• Nisan Ayı Kahve Kulübü Toplu Alımı
    Sevgili Ziyaretçi Nisan ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Celsius Coffee olarak seçildi. Bu konudan Nisan ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı ve Instagram adresimizden bizi takip etmeyi unutmayın.

La Cabra Coffee Roasters

Daha gelmeden konuyu açıyım dedim la cabra’nın 28 temmuzda satışa açtığı guatemala el injerta natural geisha ve washed pacamara ikiside çok güzel kahvelere benziyor gelince bakalım göründükleri kadar güzel mi?
alan arkadaşlar demleme yöntemlerini paylaşırsa sevinirim713E6EEB-77F0-43F6-836C-18CFC07F9AD4.jpeg

Coffeezmm

Yeni Üye
İsim
Birkan
Daha fazla  
İsim
Birkan
Değirmen
Hario mini mill
Ekipmanlar
V60, Moka Pot
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Çeşme
Twitter
Coffeezmm
La cabra 10 ağustosa kadar %20 indirim yapmış. LCC20 indirim kodu arkadaşlar.

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Hario V60, Kalita Wave 185, Aeropress, Fellow Stagg EKG
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Ben bu ayki Ethiopia kahvelerini en çok aeropress ile sevdim. V60 da meyve tatları çok ön plana çıkıyor, floral aromalar belirgin ve her ikisinden gelen hafif acı bir bitiş varken aeropress de aromalar ve tatlar oldukça dengeye gelip minimal acılık ortadan kalkıyor, bitişi daha tatlı ve karamelize oluyor. Meyve ve floral vurgulu severseniz V60, bunların biraz daha dengeye geldiği şekil hoşunuza gidiyorsa aeropress öneririm.

irfbor

Aktif Üye
İsim
İrfan Bora
Daha fazla  
İsim
İrfan Bora
Değirmen
Comandante
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Beykoz
Ben bu ayki Ethiopia kahvelerini en çok aeropress ile sevdim. V60 da meyve tatları çok ön plana çıkıyor, floral aromalar belirgin ve her ikisinden gelen hafif acı bir bitiş varken aeropress de aromalar ve tatlar oldukça dengeye gelip minimal acılık ortadan kalkıyor, bitişi daha tatlı ve karamelize oluyor. Meyve ve floral vurgulu severseniz V60, bunların biraz daha dengeye geldiği şekil hoşunuza gidiyorsa aeropress öneririm.
Hangi aeropress yöntemini kullanıyorsunuz ?

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Hangi aeropress yöntemini kullanıyorsunuz ?
En standart yöntem :) düz, 14/200 veya 16/230. 50ml ile Bloom 30sn 3 tur çevirme. Sonra suyu tamamlayıp yine 3 tur çevirme. 1.30 dan 2.00 ye kadar süzme. Kağıt filtre.
Sıcaklık 90-92 arasiydi. Öğütüm kalınlığı 16-18 click.

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Elinde Hambela Arifi yıkanmış kalan varsa şiddetle kalita 185 (metal elimdeki) tavsiye ediyorum.
32/500, 30 click, 93c - 100+ppm (bendeki 125ppm tds, 70ppm gh) su ile 65ml bloom+3-4 tur çevirme, 0.30-1.45 arası kalan suyu döküp 15 sn saniye sonra yine 3-4 tur çevirme ile 3.50-4.00 arası bitiş.

melih ismail

İyi Bilinen Üye
Elinde Hambela Arifi yıkanmış kalan varsa şiddetle kalita 185 (metal elimdeki) tavsiye ediyorum.
32/500, 30 click, 93c - 100+ppm (bendeki 125ppm tds, 70ppm gh) su ile 65ml bloom+3-4 tur çevirme, 0.30-1.45 arası kalan suyu döküp 15 sn saniye sonra yine 3-4 tur çevirme ile 3.50-4.00 arası bitiş.
Natural için reçete varmı ?

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Natural için reçete varmı ?
Ben natüreli en cok aeropress ile sevdim açıkçası, biraz floral olarak baskın ve işlemeden gelen hafif fermente tatları dengelemek daha çok hoşuma gitmişti.

16/230 16-17 click 92c su ile demlenebilir. 50ml bloom, 3 tur çevirme. 30. Saniyede suyu tamamlamaya başlayıp bitince yine 3 tur çevirip kapağı kapatılır. 1.30 da basmaya başlayıp 2.00 da biter. Kağıt filtre kullanıyorum bu arada. Eğer tadimda acılık alınırsa aeropress i basarken son 1 cm i basmadan demleme tamamlanabilir.

melih ismail

İyi Bilinen Üye
Ben natüreli en cok aeropress ile sevdim açıkçası, biraz floral olarak baskın ve işlemeden gelen hafif fermente tatları dengelemek daha çok hoşuma gitmişti.

16/230 16-17 click 92c su ile demlenebilir. 50ml bloom, 3 tur çevirme. 30. Saniyede suyu tamamlamaya başlayıp bitince yine 3 tur çevirip kapağı kapatılır. 1.30 da basmaya başlayıp 2.00 da biter. Kağıt filtre kullanıyorum bu arada. Eğer tadimda acılık alınırsa aeropress i basarken son 1 cm i basmadan demleme tamamlanabilir.
Bende çözemedim kahveyi her ekipmanda denedim neredeyse tek aeropress kaldı tatsız tuzsuz derler ya bana öyle geldi :)

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Bende çözemedim kahveyi her ekipmanda denedim neredeyse tek aeropress kaldı tatsız tuzsuz derler ya bana öyle geldi :)
Cozuculugu yüksek sular ile daha iyi netice veriyor bence, klasik Nordicler gibi düşük ppm Ile pek olmadı bu kahve.

mimds

İyi Bilinen Üye
İsim
Denizhan
Ben natureli de yikanmisi da gayet iyi buldum ve evet, bu kahveler klasik nordik kavurumunlarindan koyuydu... ayrica , artık su konusunda şu iyice anlaşılmalı ki katkısız hic bir damacana su, ister yerli ister dışarıdan aldığımız hic bir kahveyi dogru dürüst çözemiyor. Çoğu zaman hatayı kahvelere, ekipmanlara, kendimize vs bulsak da aslında problem olan su, sularin olmasi gereken içeriğe, kahveleri ekstrakte edecek mineral doygunluguna sahip olmaması... böyle biline...

melih ismail

İyi Bilinen Üye
Ben natureli de yikanmisi da gayet iyi buldum ve evet, bu kahveler klasik nordik kavurumunlarindan koyuydu... ayrica , artık su konusunda şu iyice anlaşılmalı ki katkısız hic bir damacana su, ister yerli ister dışarıdan aldığımız hic bir kahveyi dogru dürüst çözemiyor. Çoğu zaman hatayı kahvelere, ekipmanlara, kendimize vs bulsak da aslında problem olan su, sularin olmasi gereken içeriğe, kahveleri ekstrakte edecek mineral doygunluguna sahip olmaması... böyle biline...
Katılıyorum 👍🙂

tolilow

İyi Bilinen Üye
İsim
Tolga
Daha fazla  
İsim
Tolga
Değirmen
Molent g50
Ekipmanlar
Konchero Kettle, Hario V60, Aeropress
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kadıköy, Beşiktaş

melih ismail

İyi Bilinen Üye
Az önce 1 litre Uludağ Premium'a 6ml Uludağ Premium maden suyu katarak @Kdundar beyin Kalita tarifiyle demledim. Şiddetle tavsiye ederim :)
Yıkanmışsa iyi oluyor da naturali çözemiyor o su ve soda karışımı yeteri kadar. kalemle ölçüp 35-40ppm arası yapıyordum suyu soda su karışımı iyi ama yüksek ppm isteyen kahvelerde pozitif sonuç vermiyor misal Coffee Department kahveleri :)

kahveanalisti

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Grace PL81T
Değirmen
Eureka Mignon Specialita-Timemore C2- Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
V60-Breville Sage Precision Brewer-Syphon-Aeropress-Nanopresso-Kompresso-Kruve Elek-Kruve Bardak-Acaia Pearl S-Felicita-Fellow Kettle
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Çankaya
La Cabra subscriptiondan gelen ürünlere bu sefer 36 TL gümrük ödedim 500 gr için. 15 TL idi eskiden...

Bu ay gelenler
"The first coffee is El Ocote (250g / 8.8oz), a small plot managed by Pedro Sagastume, has produced this fresh and bright washed Paraneima, which showcases crisp ripe fruit, like raspberry and redcurrant.

The second coffee is Gitesi (250g / 8.8oz) is a typical washed Rwandan lot, with floral aromas followed by a crisp balance between citrus acidity and honey sweetness."