• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Melodrip ile Kahve Demleme Tarifleri

Egemen

Üye
Selamlar,
Bir süredir V60 ile melodrip kullanıyorum. Her ne kadar filtrenin tıkanma sorununa çare olamasa da damakta önemli farklar alıyorum. Dolayısıyla benim için demlemelerin olmazsa olmazı oldu.

Melodrip kutusunun içerisinde iki tarif bulunuyor. Birinci tarif daha temiz bir demleme için genellikle daha koyu kavrulmuş kahvelere; ikinci tarif daha tatlı bir demleme için az kavrulmuş kahvelere tavsiye ediliyor.

Ben genellikle her türlü kahvede birinci tarifi kullanıyorum. Damak tadıma daha yatkın buluyorum.

Melodrip kullananları hangi tarifi kullandıklarını ve bu tariflerin geri dönüşlerini merak ediyorum. Siz hangi tarifi kullanıyorsunuz?

Elinize sağlık @Egemen Bey, çok merak edip daha kullanma fırsatı bulamadığım bir üründü.
Melodrip kullanıcılarına rica etsek, kullanma şekillerini ve deneyimlerini de paylaşabilirler mi?
Örnek; kullanmadan önce sıcak suda bekletme ya da hiç bekletmeden sadece sıcak su bocalama ve bunlar arasındaki fark deneyimleri.. gibi notlarını paylaşabilirler mi?
Sağlıcakla.

Güzel konu, teşekkürler.

Melodrip’in “controlled agitation” mantığı ne kadar hoşuma gitse de, sadece melo ile yapılan bir demlemede kontrol değil, hiç agitation yapmamış oluyoruz.

18-300 g bir demleme için şöyle yapıyorum:

x3 (54g) blooming, 45 sn bekleme süresi ile hafifçe karıştırma; 180’e direk kettle ile hızlıca döküm, kahve yatağı kendini belli edince melo ile x2 şeklinde yağmurlama.

Melo mükemmel bir alet, ama kendinize uyarlamadığınız sürece piyasadaki 3-4 çekirdek haricinde hiçbirinde istenilen sonucu vermeyebiliyor.

Ben kutu üzerindeki tariflerden ziyade kendi klasik tarifimi kullanıyorum, tadsal profil daha geniş oluyor. Seramiği ve serverı ısıtmak için kullandığım sıcak suyu baradağa döküyorum ve melodripi bunun içinde bekletiyorum soğuk kullanmıyorum.

Güzel konu, teşekkürler.

Melodrip’in “controlled agitation” mantığı ne kadar hoşuma gitse de, sadece melo ile yapılan bir demlemede kontrol değil, hiç agitation yapmamış oluyoruz.

x3 (54g) blooming, 45 sn bekleme süresi ile hafifçe karıştırma; 180’e direk kettle ile hızlıca döküm, kahve yatağı kendini belli edince melo ile x2 şeklinde yağmurlama.

Melo mükemmel bir alet, ama kendinize uyarlamadığınız sürece piyasadaki 3-4 çekirdek haricinde hiçbirinde istenilen sonucu vermeyebiliyor.
Bende birkaç denemeden sonra sadece melodriple demleme yapmaktansa bu şekilde yapılan demlemede tadsal profilin daha dengeli olduğunu farkettim.

Şu şekilde demliyorum:
17 - 250
Cmd 24 klik
15 gr melodrip ardından 35 gr normal döküm yaptıktan sonra cam çubukla sertçe karıştırıp 45 sn blooming
50 gr normal yavaş döküm
ardından 20-25 gr arası dökümlerle 250 grama tamamlama
Bu şekilde blooming süresi dahil toplamda 4 dakikada tamamlanıyor.

Güzel konu, teşekkürler.

bir tek bana mı bu tarz şeyler çok karmaşık geliyor :)
sanırım yeni ve acemi olmak ile ilgili olmalı :)

18 gram kahve 300 gram su.Ön demlemede 50 gram su döküyorum bunu cam çubuk ile karıştırıyorum.30 saniye geçtikten sonra Melodrip ile 50 gram su döküp 10 saniye bekliyorum.10 saniye aralıklarla 50x5 olacak şekilde tahmini 3 ya da 3.30 dakikada demleme bitiyor.Melodrip kahvenin bence gövdesini zayıflatıyor.Tatlılığı ön plana çıkarırken bazen notalarında tadını olumlu ya da olumsuz yönde değiştirdiği oluyor.

Demlemelerde hem melodrip hem de dökmüş kontrolü iyi olan kettle beraber kullanılınca agitation çok düşük olmaz mi ? Nasıl ayarlıyorsunuz bunu

Demlemelerde hem melodrip hem de dökmüş kontrolü iyi olan kettle beraber kullanılınca agitation çok düşük olmaz mi ? Nasıl ayarlıyorsunuz bunu

Melodrip kullanıyorsunuz kontrolün etkisi olacağını düşünmüyorum. Damlama yöntemi ile düşüyor duş gibi.

Melodrip kullanıyorsunuz kontrolün etkisi olacağını düşünmüyorum. Damlama yöntemi ile düşüyor duş gibi.
Demek istediğim demlemelerde ben bazı dökümleri melodrip ile bazı dökümleri melodripsiz demliyorum. Melodripsiz yaptığım dökümleri hızlı dökmem gerek acaba agitationu biraz daha arttırmak için.

Butun demleme boyunca melodrip kullanirsaniz, dediginiz gibi kahve yatagindaki calkalanma cok az olur. Kettle in dokusu ne kadar iyi olursa olsun, @Kahveciningalaksirehberi nin yazdigi gibi daha yuksekten dokerek ya da daha yuksek debi ile dokmeye baslayip daha sonra debiyi azaltarak calkanti yaratabilirsiniz.

Geri