• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Lelit Mara X PL62X HX Boiler E61 Grup İncelemesi

NoDRaC

Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
WhatsApp Image 2020-05-12 at 14.41.37.jpeg

Mara X Lelit firmasının mara modeli üzerinde uzunca süre çalışarak kullanıcıların istekleri doğrultusunda çıkardığı bir model. HX cihazları içerisinde birkaç özelliği ile aradan sıyrılıyor. Yazının devamına bu özelliklere değinmeye çalışacağım. Öncelikle kutu içeriği ve dış görünüşten başlamak istiyorum.

Lelit firması Biancada olduğu gibi Mara X dede dünyaca ünlü kutu tasarımı firması ile çalışmış. Dış kutu ve cihazın kutu içerisine yerleşimi oldukça iyi.Kutu ters dönmediği sürece içinde ki cihazın zarar görme ihtimali düşük.

Kutu İçeriği: Kutunun içerisinden 1 adet çift çıkışlı portafiltre, metal tabanlı tamper 58.55, 3 adet farklı dozajlarda sepet (9-11gr, 14-18gr, 18-21gr) depoda ki suyu filtrelemeniz yaklaşık 35 lt ömre sahip filtre espresso bardakları için yükseltici yer alıyor.

Ekran Resmi 2021-05-11 23.21.09.jpg

Dış Görünüş: Cihazın en önemli kısmı bence burası alışageldiğimiz devasa HX cihazlara göre oldukça küçük görünen bir cihaz. Boyutları genişlik: 22 cm yükseklik: 35 cm derinlik ise 41cm. Bu küçük görünen cihazın içerisinde 1.8 Lt lik çelik HX kazan yer alıyor. Özellikle mutfakta yer bulmakta zorlanan kahve severler için ideal boyutlara sahip. Cihaz dış kısmı fırçalanmış paslanmaz çelik bir kasaya sahip. Fırçalanmış yüzey daha iyi görsellik sunuyor. Bianca da parlak yüzey nedeni ile fotoğraflarda çıkmamak için epey uğraşmanız gerekiyor.

Grup Yapısı: Grup olarak Faema firmasının 61 yılında çıkardığı hala güncelliğini koruna ve bir çok firmanın hala tercih ettiği E61 grup yapısı kullanılıyor. Fakat mevcut grup yapısına bir takım özellikler eklenmiş bunlardan bir tanesi çift sıcaklık kontrolü gruba giren ve çıkan su sıcaklığı ölçülüp sonuca göre daha iyi bir sıcaklık kontrolü sağlanıyor. Bir sonra ki paragrafta deneyeceğim akış miktarı da klasik gruba azaltılmış.

Sessiz vibrasyon pompası: Sanırım cihazda en inanılmaz özellik bu Lelit firması tıpki Bianca da E61 gruba akış kontrolü ekleyerek yaptığı gibi yıllarca kimsenin aklına gelmemiş birşey yaparak vibrasyon pompayı daha sessiz hale getirmişler. Bunu yapmalarında ki temel amaç shower screen dan akan saniyedeki su miktarını azaltmak bu sayede hem sessiz pompa hemde daha iyi shotlar elde etmenizi sağlamışlar. (Nuova Simonelli de benzer fonskiyon için boru çapını daraltan vidalar kullanıyorduk)

*Gruptan saniyede akan su miktarı neden önemli konusunu açıklamak istiyorum: Normal şartlarda kahve keki tam ıslanmadan üzerinde biriken su kahve kekiki bastırarak suya karşı daha az geçirgen olmasına neden oluyor. Buda size aha kalın öğütüm ve daha az ekstraksiyon olarak yansıyor. Sn deki akış miktarı azaltılarak kekin yavaş ıslanması ve suya karşı daha geçirgen olmasını sağlıyor buda size daha ince öğütüm daha fazla ekstraksiyon sağlıyor.

Makinede iki farklı mod bulunuyor. Modlar arasında geçişi damlama tepsisinin sağ tarafında bulunan siyah düğme ile gerçekleştiriyorsunuz. 1 konumuna geldiğinde makine sıcaklık öncelikli çalışıyor, 0 konumuna geldiğine ise tipik HX makine gibi buhar basıncı öncelikli çalışıyor.

Sıcaklık öncelikli mod:

0 (orta)91-92 Derece
1 (sol)93-94 Derece
2 (sağ)95-96 Derece

Buhar basıncı öncelikli mod:

0 (orta)120 Derece1 Bar
1 (sol)123 Derece1.2 Bar
2 (sağ)126 Derece1.5 Bar

Son düzenleme:
Soru cevap için rezerve edildi.

Merhaba,
Inceleme şansına eristiginiz için mutlu oldum açıkcası.
Eğer yanlış hatirlamiyorsam Lelit bu modeli için pid yerine farklı bir sistem koymuştu hatta tanıtım videosunda bu sistemle neden ihtiyaç duymadıklarını anlatmıştı. Ben bu sistemin espresso üzerinde ki etkisini merak ediyorum. Ard arda shot aldığınızda aynı derecede ki stabilizasyonu sagliyor mu mesela? Ne kadar sürede ikinci bir espresso shot aliyorsunuz? Ve de steam gücü hakkinda degerlendirme yapabilir misiniz? Mesela 2 noozle mı? 50 cl lik bir pitcher i ısıtabilecek güce sahip mi?

Umarım merak ettiklerimi anlatabilmisimdir 🙈 şimdiden teşekkürler :)

Merhaba,
Inceleme şansına eristiginiz için mutlu oldum açıkcası.
Eğer yanlış hatirlamiyorsam Lelit bu modeli için pid yerine farklı bir sistem koymuştu hatta tanıtım videosunda bu sistemle neden ihtiyaç duymadıklarını anlatmıştı. Ben bu sistemin espresso üzerinde ki etkisini merak ediyorum. Ard arda shot aldığınızda aynı derecede ki stabilizasyonu sagliyor mu mesela? Ne kadar sürede ikinci bir espresso shot aliyorsunuz? Ve de steam gücü hakkinda degerlendirme yapabilir misiniz? Mesela 2 noozle mı? 50 cl lik bir pitcher i ısıtabilecek güce sahip mi?

Umarım merak ettiklerimi anlatabilmisimdir 🙈 şimdiden teşekkürler :)

MaraX de Lelitin tutumunu biraz Apple a benzetiyorum size özellik verip istediğiniz özgürlüğü tanımamışlar. Açıklama gerekirse cihazın demleme sıcaklığını değiştirebiliyorsun ama PID gibi belirli aralıkta ayarlayamıyorsunuz. Sıcaklık için üç seçenek mevcut normal, sıcak, aşırı sıcak şeklinde. İsterseniz cihazı sıcaklık öncelikten çıkarıp buhar basıncı öncelikli yapabiliyorsunuz. Üst üste aldığım shotlarda bir tadsal olarak bir tutarsızlık yaşamadım. Bir latte art yapıp hemen ardından bir espresso yaptığımda dediğim gibi bir tutarsızlık yaşamadım. Cihazın PID devreye soktuğunu dolaylı olarak anlayabiliyorsunuz. Makineyi açtığınızda grubu hızlı ısıtmak için buhar basınıcını 2.5 bara çıkarıyor bu sayede 16 dk da grup ısınıyor. Benim kullandığım nuovalarda bu süre yaklaşık 30dk sürüyordu. Basınç yavaş yavaş düşerek sizi beklemeye başladığında basınç 1 - 1.2 bar civarında oluyor. Üst üste shot aldığınızda basıç tekrar 1.6 civarlarına yükseliyor. Çünkü grubu ve kazana gelen suyu ısıtmak için daha fazla ısı vermesi bu daha daha fazla buhar ve basınç anlamına geliyor.

Buhar modu önceliği ve demle sıcaklığı önceliğinin hangi ayarlarda çalıştığını ilk posta inceleme yazısına detaylı olarak yazacağım.

Bugün Lelit Mara X ile yaptığım amatör bir latte art denemesi. Ev kullanıcısı için fena sayılmaz. Kaza basıncı 1.5 Bar civarıydı.

PHOTO-2020-05-18-16-35-53.jpg

Merhaba,

İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık, büyük keyifle takip ediyorum.

Bianca ve Mara karşılaştırması konusunda notlarınızı merak ediyorum.

Teşekkürler.

Gelbura'dan Yiğit Bey cihazı incelemem ve fikirlerim için belirli bir süre bana bıraktı. Detaylı bir inceleme yazısı yazacağım ama benim aklıma gelmeyen sizin merak ettikleriniz varsa cihazı geri vermeden inceleyip cevaplamak istedim.
Lelit Mara X Cafe olmayan. Butik bir roastery'de denemeler için ve ufak çaplı sirkulasyon için ideal mi sizce ? Yoksa daha pahalı cihazlara mı yönelmek gerekir.

Lelit Mara X Cafe olmayan. Butik bir roastery'de denemeler için ve ufak çaplı sirkulasyon için ideal mi sizce ? Yoksa daha pahalı cihazlara mı yönelmek gerekir.
Günde kırk elli bardak satışı olan bir kafeyi kaldırabileceğini düşünüyorum. Ama roastery de daha çok özellikli bir cihaz olması daha uygun. Özellikle müşterilere tarif verirken demleme sıcaklığı ve basıncı vermek gerektiğini düşünüyorum özellikle açık kavrum çekirdeklerde. Mara x ile bunu verme şansınız yok. Ama Bianca ile verebilirsiniz.

Sutunuzun isisi yuksek gorunuyor. Saniye hesabi yapabildiniz mi :)
Ellerimle sıcaklık kontrolü yapıyorum o yüzden sayısal bir rakam veremem ama haklı olabilirsiniz. Görece hızlı bir ısıtma. Yarın kaç dereceden kaç dereceye ne kadar süre de çıktığını rakamsal olarak ölçüp yazarım.

Merhaba,

İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık, büyük keyifle takip ediyorum.

Bianca ve Mara karşılaştırması konusunda notlarınızı merak ediyorum.

Teşekkürler.

merhaba ikisi bambaşka cihazlar Karşılaştırmak çok doğru olmaz aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz bir soru varsa cevaplayabilirim

Sutunuzun isisi yuksek gorunuyor. Saniye hesabi yapabildiniz mi :)

1 derece ayarlı dolaptan çıkan 230gr tam yağlı sütü 350ml pitcher içerisinde çubuk termometrede üzerinden baktığımda 5 derecesen 60 dereceye yaklaşık 30 sn çıkardı. Kazan basıncı 1.4-1.5 bar civarıydı

1 derece ayarlı dolaptan çıkan 230gr tam yağlı sütü 350ml pitcher içerisinde çubuk termometrede üzerinden baktığımda 5 derecesen 60 dereceye yaklaşık 30 sn çıkardı. Kazan basıncı 1.4-1.5 bar civarıydı

Gayet iyi tesekkur ederim 🙏

MaraX ile gelen 18gr'lık sepeti ve shower screeni espresso öğrenme sürecinde yapabileceğim hataları tolere eder umuduyla bu sabah değiştirdim.

Sepet için VST Precision 18gr'lık olanını tercih ettim, gerçekten stock ile arada çok fark var.

Shower screen olarak IMS Competition NanoQuartz Coating E61200NT modelini tercih ettim.

Sabahtan beri aldığım 4 shot ile güzel sonuçlar aldım, önümüzdeki günlerde stock ve ims ile art arda shotlar alıp karşılaştırma yapmayı planlıyorum.

Ekli dosyalar

• IMS_Competition_NanoQuartz Coating_E61200NT.PNG
    IMS_Competition_NanoQuartz Coating_E61200NT.PNG
    674.2 KB · Görüntüleme: 315
  • Leleit_sepet.PNG
    Leleit_sepet.PNG
    720.7 KB · Görüntüleme: 190
  • VST_sepet.PNG
    VST_sepet.PNG
    559.5 KB · Görüntüleme: 202
  • img.jpg
    img.jpg
    162.1 KB · Görüntüleme: 336
IMS Competition NanoQuartz Coating E61200NT
Hakan Bey merhaba, Sepet ve shower screen den memnun musunuz acaba ? Bende mara x kullanıcısıyım merak ettim. Birde ben her double Shot alışımda shower üzerinde kahveler oluyor be temizlememem gerekiyor. 16gram kahve kullandığımda bile oluyor tamp ı kuvvetli bile yapsam oluyor. Bazen üzerinde kalanı üfleyerek uzaklaştırıyorum kahveyi sıkıştırdıktan sonra ondan mı diye ama yine oldu.

Hakan Bey merhaba, Sepet ve shower screen den memnun musunuz acaba ? Bende mara x kullanıcısıyım merak ettim. Birde ben her double Shot alışımda shower üzerinde kahveler oluyor be temizlememem gerekiyor. 16gram kahve kullandığımda bile oluyor tamp ı kuvvetli bile yapsam oluyor. Bazen üzerinde kalanı üfleyerek uzaklaştırıyorum kahveyi sıkıştırdıktan sonra ondan mı diye ama yine oldu.
Merhaba, evet shower screen ve özellikle sepet espresso kalitesini arttırdı, daha sorunsuz shotlar alabiliyorum, tavsiye ederim. Shower screen de kahve kalması gayet normal, özellikle standart shower screen’in yapısı kahveyi daha fazla tutuyor, şuan kullandığım shower screen NanoQuartz kaplama olmasına rağmen yinede bi miktar kahve yapışıyor ama bir kaç saniye su akıtarak kahve atığından kurtulabiliyorum.

Ayrıca puck üzerinde shower screen izi çıkmadığı sürece kahve oranını arttırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba, evet shower screen ve özellikle sepet espresso kalitesini arttırdı, daha sorunsuz shotlar alabiliyorum, tavsiye ederim. Shower screen de kahve kalması gayet normal, özellikle standart shower screen’in yapısı kahveyi daha fazla tutuyor, şuan kullandığım shower screen teflon kaplama olmasına rağmen yinede bi miktar kahve yapışıyor ama bir kaç saniye su akıtarak kahve atığından kurtulabiliyorum.

Ayrıca puck üzerinde shower screen izi çıkmadığı sürece kahve oranını arttırabilirsiniz.
Anladım çok sağolun. Kolu yarım kaldırdığımızda pre-infusion mı yapmış oluyoruz acaba mara X de bu da aklıma takılmıştı. Teşekkür ederim nereden aldınız acaba bu ürünleri ?

Anladım çok sağolun. Kolu yarım kaldırdığımızda pre-infusion mı yapmış oluyoruz acaba mara X de bu da aklıma takılmıştı. Teşekkür ederim nereden aldınız acaba bu ürünleri
Anladım çok sağolun. Kolu yarım kaldırdığımızda pre-infusion mı yapmış oluyoruz acaba mara X de bu da aklıma takılmıştı. Teşekkür ederim nereden aldınız acaba bu ürünleri ?
Kolu tam kaldırın, makine yaklaşık 10sn kadar pre-infusion yapacak şekilde ayarlıdır, muhtemelen ilk kahve damlasını 12-13sn sonra alırsınız.

Shower Screen üzerinde kahve birikmesi normal bunun sebebi bu cihazlarda 3 yönlü valf bulunur. Çalışma mantığı şudur siz kahve demlerken grupta 9 bar basınç oluşur. Normal çeşme suları 2 bar civarı basınçla evinize gelir bu muazzam bir güçtür. Siz espresso demlemeyi bitirdiğiniz bu basınç devam eder Portafiltreyi çıkarmak için beklemeniz gerekir. İşte 3 yönlü valf bu noktada devreye girer siz levelerı kaldırıp kahve demlemeyi bitirdiğiniz de shower screen ile puck arasında kalan yüksek basınçlı su 3 yönlü valf yardımı ile drip traya kirli su haznesine boşalır. Shot sonrası foşş diye aşağıya su akması bu yüzdendir. Geri akım nedeni ile puck üzerinde ki kahveler shower screene yapışır.

3 yönlü valf shot sırasında kazandan suyun kahveye akmasını sağlar drip tray yolu kapalıdır. Shot sonrasıda suyun kazana giden yolunu kapatır drip traya giden tarafını açar bu sayede kirli su drip traya gider. 3 yön lü valfin yönleri grup-kazan-drip traydır.

Gelelim shower screen ve sepetlere. Shower screen bildiğim kadarı ile IMS dışında bir firma üretmiyor nano kaplı olanları alırsanız hem daha iyi akış hem de daha kolay temizlik elde edersiniz. Precision sepetlerde hangi marka(Pullman, VST veya IMS) kullanırsanız kullanın kesinlikle en ucuz yöntemle en çok verim alacağınız yükseltme olur. Hatta farklı boyutlarda sepetler alırsanız aynı kahveyi daha ince daha kalın öğütme şansız olacaktır. Çünkü taban genişliğiniz(58mm) değişmedi ve kahve puck kalınlığı artacağı için daha fazla direnç oluşumuna neden olacak buda size daha kalın öğütüm seçeneği olarak geri dönecektir. :)

Birde bu cihazda piyasada ki eski tip e61 lere göre daha farklı bir yapı var normal cihazlar sn de 8-9ml hatta 12ml su akıtırken bu cihazda sn 5-6ml su akıyor. Bu da puck daha homojen ıslanmasına ve bir nevi preinfusion sağlıyor. Bu modifikasyon sayesinde pompası daha sessiz. Diğer cihazlar bunu pompadan değil boruların çapını daraltan jigle vidalar ile sağlıyor basit ve ucuz olan yöntem. Mara X ise bunu pompayı modifiye ederek daha pahalı bir yöntem ila yapıyor. Kazancı ise daha sessiz bir pompa. Herhangi bir vibrasyonlu pompalı cihazdan bu cihaza geçenler arada ki farkı net anlayacaktır.

Geri