• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Moccamaster

sozlerulkesi

Yeni Üye
İsim
Kemal
Daha fazla  
İsim
Kemal
Herkese merhaba,

Moccamaster kahve makinemin temizliğini kutu içerisinden çıkan jel ile yaptıktan sonra kahve biraz bulanık olmaya başladı. Hazır su kullanıyorum ama filtre kağıdım moccamaster'in kendi filtre kağıdı değil, temizlik yapmadan önce de bu sorun varolabilir emin değilim. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Temizlikten sonra makineyi iki defa sudan geçirdim, su desem hazır su, kahveden olmaz herhalde, geriye sadece kağıt veya su haznesinin iyi temizlenmemiş olma ihtimali kalıyor. Teşekkürler.

Filtre kağıdı iyi filtreleyemiyor olabilir. Kahve fazla ince öğütülmüş olabilir.

Orjinal kağıt bulamadım ama tchibo'nun kağıdını aldım bugün sonuç aynı bütün aksamlarını hazır suyla yıkıyorum belki kireç tortusu kalır diye. Kahveden olabilir mi bilmiyorum elimde öğütücü yok öğütülmüş alıyorum şu sıralar haftalık. Dediğiniz gibi olabilir ama çözemedim. Tadında bir anormallik yok ama üstünde ki bulanıklık beyazlık biraz endişelendiriyor beni. Acaba iç aksamdan kaynaklanan bir şey olabilir mi? Gerçi cihaz yeni,bir kaç aylık temizliğini de yeni yaptım.

Ekli dosyalar

• IMG_20200422_132551.jpg
    IMG_20200422_132551.jpg
    87.3 KB · Görüntüleme: 40
Ürünün temizliği de mesele, Petra ile görüştüm kaffesta diye bir şirketin temin etme aşamasında olduğunu söylediler. Halihazırda ürünü temizlemeye yarayacak pek bir şey yok piyasada.

Bu arada söz konusu bulanıklık bardağa koyduktan bir süre sonra gidiyor doğal rengine dönüyor.

o beyazlık çekirdekten kaynaklı - yağ - olamaz mı ?

Emin olamadım, yani makine yeni, su hazır su, kahve iyi bir kahve ama bu bulanıklığa anlam veremedim

Ürünün temizliği de mesele, Petra ile görüştüm kaffesta diye bir şirketin temin etme aşamasında olduğunu söylediler. Halihazırda ürünü temizlemeye yarayacak pek bir şey yok piyasada.
Moccamaster, Durgol markasının universal temizleyicisini kullanıyor. Satın aldığınız yere DURGOL - TCHIBO linkindeki ürünü kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz.Büyük ihtimalle sorun olmayacağını düşünüyorum.

Ben Moccamaster aldığımdan beri Rossmann’da satılan Domol marka kireç çözücü toz ile temizliyorum. Bu ürünü daha önce de diğer kahve/çay makinelerimiz için kullanıyorduk memnun olduğum için Moccamaster’da da kullanmaya devam ettim. Hiçbir sorun yok, bence pahalı temizlik ürünleri kullanmaya pek gerek yok. Bu ürün ikili saşe 3 lira civarı, çok ucuz ve işe yarıyor.

Ben Moccamaster aldığımdan beri Rossmann’da satılan Domol marka kireç çözücü toz ile temizliyorum. Bu ürünü daha önce de diğer kahve/çay makinelerimiz için kullanıyorduk memnun olduğum için Moccamaster’da da kullanmaya devam ettim. Hiçbir sorun yok, bence pahalı temizlik ürünleri kullanmaya pek gerek yok. Bu ürün ikili saşe 3 lira civarı, çok ucuz ve işe yarıyor.
Peki sizde fotoğraftaki gibi bir bulanıklık oldu mı hiç, acaba kutu içerisinde gelen jel yetersiz mi kaldı da kireç tortusu yüzeye çıkıyor?

Peki sizde fotoğraftaki gibi bir bulanıklık oldu mı hiç, acaba kutu içerisinde gelen jel yetersiz mi kaldı da kireç tortusu yüzeye çıkıyor?
Bende öyle bir bulanıklık olmadı, ilk temizliği ben de kutudan çıkan jelle yapmıştım ama hatırladığım kadarıyla o zaten kireç çözücü değil deterjan gibi bir şeydi.
Bulanıklık makineden de kaynaklanmıyor olabilir bu arada, kahveden, sudan vs olabilir.

Ev
Bende öyle bir bulanıklık olmadı, ilk temizliği ben de kutudan çıkan jelle yapmıştım ama hatırladığım kadarıyla o zaten kireç çözücü değil deterjan gibi bir şeydi.
Bulanıklık makineden de kaynaklanmıyor olabilir bu arada, kahveden, sudan vs olabilir.
Evet ama onu çözemedim bir türlü iki ayrı hazır su kullandım. Kağıtları değiştirdim ama düzelmedi, kahveden olabilir mi dersiniz?

Ev
Evet ama onu çözemedim bir türlü iki ayrı hazır su kullandım. Kağıtları değiştirdim ama düzelmedi, kahveden olabilir mi dersiniz?
Kahvenin yağından olabilir. Kullandığınız bardakta/ kupada yıkama sonrasında dahi kalması olası kalıntılardan olabilir.
Makineyi temizledikten sonra başladı demişsiniz, acaba durulama yeterli gelmedi mi? Ulaşma şansınız varsa kahve makineleri için kullanılan (mesela bahsettiğim Domol) bir kireç çözücüyle tekrar temizleyip çok fazla durulayın bence.

Kahvenin yağından olabilir. Kullandığınız bardakta/ kupada yıkama sonrasında dahi kalması olası kalıntılardan olabilir.
Makineyi temizledikten sonra başladı demişsiniz, acaba durulama yeterli gelmedi mi? Ulaşma şansınız varsa kahve makineleri için kullanılan (mesela bahsettiğim Domol) bir kireç çözücüyle tekrar temizleyip çok fazla durulayın bence.
Tamam çok teşekkür ederim.

Ben bulaşık makinesinde finish tablet kullanırken olmuştu 1-2 kere. Bardaktan olduğunu fark ettim, Fairy Platinium'a geçince bir daha hiç olmamıştı. Bardağınızı da bi kontrol etmenizde fayda var.

Moccamaster, Durgol markasının universal temizleyicisini kullanıyor. Satın aldığınız yere DURGOL - TCHIBO linkindeki ürünü kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz.Büyük ihtimalle sorun olmayacağını düşünüyorum.
Bugün Moccamaster Türkiye ekibiyle görüştüm. Sizin dediğiniz gibi. DURGOL isimli ürünü öneriyorlar. Teşekkür ederim.

Alternatif temizlik tavsiyesi;

1 litre su
1 fincan sirke
1 çay kaşığı limon tuzu

Hepsi karıştırılır, karışım beslemeye koyulur. Filtre koymadan normal demleme yapıyor gibi makina çalıştırılır.

Işlem burada bitmiyor. Daha sonra aynı işlem 2 kez sadece su ile yapılır ve makinanız artık tertemiz. Kireç veya kirlerden kurtuldunuz.

Bu dediğim sorun kahveden kaynaklanıyor galiba, farklı kahveler denedim bazılarında oldu bazılarında olmadı. Artık bayat olması sebebiyle mi, öğütülme ölçüsü sebebiyle mi onu bilemedim ama sorunun kahveden kaynaklandığını tespit ettim.

Moccamasterdan çıkan jeli nasıl kullanıyoruz?

Geri