• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Pratik cold brew tarifi

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Merhaba herkese,
Cold brew bir çok şekilde yapılabiliyor ama bazen beni ugraştiriyor ve süzerken filtreyi çabuk tıkıyor.Şöyle bir yöntem düşündüm ve daha yumuşak icimli ekşilik barındırmayan bir demleme oldu.
1/10 oranini kullanarak deneme amaçlı 300 ml su için 30 gr evde begenmedigim bir cekirdegi kullandim.Standart makine filtresini ıslatıp içine kahveleri koyduktan sonra agzini iple bağladım.Kavanozun içinde 300ml su içine koydum.Dolapta 12 saat beklettim.Daha sonra yine kağit filtreyle süzüp işlemi tamamladim.Daha önceden konusu gećti mi bilmiyorum ama bana daha pratik ve daha guzel geldi.Finalde süzerken tıkanma daha az oluyor ve akış daha iyi.Siz de deneyip fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Rommelsbacher EKM200, Porlex
Ekipmanlar
Hario V60, Bialetti MokaPot, Nespresso Frother, BiggDesign 1lt FrenchPress, termometreli Epinox kettle, cezveler.
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer
1/10 oranini kullanarak deneme amaçlı 300 ml su için 30 gr evde begenmedigim bir cekirdegi kullandim.Standart makine filtresini ıslatıp içine kahveleri koyduktan sonra agzini iple bağladım.Kavanozun içinde 300ml su içine koydum.Dolapta 12 saat beklettim.Daha sonra yine kağit filtreyle süzüp işlemi tamamladim.Daha önceden konusu gećti mi bilmiyorum ama bana daha pratik ve daha guzel geldi.Finalde süzerken tıkanma daha az oluyor ve akış daha iyi.Siz de deneyip fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim
evet geçmişti biyerde konusu, benim de uyguladığım basit ama etkili teknik (y)

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Evet o konuya yazsaydim keşke görmemişim ama tamamini okudum.Dediğim şekilde yapan görmedim.Bu şekilde tozlar bir nebze daha az çözünuyor bence.Acılık barındırmamasi da bu fikrimi güclendiriyor.Ayrica o konuda da filtrelerin çabuk tıkanıp cok zahmetli hale geldiginden bahsedilmiş bu şekilde yaparsaniz tıkanma olayı baya bir azalıyor

cmshn

Aktif Üye
İsim
Cem
Daha fazla  
İsim
Cem
Değirmen
Timemore C1
Ekipmanlar
Güral Kalita, Aeropress, Electrolux EKF7800
Merhaba herkese,
Cold brew bir çok şekilde yapılabiliyor ama bazen beni ugraştiriyor ve süzerken filtreyi çabuk tıkıyor.Şöyle bir yöntem düşündüm ve daha yumuşak icimli ekşilik barındırmayan bir demleme oldu.

Tarif için teşekkürler. En kısa zamanda deneyeceğim (y)

İsim
Ahmet
Merhaba herkese,
Merhaba,
Kahve, filtre içerisinde bağlı olduğu halde süzmek gerekiyor mu?

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Merhaba,
Kahve, filtre içerisinde bağlı olduğu halde süzmek gerekiyor mu?
Merhaba, ben ona gerek kalmasin diye denemistim bu yöntemi ama 12 saat sonunda dipte tortu oldugunu farkedince hemen bir süzme daha yaptim.Filtre uzun sure kalinca toz tortu kaçiriyor illaki.Bir kere oran ve saati tutturduktan sonra 2-3 paket yapip litrelerce demleyebilirsiniz.Benim en iyi sonuc aldigim yöntem bu oldu.Sanıyorum tozlar iç tarafta kalıp daha az çözünme gösterip acılığın önüne geçiyor.