• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Paslı çark

Ahmetv

Yeni Üye
İsim
Ahmet Vatansever
Daha fazla  
İsim
Ahmet Vatansever
Espresso Makinesi
Delonghi EC685
Değirmen
Starbucks Barista Coffee Bean Burr Grinder, Sözen
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Çağlayan
Öncelikle herkese iyi forumlar, aranızda yeniyim. Elimde baratza encore değirmenin eski versiyonu mevcut. Bugün temizlemek için incelediğimde çarkların paslandığını gördüm.(Paslandı mı yoksa kahve lekesimi olduğunu çözemedim :)) Çarklarını her ne kadar çıkarmaya çalışsam da başaramadım. Paslı kullanmaya devam etsem kahvenin tadını etkiler mi ? Aramızda doktorlar olduğunu da görüyorum paslı kullanmak sağlık açısından bir sorun çıkartır mı ? Paslı kullanmak yerine yadigar sözeni mi kullansam .

Selamlar,
O pas değildir diye düşünüyorum. Dişlilerin paslanması için gerçekten çok kötü kullanım geçmişi olması gerekir. Aksi takdirde, hele ki Baratza gibi iyi ve kaliteli bir markanın öğütüm aksamı kolay kolay paslanmaz.

Dişlilerin fotoğrafını atmanız mümkün mü?
Görüntüyü merak ettim. :)

Öncelikle herkese iyi forumlar, aranızda yeniyim. Elimde baratza encore değirmenin eski versiyonu mevcut. Bugün temizlemek için incelediğimde çarkların paslandığını gördüm.(Paslandı mı yoksa kahve lekesimi olduğunu çözemedim :)) Çarklarını her ne kadar çıkarmaya çalışsam da başaramadım. Paslı kullanmaya devam etsem kahvenin tadını etkiler mi ? Aramızda doktorlar olduğunu da görüyorum paslı kullanmak sağlık açısından bir sorun çıkartır mı ? Paslı kullanmak yerine yadigar sözeni mi kullansam .
Merhabalar, yanlış bilmiyorsam encore kesicileri karbon çelik malzemeden yapılıyor yani fabrika çıkışında bile sıfır üründe pas olabilir :)

Karbon çelik nemi sevmez, paslanma yapabilir. Biraz çekirdek öğütürseniz bir kısmı geçecektir diye düşünüyorum. Fotoğraf da atabilirsiniz, merak ettim.

Sizin oraların pirinci burada yoktur ama :) Selamlar Mustafa abi.
oyle deme turkiyede cok guzel baldo princ var :) saka bir yana degirmen temizligi ve dislilerin daha uzun sure kullanimi icin bu onerimi ciddiye alin cok yuksek fiyata satilan degirmen temizleme maddelerinin ana malzemesi princdir zaten ,aciklamasina tahil diye yazarlar :)

oyle deme turkiyede cok guzel baldo princ var :) saka bir yana degirmen temizligi ve dislilerin daha uzun sure kullanimi icin bu onerimi ciddiye alin cok yuksek fiyata satilan degirmen temizleme maddelerinin ana malzemesi princdir zaten ,aciklamasina tahil diye yazarlar :)
Kesinlikle haklısın. Elektrikli değirmen kullanırken pirinç kullanıyordum. Gayet işe yarıyor. Zaten ufak bir avuç yetiyor temizlenmesine.

Coamndante için de bu geçerlimidir @raistlin

Ben prinç konusunu farklı bir arkadaşımdan daha duymuştum. Onun da değirmen için tavsiyesi prinçti. Ben de kullandım, tavsiye ederim elektrikli değirmenler için...

Bu soruyu kendisi cevaplayacaktır ama ben sorduğumda gerek olmadığını, fırça ile temizlemenin yeterli olacağını ilettiği için (2 hafta ya da kahve değişimlerinde de sürekli temizliyorum) ben comandantede hiç kullanmadım.

bilek kuvvetliyse neden olmasin :) el degirmenlerinde disli capi kucuktur o yuzden bir anda boca etmeyin princi tabi bazi el degirmenlerin yapisida saglam olmayabilir turk el degirmenlerinin dislileri kucuk tirnaklarla tutdurulmustur onlara zarar verebilir zorlarsaniz

Bu soruyu kendisi cevaplayacaktır ama ben sorduğumda gerek olmadığını, fırça ile temizlemenin yeterli olacağını ilettiği için (2 hafta ya da kahve değişimlerinde de sürekli temizliyorum) ben comandantede hiç kullanmadım.
temizlik icin evet firca yeterli olur ama pric aslinda cok da guzel bileme yapar ..el degirmenlerinde kirik princ kullanabilirsiniz ..ayrica fircanin alamadigi kahve yaglarinida alicaktir

Koyu kavrum çekirdekler ve karbon çelik kesici varsa temizlik daha önemli.

Paslanmaz çelik kesici ve açık orta kavrumlarda kesicilerde çok fazla artık ve yağ kalmıyor. Hele de ev kullanıcıların öğütme hacmine bakılırsa, fırça ve pompa genelde yeterli olur :)

Öğütücünüzün kullanma kılavuzuna ve garanti şartlarına mutlaka bakın derim. kavrulmuş kahve hariç birşeyin öğütümünde ürün garanti dışı kalabilir.
Yeni dinlediğim bir söyleşide pirinci direk değil ama çok az haşladıktan sonra kurutarak bu amaçla kullandığını duydum. Sanırım bir miktar pişmemiş ürünün sertliğini almak için böyle önermislerdi.

Öğütücünüzün kullanma kılavuzuna ve garanti şartlarına mutlaka bakın derim. kavrulmuş kahve hariç birşeyin öğütümünde ürün garanti dışı kalabilir.
Yeni dinlediğim bir söyleşide pirinci direk değil ama çok az haşladıktan sonra kurutarak bu amaçla kullandığını duydum. Sanırım bir miktar pişmemiş ürünün sertliğini almak için böyle önermislerdi.
elektrikli ve buyuk disli makinelerde haslanmasina gerek yok cok harika netice veriyor, zaten bileme yapmasi icin biraz sert olmasi gerek yoksa makinenin dislilerine sarip sadece temizleme yapacaktir ..genede ozetleme yaparsak ev tipi makineler(cok kahve ogutulmedigi icin bicaklarin omru zaten yeterince yuksek olucaktir ) de princi biraz yumusatip kullanin ama dukkan tipi 64 mm uzeri dislilerde direk princi kullanabilirsiniz diyerek risk almayip yuvarlak bir cevap vermis olalim :)

yerli pirinçler pek önerilmiyor diye okumuştum sanırsam bir yerde. amerikada felan bu iş için kullanılan pirinçler daha yumuşakmış galiba.

elektrikli ve buyuk disli makinelerde haslanmasina gerek yok cok harika netice veriyor, zaten bileme yapmasi icin biraz sert olmasi gerek yoksa makinenin dislilerine sarip sadece temizleme yapacaktir ..genede ozetleme yaparsak ev tipi makineler(cok kahve ogutulmedigi icin bicaklarin omru zaten yeterince yuksek olucaktir ) de princi biraz yumusatip kullanin ama dukkan tipi 64 mm uzeri dislilerde direk princi kullanabilirsiniz diyerek risk almayip yuvarlak bir cevap vermis olalim :)
hocam yumuşatından kastınız nemlendirelim mi? dişlilere zarar vermez mi?

hocam yumuşatından kastınız nemlendirelim mi? dişlilere zarar vermez mi?
ben 10 yildir kullaniyorum dukkanlarimda hic bir zarar vermiyor dislilere ayrica ,inglizce yaziyi kopyalayayim turkce bilgi verince inandirici olmuyor :) The simplest and easiest method is to use rice. Just take one cup of the uncooked rice and put it into the grinder. Then, grind the rice for 60-70 seconds, and turn the grinder off. Take out the rice and wipe the blades with a damp cloth first, then with a dry cloth. Some people actually use grinder cleaning pellets instead of rice for sharpening the blades. However, due to its material and solidness, rice is a much better choice.

Geri