• Nisan Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Nisan ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Fam Coffee olarak seçildi. Bu konudan Nisan ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Oolong Çayı Nedir?

Metehan

İyi Bilinen Üye
Bir diğer konumda çayın en az kahve kadar karışık bir konu olduğunu ve işleme,toplanma,fermente edilme yöntemlerine göre farklı aromalar elde edildiğini yazmıştım. İşte Oolong çayı bu konuyu tek başına kanıtlayan cinsten bir çay.

Çin'de Nisan ayında başlayan hasatı mayıs ayına kadar devam ediyor. Ancak Tayland Oolong çayları sadece Nisan ayı içerisinde hasat ediliyor. Oolong çayları yarı okside edilerek hazırlanıyor. Ayrıca Oolong çayları geçtiği işlemler neticesinde değişik ve çok geniş çeşitte aromalara sahip oluyor. Örneğin Milk Oolong denilen Tayvan Oolong'u kurutulur iken gerçek manada süt ve su buharına tutuluyor. Bu sayede lezzeti süt kremasını andıran bir tatta oluyor.

milk_oolong.jpg

Bundan 1000 yıl önce soy adının Oolong olduğu düşünülen biri tarafından ilk kez üretilen Oolong çayının ilk defa Çin'de üretilmesine rağmen 1700lü yılların sonunda Tayvan'da da üretilmeye başlanmış. Günümüzde Tayvan Oolong'ları en üst kalite Oolong çayları olarak kabul edilmektedir.

Son olarak Oolong çaylarının birden fazla demlenebildiğini belirterek yazımı sonlandırıyorum.

 

Ceren Aksu

İyi Bilinen Üye
Konum
İstanbul
Daha fazla  
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Hiroia Jimmy, Fellow Stagg Ekg, Origami Dripper, Delter Press, V60 Kasuya Dripper, V60 Dripper, Aeropress
Oolong çayını sıkça tüketiyordum bir dönem. Birden fazla kez demlenebildiğini ise uzun bir süre tek seferlik demleyip ziyan ettikten sonra acı bir şekilde öğrenmiştim 😅😅 Hatta yeniden alıp demlemeye başlayayım diye düşündürttü bu paylaşım, teşekkürler :)
 

Ali

Aktif Üye
Geçen yıl chadodan 7 farklı çay denedim. En beğenerek içtiklerim jasmine pearls ve milk oolong oldu. İkram ettiğim arkadaşlar da severek tükettiler. Benim aldığım çayın kutusunda iki defa demlenebileceği yazıyordu, o konuda şanslıyım : )
 

morclumsy

Aktif Üye
Ben de Rioba'nın şeftali ve portakal çiçekli oolong çayını içtim geçenlerde. Kokusu o kadar güzeldi ki aroma mı katılmış acaba diye düşündüm ama aromasız olduğu yazıyordu. Şeftaliden daha şeftali kokuyordu. Fakat tadında o kadar baskın değildi bu şeftali çiçeği. Yine de güzeldi. Bu çay da iki kere demlenebiliyor fakat ben denemedim tat kaybı olur diye.
 
Üst