• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Molent G50 El değirmeni

Delonghi Ecov310 modelinde latte yapmak için 5 ve 7 klikte öğütüm denedim ancak makina zorlanıyor gibi geliyor. Çok yavaş geliyor ve kremamsı espresso elde edemiyorum. Hazır çekilmişlerde bu sorunu yaşamıyorum. Daha hızlı ve daha kıvamlı geliyor. Aldığım çekirdek de kaliteli bir çekirdek. Bunun sebebi ne olabilir? Daha mı ince çekmeliyim yoksa daha mı kalın çözemedim.
Hocam makina muhtemelen ince çekimde istediğin basıncı veremiyor. Biraz daha kalın öğütüp deneme yanılma yöntemiyle deneyebilirsin. Birde basınçlımı basınçsız sepet mi kullanıyorsunuz oda önemli.

2.5 yıldır V60ta ve moka potta kullandığım değirmenimi 2 aydır Gaggoa New Classic espresso makinesiyle (nano sepet ile) birlikte kullanıyorum. Zaman zaman tutarsız süreler elde etsem de genel anlamda başlangıç için memnun olduğumu söyleyebilirim. Tutarsızlıkta benim tamper acemiliğim vs de etkili olmuştur muhtemelen.

Espresso yapanlara en önemli tavsiyem her öğütümden sonra klik aralığını rastgele genişletmeleri ve klik yaptığımız yerin arkasındaki ve çevresindeki tozları fırça ile temizlemeleri ve tekrar ilk kliğe ulaşarak kalibre etmeleri. Ben bu şekilde daha verimli sonuçlar aldım.

ben de 2021 aralık'tan beri g50 kullanıcısıyım. bir süre sonra ayar mekanizmasının içindeki o küçücük vida çıkmıştı, klik sesi gelmiyordu. aramıştım ve değiştirmişlerdi. o zaman da telefonda konuştuğumda bu sorunla karşılaştıklarını söylemişlerdi. daha sonra galiba yine o vidası mı çıktı ne oldu, çevirirken klik sesi gelmiyordu çünkü. ben de tekrar söylemedim, öyle devam ettim 1 yılı aşkındır sorun olmadan.

geçen ay yanlışlıkla yere düşünce gövdedeki burr çıkıverdi yerinden. tekrar yapıştırılması vs. gerekiyordu. sağ olsunlar sorunu çözdüler. bir de o ayar mekanizmasını da düzeltmişler, baya uzun zaman sonra klik sesini duymak iyi geldi :D

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    71.5 KB · Görüntüleme: 66
2019 dan beri severek g50 kullanıyorum. Bir iki hafta önce mil ve çevirme kolunda problem yaşadım. Aşınmadan dolayı işlevini yerine getiremiyordu. Öğütümü yapamıyordum. Durumu Molent Tools yetkililerine bildirdim ücreti karşılığında değişim talebim var dedim. Değirmeni gönderin dediler. Ben de gönderdim. Sağ olsunlar çevirme kolunu ve mili değiştirdiler. Ücret de almadılar. Bir daha değirmen alacak olsam yine Molent alırım. Başka firma olsa ücret talep edebilirdi. Teşekkürler Molent Tools.

WhatsApp Image 2023-08-21 at 11.59.57.jpeg

Merhaba;

İlk zamanlarda Hario Mini Mill, daha sonra Gaggia MD15 Elektrikli Öğütücü kullandım. Hario ile deneme paketi olarak internetten aldığım Etiyopya kahvesinden soğumaya yakın çok güzel meyvemsi tatlar almıştım. Daha sonra ne yaparsam yapayım aynı tadı bir daha alamadım. Öğütücüyü değiştirdim ama yine de tutarlı bir tada ulaşamadım. En sonunda Molent G50+ kahve değirmenini edindim. Dün 43 klikte 23 gram kahveyi 400 gram su kullanarak Elektrolux EKF7700 filtre kahve makinemi kullanarak demledim. Hafif acımsı bir tat aldım. Bu makine kahveyi tek noktadan değilde 9 noktadan etap etap su vererek demliyor. Su ısısını da ölçtüm ve 92 dereceyi geçmediğini gördüm. Bu ayarda Molent değirmen ile öğüttüğüm kahvenin demleme bittiğinde fitre içerisinde çamurumsu tabakaya dönüştüğünü gördüm. Yani hala sıvı vardı içerisinde. Şimdi buradaki yanlışım nerede? Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba;

İlk zamanlarda Hario Mini Mill, daha sonra Gaggia MD15 Elektrikli Öğütücü kullandım. Hario ile deneme paketi olarak internetten aldığım Etiyopya kahvesinden soğumaya yakın çok güzel meyvemsi tatlar almıştım. Daha sonra ne yaparsam yapayım aynı tadı bir daha alamadım. Öğütücüyü değiştirdim ama yine de tutarlı bir tada ulaşamadım. En sonunda Molent G50+ kahve değirmenini edindim. Dün 43 klikte 23 gram kahveyi 400 gram su kullanarak Elektrolux EKF7700 filtre kahve makinemi kullanarak demledim. Hafif acımsı bir tat aldım. Bu makine kahveyi tek noktadan değilde 9 noktadan etap etap su vererek demliyor. Su ısısını da ölçtüm ve 92 dereceyi geçmediğini gördüm. Bu ayarda Molent değirmen ile öğüttüğüm kahvenin demleme bittiğinde fitre içerisinde çamurumsu tabakaya dönüştüğünü gördüm. Yani hala sıvı vardı içerisinde. Şimdi buradaki yanlışım nerede? Yardımcı olabilir misiniz?

Çamursu tabaka her değirmenle olan öğütümde yaşanabilir. Makine demlemesi için öğütümü biraz daha kalınlaştırabilirsiniz, muhtemelen kullandığınız kağıtta akış yavaş ve makinenin de demleme sıcaklığı nispeten yüksektir.

Kullandığınız filtre kağıdı hatta su bile demleme sonucunu bazen beklenmeyecek kadar fazla etkileyebiliyor. Molent g50 makine demlemeleri için gayet yeterli bir değirmen. Benim g50'de sevdiğim nokta klik ayar mekanizmasının aralığının filtre öğütümünde son derece geniş olmasıydı; Comandante'de v60 için 10 klik gibi ayar imkanınız varken g50'de neredeyse 20 klik var.

Makinenin su sıcaklığının yüksek olmadığına eminim. Bugün 2 klik daha arttırarak filtre kahve demledim. Düne göre nispeten daha güzel bir çıktı aldım lakin yine de istediğim gibi değildi. Birde yaptığım bir hata var sanırım. 1 kiloluk kahve alıyorum ve her gün tek kupa içiyorum. Haliyle 1 ayı geçiyor bitmesi. Sanırım burada yanlış yapıyorum. Kahveyi Coffeetropic firmasından alıyorum. Daha önce A Roasting Lab kahvelerini alıyordum. Birde bugün diğer günlerden farklı olarak kahve yüzeyinin düz değil çukurlaştığını gördüm az miktarda.

Ekli dosyalar

• nish-kahve-filtre-kahve-kagidi-1x4-40-li-59108_min.jpeg
    nish-kahve-filtre-kahve-kagidi-1x4-40-li-59108_min.jpeg
    36.5 KB · Görüntüleme: 4
Kullandığınız kahve/su oranı nedir? Kahvenizi tartarak mı kullanıyorsunuz?
Filtre kağıdı olarak Tchibo veya Rossman öneririm, kahverengi kağıtları Melitta Gourmet gibi kokusuz kağıtlar olmadığı sürece çok tavsiye etmem.

Makine tipi kağıtlarda akış v60'a göre ill ki daha yavaş oluyor çünkü kahve yatağının dibi V60 gibi açık değil ve akış geniş bir alandan düşük debiyle oluyor. Makine için öğütümü bence V60'tan ziyade Chemex öğütüm kalınlığında yapılabilir.

Bahsettiğiniz durumda öğütümü kalınlaştırarak deneme yapmaya devam edebilirsiniz.

23 gram kahveye 400 gram su kullanıyorum. Yani tartarak kullanıyorum. Bazı konuları incelediğimde filtre kahve makineleri için 40-45 klik arasını kullanıyorlarmış. Bende bugün 45 klikte demedim. Nish Kahve Kağıdı iyi değil midir? Lezzeti ne kadar etkiler?

Geri