• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

“Melodrip” im yok diye üzülme :)

jeoutku

Aktif Üye
İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Fellow Stagg EKG Kettle,Hario tartı, V60, Kalita dripper, Delter Press, Aeropress, Moccamaster.
Arkadaşlar bir süre önce evde denk geldiğim ve neden olmasın diyip denemeler yaptığım; aşağıda yazımın ekinde sunulan aparat ile demleme yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Temiz, bitter tatlar ihtiva etmeyen çok hoş sonuçlara ulaşıyorsunuz. Resmen melodrip yahu! 1E1B33AA-DF52-4551-A9CD-3571EE2DCBFB.jpeg

cagrierdogan

İyi Bilinen Üye
Arkadaşlar bir süre önce evde denk geldiğim ve neden olmasın diyip denemeler yaptığım; aşağıda yazımın ekinde sunulan aparat ile demleme yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Temiz, bitter tatlar ihtiva etmeyen çok hoş sonuçlara ulaşıyorsunuz. Resmen melodrip yahu! Ekli dosyayı görüntüle 1264

Çay süzgeci kullanıyorum ben, kevgiri gözüme çok kestirdim ama su dağılır diye denememiştim. Yarınki demlemede deneyeceğim inşallah :) Kağıt bardak önerisi de eli kulağındadır, gelir birazdan :cool: @deniz

jeoutku

Aktif Üye
İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Fellow Stagg EKG Kettle,Hario tartı, V60, Kalita dripper, Delter Press, Aeropress, Moccamaster.
Melodrip'i aldığım gün geldiğinde, annem: "bu kevgire .... para mı verdin" demişti. Evet, katılıyorum...

Sesli güldüm🙈

Melodrip kadar olmasa da özellikle dripper içindeki kahvenin üstüne gelen deliklere suyu dairesel hareketlerle dökünce benzer işlevi görebiliyor.

jeoutku

Aktif Üye
İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Çay süzgeci kullanıyorum ben, kevgiri gözüme çok kestirdim ama su dağılır diye denememiştim. Yarınki demlemede deneyeceğim inşallah :) Kağıt bardak önerisi de eli kulağındadır, gelir birazdan :cool: @deniz

Karton bardak ta mantıklı geliyor kulağa 🤔
Evde varsa deneyeyim 😂

tolilow

İyi Bilinen Üye
İsim
Tolga
Daha fazla  
İsim
Tolga
Değirmen
Molent g50
Ekipmanlar
Konchero Kettle, Hario V60, Aeropress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kadıköy, Beşiktaş
Bunun lilydrip'ini de bulalım. var mı misket öneriniz :ROFLMAO:

jeoutku

Aktif Üye
İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Lilydrip için Deltoid üçgen modeline benzer bi şey bulmak lazım.😄

tolilow

İyi Bilinen Üye
İsim
Tolga
Daha fazla  
İsim
Tolga
Değirmen
Molent g50
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kadıköy, Beşiktaş

Apollon

Üye
İsim
Alphan
Daha fazla  
İsim
Alphan
Espresso Makinesi
M21 Junior
Değirmen
Mahlkönig Vario Steel, Mazzer Mini-A, Breville Bcg820
Ekipmanlar
BonavitaIsıKettle, Chemex, V60, Kalita Wave185, Aeropress, SoyC1,2,3 + Rekrow
Sevgili @jeoutku
Şahsen üzülmüyorum çünkü Aerodripim var. Sadece blooming kısmında kullanıyorum. Yavaş akışla, hızlı dairesel turlar atıyorum ve daha berrak bir fincana ulaşıyorum. Yine de melodripin o çok bahsedilen ar-gesinin sonucunu merak ediyorum. Merakıma ne kadar dayanabileceğim onu da merak ediyorum..? 🤔

PortatifBarista

İyi Bilinen Üye
İsim
Burak
Daha fazla  
İsim
Burak
Espresso Makinesi
:(
Değirmen
Comandante C40 Nitro Blade Hand Grinder
Ekipmanlar
Konchero Gooseneck Kettle, Hario V60 Dripper, Hario İmmersion Dripper, Kaliteo Dripper, Kaan Hassas Tartı, Act Refraktometre
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara-Eskişehir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Tepebaşı (Eskişehir)
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Emek Semti (Ankara)

jeoutku

Aktif Üye
İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Sevgili @jeoutku
Şahsen üzülmüyorum çünkü Aerodripim var. Sadece blooming kısmında kullanıyorum. Yavaş akışla, hızlı dairesel turlar atıyorum ve daha berrak bir fincana ulaşıyorum. Yine de melodripin o çok bahsedilen ar-gesinin sonucunu merak ediyorum. Merakıma ne kadar dayanabileceğim onu da merak ediyorum..? 🤔

Evde üstteki aparat varsa (adı kevgirmiş sanırım) merakınıza yenik düşüp melodrip tarifi veya oluşturacağınız reçeteyle deneyiniz :)

tolilow

İyi Bilinen Üye
İsim
Tolga
Daha fazla  
İsim
Tolga
Değirmen
Molent g50
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kadıköy, Beşiktaş
Bu yöntemi az önce denedim. Normal v60 ile gramı, sıcaklığı ve bitişi aynı idi sadece kevgir kullandım. kahve çay gibi kırmızı renk aldı ve çok yumuşak oldu. aslında fazla yumuşak oldu çünkü kullandığım kahve normalde çok yoğun gövdeli bi kahve.(kronotrop-kenya kii aa)
Orijinali de bu etkiyi yapıyor mu? özellikle renk konusunda

jeoutku

Aktif Üye
İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Bu yöntemi az önce denedim. Normal v60 ile gramı, sıcaklığı ve bitişi aynı idi sadece kevgir kullandım. kahve çay gibi kırmızı renk aldı ve çok yumuşak oldu. aslında fazla yumuşak oldu çünkü kullandığım kahve normalde çok yoğun gövdeli bi kahve.(kronotrop-kenya kii aa)

Demlenen kahvenin hafifliği konusunda melodrip ile bir kıyaslama yapamam fakat renk olarak sanırım daha açık olması normal.

thewind

Aktif Üye
İsim
Ali
Daha fazla  
İsim
Ali
Değirmen
C40 / Lido-3 / Baratza Virtuoso
Ekipmanlar
V60 /Origami Dripper / Aeropress / Americanpress / Mokapot / Kruve / Gabi Master B
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Maltepe
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal

blooming'de kevgiri kullanmayın. sonrasında kullanarak deneyebilirsiniz. farklı bir yöntem olarak örneğin 300gr'lık demleme için; 50gr blooming yapıp 150gr kevgir ile ve son 100gr da yine kevgirsiz suyu ekleyebilirsiniz.

ben de daha önce kevgiri sıkça kullandım. bence olumsuz yönü çapı v60'dan büyük olduğundan suyun damladığı yer ile kahve yatağı arası çok fazla bundan dolayı demlemeyi olumsuz etkilediğini düşünüyorum.

deniz

İyi Bilinen Üye
İsim
deniz
Daha fazla  
İsim
deniz
Espresso Makinesi
breville bes 810 & arçelik
Değirmen
cunill tranquilo sd , lido 3
Ekipmanlar
brikka 2 cups, överst, v60, kalita, soy c2g
selam edenlere selam olsun arkadaşlar :) melodrip mi o ne işe yarıyor? kağıt bardağın yapabileceği şeyleri yapan bir alete o kadar para vermeyin lütfen, kolay kazanılmıyor yazıktır paranıza!

Bigvocate

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Ekipmanlar
Breville BES920 - Breville BCG820 - Comandante C40 - Delter Press - Hario V60 - Konchero Gooseneck Kettle
şaka gibi, az evvel mutfakta çekmeceleri karıştırırken kevgirle karşılaştım, neden olmasın ki diye düşünüp kapatmıştım çekmeceyi, kahvemi alıp forumu açtım ve girdiğim ilk konu :)