• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Melitta Pour Over ve V60 ile Temel Farkları

İsim
Levent
Melitta Pour Over, 1908 yılında Alman bir ev hanımı tarafından yaratılmış bir kahve demleme ekipmanı. Bir asırdan uzun bir süredir görevini yerine getiriyor. Yurt dışında bu ekipmanı 3-4 dolar gibi çok ucuz fiyatlara almanız mümkün.

Melitta Pour Over, filtre kahve makinelerinde kullandığımız kağıt filtreler ile kullanılıyor. Konik bir şekli var fakat geometrisi tam koni şeklinde değil ve alt kısmı daha farklı. Akış tabandaki ufak bir delik aracılığı ile kontrol ediliyor.

Ekipmanı popüler V60 ile karşılaştırırsak:

1) Tabandaki küçük delik akışı kısıtlıyor ve demleme süresine çok fazla etki edemiyorsunuz. Kahve miktarı ve öğütümü aynı tutarsanız, her seferinde aynı standartta kahve elde edebilirsiniz. V60 da ise, koninin dibindeki büyük delik ve döküşünüz akışı kontrol ediyor.
2) Başlangıç için uygun bir ekipman. Herhangi bir yetenek, çalışma hatta kazboynu kettle bile gerektirmiyor.
3) Akış süresi tabandaki küçük delik tarafından kontrol edildiğinden, demleme süreleri uzayabiliyor ve su dökerken kahve yatağı çok fazla bozuntuya uğruyor. Bu da daha gövdeli ve ağızda kalıcılığı yüksek kahveler elde etmenize sebep oluyor. V60 da daha kontrollü demleme yapıldığından, daha temiz fincanlar elde ediliyor.
4) Blooming... Melitta Pour Over ile blooming çok keyifli :) Tabandaki küçük delik hızlı akışa izin vermediğinden, kahve kabardıkça kabarıyor :)

Not: Fotoğraftaki blooming 25 Aralık tarihinde kavrulmuş, paketi defalarca açılan bir kahveye ait. ;)

81A432C8-1477-4CCE-9722-054298F996E4.jpeg33D204DA-7E42-47FA-933E-2037C6B277A3.jpeg

V60'da sıklıkla istikrarsız sonuçlar alıyor olmam ve istediğim gövdeyi yakalayamamam nedeniyle Melitta dripper'a bir şans vereyim dedim. Bildiğim kadarıyla doğrudan Melitta Türkiye'de satılmıyor. Migros'da Touch Me marka 40TL, Starbucks'da Starbucks'ınkisi ise 125 TL'ye satılıyor. Migros'da bulamadığım için bu hafta içi Starbucks'dan 1 tane aldım.

Dripper biraz kalın mat bir seramikten yapılmış, oldukça oturaklı ve sağlam bir yapısı var, bunun ısı tutarlılığı ve dayanıklılık için daha iyi olduğunu düşünüyorum. @teyyaredenkahve'nin bir üst postta paylaştığı orjinal Melitta'ya göre Starbucks'ınkisinin deliği biraz daha büyük gibi sanki.
3 defa demleme yaptım ve 3'ünde de memnun kaldım. İlkinde ambalaj kartonunda yazdığı şekilde 10gr/180gr(18x) olarak sonrasında ise 12/200(16.6x) olarak demledim. Kahve miktarının 2-3 katı suyla 30saniye blooming, sonrasında gooseneck kettle'dan dairesel hareketle döküş.

Sonuçlar benim açımdan çok tatmin edici olunca başka bir Starbucks'a gidip işyerinde kullanmak için 1 tane daha aldım yine işyeri için 1 tane de Hario air kettle siparişi verdim. Evdeki V60 ve işyerindeki french press'i bir müddet dinlendireceğim. Filtre olarak her yerde ucuza satılan standart filtrelerle çalışıyor hatta 100 sene önce bu filtreyi icat eden de Melitta.

Melitta daha hata kaldırır bir yöntem, dripper akış kontrolünü sizin için büyük oranda yapıyor zaten, kuğu boynu kettle V60'daki kadar şart değil. Suyu döküş şekliniz ve öğütümün tutarlılığı da v60'da çok daha önemli. Ben tutarlı olamasam da tecrübeli ve yetenekli biri kuvvetle muhtemel v60'ı tercih edecektir.

Ekli dosyalar

• IMG_3647.jpg
    IMG_3647.jpg
    101.4 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_3648.jpg
    IMG_3648.jpg
    126.2 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_3651.jpg
    IMG_3651.jpg
    112.9 KB · Görüntüleme: 20
Geri