• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Kombucha ve fermente şeyler

goetheborg

Üye
İsim
Mark
Daha fazla  
İsim
Mark
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bahçeşehir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Esenyurt
Selam arkadaşlar,

Pandemi ile birlikte mutfakta bir sürü yeni zömzömeye el atmış bulunuyorum ve fermente yiyecekler/içecekler de bunun bir parçası. Kombucha yapma hedefindeyim. Aramızda kombucha ve ya fermente ürünler ile ilgilenen, yapan, üreten var mıdır?
Var ise bu konu altında bir paylaşım başlatmak isterim.
Kombucha yapan arkadaşım var ise ondan da SCOBY (Kombucha anası) paylaşmasını rica edeceğim.

Teşekkürler.

Wotan

Üye
İsim
Korhan Gürsel
Daha fazla  
İsim
Korhan Gürsel
Hayır
Kombucha yapmak için SCOBY’ye ihtiyacınız yok. Piyasadan güvendiğiniz bir yerden bir küçük şişe (mümkünse sade) kombucha alın. Bir kavanozun yarısına bu kombucha’yı koyun, üstüne oda sıcaklığında bol şekerli çay ilave edip karıştırın. Kavanozun kapağını üstüne koyun ama sıkı kapatmayın, hava alsın. Işık güneş vs almayacak bir mutfak dolabına koyun, bir hafta hiç dokunmayın. Yeni SCOBY kendiliğinden oluşur. Ondan sonra yeni kombucha yapmak için de o SCOBY’ye ihtiyaç yok, altta oluşan kombucha içindeki canlı bakteriler yeterli. Bu yazdıklarımı anlatan bir sürü video bulursunz Youtube’da. Bir de daha iyisi güzeli ‘Jun’ var, yeşil çay ve bal ile yapılıyor, onu da bir araştırın isterseniz, işin kökeni aslı o.

Bir de kullandığınız her türlü kavanoz kaşık süzgeç vs her şeyi iyice kaynar suyla sterilize edip soğutmayı atlamayın. Mikroorganizmalarla uğraştığınız zaman sizin istemediğiniz bakterilerin de ortamda çoğalabileceğini göz ardı etmeyin, bu çok önemli...

Kolay gelsin, çok zevkli bir konu...

Son düzenleme:

puspus

İyi Bilinen Üye
İsim
Yücel
Daha fazla  
İsim
Yücel
Espresso Makinesi
BFC Ela Junior
Değirmen
Mazzer Mini, Breville BCG820BSS,Porlex
Ekipmanlar
V60,Güralita,Delter, Chemex, Mokapot
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Ümraniye
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Ümraniye-Dudullu
Vaktiyle çok yaptım, ama 1 senedir yapmıyorum. Son scoobyleri de sokağımızdakş köpeklere mama yapmıştım, çok seviyorlar :)
Kahve ile yapmayı da çok istedim ancak hiç cesaret edemedim.
ben scooby i instagramdan (shamansecret) satın almıştım. Tavsiye ederim.

Wotan

Üye
İsim
Korhan Gürsel
Daha fazla  
İsim
Korhan Gürsel
Hayır
Vaktiyle çok yaptım, ama 1 senedir yapmıyorum. Son scoobyleri de sokağımızdakş köpeklere mama yapmıştım, çok seviyorlar :)
Kahve ile yapmayı da çok istedim ancak hiç cesaret edemedim.
ben scooby i instagramdan (shamansecret) satın almıştım. Tavsiye ederim.
Kahve asidik bir sıvı olduğu için içine sadece kombucha scoby’si atmak yeterli oluyor, starter’a gerek olmuyor. Ben Jun yapıyorum, bu yaz onun scoby’sini aldım cold brew kahve yapıp içine attım, bolca da şeker koydum bakteriler beslensin diye, yazın sıcakta 3-4 günde kahvede yeterli bakteri miktarına ulaştım. Sonra bu soğuk fermente kahveyi Grolsch şişesine koyup ağzını kapattım. Bakterilerin sıvıya verdiği CO2’yi bu şekilde sıvı içinde tutabiliyorsunuz. Bir kaç gün sonra gazlı cold brew kahve hazır oluyor. Fermentasyondan dolayı ekşimsi bir tad oluşuyor doğal olarak. Fermentasyon uzun tutulursa sirkeye kadar yolu var. Az tutulursa kabul edilebilir ekşilikte. Tadıyla oynanabilir keyfe göre.

Sonuçta ortaya çıkan probiyotik bakteri yükü dolayısıyla gayet sağlıklı faydalı bir soğuk kahve...

goetheborg

Üye
İsim
Mark
Daha fazla  
İsim
Mark
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bahçeşehir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Esenyurt
@Wotan geri dönüşler için çok teşekkür ederim. Bir kombucha alıp deneyeceğim o halde. Çay olarak ne kullandığımın bir önemi var mı dersiniz? Internette çeşit çeşit yapılıyor. Elimde siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay mevcut. Teşekkürler.

Wotan

Üye
İsim
Korhan Gürsel
Daha fazla  
İsim
Korhan Gürsel
Hayır
@Wotan geri dönüşler için çok teşekkür ederim. Bir kombucha alıp deneyeceğim o halde. Çay olarak ne kullandığımın bir önemi var mı dersiniz? Internette çeşit çeşit yapılıyor. Elimde siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay mevcut. Teşekkürler.
Güzel lezzetli bir çayla yaparsanız sonuçtaki kombucha da lezzetli olur, ama ilk denemeleri ucuz çaylarla yapmakta fayda var, Çayın açık-koyuluğu da önemli, onu deneyerek ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Metehan

Aktif Üye
Kombucha konusunda çok bilgim yok ancak 2 sene su kefiri yaptım. Kombucha'ya göre daha lezzetli geliyor bana. Su kefirini de bir araştırın derim.