• Eylül Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Eylül ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Zümrüt Karaca olarak seçildi. Bu konudan Eylül ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Ruiru -11 ve Onun Meşakkatli Yolculuğu

PortatifBarista

İyi Bilinen Üye
Konum
Eskişehir-Ankara
İsim
Burak ATA
Daha fazla  
İsim
Burak ATA
Espresso Makinesi
:(
Değirmen
Comandante C40 Nitro Blade Hand Grinder
Ekipmanlar
Konchero Gooseneck Kettle, Hario V60 Dripper, Hario İmmersion Dripper, Kaliteo Dripper, Kaan Hassas Tartı, Act Refraktometre
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara-Eskişehir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Tepebaşı (Eskişehir)
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Emek Semti (Ankara)
Bugünkü yazımda kahvecilik tarihinde, salgın sebebiyle büyük emek ve fedakarlıklar verilerek ortaya çıkarılan bir varyeteden söz edeceğim. Kendisini bazı Kenya Kahvesi paketlerinde görüyoruz. İsmi Ruiru 11

ruiru11.jpg

Ruiru 11, Kenya'da hastalık ve zararlılardan daha az kayıpla daha yoğun kahve üretimine izin vermek için geliştirilmiş kompakt, yüksek verimli bir çeşittir.

Ruiru 11, varlığını 1968'de Kenya'nın üretiminin% 50'sinin kaybına yol açan bir kahve hastalığı olan Coffee Berry Disease (CBD) salgına borçludur.

Bu salgın nem ya da yüksek rakımı seven arabica kahve türlerini etkisi altına alan patojen bir mantar türüdür. Eşeysiz aseksüel olarak üreyen bu patojen kahve bitkisinin yapısında koyu nekrozlara, meyvelerinde de daha yeşilken dökülmelere sebep olmaktadır.

Bunun üzerine, 1970'lerde Ruiru 11'e Ruiru 11 adını veren kahve araştırma istasyonu, CBD'ye bağışık olan varyeteler için yoğun bir ıslah programına başladı. Bu, 1985'te piyasaya sürülen Ruiru 11'in geliştirilmesine yol açtı.

Yetiştiriciler yoğun ekime uygun kompakt bir çeşitlilik yaratmaya odaklandı, ancak Afrika'da baskın olan uzun varyetelerin yüksek fincan kalitesi karakteristiğini de göz ardı etmediler. Yetiştiriciler yıllarca, seçilen varyetelerden her birinin en iyi özelliklerini toplayarak karmaşık bir melez dediğimiz şeyi oluşturmak için birden fazla projeyi hayata geçirdiler.

Bu sebeple Ruiru 11’in erkek eşey hücreleri Rume Sudan, Timor Hybrid hatları ve K7'den çaprazlanarak oluşturulurken, dişi eşey hücreleri ise, N39, SL28, SL34 ve Bourbon'dan çaprazlanarak oluşturuldu.

Ruiru 11'in dişi eşey hücresi, kompaktlık (cüce boy) ve hem pas hem de CBD direncine ilave katkı sağlamak için seçildi. Bu gereksinimi karşılamak için az sayıda Catimor (Caturra x Timor Hybrid) hattı tanımlanmıştır.

Patojen aseksüel genotipte olduğu için, kahve eşey hücrelerinin her ikisinde de modifikasyona gidilmiştir.

Ruiru 11'in yaratılmasındaki son adım, uzun boylu erkek kompleks hibrit eşey hücresiyle kompakt Catimor dişi eşey hücresini tozlaştırmaktır. Ortaya çıkan Ruiru 11’in kompakt boyutu, kahve yaprağı pasına ve CBD'ye karşı direnci takdire şayandır. Ruiru 11'i kitlesel olarak çoğaltmak için yetiştiriciler, birinci nesil (F1) hibrit tohum üretmek için dişi ana hücresiyle erkek eşey hücresini polenle manuel olarak tozlaştırır. Bu son tozlaşma ile ortaya çıkan hibrit dolayısıyla yüksek verime neden olur.

Ruiru 11, kitlesel çoğaltma için el tozlaşmasına dayandığından, çiftçi talebini karşılamak için yeterli miktarda tohum üretmek zordur.
 
Son düzenleme:
Üst