• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Muttley & Jack's Coffee Roasters / Kostarika Sonora Natural #1 / Tadım ve Reçete

• Konuyu başlatan mmm
  • Başlangıç tarihi
M

mmm

Guest
Merhaba

Kahve Kulübü yurt dışından ilk toplu alımını Muttley & Jack's ile gerçekleştirdi. Satın alımlar bitti, ürünler kargolandı ve ürünlerin çoğu gümrüğe ulaştı. Önümüzdeki haftadan itibaren kahvelerin nihai adreslerine ulaşacağını tahmin ediyorum.

Aynı yurt içi toplu alımında olduğu gibi, bu alımda da yorum, reçete ve tadım üzerine fikirlerimizi birbirimize aktarabiliriz.

Bu başlık da Kostarika Sonara Natural #1 'e rezervedir :giggle:

selamlar...

El salvadordan sonra koke ve sonara arasından hangisini denesem diye düşündüm. Çekirdekleri koklayınca sonrayı açtım hemen. Mis gibi meyve kokuyor. Tadım noktasında ananas yazmasına rağmen kırmızı meyve kokusu aldım ben.

Timemore slim 19 Click
Güral Kalita 30 gr kahve 500 gr su
100 gr 30 sn blooming -- 30. snde 200 gr. -- 1.30 snde 200 gr.
3.00 demleme bitişi
Gürsu (70 ppm)
Koku ile kahve tadımı birbirinden çok farklıydı. Çekirdekler mis gibi kırmızı meyve kokarken, içimde aynı tadı bulamadım. Eşimle beraber tükettik kendisi çok beğendi. Sanırım ben beklentiyi yüksek tuttum. Yarın V60 ile demleyeceğim. Umarım tadı da kokusu gibi olur.

• Like
Tepkiler: mmm
El salvadordan sonra koke ve sonara arasından hangisini denesem diye düşündüm. Çekirdekleri koklayınca sonrayı açtım hemen. Mis gibi meyve kokuyor. Tadım noktasında ananas yazmasına rağmen kırmızı meyve kokusu aldım ben.

Timemore slim 19 Click
Güral Kalita 30 gr kahve 500 gr su
100 gr 30 sn blooming -- 30. snde 200 gr. -- 1.30 snde 200 gr.
3.00 demleme bitişi
Gürsu (70 ppm)
Koku ile kahve tadımı birbirinden çok farklıydı. Çekirdekler mis gibi kırmızı meyve kokarken, içimde aynı tadı bulamadım. Eşimle beraber tükettik kendisi çok beğendi. Sanırım ben beklentiyi yüksek tuttum. Yarın V60 ile demleyeceğim. Umarım tadı da kokusu gibi olur.
Yıkanmış değil ama honey işleme olanını geçtiğimiz aylarda denemiştim. Burunda yoğun ve kompleks ancak damakta o denli yoğun gelmemişti.
Damakta ki yoğunluğu arttırmak isterseniz ben aşağıdaki şekilde daha iyi sonuç almıştım.

Uzun demlemekten, 4 dakika civarina çıkmaktan korkmayın.
32/500, 24 click, 90c, (suyum 125ppm, 70gh, 40kh), hario 40 filtre (eski)
00.00-00.05 65ml Bloom + 3-4 tur çevirme
00.40-01.00 220ml
01.20-01.40 225 ml
02.10 3-4 tur çevirme

Sularımız aynı olmadığı için sıcaklığı biraz arttırarak veya öğütümü 1-2 click incelterek sonrasında deneyebilirsiniz.
Çevirmeyi basit ve az sayıda tutun lütfen.

Not: bu arada yanlış okumuş ve kokeyi açtınız sanmıştım. Tarif onun için kullanılabilir.

Degass için yaklaşık 1 ay beklemeyi düşünüyordum ben, şuan degass olmuş durumda mı acaba

Degass için yaklaşık 1 ay beklemeyi düşünüyordum ben, şuan degass olmuş durumda mı acaba
Koke Honey ve Nicaragua Las Nubes denememden sonra 1 ay beklemeye gerek olmadığına karar vermiştim, bu kahveler özelinde bilemiyorum ama kavrum profili La cabra kadar ileri zamanda pik yapacak gibi gelmemişti bana.

Paketler ulaşınca denemek için açtığım kahve.
Omni olduğu için espresso denedim.
Biraz kalın ve gramajda eksik olduğu için baya hızlı bir akışta çıkan fincan oldukça şaşırtıcı derecede tatlı ve aromatik bir espresso sundu. Düzgün bir shot için tekrar deneyeceğim.

Paketler ulaşınca denemek için açtığım kahve.
Omni olduğu için espresso denedim.
Biraz kalın ve gramajda eksik olduğu için baya hızlı bir akışta çıkan fincan oldukça şaşırtıcı derecede tatlı ve aromatik bir espresso sundu. Düzgün bir shot için tekrar deneyeceğim.

Costa Rica mı çekirdek?

Evet Suat bey, Sonora.

Bende Espresso olarak denedim çekirdeğin yapısından dolayı sanırım su tutmakta zorlanıyor o yüzden çabuk kanallanma yapıyor buna rağmen tadı şok iyi. Filtrede denemedim ama ondada iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

Bende Espresso olarak denedim çekirdeğin yapısından dolayı sanırım su tutmakta zorlanıyor o yüzden çabuk kanallanma yapıyor buna rağmen tadı şok iyi. Filtrede denemedim ama ondada iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.
@Yirgacheffe sevgili Necdetle instagramda yaptığımız yazışmada da caturra ve doğal işlemeden dolayı akışın haliyle hızlı olacağını söylemişti. Sabah v60da hazırladım, yine tatlı bir kahve sundu, hafiften Ana Sora’yı anımsattı desem doğru olur. V60 içinde ince öğütüm gerekli yapısından dolayı .Bundle daki favori çekirdeğim bu oldu.

@Yirgacheffe sevgili Necdetle instagramda yaptığımız yazışmada da caturra ve doğal işlemeden dolayı akışın haliyle hızlı olacağını söylemişti. Sabah v60da hazırladım, yine tatlı bir kahve sundu, hafiften Ana Sora’yı anımsattı desem doğru olur. V60 içinde ince öğütüm gerekli yapısından dolayı .Bundle daki favori çekirdeğim bu oldu.

Bu çekirdektende anladığım kadarı ile benim kahvede favorim tropikal meyveler ve ananas. Ana sorada tad profili buna benzerdi sanıyorum. İkisi arasında ki fark Ana sora daha tatlı bu kahve ise asidik.

Bu çekirdektende anladığım kadarı ile benim kahvede favorim tropikal meyveler ve ananas. Ana sorada tad profili buna benzerdi sanıyorum. İkisi arasında ki fark Ana sora daha tatlı bu kahve ise asidik.
Kesinlikle böyle, ana sorayı iki gün önce buzluktan çıkardım demledim inanılmaz hala gerçekten çok tatlı bir çekirdek, sonorayı da az önce demledim dediğiniz gibi ana soraya göre daha asidik bir çekirdek

Flair pro2 ile demledim bu arada

Deneyenler için sormak istiyorum sizce Türkiye'de satılan çekirdeklere göre fark var mı?

Deneyenler için sormak istiyorum sizce Türkiye'de satılan çekirdeklere göre fark var mı?
Bu çekirdek özelinde konuşaxak olursak 2 aydır bu profilde bir çekirdek istiyordum, çok iyi geldi. Sizin de yazdığınız gibi benim de favorim tropik meyve notaları. O yüzden bu çekirdek ayrı bi yerde.
Diğer çekirdeklerle toplu değerlendirecek olursak, dengeli kavrumlar. Ama koke keşke biraz daha açık olsaydı demedşm değil. Omni’den ziyade filtre olsun isterdim.
çok çok farklı çekirdek demek yerli kavurucularımıza biraz haksızlık olabilir.

Bu çekirdeği çok sevdim. @NoDRaC ve @puspus gibi bende tropikal meyve notalarını çok sevviyorum, hatta tadım notalarında Ananas varsa kesin alıyorum o çekirdeği :D. Geçen ay İncommon'dan Tropical Bonanza içip bayılmıştım, sonrasında tükenmesine de epey üzülmüştüm. Bu çekirdğei henüz 1 kere demleyip içtim ama kesinlikle iki çekirdek hem koku hem aroma olarak çok benzerler.

Bu soruya cevap verecek olursam: Kavrum çok tutarlı, aromalar belirgin, üstünde yazanı da hissettiriyor. Ancak, aynı şeyleri Türkiye'de kavrum yapan bir çok firma için de söyleyebilirim. Kavrum profili olarak omni olması beni üzdü çünkü nordic kavrum stilini görmeyi istiyordum, belki her zaman kavurduğu gibi kavurmuş olsa firma daha net farklar görülebilirdi. Sonuç olarak önümde iki seçenek olsa incommon- Tropical bonanza mı Muttley&Jack's Sonora mı fark etmez sar birini derim :D

Bu çekirdeği çok sevdim. @NoDRaC ve @puspus gibi bende tropikal meyve notalarını çok sevviyorum, hatta tadım notalarında Ananas varsa kesin alıyorum o çekirdeği :D. Geçen ay İncommon'dan Tropical Bonanza içip bayılmıştım, sonrasında tükenmesine de epey üzülmüştüm. Bu çekirdğei henüz 1 kere demleyip içtim ama kesinlikle iki çekirdek hem koku hem aroma olarak çok benzerler.
Not

Bu soruya cevap verecek olursam: Kavrum çok tutarlı, aromalar belirgin, üstünde yazanı da hissettiriyor. Ancak, aynı şeyleri Türkiye'de kavrum yapan bir çok firma için de söyleyebilirim. Kavrum profili olarak omni olması beni üzdü çünkü nordic kavrum stilini görmeyi istiyordum, belki her zaman kavurduğu gibi kavurmuş olsa firma daha net farklar görülebilirdi. Sonuç olarak önümde iki seçenek olsa incommon- Tropical bonanza mı Muttley&Jack's Sonora mı fark etmez sar birini derim :D
Nordik kavrum için bakınız coffea circulor :)

Paketten Chelbesa çıkmadığına sevineceğiz resmen :D

İlk geldiği gün ve dün çok basit bir tarifle demledim. Evdekilere de denettim, bir ananas tatlılığı aldıklarını söylediler. Paket içerisinde Salvador>Bu>Koke diyebilirim.

Bu tür notaları net aldığım en son çekirdeği ne zaman içtim hatırlamıyorum. Buradakiler kötü demiyorum, sadece akılda kalıcı değil. Bu sene bi daha alsam diye elimin gittiği tek çekirdek CD Shawa(doğru yazdım umarım, toplu alımda da olan Ruanda) idi. Sonora için de benzer şeyler söyleyecekmişim gibi duruyor. Muttley&Jack alımı ile ilgili beni en mutlu eden şey şu; performans alacağım diye bütün değişkenlere aşırı dikkat etmem gerekmiyor. Deniyorum ve güzel sonuç çıkıyor.

Mümkünse Reçete paylaşabilir mi demleyen arkadaşlar? Farklı demlemeler yapmak istiyorum 🙄

Geri