• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Eylül ayı gelmesi ile birlikte logomuzu değiştirdik ve Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenecek firmadan Eylül ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Eylül ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Lelit Mara X PL62X HX Boiler E61 Grup İncelemesi

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
WhatsApp Image 2020-05-12 at 14.41.37.jpeg

Gelbura'dan Yiğit Bey cihazı incelemem ve fikirlerim için belirli bir süre bana bıraktı. Detaylı bir inceleme yazısı yazacağım ama benim aklıma gelmeyen sizin merak ettikleriniz varsa cihazı geri vermeden inceleyip cevaplamak istedim.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Soru cevap için rezerve edildi.

Talya89

Yeni Üye
İsim
Talya
Daha fazla  
İsim
Talya
Merhaba,
Inceleme şansına eristiginiz için mutlu oldum açıkcası.
Eğer yanlış hatirlamiyorsam Lelit bu modeli için pid yerine farklı bir sistem koymuştu hatta tanıtım videosunda bu sistemle neden ihtiyaç duymadıklarını anlatmıştı. Ben bu sistemin espresso üzerinde ki etkisini merak ediyorum. Ard arda shot aldığınızda aynı derecede ki stabilizasyonu sagliyor mu mesela? Ne kadar sürede ikinci bir espresso shot aliyorsunuz? Ve de steam gücü hakkinda degerlendirme yapabilir misiniz? Mesela 2 noozle mı? 50 cl lik bir pitcher i ısıtabilecek güce sahip mi?

Umarım merak ettiklerimi anlatabilmisimdir 🙈 şimdiden teşekkürler :)

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Merhaba,
Inceleme şansına eristiginiz için mutlu oldum açıkcası.
Eğer yanlış hatirlamiyorsam Lelit bu modeli için pid yerine farklı bir sistem koymuştu hatta tanıtım videosunda bu sistemle neden ihtiyaç duymadıklarını anlatmıştı. Ben bu sistemin espresso üzerinde ki etkisini merak ediyorum. Ard arda shot aldığınızda aynı derecede ki stabilizasyonu sagliyor mu mesela? Ne kadar sürede ikinci bir espresso shot aliyorsunuz? Ve de steam gücü hakkinda degerlendirme yapabilir misiniz? Mesela 2 noozle mı? 50 cl lik bir pitcher i ısıtabilecek güce sahip mi?

Umarım merak ettiklerimi anlatabilmisimdir 🙈 şimdiden teşekkürler :)
MaraX de Lelitin tutumunu biraz Apple a benzetiyorum size özellik verip istediğiniz özgürlüğü tanımamışlar. Açıklama gerekirse cihazın demleme sıcaklığını değiştirebiliyorsun ama PID gibi belirli aralıkta ayarlayamıyorsunuz. Sıcaklık için üç seçenek mevcut normal, sıcak, aşırı sıcak şeklinde. İsterseniz cihazı sıcaklık öncelikten çıkarıp buhar basıncı öncelikli yapabiliyorsunuz. Üst üste aldığım shotlarda bir tadsal olarak bir tutarsızlık yaşamadım. Bir latte art yapıp hemen ardından bir espresso yaptığımda dediğim gibi bir tutarsızlık yaşamadım. Cihazın PID devreye soktuğunu dolaylı olarak anlayabiliyorsunuz. Makineyi açtığınızda grubu hızlı ısıtmak için buhar basınıcını 2.5 bara çıkarıyor bu sayede 16 dk da grup ısınıyor. Benim kullandığım nuovalarda bu süre yaklaşık 30dk sürüyordu. Basınç yavaş yavaş düşerek sizi beklemeye başladığında basınç 1 - 1.2 bar civarında oluyor. Üst üste shot aldığınızda basıç tekrar 1.6 civarlarına yükseliyor. Çünkü grubu ve kazana gelen suyu ısıtmak için daha fazla ısı vermesi bu daha daha fazla buhar ve basınç anlamına geliyor.

Buhar modu önceliği ve demle sıcaklığı önceliğinin hangi ayarlarda çalıştığını ilk posta inceleme yazısına detaylı olarak yazacağım.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Bugün Lelit Mara X ile yaptığım amatör bir latte art denemesi. Ev kullanıcısı için fena sayılmaz. Kaza basıncı 1.5 Bar civarıydı.

PHOTO-2020-05-18-16-35-53.jpg

0verdose

Yeni Üye
İsim
Caner ÇETİNKAYA
Daha fazla  
İsim
Caner ÇETİNKAYA
Merhaba,

İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık, büyük keyifle takip ediyorum.

Bianca ve Mara karşılaştırması konusunda notlarınızı merak ediyorum.

Teşekkürler.

AltayOzger

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut C1 - Severin KM3873
Ekipmanlar
V60-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Denizli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkezefendi

Gelbura'dan Yiğit Bey cihazı incelemem ve fikirlerim için belirli bir süre bana bıraktı. Detaylı bir inceleme yazısı yazacağım ama benim aklıma gelmeyen sizin merak ettikleriniz varsa cihazı geri vermeden inceleyip cevaplamak istedim.
Lelit Mara X Cafe olmayan. Butik bir roastery'de denemeler için ve ufak çaplı sirkulasyon için ideal mi sizce ? Yoksa daha pahalı cihazlara mı yönelmek gerekir.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Lelit Mara X Cafe olmayan. Butik bir roastery'de denemeler için ve ufak çaplı sirkulasyon için ideal mi sizce ? Yoksa daha pahalı cihazlara mı yönelmek gerekir.
Günde kırk elli bardak satışı olan bir kafeyi kaldırabileceğini düşünüyorum. Ama roastery de daha çok özellikli bir cihaz olması daha uygun. Özellikle müşterilere tarif verirken demleme sıcaklığı ve basıncı vermek gerektiğini düşünüyorum özellikle açık kavrum çekirdeklerde. Mara x ile bunu verme şansınız yok. Ama Bianca ile verebilirsiniz.

Sutunuzun isisi yuksek gorunuyor. Saniye hesabi yapabildiniz mi :)
Ellerimle sıcaklık kontrolü yapıyorum o yüzden sayısal bir rakam veremem ama haklı olabilirsiniz. Görece hızlı bir ısıtma. Yarın kaç dereceden kaç dereceye ne kadar süre de çıktığını rakamsal olarak ölçüp yazarım.

Merhaba,

İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık, büyük keyifle takip ediyorum.

Bianca ve Mara karşılaştırması konusunda notlarınızı merak ediyorum.

Teşekkürler.
merhaba ikisi bambaşka cihazlar Karşılaştırmak çok doğru olmaz aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz bir soru varsa cevaplayabilirim

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Sutunuzun isisi yuksek gorunuyor. Saniye hesabi yapabildiniz mi :)
1 derece ayarlı dolaptan çıkan 230gr tam yağlı sütü 350ml pitcher içerisinde çubuk termometrede üzerinden baktığımda 5 derecesen 60 dereceye yaklaşık 30 sn çıkardı. Kazan basıncı 1.4-1.5 bar civarıydı

Beytbaba

Üye
İsim
Beytullah babacan
Daha fazla  
İsim
Beytullah babacan
Espresso Makinesi
Expobar
Değirmen
Breville
1 derece ayarlı dolaptan çıkan 230gr tam yağlı sütü 350ml pitcher içerisinde çubuk termometrede üzerinden baktığımda 5 derecesen 60 dereceye yaklaşık 30 sn çıkardı. Kazan basıncı 1.4-1.5 bar civarıydı
Gayet iyi tesekkur ederim 🙏

hakany

Yeni Üye
İsim
Hakan
Daha fazla  
İsim
Hakan
MaraX ile gelen 18gr'lık sepeti ve shower screeni espresso öğrenme sürecinde yapabileceğim hataları tolere eder umuduyla bu sabah değiştirdim.

Sepet için VST Precision 18gr'lık olanını tercih ettim, gerçekten stock ile arada çok fark var.

Shower screen olarak IMS Competition NanoQuartz Coating E61200NT modelini tercih ettim.

Sabahtan beri aldığım 4 shot ile güzel sonuçlar aldım, önümüzdeki günlerde stock ve ims ile art arda shotlar alıp karşılaştırma yapmayı planlıyorum.

Ekli dosyalar