• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Lelit Bianca PL162T Çift Kazan Akış Kontrolü ve PID

NoDRaC

Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Ekran Resmi 2020-05-12 18.49.44.png
Lelit Biancayı satın almamın üzerinden bir seneden fazla geçmiş. Cihaz ilk çıktığında okuduğum bir kaç inceleme yazısında cihaz için game changer (oyunu değiştiren) ismi takılmıştı. Gerçekten söylendiği gibi oldu cihazı paddle sistemi bir diğer e61 grup sistemini kullanan firmalar tarafından taklit edildi. Hem eski cihazlara hem ellerinde ki yeni üst segment cihazlara bu sistemi entegre ettiler. Hoş onlar yapmasa da Lelit paddle sistemini yedek parça olarak piyasaya sürdü. Aslına bakarsanız E61 sistemi (61rakamı faema tarafından üretilip patentinin alındığı tarihi ifade ediyor) 1961 den beri yaklaşık 60 yıldır piyasada olan başarılı bir grup yapısı. Başarılı olmasının en önemli nedeni termosifon olarak isimlendirilen bir sistem ile mükemmele yakın bir sıcaklık stabilizasyonu sağlaması ucuz olması. Bu nedenle piyasada bulunan bir çok marka e61 grup yapısını kullanmakta. Lelit mühendisleri bu grup yapısı üzerinde uzun süreler çalışarak akış kontrolü sistemine eklemeyi başarmışlar. Akış kontrolü sayesinde puck üzerinde oluşan basıncı kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz bu size bir anlamda basınç profilleme imkanı tanıyor. Basınç kontrol veya profilleme sistemi sistemi 2010 lu yıllardan itibaren özellikle açık kavrum kahvelerin yaygınlaşması ile birlikte popülerlik kazanmaya başlamıştı. Piyasada basınç profilleme yapan cihaz sayısı fazla olmadığı gibi olanlar ise çok yüksek fiyatlara satılıyordu. Benim bildiklerim rotary pump üzerinden basıncı profillemesi yapan La Marzocco Gs3 ve Linea Mini, elektronik akış kontrol sistemi ile basınç profillemesi yapan slayer, elektronik programlama ile yine motor üzerinden basınç profillemesi yapan vesuvius ve dellar corta nın bir modeli vardı. Son yıllarda is Rocket R9 ve decent modelleri piyasaya çıktı. Decent dışındaki diğer cihazlar 4 bin euro üzeri bir fiyata satılıyor hatta slayer 8 bin euro civarı LM GS3 ise 7 bin euro civarı bir fiyata satılıyordu. BU fiyatlar ile Türkiye şartlarında bu cihazları almak hayalden öte gitmiyordu. Lelit Bianca sahneye çıkana kadar.

Lelit markası geçmişinde buharlı ütüleri ile nam salmış bir firma. Son yıllarda espresso makineleri üretmeye başladır. Ürettikleri cihazlar genel olarak fiyat/perfornmans odaklı olmasına özen gösteriyorlardı. Bianca ise firmanın göz bebeğiydi bunun için çok özen gösteriyorlardı. Piyasaya sürmeden fikirlerine önem verdikleri birkaç ev kullanıcısına cihazı test etmeleri için göndermişlerdi. Gelen geri bildirimlere göre cihazı revize ettiler ve Lelit Biancayı piyasaya sürdüler. Değiştirmedikleri tek özellik fiyat performansı yüksek bir cihaz olması. Cihaz piyasaya çıkar çıkmaz büyük bir ilgi topladı herkes performansını ve paddle sistemini merak ediyordu ilk incelemeler sonrası cihaz geçer not almıştı.

Ben neden Bianca'yı tercih ettim: Yıllarca vibration pompanın gürültüsünü çekmiş biri olarak en sessiz rotary pompayı kullanmaları, dual boiler bir sisteme sahip olması, kullanılan iç akşam ve dış aksam da kaliteli bir malzeme kullanmaları (son güncelleme ile buhar kazanının basıncı 2.5bara kadar çıkabiliyor), su deposunun cihazın dışında olması (bu hem cihazı koyacağınız alana göre deponun yerini değiştirmenize hem de depo içerisinde bulunan suyun makinenin sıcaklığından etkilenmemesini sağlıyor), kompakt yapısı, kullanıcı dostu olması (arıza durumunda parçalara kolayca ulaşabiliyorsunu) ve en önemlisi paddle sistemi ile akış kontrolü ve basınç profilleme yapabilmesi. Cihazı alabilmemde ki en büyük etken Türkiye ithalatçısının da firma gibi fiyat politikasının çok iyi olması. Kahve ile ilgili ithal edilen cihazların büyük bir kısmı sizin de bildiğiniz gibi avrupa fiyatlarından daha pahalıya satılıyor. Lelit Bianca benim aldığım dönemde avrupa fiyatlarına göre 300-400 euro daha uyguna satılıyordu. Şu an ki satış fiyatına göre 200-300 euro daha uyguna geliyor sanırım.

Yazının devamı gelicek...

Soru cevap için rezerve edildi.

Oyle bir anlattiniz ki expobar brewtus 4’umu satip bunu alasim geldi :))

Expobarda en sikayetci oldugum nokta buhar gucu. Endüstriyel makinelere alışınca ozellikle tek delikli buhar gucuyle sutte istedigim mikro foam icin gerekli olan girdabi yakalamakta zorlaniyorum. Cok delikli bir uc ise buhari cok cabuk bitirip yine islevsiz olacak.

Bu modelde durum nedir? 300 ml soguk sutu kac saniyede 60-65 dereceye getiriyor ve sutun kivami nasil?

Oyle bir anlattiniz ki expobar brewtus 4’umu satip bunu alasim geldi :))

Expobarda en sikayetci oldugum nokta buhar gucu. Endüstriyel makinelere alışınca ozellikle tek delikli buhar gucuyle sutte istedigim mikro foam icin gerekli olan girdabi yakalamakta zorlaniyorum. Cok delikli bir uc ise buhari cok cabuk bitirip yine islevsiz olacak.

Bu modelde durum nedir? 300 ml soguk sutu kac saniyede 60-65 dereceye getiriyor ve sutun kivami nasil?

Süre tutmadım ama makine ile birlikte iki adet buhar ucu geliyor biri ince biri kalın delikli. Latte çok fazla yapmadığım için deneyimim çok fazla yok bu nedenle daha rahat kontrol sağladığım için ince delikli ucu kullanıyorum. Bir sonraki latte art yaparken sizin için süre tutarım. Yeni gelen güncelleme ile buhar kazanının sıcaklığı 130 dereceye çıkabiliyor buda 2 bar üzeri buhar basıncı sağlıyor. Bu basınçla rahat rahat latte art yapabilirsiniz.

Expobarın piyasası nedir bilmiyorum ama güncelleme düşünüyor ve bütçeniz 5 bin euro altıysa bu cihazı tek geçerim.

Süre tutmadım ama makine ile birlikte iki adet buhar ucu geliyor biri ince biri kalın delikli. Latte çok fazla yapmadığım için deneyimim çok fazla yok bu nedenle daha rahat kontrol sağladığım için ince delikli ucu kullanıyorum. Bir sonraki latte art yaparken sizin için süre tutarım. Yeni gelen güncelleme ile buhar kazanının sıcaklığı 130 dereceye çıkabiliyor buda 2 bar üzeri buhar basıncı sağlıyor. Bu basınçla rahat rahat latte art yapabilirsiniz.

Expobarın piyasası nedir bilmiyorum ama güncelleme düşünüyor ve bütçeniz 5 bin euro altıysa bu cihazı tek geçerim.

Espresso acisindan pid kontrolu olsun manuel basinc profilleme olsun expobardan cok memnunum. Rocketin muadillerinin yari fiyatina olmasi ayrica bir etken. Ama benim makinem alti yasinda. Bu alti senede malzeme kalitesi gelisti yeni trendler ortaya cikti lelitte oldugu gibi. Sutlu kahve hatta suruplu kahveler ev halki icin tek secenek. Esimin ve cocuklarimin kahveyle iliskisinin devam etmesi benim icin onemli. Sutle alakali amatorde olsa bir cekim yaparsaniz cok sevinirim. Yarim dakikalik bir video makinenin performansini anlamama yeter diye dusunuyorum 🙏

biancaya tercih ederim diuorsunuz oyle mi?

biancaya tercih ederim diuorsunuz oyle mi?
Kesinlikle nedenlerini sıralarsak:
Piyasa da bu fiyata :
Dual Boiler
Pid kontrol
Flow Kontrol - Basınç Profilleme
Kompakt yapı
En sessiz rotary pompalardan biri
Paslanmaz Çelik Kasa
Ahşap Detay
Gelişmiş termosifon sistemi ile hassas grup sıcaklık kontrolü.
2 Bar üstü buhar basıncı.
Üstün malzeme kalitesi.
Paragöz olmayan bir ithalatçısı. (Makineye yeni bir güncelleme geldi. LLC yi değiştirmek gerekiyordu. Amerika ve Avrupa ithalatçıları eski kullanıcılara 100 euro-dolara satarken, biz 28 euroya aldık bu parçayı. Hatta home-barista da tartışma çıktı bu konu ile ilgili)

Bu cihazı benimle konuşup alan 4-5 arkadaş oldu. Hepsi çok memnun.

Yaklaşık 2 senedir kullandığım BFC Ela dan oldukça memnunum, ama espresso yaparken parametrelerde oynayabilmeyi çok istiyorum.
Şu an satıp üstüne bir bütçe ayarlayamam ama birgün alacak olursam Lelit gerçekten öne geçen özelliklere sahip.

Espressodan sıkılırsanız filtre kahve makinası olarak kullanabilirsiniz. Benim telefonun kamerası biraz sıkıntılı :)

Ekli dosyalar

• 06E440D9-FA59-49D2-9E80-BF45C6539A5A.jpeg
    06E440D9-FA59-49D2-9E80-BF45C6539A5A.jpeg
    88.1 KB · Görüntüleme: 450
Lelit Biancayı satın almamın üzerinden bir seneden fazla geçmiş. Cihaz ilk çıktığında okuduğum bir kaç inceleme yazısında cihaz için game changer (oyunu değiştiren) ismi takılmıştı. Gerçekten söylendiği gibi oldu cihazı paddle sistemi bir diğer e61 grup sistemini kullanan firmalar tarafından taklit edildi. Hem eski cihazlara hem ellerinde ki yeni üst segment cihazlara bu sistemi entegre ettiler. Hoş onlar yapmasa da Lelit paddle sistemini yedek parça olarak piyasaya sürdü. Aslına bakarsanız E61 sistemi (61rakamı faema tarafından üretilip patentinin alındığı tarihi ifade ediyor) 1961 den beri yaklaşık 60 yıldır piyasada olan başarılı bir grup yapısı. Başarılı olmasının en önemli nedeni termosifon olarak isimlendirilen bir sistem ile mükemmele yakın bir sıcaklık stabilizasyonu sağlaması ucuz olması. Bu nedenle piyasada bulunan bir çok marka e61 grup yapısını kullanmakta. Lelit mühendisleri bu grup yapısı üzerinde uzun süreler çalışarak akış kontrolü sistemine eklemeyi başarmışlar. Akış kontrolü sayesinde puck üzerinde oluşan basıncı kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz bu size bir anlamda basınç profilleme imkanı tanıyor. Basınç kontrol veya profilleme sistemi sistemi 2010 lu yıllardan itibaren özellikle açık kavrum kahvelerin yaygınlaşması ile birlikte popülerlik kazanmaya başlamıştı. Piyasada basınç profilleme yapan cihaz sayısı fazla olmadığı gibi olanlar ise çok yüksek fiyatlara satılıyordu. Benim bildiklerim rotary pump üzerinden basıncı profillemesi yapan La Marzocco Gs3 ve Linea Mini, elektronik akış kontrol sistemi ile basınç profillemesi yapan slayer, elektronik programlama ile yine motor üzerinden basınç profillemesi yapan vesuvius ve dellar corta nın bir modeli vardı. Son yıllarda is Rocket R9 ve decent modelleri piyasaya çıktı. Decent dışındaki diğer cihazlar 4 bin euro üzeri bir fiyata satılıyor hatta slayer 8 bin euro civarı LM GS3 ise 7 bin euro civarı bir fiyata satılıyordu. BU fiyatlar ile Türkiye şartlarında bu cihazları almak hayalden öte gitmiyordu. Lelit Bianca sahneye çıkana kadar.

Lelit markası geçmişinde buharlı ütüleri ile nam salmış bir firma. Son yıllarda espresso makineleri üretmeye başladır. Ürettikleri cihazlar genel olarak fiyat/perfornmans odaklı olmasına özen gösteriyorlardı. Bianca ise firmanın göz bebeğiydi bunun için çok özen gösteriyorlardı. Piyasaya sürmeden fikirlerine önem verdikleri birkaç ev kullanıcısına cihazı test etmeleri için göndermişlerdi. Gelen geri bildirimlere göre cihazı revize ettiler ve Lelit Biancayı piyasaya sürdüler. Değiştirmedikleri tek özellik fiyat performansı yüksek bir cihaz olması. Cihaz piyasaya çıkar çıkmaz büyük bir ilgi topladı herkes performansını ve paddle sistemini merak ediyordu ilk incelemeler sonrası cihaz geçer not almıştı.

Ben neden Bianca'yı tercih ettim: Yıllarca vibration pompanın gürültüsünü çekmiş biri olarak en sessiz rotary pompayı kullanmaları, dual boiler bir sisteme sahip olması, kullanılan iç akşam ve dış aksam da kaliteli bir malzeme kullanmaları (son güncelleme ile buhar kazanının basıncı 2.5bara kadar çıkabiliyor), su deposunun cihazın dışında olması (bu hem cihazı koyacağınız alana göre deponun yerini değiştirmenize hem de depo içerisinde bulunan suyun makinenin sıcaklığından etkilenmemesini sağlıyor), kompakt yapısı, kullanıcı dostu olması (arıza durumunda parçalara kolayca ulaşabiliyorsunu) ve en önemlisi paddle sistemi ile akış kontrolü ve basınç profilleme yapabilmesi. Cihazı alabilmemde ki en büyük etken Türkiye ithalatçısının da firma gibi fiyat politikasının çok iyi olması. Kahve ile ilgili ithal edilen cihazların büyük bir kısmı sizin de bildiğiniz gibi avrupa fiyatlarından daha pahalıya satılıyor. Lelit Bianca benim aldığım dönemde avrupa fiyatlarına göre 300-400 euro daha uyguna satılıyordu. Şu an ki satış fiyatına göre 200-300 euro daha uyguna geliyor sanırım.

Yazının devamı gelicek...
Kendi adıma Yazının devamını Bekliyorum. Basınç profilleme olarak neler yapıyorsunuz nasıl kullanıyorsunuz? Normal 9 barlık alınan espresso ile aralarında nasıl farklar oluyor? En sevdiğiniz profil hangisi gibi sorular var mesela yanıt arayan. Şimdiden teşekkürler 😊

Togay’ın da Comandante standında misafir barista olan Comandante şampiyonlarından Lukasz hesabından Lelit-Sage arası anket yapmıştı. İki markayı da hiç denemedim ancak çevremde hep Sage’yi öven çoktu, en fazla oy alan o marka olmuş. Sizin görüşlerinizi almak iyi oldu. Markayı öğrenmiş oldum. Teşekkürler Suat bey! 🙏 @NoDRaC

Sage bana uzak geliyor açıkcası espresso makinesi alacaksan sadece espresso makinesi üreten bir firmadan tercih ederdim. Ütü buhar kazanı da yakın bence ama sage hep bana uzak geliyor tabi kullanıp mutlu olan vardır ama marka olarak başka tercih ederdim şahsi düşüncem.

Ben de yorumda yazdım zaten espresso da buhar kazanı bağlantılı ilk yorumda da yazılmış benim yorumumun içinde de geçiyor. Sevip beğenen mutlulukla kullanabilir tabi ki 😀

Espresso makinesi üretmek çok fazla teknoloji inovasyon gerektiren bir teknoloji değil maalesef. Piyasada ki cihazların %99 ulka vibration pump kullanıyor, yüzde ellisi E61 grup yapısı kullanıyor. HX makinelerde kullanılan pressurestat sirai. Lelitin burada ki farkı şu Bianca için konuşacak olursak içinde kullandıkları malzemeler çok kaliteli. Ayrıca ellerinde ki parçalar ile yetinmeyip geliştirmeye çalışıyorlar. E61 60 yıldır olan bir grup yapısı Lelit tepesine akış debisi dolayısıyla basınç profilleme ekledi. Akabinden diğer firmalar kopyaladı :) Marax üzerinde 1 yıldır çalışıyorlar girişe ve çıkışa sensör koyarak optimum sıcaklık stabilitesini ulaşmaya çalıştılar vs... Firmalar ne yaptığına değil inovasyo gücüne dikkat etmek lazım sanırım :)

Espresso makinesi üretmek çok fazla teknoloji inovasyon gerektiren bir teknoloji değil maalesef. Piyasada ki cihazların %99 ulka vibration pump kullanıyor, yüzde ellisi E61 grup yapısı kullanıyor. HX makinelerde kullanılan pressurestat sirai. Lelitin burada ki farkı şu Bianca için konuşacak olursak içinde kullandıkları malzemeler çok kaliteli. Ayrıca ellerinde ki parçalar ile yetinmeyip geliştirmeye çalışıyorlar. E61 60 yıldır olan bir grup yapısı Lelit tepesine akış debisi dolayısıyla basınç profilleme ekledi. Akabinden diğer firmalar kopyaladı :) Marax üzerinde 1 yıldır çalışıyorlar girişe ve çıkışa sensör koyarak optimum sıcaklık stabilitesini ulaşmaya çalıştılar vs... Firmalar ne yaptığına değil inovasyo gücüne dikkat etmek lazım sanırım :)
Zaten mantık olarak sadece espresso üreten ya da espresso ile ilgilenen firmaların cihazlara daha çok yatırım yapar daha çok ilgilenir diye düşündüğüm için öyle demiştim. Dediğiniz gibi inovasyon önemli bianca da olan sistem kullanım açısından nasıl? Profilleme yapınca normale göre farklılıklar nasıl oluyor?😄

Biancayı kullanırken yüzde 60-70 klasik demleme yapıyorum. 1:2 oran 93 derece su 25-30sn arası 9 bar basınç. Kahvede beni rahatsız eden yüksek asidite düşük gövde olursa o zaman basınç profilleme yapıyorum. Bianca kullanım kılavuzunda bununla ilgili bir rehber yok ama Slayer ve La Marzocco nun kullanım rehberlerine bakabilirsiniz. Birde paddle yardımı ile farklı kavurucuların kullandığı basınç ile demleme yapabilirsiniz. Mesela benim makine pompası 9 bar ayarlı ama Coffee Collective in önerdiği 7 bar ile demleme yapabiliyorum. Normal bir cihaz da bunun için makineyi açıp pompa basıncını düşürmeniz gerekir.

Ekran Resmi 2020-07-01 10.34.46.pngEkran Resmi 2020-07-01 10.35.00.png pressure-profiling-guide-jpeg.jpg

Lelit Bianca alan arkadaşlar için ben makineye nasıl güncelleme yaptım hangi sepetleri aldım onlara bu mesajda toparlamak istiyorum.

Lelit Bianca ile maalesef isimsiz sepet ve shower screen geliyor. Nuova Simonelli Oscar ve Musicadan Precision sepetler konusunda faydasını görmüş ve tecrübeli biri olarak hemen sepetleri ve shower screenı değiştirmeye karar verdim. Bunun için de uygun fiyat ve ulaşım konusu nedeni ile IMS tercih ettim.

Aldığım Sepetler IMS Baristapro Serisi Nano Kaplı:
H24 - 15-17 gr
H26 - 17-19 gr
H28- 19 -21 gr

24-26-28 Mm sepetin yükseklik değerleri. Burada bir problem ortaya çıkıyor. Benim aldığım 2019 yılı cihaz ile gelen normal portafiltreye maalesef H26-28 oturmuyor. Tabanın şekli nedeni ile. Tabansız portafiltre de ise çentik nedeni ile H28 oturmuyor bunun için tornacıda çentik kısmı traşlatmanız gerekiyor kısa süreli bir iş.

Nano kaplama sorunu: Daha öncede forumda konuşulmuştu nano kaplamalar kullandığınız deterjana bağlı olarak zamanla atabiliyor. Benim geçen bir yıllık sürede tamamen olmasada yüzde 70 civarı bir kayıp olmuştur. Ama bu kaplama sayesinde sepetlerin temizliği çok kolay oluyor. Bütçenizi zorluyorsa IMS in nano kaplı olmayan precision sepetlerini alabilirsiniz fiyatları daha uygun.

Shower Screen:
Kişisel fikrim en önemli geliştirmelerden biri. Hem suyun homojen dağılımı hem temizliğin kolay olmasına katkı sağlıyor. Ben ilk başta IMS nano kaplı E61 grup başları için olanı almıştım. Fakat bunun ortasında akış delikleri yok. Sonrasında IMS in E&B lab adı altında çıkardığı nano kaplı E61 gruplar için uyumlu olan shower screeni satın aldım. Aralarında belirgin fark görmedim. Hangisini bulursanız alabilirsiniz.

Ridge-Ridgeless
Sepet araştırırken isimlendirme de bu farkı göreceksiniz. Ridge iç yüzeyide çentik oluyor tamp seviyesini görmeyi kolaylaştırıyor. Ama bu çentik akışı bozduğunu okuduğum ve ridgeless tavsiye edildiği için iç kenarı düz olan sepetleri tercih ettim size de ridgeless tavsiye ederim.

58.55 - 58.80
Piyasada IMS sonrası precision sepet üreten birkaç firma daha ortaya çıktı bunların hepinizin bildiği üzere Pullman ve VST. Bu iki firmanın sepet iç çapı 58.55 IMS in ise 58.80. Tamp yaparken kenarlarında tam tamp olabilmesi için 58.80 tamper tercih etmelisiniz. 58.80 bulamazsanız 58.55 tamper de alabilirsiniz. Bu arada ben 58.80 için kendime özel bir tamper yaptırmıştım elimde 1-2 tane fazla var isteyen olursa konuşuruz.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Cihaz ile ilgili kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Ekran Resmi 2020-07-09 23.56.03.pngIMG_1011_2000x2000.jpgims-nanotech-shower-screen-e61-9109-p_min.jpg

Biancanın tabansız kaşığı portafiltresin de ki bu çentikten dolayı IMS barista pro 26MM sınırda 28Mm oturmuyor. Torna da o çentiği traşlatmak gerekiyor.

Ekli dosyalar

• E2406C1A-92D7-4D83-9F51-A836B8F46379.png
    E2406C1A-92D7-4D83-9F51-A836B8F46379.png
    452.9 KB · Görüntüleme: 180
  • 7088D75D-37A7-4E7A-B190-354FB6756AA6.png
    7088D75D-37A7-4E7A-B190-354FB6756AA6.png
    660.7 KB · Görüntüleme: 227
Geri