• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

ölçü

Enes Aktaş

Yeni Üye
İsim
Enes
Daha fazla  
İsim
Enes
Merhabalar.çekirdek kahveye yeni geçiş yaptım tartım yok fakat pratik ölçü kalıpları oluşturarak bu durumu çözeceğimi düşündüm.Sizden ricam 1 yemek kaşığı çekirdek kaç gr,yada tatlı kaşığı kaç gr veya bende karacanın french pressi ve kaşığı var o kaşık kaç gr tarzı belirlenmiş bi kaç ölçü verebilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz.Şimdiden çok teşekkürler

şimdi baktığımda bir yemek kaşığı ortalama doldurunca 6.5 gram civarı alıyor. ama çekirdek kavrumu vs hepsi muhtemelen değiştirir olayı hocam. internette kaan tartı diye bir tartı var fiyat performans olarak çok iyi, tavsiye ederim ufak bir bütçeyle edinirseniz tarif tekrarında çok işinize yarar.

Merhabalar.çekirdek kahveye yeni geçiş yaptım tartım yok fakat pratik ölçü kalıpları oluşturarak bu durumu çözeceğimi düşündüm.Sizden ricam 1 yemek kaşığı çekirdek kaç gr,yada tatlı kaşığı kaç gr veya bende karacanın french pressi ve kaşığı var o kaşık kaç gr tarzı belirlenmiş bi kaç ölçü verebilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz.Şimdiden çok teşekkürler
Merhaba ilk mesajınızda daha önce kötü kahveler içtim kahveden pek zevk almıyorum demişsiniz tartı ve termometre gibi ekipmanları edinmezseniz bu görüşünüzün değişeceğini düşünmüyorum her kahve farklıdır @teyyaredenkahve nin youtube ta ekonomik ekipmanlar gibi bir videosu var orada ne neden gerekli anlatıyor ekonomik olarak zorlar diyorsanız emin olun heba edeceğiniz kahveler toplamda daha pahalıya gelir.

Merhaba ilk mesajınızda daha önce kötü kahveler içtim kahveden pek zevk almıyorum demişsiniz tartı ve termometre gibi ekipmanları edinmezseniz bu görüşünüzün değişeceğini düşünmüyorum her kahve farklıdır @teyyaredenkahve nin youtube ta ekonomik ekipmanlar gibi bir videosu var orada ne neden gerekli anlatıyor ekonomik olarak zorlar diyorsanız emin olun heba edeceğiniz kahveler toplamda daha pahalıya gelir.
Ara ara indirime giren şu tartıyı öneririm. Harcadığım en iyi 77 TL oldu diyebilirim:

TRY 92.10 27% Off | 3kg/0.1g 5kg/0.1g Drip Coffee Scale With Timer Portable Electronic Digital Kitchen Scale High Precision LCD Electronic Scales

2-3kg kapasiteli ve 0.1gr hassasiyeyli herhangi bir tartı işinizi hem demleme hem tartma için fazlasıyla görecektir. Bardak hesabı ile uğraşmak, kaşık ile kahve ölçmek vs gerçekten büyük zaman kaybı 50tl verin kurtulun, evladiyelik. Hepsiburada, Trendyolda yazıp bulabilirsiniz.

Asıl sorunuza gelince, aynı öğütülmüş kahve aşağı yukarı aynı yoğunlukta olacağı için ölçü kaşıkları (içi geniş ve üst çizgisi olanlar) gramaj ile ilgili nete yakın bilgi verebilir. Ama öğütülmemiş çekirdek kesinlikle yanıltır sizi, her çekirdeğin kapladığı yer ve yoğunluğu farklı olduğu için kaşık hesabınızın birbirinden aşırı farklı sonuçlar verir.
Mesela bende hario ölçü kaşığı var, öğütülmüş kahve 14-16 gelmekteyken, çekirdek Etiyopya 22 de gördüm, Kolombiya 11 de gördüm yanıltır sizi.
ayrıca su da en önemli bir değişken,
1gr su = 1 ml su
Alın kurtulun, sevgiler

Selamlar @Enes Aktaş

Ben mokapot ile demleme yapıyorum bu nedenle büyük kapasiteli bir tartıya ihtiyacım olmaması sebebi ile sırf öğütüm kahve heba olmasın diye çünkü almadan önce çok kahve heba ettim ne yazıl ki, sırf kahveyi ölçebilmek adına knmaster markasının ct-1000 modelini aldım.

Lakin pour-over bir demleme yöntemi kullanıyorsan 4-5 kg kapasiteli ve daha geniş yüzeye sahip bir tartı edinlemlisin ki yorumlarda @rhino tarafımdan paylaşılan ilandaki gibi uygun bir tartı edinmen hem içtiğinde iyi olduğunu düşündüğün kahveleri tekrarlamanı hemde benim gibi kahveler heba etmeni önleyecektir.

Eğer pour-over demleme yapıyorsan reçete bilgilerine forumumuzdan @teyyaredenkahve Levent abi ve @PepukKahve İsmail abinin kıymetli yorumları ile videolar hazırladığı youtube daki kahvemasası isimli kanalı takip etmeni şiddetle salık veririm.

Selamlar @Enes Aktaş

Ben mokapot ile demleme yapıyorum bu nedenle büyük kapasiteli bir tartıya ihtiyacım olmaması sebebi ile sırf öğütüm kahve heba olmasın diye çünkü almadan önce çok kahve heba ettim ne yazıl ki, sırf kahveyi ölçebilmek adına knmaster markasının ct-1000 modelini aldım.

Lakin pour-over bir demleme yöntemi kullanıyorsan 4-5 kg kapasiteli ve daha geniş yüzeye sahip bir tartı edinlemlisin ki yorumlarda @rhino tarafımdan paylaşılan ilandaki gibi uygun bir tartı edinmen hem içtiğinde iyi olduğunu düşündüğün kahveleri tekrarlamanı hemde benim gibi kahveler heba etmeni önleyecektir.

Eğer pour-over demleme yapıyorsan reçete bilgilerine forumumuzdan @teyyaredenkahve Levent abi ve @PepukKahve İsmail abinin kıymetli yorumları ile videolar hazırladığı youtube daki kahvemasası isimli kanalı takip etmeni şiddetle salık veririm.
4-5kg hiç elzem değil aslında. server, V60 vs 1kg geçmiyor, Max 600ml bile demlense sorun yok. Bu Kaan tartılar 2kg, 1 sene 2kg tartı kullandım hiç sorun yaşamadım. Şuan elimdeki timerlı 3kg bu bile fazla aslında. Ucuz tartılara çok para vermeye gerek yok 50-70tl üstüne çıkmayın. Bu Kaan, weather forecast vs hepsi aynı işi gören birebir ürünler.
uyarı: *Tartıyı kullanırken, tartan kısma mantar bardak altlığı ya da ısıyı alta geçirmeyecek bir şey koymanız, tartının ömrünü uzatır ve ölçümün etkilenmesini önler. Ayrıca kullanırken, ısı, rüzgar vs de olumsuz etkiler, düz bir zeminde kullanılmalı.

Benim 400ml bir termosum var tamamı için ortalama ne kadar öğütülmüş kahve kullanmalıyım? bazen yaptığımda ağır bazen hafif oluyor ayarı tutturamıyorum.

Benim 400ml bir termosum var tamamı için ortalama ne kadar öğütülmüş kahve kullanmalıyım? bazen yaptığımda ağır bazen hafif oluyor ayarı tutturamıyorum.
Kahve oranı 1/16 olarak düşünürsek 25gr kahve uygun, tartı yoksa 3yemek kaşığı tepeleme 22-26gr geliyor

Selamlar,

Bence bu konuda @Wile E. Coyote ile bir irtibata geçin,bence bütçenize uygundur alacağınız tartı.

Hem iyi daha lezzetli kahveler demleyebilir hemde iyi bir yatırım yapmış olursunuz.

Edit:eğer hala satışta olan tartısı var ise :=))

Kahve oranı 1/16 olarak düşünürsek 25gr kahve uygun, tartı yoksa 3yemek kaşığı tepeleme 22-26gr geliyor
Öğütüm veya kavrum farkı nedeniyle oluşan farkı geçtim, yemek kaşıklarının bile aldığı miktar çok fark edebiliyor, güvenilir olmuyor o nedenle. Bende iki çeşit yemek kaşığı var biri diğerinin iki katı su alıyor :)

Öğütüm veya kavrum farkı nedeniyle oluşan farkı geçtim, yemek kaşıklarının bile aldığı miktar çok fark edebiliyor, güvenilir olmuyor o nedenle. Bende iki çeşit yemek kaşığı var biri diğerinin iki katı su alıyor :)
Tabiki birebir hiç bir kaşık aynı ölçüyü vermez, fakat genel olarak ortalama bir kaşık 7gr alıyor.

Geri