• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Null - Cascavel Verde

DaunterM

Arkadaşlar cidden mi ya?
Editör
İsim
Mustafa Yıldıran
Daha fazla  
İsim
Mustafa Yıldıran
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Yalova, Bursa, İstanbul, Konya
Nisan Ayı için "de jure" celsius coffee iken "de facto" kahve çekirdeği olan Cascavel Verde'nin de bir başlığa ihtiyacı olduğunu düşündüm.

Tariflerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Teşekkürler.

Kahve /su : 14 gr / 240 gr 90°
Yöntem: Aeropress Ters Yöntem
Cmd Red 35 Klik
Süre: 2.5 dakika

Bugün filtre kavrumunu böyle demledim, zengin bir tat profili var, fakat sıcakken çok hafif bitter tatlar vardı. Yarın fırsat olursa 88° ile başlayacağım.
Bazı kahveler ne güzel. :)

Kendi adıma en iyi sonucu @kahvetrip Onur Bey'in Youtube'da paylaştığı aeropress tarifiyle aldım.

Aeropress Ters Method, 18 gr/200 ml, CMD 31 Klik, 80 derece, 02:30

Oldukça dengeli ve tatlı bir sonuç çıkıyor. Denemenizi öneririm.

Hario v60 imersion yöntemi (switch hep kapalı)

10 gram kahve 150 ml su
Kardelen su - 93-96°
İnce-orta öğütüm

30 ml ön demleme 00.00-00.25
150ml ye tamamlama 00.25-00.40
2.15 switch aç
3.25 bitiş

Tad: Asidite (benim değimimle yüz ekşimesi) yok. İlk denemenin günahı olmaz diyorum ama baskın bir tad alabildiğimi söyleyemem.

30 Nisan 2021 01.18 Güncellemesi:

Hario v60 imersion yöntemi (switch hep kapalı)

10 gram kahve 150 ml su
Kardelen su - 96°
İnce öğütüm

30 ml ön demleme 00.00-00.25
150ml ye tamamlama 00.25-00.40
2.15 switch aç
3.35 bitiş

Tad: Çileklerimizi topladık ve damağımıza yerleştirdik. Ön demleme aşamasında gelen kokular, bardağa aktarma anında üstünde oluşan köpürcükler de işin cabası. Güzel bir içim sunuyor. Keyiflendim.

Son düzenleme:
Bugün geldi kahve. Merak da ediyorum ama 10-15 gün dinlendireceğim sanırım. Kavurucunun degassing için bir önerisi var mıydı sitede göremedim.

Elimize ulaştığımızda genellikle içilebilir diye biliyorum.

Stoklarımızda sipariş vermiş olduğunuz Cascavel Verde 19.04 tarihli kavrumu mevcuttur. Bir iki gün içinde degass süresi tamamlanmış olacaktır. -25.04.2021 tarihli mail

Bugün geldi kahve. Merak da ediyorum ama 10-15 gün dinlendireceğim sanırım. Kavurucunun degassing için bir önerisi var mıydı sitede göremedim.
Sitede bir kısım var, yollama tarihlerine atıf yapılan. Filtre için 10, espresso için 15 gün beklemek öneriliyor anlamı çıkarılabilir.

Sitede bir kısım var, yollama tarihlerine atıf yapılan. Filtre için 10, espresso için 15 gün beklemek öneriliyor anlamı çıkarılabilir.
Bana atılan mailde ortalama 10. gün filtre için içilebilir anlamına geliyor. Teşekkürler

Benim kahve de bugün geldi. Sabırsız olduğum için hemen aeropress ile denedim gerçekten çok tatlı. :)

kahveyi 28. gününde sanayi ortamında french press ile demledim. sanayi olduğu için takip edebildiğim parametre çok az: yani sadece kahve ve öğütüm belli. çalıştığım için süreyi de tam tutamadım.
yaklaşık 15-16 gram kahveyi cmd 24 klik ile öğütüp cam kavanozda yanıma aldım, 1 saat sonra demledim. burada gecek su var, normal kettle'da kaynayıp ısıtma modunda biraz bekleyen suyu, 1 su bardağı ölçüsünde french press'e döktüm ve 2-3 tur karıştırdım. 6-8 dk arası bekleyip bardağa aldım.
sonuç: uzun bir süre tektekçi bestekar'da çalışmıştım. tektekçi'yi hatırlayanlar varsa yüzlerce çeşitli ve patentli shotlarıyla ünlüydü. ve hepsi taze ve tropikal meyvelerden o anda yapılırdı. işte sanki kahveciye gidip bu kahveden sipariş etmişim de bana tektekçinin o çok canlı, hareketli, neşeli ve pozitif bir tadı olan bir shotını getirmişler gibi. asla kahve olduğunu iddia edemeyeceğim kadar meyveli, ekşili ve biraz tatlı gibi bir içecek ortaya çıktı.

Geri