıyorlar.
Bu ahvalde kimsenin "tamam sen bunu yap", "sen bununla ilgilen" dediğini görmedim. Herkes anladığı elinden geldiği becerebildiği kadarıyla bir işin ucundan tutmaya çalışıyor daha çok. Herkesin bunun için gerekli "biz" motivasyonuna sahip olduğunu düşünüyorum.

Şu ana kadar kulübümüzde kimsenin ben şunu yaptım bana saygı duyacaksınız ya da bunun kararını ben veririm bana karışamazsınız dediğini görmedim duymadım lakin alım yapmak üzere çeşitli kavurucular ile iletişime geçen arkadaşlarımızın bazı talepleri olduğu doğrudur. Örn. "abi anket yapmayalım ya da anketi açık yapmayalım önceden haber alıyorlar elimizdeki kozları kaybediyoruz bizi kale almıyorlar" ya da "abi adamlarla o kadar konuştum her şeyde anlaştık anketten 3. çıktılar diye almadık şimdi bizimle konuşmuyorlar küstüler" vb. bazı şeyler duydum. Ama bulundukları pozisyon gereğince (kulüp adına pazarlık yapma) bu arkadaşların iyi niyetlerinden şüphe duymak yerine onlara güvenmeyi tercih ederim. Ve buna itiraz edecek olanları da pistlerde görmek isterim. Sonuçta kulübümüz gönüllük esasına dayandığından bundan rahatsız olan herkes istediği an bir kavurucu ile iletişime geçip pazarlık yapıp teklif olarak foruma getirebilir. Bunu yapan kimseye "hayır" dendiğini de duymadım.

Eleştirilerinizde tek haklı bulduğum noktaya gelecek olursak bu dönüşler alındığında "bundan sonra anket yapalım mı? yapmayalım mı?" noktasına gelindiğinde son bir anket yapılmalıydı. Ama bunun için bildirge yayınlamak benim gözümde pire için yorgan yakmak olur maalesef.

İnşallah söylediklerim kimseyi kırmamış incitmemiştir. Ben sadece kendi perspektifi mi açıklamak istedim ve kimse adına konuşmadığımı da söylemek isterim.

SonySinger

Aktif Üye
Görüşünü paylaştığın için teşekkür ederim hocam. Karşıyım diyorsun ve benim senin samimiyetine inanmamak gibi bir durumum yok, ancak şu an örtülü olarak bir sınıf yapısı oluşmakta zaten. İradi veya kendiliğinden... Bunu görüyor ve rahatsız oluyorum. Ben şahsi görüş olarak bir yönetici sınıfı olması taraftarı değilim. Ama bazı arkadaşlarım eğer bir yönetim olacaksa seçilmiş bir yönetim olsun diye görüş bildirirse de onun gibi düşünmesem bile düşüncesini özgürce öne sürmesini savunurum. Bir imkan olduğu taktirde kulüp için herkesin elinden geleni yaptıpına ve yapacağına inanıyorum.

Söylediklerinizin bir kısmına katılmakla beraber maalesef önemli bir paradoks içerdiğini söylemek zorundayım.
Sizlerinde bahsetmiş olduğu gibi bu kulüp hiç kimsenin hiç kimsenin astı üstü olmadığı bir çerçevede kuruldu. Bu ahval de bu kulüp de bir kast sistemi istenmemesiyle beraber seçim ile bile olsa bir yönetim oluşturmak kast sisteminin oluşmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenden ötürü bu bir paradokstur.

Bunun dışında bir de bir noktayı atladığınızı görmekteyim. Kulüpte gördüğüm kadarı ile görevin birine "verilmesi" söz konusu değil.
Çeşitli kesimlerden çeşitli yeteneklerde arkadaşlarımız var ve bu insanlar bizlerin adına ellerini taşın altına koyup çeşitli işler yapmaya çalışıyorlar.
Bu ahvalde kimsenin "tamam sen bunu yap", "sen bununla ilgilen" dediğini görmedim. Herkes anladığı elinden geldiği becerebildiği kadarıyla bir işin ucundan tutmaya çalışıyor daha çok. Herkesin bunun için gerekli "biz" motivasyonuna sahip olduğunu düşünüyorum.

Şu ana kadar kulübümüzde kimsenin ben şunu yaptım bana saygı duyacaksınız ya da bunun kararını ben veririm bana karışamazsınız dediğini görmedim duymadım lakin alım yapmak üzere çeşitli kavurucular ile iletişime geçen arkadaşlarımızın bazı talepleri olduğu doğrudur. Örn. "abi anket yapmayalım ya da anketi açık yapmayalım önceden haber alıyorlar elimizdeki kozları kaybediyoruz bizi kale almıyorlar" ya da "abi adamlarla o kadar konuştum her şeyde anlaştık anketten 3. çıktılar diye almadık şimdi bizimle konuşmuyorlar küstüler" vb. bazı şeyler duydum. Ama bulundukları pozisyon gereğince (kulüp adına pazarlık yapma) bu arkadaşların iyi niyetlerinden şüphe duymak yerine onlara güvenmeyi tercih ederim. Ve buna itiraz edecek olanları da pistlerde görmek isterim. Sonuçta kulübümüz gönüllük esasına dayandığından bundan rahatsız olan herkes istediği an bir kavurucu ile iletişime geçip pazarlık yapıp teklif olarak foruma getirebilir. Bunu yapan kimseye "hayır" dendiğini de duymadım.

Eleştirilerinizde tek haklı bulduğum noktaya gelecek olursak bu dönüşler alındığında "bundan sonra anket yapalım mı? yapmayalım mı?" noktasına gelindiğinde son bir anket yapılmalıydı. Ama bunun için bildirge yayınlamak benim gözümde pire için yorgan yakmak olur maalesef.

İnşallah söylediklerim kimseyi kırmamış incitmemiştir. Ben sadece kendi perspektifi mi açıklamak istedim ve kimse adına konuşmadığımı da söylemek isterim.

mrsandman

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche Zero
Ekipmanlar
Görüşünü paylaştığın için teşekkür ederim hocam. Karşıyım diyorsun ve benim senin samimiyetine inanmamak gibi bir durumum yok, ancak şu an örtülü olarak bir sınıf yapısı oluşmakta zaten. İradi veya kendiliğinden... Bunu görüyor ve rahatsız oluyorum. Ben şahsi görüş olarak bir yönetici sınıfı olması taraftarı değilim. Ama bazı arkadaşlarım eğer bir yönetim olacaksa seçilmiş bir yönetim olsun diye görüş bildirirse de onun gibi düşünmesem bile düşüncesini özgürce öne sürmesini savunurum. Bir imkan olduğu taktirde kulüp için herkesin elinden geleni yaptıpına ve yapacağına inanıyorum.

Rica ederim ne demek hepimiz bunun için buradayız bir aradayız. Belki sizlerin fark ettiği benim kaçırdığım şeyler vardır mümkündür. Lakin müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Yani eğer böyle bir yapılanmadan şüpheleniyorsanız bunu ispatları ile beraber bizimle paylaşırsanız bizlerde elbetteki sizin arkanızda dururuz.

SonySinger

Aktif Üye
Yazımızda belirttik hocam, editörler whatsapp grubunda ve telegram grubunda görüşlerimizi yazdık. Birebir mesajlaşmalarımız oldu açıkladık.

Rica ederim ne demek hepimiz bunun için buradayız bir aradayız. Belki sizlerin fark ettiği benim kaçırdığım şeyler vardır mümkündür. Lakin müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Yani eğer böyle bir yapılanmadan şüpheleniyorsanız bunu ispatları ile beraber bizimle paylaşırsanız bizlerde elbetteki sizin arkanızda dururuz.

deniz

İyi Bilinen Üye
İsim
deniz
Daha fazla  
İsim
deniz
Espresso Makinesi
breville bes 810 & arçelik
Değirmen
cunill tranquilo sd
Ekipmanlar
brikka 2 cups, v60, överst, v60, kalita, soy c2g

uzun yazdım daha da uzatmayacağım :) kulüpte bir kast sistemi oluşmaya başaladığı için bunun önüne geçmek adına bu başlık açıldı, yeni yeni 2 harflilerimiz olmasın diye ;) açık açık konuşulsun diye önce telegram ve vadzap muhabbet gruplarında paylaşıldı bu yazı neticeyi hepimiz biliyoruz.

mrsandman

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche Zero
Ekipmanlar
uzun yazdım daha da uzatmayacağım :) kulüpte bir kast sistemi oluşmaya başaladığı için bunun önüne geçmek adına bu başlık açıldı, yeni yeni 2 harflilerimiz olmasın diye ;) açık açık konuşulsun diye önce telegram ve vadzap muhabbet gruplarında paylaşıldı bu yazı neticeyi hepimiz biliyoruz.

Yavaş oluşsun ayağını denk alsın. 2 harfli olmaya özeneni 3 harfliler çarpar. Herkes kendine gelsin :cool:

Forumda olup gruplarda olmayan arkadaşlarımızda var eğer bir ispatınız varsa bunu kamuoyu ile paylaşın, hepimiz bilelim, biletini keselim.NET

can

Üye

Görüş bildirdiğiniz için şahsen memnun oldum. Ana gayemiz de bu zaten, herkes fikrini ortaya koysun. Öncelikle pire için yorgan yakma mevzuna değineceğim, ben bu kulübe önem verdiğim için bu kulübün kültürünün sonunu getireceğini düşündüğüm, oylama sisteminin her konuda tamamen ortadan kalkıp kararı "bir grubun" vermesi durumuna ses çıkarmak ve bunun için bir şeyler yazıp paylaşmak gayet gerekli ve kararında bir hareket. Abartılı bir durum göremiyorum. İnsanlar rahatsız olmasabu kadar uğraşmazlar.

Bahsettiğiniz pistlerde görmek istiyorum kısmı sizin fikriniz. Ben bir kavurucudan teklif alamıyorsam tamamen sistemin dışında kalarak ses çıkarmama durumda kalmak istemiyorum, birisi kavurucudan teklif aldı ve bu teklif oy çokluğuyla reddedildi ise birileri ona küsmesin diye, onun dediğini kimseye dayatmayı doğru bulmuyorum. Yönetim seçilsin isteği kısmına gelince bu ortak bir bildiridir ve herkesin görüşüne yer verilmiştir. Sürekli gelen, birilerinin yöneticilik ya da temsilcilik yapması gerek yoksa işler ilerlemiyor savunmasına binaen gelişmiştir. Bu bir kast doğurmaz, yönetici de eşit olur sadece gönüllü olarak iş yapar, oylama üstü hakkı olmaz.

İspat istemişsiniz ama konu konu örnek yazımızda mevcut. Bazı grupların birileri tarafından şekillendirildiği üye atıldığı, yönetici yetkilendirildiği ortada. Bunların örneklerini bildiride verdik, yaşlanmamış hiç bir olay yazmadık.

Sadece rahatsız olduğumuz şeyleri yazdık. Bunlara katılmak ya da katılmamakta herkes hürdür, size tekrar fikrinizi açıkça belirttiğiniz için namıma teşekkür ederim.

HaLiL

İyi Bilinen Üye
İsim
İbrahim Halil
Daha fazla  
İsim
İbrahim Halil
Değirmen
C40
Ekipmanlar
Kalita 155, Delter Press, V60, Espro, Stagg Ekg
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Gaziantep
Kulübümüzün şu an bulunduğu noktaya gelene değin her anına sizler gibi şahitlik etmiş biri olarak, gönüllülük esasına dayalı ve benim içinde bulunduğum şartlar altında zaman ayırmayacağım güzel işler çıkaran arkadaşlarımıza ve bu noktaya gelene kadar beraber yola çıktığımız bütün arkadaşlara, daha sonra katılan arkadaşlarımıza kocaman bir teşekkür ederek konuya giriş yapayım.

Editör grubu, ihtiyaca binaen açık bir davetle oluşturuldu. Kahveye gönül vermiş, buna dair kulüp adına yani bizler adına zaman ve emek veren arkadaşlar. Burada herkes hem fikir sanırım.

Sorun kararların son karar olarak bize ulaşması ve oylanmaması. Mükemmel bir sistem tabi ki yok. Bazı şeyleri beraber deneyimliyoruz, aksaklık, eksik gedik süreçte ortaya çıkıyor ortak çözüm- ki en makul(kime göre makul? dersek basit bir işin içinden çıkılmaz, bir şey yapılamaz duruma gelinir)- görüş ugulanıyor (Şubat alımı).

Çok da uzatmak istemiyorum. Az çok fikrim anlaşılmıştır: Kulübümüzün iş ve işleyiş sürecinde kendi zamanından ayırabilecek, buna emek verecek gönüllü arkadaşlara ihtiyacı vardır ve bu herkese açıktır. Kapalı bir sistemde gitmesin belli periyotlarla seçelim oylayalım grubu demek katkıda bulunacak herkesin davetli olduğu oluşumda anlamsız kalmaktadır (bu grupta olup da açıklama yapılmadan çıkarılan arkadaşın durumu da açıklanmalı tabi)
Kulübümüzün ilerlemesi ve gelişimi adına somut her önerinin değerlendirilmesi de halihazırda , aksayan yönler de olsa, hep beraber yapabilmekteyiz.

mrsandman

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche Zero
Ekipmanlar
Kulüp olmanın, birlik olmanın ve bizci olmanın temelinde tek bir kişi olmadıgı doğrudur. Anlatımımızda bir paradoks yok gibi görünmekte ama sizin anlatığınız şeylerin paradoks oldugunun farkına vardım. Ve bu da benim neden rahatsız oldugumu daha iyi anlamama sebep oldu. Kulup isek kulup olmanın gereklerinin yerine getirilmesini istiyor bu insanlar.
Misal buradaki yönetici arkadaşları kim ya da kimler atıyor. Hatta yöneticiyi atayanı kim ya da kimler atıyor.. İşte kulupte şöyle oluyor;
Üyeler bir yönetim belirliyor (oy ile, geçici) ve döngü başlıyor..

Sizin de dahil oldugunuz, bazılarımızın yeni haberi oldugu, bazılarımızın ise hiç bilmediği hatta ve hatta bazılarının haberi olmadan atıldığı bir karar verici EDİTÖRLER GRUBU mevcuttur. Bu grup kim ya da kimler tarafından seçildi ki yönetici atıyor.

Keşke sessiz kalsaydın da bana bu mesajı yazdırmasaydın ama ne yapalım her şey olacağına varır.

Paradoksunuzu senin aksine gayet "Türkçe" kelimeler ile açıkladım. Kast sistemi istemiyoruz ama oylama ile yönetici grubu seçmek istiyoruz diyemezsiniz. Bil bakalım neden? Çünkü bu paradoks olur.

Benim anlattığım şeyin paradoks olduğunun farkına varamazsın çünkü paradoks değil. "Neden rahatsız" olduğunu anlamana yardımcı olduysa ne güzel. Kulüp olmanın ne gibi bir gereği varmış yerine getirilmeyen bizimle de paylaşırsan hepimiz aydınlanalım.

Buradaki derken forumu mu kast ediyorsun? Eğer öyle ise burada bir yönetici arkadaşlar yok. Dediğim gibi burada gerçek bir ast üst ilişkisi yok. İnsanların adlarının yanlarında yazan şeyler seni rahatsız ettiyse (ki neden etti anlamak güç) onlar içerik üreten sosyal medyada etkin insanlar oldukları için. Sahi "Editör" ne demek açıklamama gerek var mı? Yani biraz Türkçe sıkıntısı yaşadığını biliyorum o yüzden ihtiyaç varsa yardımcı olmak adına.
Ha yok "Admin" rahatsız etti ise seni o konuda yapabileceğimiz teknik olarak bir şey yok. Sitede minimum bir admin olması gerekiyor. yazılım(software) böyle. Ama istersek eminim @NoDRaC bu yetkiyi pekala sana da verebilir. Çünkü burada bir ast üst ilişkisi yok.

Valla işin içinde çıkar olan kulüplerde belki öyle yürüyordur. Okuldayken saçma salak kulüpler vardı ama ne kulüplerine ne de başkanlığının bir anlamını göremedim. Ama bu kulüpte başkan filan yok olmaya kalkarsa da bence başına ne geleceğini gayet iyi biliyor. Ha bilmiyor veya unutursa da öğretir ve hatırlatırız. :cool:

Benim dahil olmam şöyle oldu seninde olduğun 3D printer grubunda grup için CMD kapakları basmak üzere bir teşkilatlanmaya girişmiştik bir anda cebren ve hile ile @NoDRaC gruba ekledi beni. Ama bu sayede ne bir yetkim oldu, ne kimse para verdi, ne kendimi daha iyi hissettim. Yani eğer merak ediyorsan...

Bazılarınızın bu gruptan neden haberi yok veya neden olmadığı güzel soru. Muhtemelen muhabbet grubunda dönen mesaj trafiği ve sizin her mesajı okumamanız ile alakalı. Misal ben her mesajı okuyorum. Evet bazen hızlı geçiyorum(ekmek tarifleri bla bla... corona bla bla...) ama haberiniz olmadığını iddia ettiğiniz her şeyden haberdarım.

Valla ilk yazımda da bahsettiğim gibi ortada bir "karar verici" yok. Ama tabi ya siz buna ikna olmuyorsun. Sana bunu açıklamaya çalışanları da ima yoluyla, laf kalabalıklarıyla, Türkçe olmayan anlamsız mesajlarla karşılıyorsun. Neyse artık buna da öyle bir mesaj atarsın. ;)

Sağlıcakla...

mrsandman

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche Zero
Ekipmanlar
Görüş bildirdiğiniz için şahsen memnun oldum. Ana gayemiz de bu zaten, herkes fikrini ortaya koysun. Öncelikle pire için yorgan yakma mevzuna değineceğim, ben bu kulübe önem verdiğim için bu kulübün kültürünün sonunu getireceğini düşündüğüm, oylama sisteminin her konuda tamamen ortadan kalkıp kararı "bir grubun" vermesi durumuna ses çıkarmak ve bunun için bir şeyler yazıp paylaşmak gayet gerekli ve kararında bir hareket. Abartılı bir durum göremiyorum. İnsanlar rahatsız olmasabu kadar uğraşmazlar.

Bahsettiğiniz pistlerde görmek istiyorum kısmı sizin fikriniz. Ben bir kavurucudan teklif alamıyorsam tamamen sistemin dışında kalarak ses çıkarmama durumda kalmak istemiyorum, birisi kavurucudan teklif aldı ve bu teklif oy çokluğuyla reddedildi ise birileri ona küsmesin diye, onun dediğini kimseye dayatmayı doğru bulmuyorum. Yönetim seçilsin isteği kısmına gelince bu ortak bir bildiridir ve herkesin görüşüne yer verilmiştir. Sürekli gelen, birilerinin yöneticilik ya da temsilcilik yapması gerek yoksa işler ilerlemiyor savunmasına binaen gelişmiştir. Bu bir kast doğurmaz, yönetici de eşit olur sadece gönüllü olarak iş yapar, oylama üstü hakkı olmaz.

İspat istemişsiniz ama konu konu örnek yazımızda mevcut. Bazı grupların birileri tarafından şekillendirildiği üye atıldığı, yönetici yetkilendirildiği ortada. Bunların örneklerini bildiride verdik, yaşlanmamış hiç bir olay yazmadık.

Sadece rahatsız olduğumuz şeyleri yazdık. Bunlara katılmak ya da katılmamakta herkes hürdür, size tekrar fikrinizi açıkça belirttiğiniz için namıma teşekkür ederim.

Rica ederim. Demek istediğim çok basitti anketi kaldırmak için anket yapmamak bir hata ise bu hataya karşılık bildirge yazmak pire için yorgan yakmak. Yani demek istediğim bunun için bildirge yazmak yerine foruma başlık açıp "neler oluyor arkadaş neden anket sistemi kaldırıldı?" deseydiniz eminim daha samimi ve daha çözümcül bir davranış olurdu.

Evet bu benim görüşüm katılmak durumunda değilsiniz. Ama şunun altını çizmekte fayda var ki ben kalkıp kulüp üyelerinin faydasına olacak bir şey yapmak için emek, zaman, para, beyin gücü harcasaydım ve bunun sonucunda biri kalkıp bana "ya ne var ya alt tarafı bir indirim ayarladın bizde aldık ne büyütüyorsun bu kadar? adamla ilişkin bozulduysa güç durumda kaldıysan bize ne?" deseydi ben gücenirdim. demek ki siz gücenmezmişsiniz. Öğrendiğimiz iyi oldu...

Ortada bir dayatma yok arkadaşlar işin sonunda bir alım ayarlanıyor ama alıp almamak size ve özgür iradenize kalmış. Burada kimse şöyle bir şey duydu mu? "O kadar indirim ayarladık alacaksınız!" :unsure:

İş yapan yönetici :ROFLMAO: Valla iyi güldüm buna. Bizim meslekte iş yapmayana "müdür" derler de. Neyse yani herkesle eşit ama yönetici hayallerinizde başarılar size.

İspat istedim çünkü dediğim gibi ben sizin gördüklerinizi görmüyorum işte buda bakış açımızdan kaynaklanıyor.

Hepimiz rahatsız olduklarımızı yazabiliriz. Yazmalıyız çünkü burası bizim ve bu şekilde "bizim" olmaya devam edecek. Misal ben bir arkadaşımızın üslubundan inanılmaz rahatsız oldum. Öyle ki yani bu şekilde devam edecekse kulüpten ciddi ciddi ayrılmayı düşünüyorum çünkü benim hayatta tek ihtiyacım huzur. Yani bir kahve içeceğim diye kimse ile çok af edersiniz sidik yarıştıramam.

Bende düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim umarım benim kaçırdığım bir şey vardır ve ilgili söylediklerinizi dikkate alır.

Kemtuz

Üye
Daha fazla  
Ekipmanlar
Nespresso, v60,chemex, french press, tchibo elektrikli lahve değirmeni
Rica ederim. Demek istediğim çok basitti anketi kaldırmak için anket yapmamak bir hata ise bu hataya karşılık bildirge yazmak pire için yorgan yakmak. Yani demek istediğim bunun için bildirge yazmak yerine foruma başlık açıp "neler oluyor arkadaş neden anket sistemi kaldırıldı?" deseydiniz eminim daha samimi ve daha çözümcül bir davranış olurdu.

Evet bu benim görüşüm katılmak durumunda değilsiniz. Ama şunun altını çizmekte fayda var ki ben kalkıp kulüp üyelerinin faydasına olacak bir şey yapmak için emek, zaman, para, beyin gücü harcasaydım ve bunun sonucunda biri kalkıp bana "ya ne var ya alt tarafı bir indirim ayarladın bizde aldık ne büyütüyorsun bu kadar? adamla ilişkin bozulduysa güç durumda kaldıysan bize ne?" deseydi ben gücenirdim. demek ki siz gücenmezmişsiniz. Öğrendiğimiz iyi oldu...

Ortada bir dayatma yok arkadaşlar işin sonunda bir alım ayarlanıyor ama alıp almamak size ve özgür iradenize kalmış. Burada kimse şöyle bir şey duydu mu? "O kadar indirim ayarladık alacaksınız!" :unsure:

İş yapan yönetici :ROFLMAO: Valla iyi güldüm buna. Bizim meslekte iş yapmayana "müdür" derler de. Neyse yani herkesle eşit ama yönetici hayallerinizde başarılar size.

İspat istedim çünkü dediğim gibi ben sizin gördüklerinizi görmüyorum işte buda bakış açımızdan kaynaklanıyor.

Hepimiz rahatsız olduklarımızı yazabiliriz. Yazmalıyız çünkü burası bizim ve bu şekilde "bizim" olmaya devam edecek. Misal ben bir arkadaşımızın üslubundan inanılmaz rahatsız oldum. Öyle ki yani bu şekilde devam edecekse kulüpten ciddi ciddi ayrılmayı düşünüyorum çünkü benim hayatta tek ihtiyacım huzur. Yani bir kahve içeceğim diye kimse ile çok af edersiniz sidik yarıştıramam.

Bende düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim umarım benim kaçırdığım bir şey vardır ve ilgili söylediklerinizi dikkate alır.
Korkarım mesajlarınız eski forumun kapatılmasına on ayak olan bir değirmen yazısının altındaki hakaret içeriklerine doğru evrimlesiyor

Ben forumu dışarıdan sadece takip edebilen bir kişi olarak söyleyebilirim ki ben gidişattan çok memnunum. Arka planda kim ne yapıyor ise çok teşekkür ederim. Bir gün bir bakıyorum cezve alıyoruz. Diğer gün bir bakıyorum ünlü baristalar foruma gelmiş soru cevap yapıyor. Diğer gün zoom yapılıyor. Kavurucu seçimi konusuna da geleceğim. Ben anket yapılması fikrine karşıyım. Yok önce kavurucuları seçelim yok sonra fiyat alalım yok sonra bir daha anket yapalım. Uzun ve yorucu sıkıcı bir iş. Sırayla bir kavurucu belirlenir alabildiğince bir inidim alınır. Ve burada paylaşılır. İsteyen de alır istemeyen de kendi beğendiği kavurucudan alır.

Valla ben ilk defa bir forumda üyelerin "admin" seçimle gelsin falan dediğini görüyorum. @NoDRaC bu forumu kurmasa kimsenin kılını kıpırdatıp bir forum sitesi falan kuracağı yoktu. Hepiniz eski forumda paşa paşa başlık açıp sorular sormaya devam ediyordunuz.Dolayısıyla sonradan gelip 3-5 kahve başlığına cevap yazdınız diye "admin" falan olamazsınız.Bu "akıl tutulması" noktasına nasıl ulaştınız gerçekten merak ediyorum.

mrsandman

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche Zero
Ekipmanlar
Korkarım mesajlarınız eski forumun kapatılmasına on ayak olan bir değirmen yazısının altındaki hakaret içeriklerine doğru evrimlesiyor
Ben o kadar korkmuyorum. Çünkü burada beni kovabilecek ve yazdığım yazıların üzerine çökebilecek bir "yönetici" olduğunu düşünmüyorum.

Hepsinden önemlisi hiç kimseye hakaret etmediğime eminim...

Her şey iyi hoşta hangi firmadan hangi kahvenin alınacağına neden bu 24 kişilik Editör grubu karar veriyor hocam ben bunu anlamıyorum. Bunun kararını kim verdi? Bunun da haberi verilmesi gerekmiyor mu? Sayın Suat Bey Nisan Ayı alımında açıkça bir yönetimin varlığını açıklamış. Ayrıca anket yapmak ne gibi bir enerji kaybı yaratıyor işin açıkçası anlayamıyorum. Bunun ötesinde bu kulüpte içerik üreten insanlar tamamen kendi şahsi düşünceleriyle içerik üretiyorlar daha fazlasını istemeleri söz konusu bile olamaz. Sizler kabul edin ya da etmeyin bu kulüpte editöryal bir hiyerarşi var. Ayrıca biz burada yapıcı şekilde bir sorunu anlatmaya çalışıyoruz fakat siz son derece kaba bir şekilde Türkçe imla hatalarından ya da insanı küçümser nitelikte cümleler kuruyorsunuz. Şimdi de Türkçe öğretmeni olmaya mı karar verdiniz? Bende sizin üslubunuzdan hiç memnun kalmadım. Size bu üslupta yorum yazma hakkını kim veriyor? Ayrıca kanıt göremiyorum yazmışsınız belki de bir ara güneş gözlüklerinizi çıkarmayı deneyebilirsiniz. Etrafı daha detaylı görebilmek açısından. Esenlikler dilerim.
Haklısınız.Türkiye'de toplamda 850.000 tane kahve kavurma atölyesi var.Bunlardan birini seçmek gerçekten çok zor, dolayısıyla bu anketle falan yapılmalı.

Toplamda kaç tane nitelikli kahve kavuran firma var da bunlardan birini anketle seçiyoruz ya? Hep 2-3 firma dönüyor olsa tamam anlayacağım da zaten kaçıncı toplu alım yapıldı ki?

Hem hiç bir şeye karışmayayım, elimi taşın altına sokmayayım hem de her şeyde de söz hakkım olsun.Ülkemiz insanının klasik mantığı işte.Çok da farklı bir şey beklememek gerekiyor.

Son düzenleme: