• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Alınık Manual Espresso Maker Arıyorum

mergenoglu

Üye
İsim
Mehmet Ümit Ergenoğlu
Daha fazla  
İsim
Mehmet Ümit Ergenoğlu
Espresso Makinesi
Gaggia New classic pro
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Hario değirmen, Hario v60, Aeropress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Şişli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Gaziosmanpaşa
Espresso'yu çok seviyorum. Ancak 10k lar gibi bütçem yok. Kendime yapacağım, basit ama iyi espresso çıkaran makine arayışındayım. İkinci El de olabilir. Rok veya Flair bakınıyorum. Öneriniz var mı? Cihaz değiştirmek isteyen boşa çıkanı değerlendirmek isteyen var mı? Çok teşekkür ederim.

Espresso'yu çok seviyorum. Ancak 10k lar gibi bütçem yok. Kendime yapacağım, basit ama iyi espresso çıkaran makine arayışındayım. İkinci El de olabilir. Rok veya Flair bakınıyorum. Öneriniz var mı? Cihaz değiştirmek isteyen boşa çıkanı değerlendirmek isteyen var mı? Çok teşekkür ederim.

Flair yanlış bilmiyorsam TR’de satışa başladı, distribütör olup olmadıkları konusunda netlik yok, ama düşünüyorsanız sorun isterseniz:

Flair yanlış bilmiyorsam TR’de satışa başladı, distribütör olup olmadıkları konusunda netlik yok, ama düşünüyorsanız sorun isterseniz:

Çok teşekkür ederim. Yazdım bakalım. Bu arada bu tarz manual makina öneriyor musunuz? Yoksa Gaggia Classic gibi bir makinaya mi yatırım yapmak daha doğru?

Flair ürünleri 10 gün içersinde satışta olacakmış Türkiye'de

Espressonun kaymağını ve hazzını sevmeme karşın, suyun plastikle temas etmediği bir espresso makinesi bulamadığımdan, evde filtre kahveye devam ediyorum. Plastikle zaten yeterince içli dışlıyız her ortamda, bari kahvemizi evde hazırlarken uzak kalalım.

Ev tipi elektrikli espresso makinelerinin çoğunda su bir şekilde plastikle temas ediyor. Manuel espresso makinelerinde ise el tipi olanları hiç saymıyorum, çünkü başlı başına plastikten yapılmışlar. Tezgah tipi diyebileceğim Flair ve ROK'ta da su plastikle temas ediyor. Bildiğim kadarıyla Flair'de sıcak suyu iten piston plastik, ROK'ta ise sıcak suyun konulduğu hazne plastik (eski tarihli yorumlarda BPA'lı plastik olduğu belirtiliyor).

Kafama yatan tek seçenek Cafelat Robot. Alsam, salonumun baş köşesine koyar sergilerim bir sanat eseri gibi. Öyle sevimli bir şey. Ama temin etmek çok zor görünüyor.

Espressonun kaymağını ve hazzını sevmeme karşın, suyun plastikle temas etmediği bir espresso makinesi bulamadığımdan, evde filtre kahveye devam ediyorum. Plastikle zaten yeterince içli dışlıyız her ortamda, bari kahvemizi evde hazırlarken uzak kalalım.

Ev tipi elektrikli espresso makinelerinin çoğunda su bir şekilde plastikle temas ediyor. Manuel espresso makinelerinde ise el tipi olanları hiç saymıyorum, çünkü başlı başına plastikten yapılmışlar. Tezgah tipi diyebileceğim Flair ve ROK'ta da su plastikle temas ediyor. Bildiğim kadarıyla Flair'de sıcak suyu iten piston plastik, ROK'ta ise sıcak suyun konulduğu hazne plastik (eski tarihli yorumlarda BPA'lı plastik olduğu belirtiliyor).

Kafama yatan tek seçenek Cafelat Robot. Alsam, salonumun baş köşesine koyar sergilerim bir sanat eseri gibi. Öyle sevimli bir şey. Ama temin etmek çok zor görünüyor.

Alüminyum da zararlı deniliyor :) Flair pro 2 sanırım tamamen metal. Klasik plastik gibi.

Flair Pro 2‘nin fiyatı yurtdışına yakın olursa alınabilir. Belki kahvekulubü üyelerine özel indirim yaparlar.

Alüminyum da zararlı deniliyor :) Flair pro 2 sanırım tamamen metal. Klasik plastik gibi.
Flair Pro 2'nin plastiksiz olduğunu bilmiyordum. Bana Flair'in makyajlısı gibi geliyordu :) Araştıracağım hazır Türkiye'ye de gelmişken.

Alüminyum konusuna da katılıyorum. Zaten piyasadaki ev tipi espresso makinelerine soğuk davranmamın bir nedeni de birçoğunun alüminyum kazan kullanması. Ama alüminyum konusunu Robot için dedinizse, anladığım kadarıyla portafiltre, piston vs. suya temas eden yerlerin tamamı paslanmaz çelik: http://www.cafelat.com/robot.html

Bende rok var ama çok nadir kullandım. Espressodan iyi anlayan birinde olsaydı belki daha iyi bir deneme yapıp doğru bir yorum yapabilirdi ama ben çok iyi bir espresso elde edemedim rok'tan.

"basit ama iyi bir espresso çıkaran makine arayışındayım" lafı geçiyor sorunuzun içinde. Böyle bir manual espresso makinesi yok. Flair, rok veya pavoni fark etmez, daha önce espresso üzerine yoğun tecrübeniz yoksa bunlar sizi espressodan muhtemelen soğutacaktır.

İyi bir espressoyu manuel bir alet ve makul bir bütçe ile almak istiyorsanız Flair Pro 2 modelinin ikinci ele düşmesini beklemeniz gerekebilir zira Pro2 öncesi modeller isteğinizi yeterince karşılamayabilir. Flair’a diğer manuel seçeneklere nazaran Türkiye pazarında daha kolay ulaşabilirsiniz. Pro 2 modelinin de sıfır fiyatının biraz üzerine çıkıp elektrikli makine olarak giriş seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Gaggia Classic Pro ve Lelit Anna modellerine bakabilirsiniz.

arkadaşlar özellikle manuel espresso makinalarında metal = heatsink olduğundan koyduğunuz suyun ısısını epey düşürüyor. ön ısıtma mutlaka yapmalısınız ki buna rağmen sonuçlar istediğiniz seviyelere gelemeyebilir. bununla ilgili James Hoffmann'ın aram incelemesini izleyebilirsiniz. yine kanalında bir kaçtane daha farklı manuel makina incelemesi var.

"basit ama iyi bir espresso çıkaran makine arayışındayım" lafı geçiyor sorunuzun içinde. Böyle bir manual espresso makinesi yok. Flair, rok veya pavoni fark etmez, daha önce espresso üzerine yoğun tecrübeniz yoksa bunlar sizi espressodan muhtemelen soğutacaktır.
Neden? Flair veya Rok olmuyor? Tam olarak anlayamadım.

Çünkü otomatik espresso makinelerine kıyasla sürekli ve uygun basıncı tutturmak daha zor. Fark ettiyseniz bu iki marka dışında La Pavoni de ekledim aralarına, yarı manuel olduğu için. Ama tabi keyif değil mi, girişin isterseniz sonuçları buradan paylaşırsınız belki. (y)

Mesela benim evdeki cihazı espresso almadan 20 dk önce açmam gerekiyor grup sıcaklığı uygun olsun. Siz oda sıcaklığında bir metal 93 derecede veya 98 derecede su döküyorsunuz hızlıca soğuyor su. Grup ısı stabilizasyonu önemli bir konu.

İyi bir espressoyu manuel bir alet ve makul bir bütçe ile almak istiyorsanız Flair Pro 2 modelinin ikinci ele düşmesini beklemeniz gerekebilir zira Pro2 öncesi modeller isteğinizi yeterince karşılamayabilir. Flair’a diğer manuel seçeneklere nazaran Türkiye pazarında daha kolay ulaşabilirsiniz. Pro 2 modelinin de sıfır fiyatının biraz üzerine çıkıp elektrikli makine olarak giriş seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Gaggia Classic Pro ve Lelit Anna modellerine bakabilirsiniz.
Peki gaggia classic pro mu lelit Anna mi? Ve neden.

Cafelat ile Flair Pro 2 arasında fark Piston seviyesinde (plastik) sanırım. TR de bulmak mümkün değil mi?

Cihazların kendine göre artı ve eksi özellikler var. Lelit Annanı pid sistemi çok iyi ama 57mm portafilter negatif. Gaggia classic 58mm portafilter çok iyi ama pid olmaması kötü. Birde fiyat farkı tabi ki. Benim şahsi fikrim fiyat/perfornmans bir cihazla başlayıp espresso ile aranızdaki sevgiye göre ilerlemek.

Lelit Anna Pid bence bir adım önde.

Cihazların kendine göre artı ve eksi özellikler var. Lelit Annanı pid sistemi çok iyi ama 57mm portafilter negatif. Gaggia classic 58mm portafilter çok iyi ama pid olmaması kötü. Birde fiyat farkı tabi ki. Benim şahsi fikrim fiyat/perfornmans bir cihazla başlayıp espresso ile aranızdaki sevgiye göre ilerlemek.

Lelit Anna Pid bence bir adım önde.

Bu bilgilere ilave olarak; Lelit Anna pirinç kazan kullanırken, Gaggia Classic Pro alüminyum kazan kullanıyor. Sağlık açısından alüminyum hep tartışmalı bir metal olmuştur :)

Geri