• Temmuz Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Temmuz ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Vitus Coffee & Roastery olarak seçildi. Bu konudan Temmuz ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Pahalı Ürün - Ucuz Ürün Çelişkisi

CoFFeePaTh

Üye
İsim
Ömer
Daha fazla  
İsim
Ömer
Değirmen
Kinu M47 Classic, 1zpresso K Ultra
Ekipmanlar
Aeropress,Hario V60, Hario Immersion Dripper, Stagg EKG
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Adana
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Çukurova
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Seyhan
Twitter
omerarikan01
Uluslararası bir şarap yarışmasında 2.5 € fiyatlı ucuz bir şarap, etiketi değiştirilerek yarışmaya sokuluyor ve binlerce avroluk rakiplerini geride bırakarak birinci oluyor:

Çilekli, ohh çikolata likörlü, hmffsss nefis dediğimiz kahvelerin sırf biz beğendik diye pahalı olma ihtimali var mı, ya da pahalı olduğu halde bir numarası olmayan kahvelerin olayı bu mu? Yani önden torpilli mi bunlar? Siz hayırdır gencolar bizi mi koparıyonuz? 😂😂😂

Birinciliği bırakın, ön değerlendirme sürecini bile geçmesinin mümkün olmadığı düşünülecekken, dereceye girmesi alkışlanacakken güya bu işten anlayan insanlarca etiketi yüksek fiyatlı diye 1. seçilen bir şaraptan söz ediyoruz.

Bu; nitelik kısmını sorgulamamızı, daha çok tat ve tazeliğe odaklanmamız gerektiğini söylüyor bize... Ve kavrum kalitesine tabii ki.

Puanmış, kahvenin hikayesiymiş vs. bunların benim açımdan bir önemi olmaması gerekiyor.

Arz ederim...

Son düzenleme:
Uluslararası bir şarap yarışmasında 2.5 € fiyatlı ucuz bir şarap, etiketi değiştirilerek yarışmaya sokuluyor ve binlerce avroluk rakiplerini geride bırakarak birinci oluyor:

Çilekli, ohh çikolata likörlü, hmffsss nefis dediğimiz kahvelerin sırf biz beğendik diye pahalı olma ihtimali var mı, ya da pahalı olduğu halde bir numarası olmayan kahvelerin olayı bu mu? Yani önden torpilli mi bunlar? Siz hayırdır gencolar bizi mi koparıyonuz? 😂😂😂

Birinciliği bırakın, ön değerlendirme sürecini bile geçmesinin mümkün olmadığı düşünülecekken, dereceye girmesi alkışlanacakken güya bu işten anlayan insanlarca etiketi yüksek fiyatlı diye 1. seçilen bir şaraptan söz ediyoruz.

Bu; nitelik kısmını sorgulamamızı, daha çok tat ve tazeliğe odaklanmamız gerektiğini söylüyor bize... Ve kavrum kalitesine tabii ki.

Puanmış, kahvenin hikayesiymiş vs. bunların benim açımdan bir önemi olmaması gerekiyor.

Arz ederim...
Uzun zamandır bende düşünüyorum bu olayı hatta Circulorun hem ivica tarafından çok yüksek puanlar almamış, hemde 1gr/1-1.5TL psikolojik sınırında bir fiyatlandırması olan bir çekirdeği Origami Cup'u kazandı. Tabi ben alana kadar tükenmişti içemedim ancak türlü türlü yarışmalarda derece yapan kahvelerin minimum 1grm/3-4TL gibi rakamlara satıldığını gördükçe daha çok düşünmeye başladım.

Güzel konu olmuş elinize sağlık

Aslında hikayesinden biraz da kahvenin ne kadar nitelikli olduğu ortaya çıkıyor çünkü hikayesi bize ürünün tarımının kalitesine, ürünün kalitesine, işlemedeki hassasiyete ve yaklaşımlara dair detaylı bilgiler veriyor(eğer doğru düzgün yazıldıysa). Zaten çiftliklerin kalitesi de tam olarak burada ortaya çıkıyor.
Son zamanlarda şahsen puanından ziyade bunlara daha çok odaklandığımda istediğim tarzda kahveleri daha doğru seçebildiğimi farkettim.

Bu arada link sizlere ömür, bilginize.

Aslında hikayesinden biraz da kahvenin ne kadar nitelikli olduğu ortaya çıkıyor çünkü hikayesi bize ürünün tarımının kalitesine, ürünün kalitesine, işlemedeki hassasiyete ve yaklaşımlara dair detaylı bilgiler veriyor(eğer doğru düzgün yazıldıysa). Zaten çiftliklerin kalitesi de tam olarak burada ortaya çıkıyor.
Son zamanlarda şahsen puanından ziyade bunlara daha çok odaklandığımda istediğim tarzda kahveleri daha doğru seçebildiğimi farkettim.

Bu arada link sizlere ömür, bilginize.
Linki yeniledim teşekkürler... 🙂

Bu tür yarışmalarda kör tadım yapılmıyor muydu zaten. Jüri durumu anlamasın diye etiket niye değiştiriliyor, jüriyi mi trollemişler. Bir de kimsenin ciddiye almadığı bir yarışmaya neden binlerce euroluk şaraplar sokulmuş o da ayrı çelişki. Valla hiç anlamıyorum. Ben soğuk sıkım zeytinyağından devam.

Kahvede dip fiyatlı çekirdekler genelde 100-150 lira bandında Brezilya çekirdekleri oluyor. Bu segmentte üst düzey performans görmedim şimdiye kadar.

400+ bandındaki üst segmente de maddi durumum elvermiyor. Elverse de beklentilerim çok yükseliyor. O yüzden yorum yapamayacağım.

Genellikle orta fiyat segmentinde takılıyorum. Bazı çekirdekler çok düz gelirken bazıları şahane oluyor.

Değerinin ne olduğu tartışmalı mallara milyon dolarların biçilebildiği tuhaf bir dünyada yaşıyoruz. Fiyat konusunda bir üst limit yok. Varsa da çok yukarılarda. Mesela bugün binlerce dolar fiyat etiketli dolma kalem gördüm. Bizim çekirdekler çok masum kalıyor bunların yanında.

Kesinlikle katılıyorum kahvelerden son zamanlarda eskiden aldığım tatları alamıyorum o vaadedilen tadım notalarini:) hepsi sanki birbirine benziyor pahalı şişirilmiş kahveler

Aklıma bir de şöyle birşey geldi; son zamanlarda çok uçan kaçan kahve üretilmeye başlandı bu sebeple eskisi gibi kaliteli natural ve yıkanmışlar azalmaya başladı gibi hissediyorum. Hakkaten içten içe sıkılmaya başladığımı farkettim böyle şeylerden. Kaliteli yıkanmışa denk geldiğimde mutlu oluyorum resmen.
Ben böyle düşünüyorum sizce de böyle mi dersiniz?

Aklıma bir de şöyle birşey geldi; son zamanlarda çok uçan kaçan kahve üretilmeye başlandı bu sebeple eskisi gibi kaliteli natural ve yıkanmışlar azalmaya başladı gibi hissediyorum. Hakkaten içten içe sıkılmaya başladığımı farkettim böyle şeylerden. Kaliteli yıkanmışa denk geldiğimde mutlu oluyorum resmen.
Ben böyle düşünüyorum sizce de böyle mi dersiniz?
Kaliteli kahve kötü kavrum, çoğu yıkanmış samanla, mide yakan leş asidite arası gidiyor, forumda da yaşadı millet caballero faciasını, onu deneyen ne demek istediğimi anlar büyük ihtimalle, ondan yıkanmışa pek yanasmiyorum iyi yorum görmediğim sürece.

Kaliteli kahve kötü kavrum, çoğu yıkanmış samanla, mide yakan leş asidite arası gidiyor, forumda da yaşadı millet caballero faciasını, onu deneyen ne demek istediğimi anlar büyük ihtimalle, ondan yıkanmışa pek yanasmiyorum iyi yorum görmediğim sürece.
Çünkü çitflikler de yarışmalar için basmaya başladılar antin kuntin fermantasyonu. düne kadar finca inmaculadanın adını bilen yoktu, 2 yarışmada sükse yaptı adamlar bir anda popüler oldu dünyada. keza ninety plus da öyle olmuştu bu aralar geri planda kaldıkları için unutuldular. Daha fazla gelir elde edebilecekleri için de iyi yıkanmış/naturalleri bıraktı ya da azalttı çoğu. Aslında var best of panamada ayrı başlıklarda yarışıyorlar hatta ama oradakilerin fiyatlarının yanına yaklaşılmıyor.

Benim şu an sınırım gram/1,2TL, hadi belki gram/1,4TL'yi de zorlarım zaman zaman ama bunun üzerine çıkmam için ekstrem bir durumun yaşanması gerekiyor. Bazen görüyorum tüp içinde gram/11TL çekirdekler ancak sebep ne ola ki? Var mı plasebo etkisi yaşamadan böyle kahveleri deneyimleyip "Hocam o 10 kat hazzı yaşıyorsun yav" diyen bir kardeşimiz?

Bence olay kahve de de fiyatta da bitmiyor olay tüm yaşamı yani o andaki hisleri kapsıyor ''Bence''Yani bazen ucuz bir kahve alınır Eve gideyim de hazır 1 kimse yokken 2 Torrent teki film de inmişken,Yarın da tatil iken 3 Maaşımı almışken 4 Zam yapılmışken gibi gibi bazı durumlarda ucuz kahve nin tadı başka olur Yada bazen pahalı kahve alınır eve gelinir ama
1 istenilen vakitte içilemez 2 istenilmeyen misafirler gelir gibi gibi...Ben mesela koşu sonrası yada kamp ve gezi sonrası eve geldiğimde güzel bir ortamda Bazen kavurma tarihi biraz eski kahveleri keyifle içiyorum KEYİF =TAT oluyor
Hatta bazen çok önemli lojistik bir iş oluyor granül kahve içerken ohhhh çekiyorum:D:D:D Sağlıcakla

Anaerobik kahvemi yok almayayım. :)
Midemi yakıyor kendileri. Yıkanmış ve natürelden devam.

Pahalı ürünler zenginlerin paralarını yolmak için pahalıya satılır.

Yakinen tanıdığım bir satıcı şunu söylemişti: Sen almak istersen ciddi indirim yaparım, liste fiyatını özellikle aşırı yüksek yazıyorum, çünkü zengin adam gelince fiyat etiketine bakmıyor bile, kredi kartını veriyor şunu sar bunu ver diyip alıp gidiyor...

Çekinmeyin, her zaman pazarlık edin ve ayrıca ucuz da kötü demek değildir.

İlla pahalısı olsun diyenler, İyi Yolunmalar 😆

Benim şu an sınırım gram/1,2TL, hadi belki gram/1,4TL'yi de zorlarım zaman zaman ama bunun üzerine çıkmam için ekstrem bir durumun yaşanması gerekiyor. Bazen görüyorum tüp içinde gram/11TL çekirdekler ancak sebep ne ola ki? Var mı plasebo etkisi yaşamadan böyle kahveleri deneyimleyip "Hocam o 10 kat hazzı yaşıyorsun yav" diyen bir kardeşimiz?
Yanlış anlamayın ama o paralara o kahvelerden daha lezzetli şeyler var. :)

Ewt Mesela az önce Black Mirror 4 sezonun 1 bölümünü izledim harika bi bölümdü
Ayın kahvelerini aldığım da oldukça çoktur Amazondan ORta segmant-pahalı kahveler de aldığım...
Ama bu son sparişim 59 tl 250 gramı ve en kötü seirlerde de güzel tat veriyordu Ama bu seferki harika bir bölümle harika keyif getirdi:D
Wacaco Nanopresso ile demledim gayet memnunum Aynı kahveden tekrar spariş veriyorum
Kahveniz,muhabbetiniz ve keyfniz bol olsun Sağlıcakla

Ben kahve demlemeye 2012 yılında başladım. Japonyada görüp merak ettiğim ve edindiğim V60 ile, o dönemde henüz 3. nesilden yeni yeni bahsediliyordu İstanbulda. 2013-2014 yıllarında hasbean den düzenli kahve getirtiyordum. Kahveleri genelde orta kırattır ama sene içinde bir kaç defa özel lot alırlardı 250 gramını 30 pounda satarlardı. O kahveleri kaçırmazdım, sonrasında yurtdışı seyahatlerinde Jamaika Blue Mountainlar, Hacienda La Esmeralda panama ( sanırım aldığım pahalı kahveydi ) Yemen Harrar kahveleri, Kopi Luwak ve nadir olan ne varsa aldım denedim. Son 2-3 yıldır Türkiyeye özel kahveler gelir oldu fiyatlar kolaylıkla 100-150 Euroya çıkabiliyor kiloda hatta bunun çok üstünde olanlarda var. Bunca alım ve deneyimden sonra artık gaza gelmiyorum, anaerobikleri arada bir almakla beraber abartılmış buluyorum. Nadirliğe para ödemiyorum. Çekirdeğin dünya piyasasındaki referansına bakıyorum, uçuk kaçıklardan uzak duruyorum. Bugünki şartlarda 1200/kg gibi bir ortalama yakalamaya çalışıyorum. 2-3 ayda bir şımarma kahvesi alıyorum.

Geri