• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Muttley & Jack's Coffee Roasters / Etiyopya Dhilgee Chelbesa #1 / Tadım ve Reçete

• Konuyu başlatan mmm
  • Başlangıç tarihi
M

mmm

Guest
Merhaba

Kahve Kulübü yurt dışından ilk toplu alımını Muttley & Jack's ile gerçekleştirdi. Satın alımlar bitti, ürünler kargolandı ve ürünlerin çoğu gümrüğe ulaştı. Önümüzdeki haftadan itibaren kahvelerin nihai adreslerine ulaşacağını tahmin ediyorum.

Aynı yurt içi toplu alımında olduğu gibi, bu alımda da yorum, reçete ve tadım üzerine fikirlerimizi birbirimize aktarabiliriz.

Bu başlık Etiyopya Dhilgee Chelbasa #1 'e özel olsun :giggle:

selamlar...

Kahveler bugün elime ulaştı ilk denediğim kahve Chelbesa oldu.

Comandante 23 Click
V60 20 gr 1/15 oran
60 gr 35 sn bloom 1:20'ye kadar 240 gr döküm.
2:40 demleme bitişi
Damla su (63 ppm)

Akşamüstü demlemiştim fakat çok tatlı ve güçlü bir aftertaste'i vardı dayanamadım bir tane daha demledim.

Chelbesa’yı Circulor reçetesiyle demledim. Keyifli bir sonuç aldım. Cmd 26 klikte.

Circulor reçetesini tavsiye ederim. @mimds sayesinde öğrendim. Eğer doğru uygulanırsa güzel sonuçlar çıkıyor.

Chelbesa’yı Circulor reçetesiyle demledim. Keyifli bir sonuç aldım. Cmd 26 klikte.

Circulor reçetesini tavsiye ederim. @mimds sayesinde öğrendim. Eğer doğru uygulanırsa güzel sonuçlar çıkıyor.

100 ml su 20 saniye döküp ikinci 100 1.00 da son döküş 2.00 da sanırım 20 saniye boyunca 100 ml dökme bunu anladım ama yanlışım varsa düzeltin

100 ml su 20 saniye döküp ikinci 100 1.00 da son döküş 2.00 da sanırım 20 saniye boyunca 100 ml dökme bunu anladım ama yanlışım varsa düzeltin
Doğru anlamışsınız. Fakat öğütüm kritik. İnce olursa süre uzuyor, kalın olursa yataktaki su erken çekiliyor. Her kahve için ayrı bir ayar gerekiyor

ben Chelbesa için cafex traditional kullandım ve su derecesi de 96. Diğer kahveler için daha farklı öğütüm ayarları tercih ettim

İmdiii

tekrar Ivica reçetesi ve gerçekten nefis bir sonuç

CMD 27 klik bu sefer, süre 3:24.

İncecikten bir asidite, kremamsı damakta dans eden bir kahve

elinde Chelbesa kalan varsa, bu yöntemle denese iyi olur

Süre 3:00 civarı olunca kahve karakterini tam göstermiyor. Ne zamanki 3:20 üzerini görüyor, o vakit ben buradayım diyor

İlgilenenlere duyurulur

İmdiii

tekrar Ivica reçetesi ve gerçekten nefis bir sonuç

CMD 27 klik bu sefer, süre 3:24.

İncecikten bir asidite, kremamsı damakta dans eden bir kahve

elinde Chelbesa kalan varsa, bu yöntemle denese iyi olur

Süre 3:00 civarı olunca kahve karakterini tam göstermiyor. Ne zamanki 3:20 üzerini görüyor, o vakit ben buradayım diyor

İlgilenenlere duyurulur

Ne yaparak uzatıyorsunuz süreyi?

Ne yaparak uzatıyorsunuz süreyi?

Dün 28 klik denemiştim, 3:03'te bitti

Bugün 27 kliğe indim, son döküşü yaptıktan, yani döküşü 2:20'de bitirdikten sonra, çok hafif salladım V60'ı ama çok hafif.

Bu şekilde süre 3:24'e ulaştı.

Bunun haricinde esktra bir şey yapmadım.

Eğer 27 klikte önerdiğim sürelere ulaşılamazsa, öğütüm 26 kliğe çekilebilir.

Edit: Açıkçası tek klik düşmeyle sürenin 20 saniye artması olası gelmiyor. Demleme paremetrelerinde de herhangi bir değişiklik yapmadığımı ifade edeyim.

acaba japon 100'lü bol poşet hario kağıdı mı kullansak süreyi uzatmak için? bendeki 40'lılarla bu sürelere inmem için 20 klik öğütmem gerekir.

Geri