• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Kütahya Porselen V60 Hk.

F.Oz

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba,

Bu hobide ve forumda yeniyim. Aklıma takılan iki soru var.
Kısa zaman önce Kütahya Porselen'den V60 aldım, denemelerime başladım fakat her denememde Hario V60 V2 kağıdımı ıslattıktan sonra bir potluk oluştuğunu fark ettim. Bunun tada yada demlenme süresine olumsuz bir etkisi olabilir mi?
Diğer sorum ise izlediğim videolarda 3 dakikanın altında biten süreç, benim denemelerimde 3 dakikanın üzerinde bitiyor. Timemore chestnut C1 öğütücümde 23 clicke kadar çıktım. Bu sabah demlediğim 27 gram kahve / 400 gram su ikilisi 3 dakika 15 saniye sürdü. Önce 65 grama yakın su ekledim ve blooming için 30 saniye bekledim. Ardından 400 grama tamamlayıp bekledim. Bu tabi sadece sabahki deneyimim. Bu süreyi kısaltmak için ne yapabilirim?

Şimdiden teşekkür ederim.

melih ismail

İyi Bilinen Üye
öğütüm kalınlığı arttırılmalı veya kahve gramajını azaltıp suyu biraz daha seri dökmeniz faydalı olabilir bide çekirdekte etkiliyor eğer demlediğiniz etiopya ise mümkünse daha az kahve gramajıyla demleme yapmak daha kısa sürede biten demlemelere ulaşmanızı sağlayacaktır.3 dakikayı geçti diye yanlış demlediğiniz anlamına gelmesin içtiğiniz kahve çok ekşi yada çok sert değilse beğendiyseniz içimini süreye takılmamak lazım nacizane deneyimlerimden edindiğim bunlar :)

Kahveciningalaksirehberi

İyi Bilinen Üye
Editör
Daha iyi yapışması adına çeşme suyunun debisiyle yıkayabilirsiniz.

Bir kaşık yardımıyla filtreyi iyice ittirebilirsiniz de.

2385A780-F727-407A-B8B4-C384729FDB6F.jpeg

Çok yapışması da iyi değil. Hava boşluklarını tıkamamak gerek. Çizgiler kendini belli edecek, ama kağıt yok gibi de durmayacak. Hava akışı kahvenin aşağıya akmasına yardımcı olur; chemex’te bu tıkanma olayı yanlış şekilde filtre konulmasından dolayı sıklıkla yaşanır.