• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kettle önerileri

realbehlul

Üye
İsim
Behlül
Daha fazla  
İsim
Behlül
Değirmen
Timemore C2
Ekipmanlar
Hario V60
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kadıköy
Twitter
vecihi28
Yakın zamanda gooseneck kettle almayı düşünüyorum ve bu konuda kafamda sorular var.

Ocak üstü mü? Elektrikli mi?
hangi marka? Kalite farkları neler?
Aliexpressten alınır mı?

Siz de kullandığınız ekipmanları ve yorumunuzu belirterek yardımcı olabilirsiniz diye umuyorum.

En iyisi elektrikli derece göstergeli olanlar. Eninde sonunda oraya doru gidiyorsun. Cafemarkt sapında gösterge olan vardı ya o en uygun, daha fazla bütçe varsa timemore. Aliexpressde uygun bulursan alabilirsin farketmez.

Kesinlikle bütçenizle alakalı, fakat ekipmanlar için oluşturulan bütçenin çok büyük kısmının öğütücüye ayrıldığını/ayrılması gerektiğini ve zaten meblağların çok yüksek olduğunu düşünürsek, direkt Fellow Stagg, Brewista Artisan gibi ürünler fazla olabilir. Ocak üstü ürünlerin avantajı bu noktada oluyor, fiyatları çok daha uygun. Kettle'da en önemli olan ucu (spout), ardından kapasitesi. Çoğunlukla paranızı verdiğiniz kısımlar bunlar oluyor. Bir örnek ve tavsiye olarak ben Epinox'un siyah 800mllik barista kettle'ını kullanıyorum. Elektrikli ocağımda kullanmak istemiştim ama boyutu küçük geldiği için elektrikli kettle'da kaynattığım suyu epinoxa boşaltıyorum ve öyle kullanıyorum, ve döküş hassasiyeti, hissi ve kapasitesi gayet tatmin edici ve yeterli. 800 ml, iki kişilik 500-600mllik demlemeler için bile yeterli ve hafifliği kontrol konusunda büyük bir artı.

Ekipman konusunda görüşler ikiye ayrılıyor: başlangıç için yeterli olacak segmentten bir ürün almak ve zamanla ihtiyaç doğrultusunda yükseltmek, veya en başından her ekipmanın en üst düzeyini satın almak. Tercihim ve tavsiyem, öğütücü dışında, ucuz ürün almak ve zamanla ihtiyaç doğrultusunda yükseltmek. Hem kahveye daha çok odaklanırsınız, hem de belki de hiç ihtiyacını hissetmeyebileceğiniz bir segmentten ürün almamış olursunuz. Ekipman evet önemli, ama ne yazık ki "en iyisi olsun zaten sonradan alacağım" diyerek tüketici olarak yanıltıcı ve bizi zorlayabilecek tüketim kararlarına yönelebiliyoruz. En iyi ekipman, sadece size daha yüksek netlik potansiyeli sunar, kahve ve kahveden aldığınız keyif ve mutluluk her zaman daha önemlidir.

Bu ürünü yaklaşık bir haftadır kullanıyorum. Akış bakımından gerçekten çok iyi bulduğumu söyleyebilirim. Çok rahat şekilde kontrol edilebiliyor. Onun dışında elektrikli ve göstergeli bir kettle için şu an en uygun fiyata satılan ürün bu. Bir eksisi şu: normalde suyu hangi derecede istiyorsanız o ayarı yapıp ısıtma düğmesine basıyorsunuz, fakat her zaman ayarladığınız derecenin 3 derece üstüne çıkıyor. Alıştıktan sonra o da çok problem olmamaya başladı, 91 derece istiyorsam 88 ayarlayıp başlatıyorum. Suyu epey hızlı ısıtıyor, ocak üstü kettle lara göre o açıdan daha avantajlı.

@darkspace in söylediklerine de katılıyorum. Aslında bütçe, beklenti ve amaçların hepsini göz önünde bulundurarak bir karar vermek mantıklı. Ocak üstü kettle ile de çok iyi demlemeler yapılır, ama ben sunduğu bazı avantajlar yüzünden elektrikli tercih ettim.

Bu ürünü yaklaşık bir haftadır kullanıyorum. Akış bakımından gerçekten çok iyi bulduğumu söyleyebilirim. Çok rahat şekilde kontrol edilebiliyor. Onun dışında elektrikli ve göstergeli bir kettle için şu an en uygun fiyata satılan ürün bu. Bir eksisi şu: normalde suyu hangi derecede istiyorsanız o ayarı yapıp ısıtma düğmesine basıyorsunuz, fakat her zaman ayarladığınız derecenin 3 derece üstüne çıkıyor. Alıştıktan sonra o da çok problem olmamaya başladı, 91 derece istiyorsam 88 ayarlayıp başlatıyorum. Suyu epey hızlı ısıtıyor, ocak üstü kettle lara göre o açıdan daha avantajlı.

@darkspace in söylediklerine de katılıyorum. Aslında bütçe, beklenti ve amaçların hepsini göz önünde bulundurarak bir karar vermek mantıklı. Ocak üstü kettle ile de çok iyi demlemeler yapılır, ama ben sunduğu bazı avantajlar yüzünden elektrikli tercih ettim.
Bu kettle kullanmadım ama genel olarak uygun fiyatlı elektrikli kettle modelleri hep bir kaç derece üste çıkıyor malesef bunu en az yarısına dolduracak şekilde su koydugunuzda genellikle yapmıyorlar

Benimde aynı öneriye ihtiyacım var bütçem 1500 tl kadar çıkabilirim

Önceki mesajlarda söylendiği üzere eğer yeni yeni kahve demlemeye başlıyorsanız belki daha başlangıç seviyesi kettlelara bakılabilir, çünkü 1500 lira kettle için ciddi bir miktar. Eğer yine de göz atmak isterseniz elektrikli Timemore Fish Pourovera bakabilirsiniz, youtubeda incelemeleri de var.

200-250 liralık Epinox 800ml slim fit ile de çok güzel bir akış yakalayabilirsiniz, 1200tllik elektrikli timemore fish ile de, @noahsark 'ın bahsettiği Albohes elektrikli kettle ile de, tabi ülkemizde satılan elektrikli timemore fish yanılmıyorsam 600ml kapasiteli olan mini fish modeli, biraz zorluk çıkarabilir 2 kişilik demlemelerde. Tabi ki sizin fikriniz ve kararınız fakat dostane bir tavsiye olarak görün, lütfen ekipman konusunda pahalı ekipmanın daha iyi bir fincan sunacağı düşüncesiyle değil, isteğiniz doğrultusunda alın. 1500 ₺ eğer ki o kettle'dan gerçekten önemli ve yarı-profesyonel, profesyonel bir performans ihtiyacında değilseniz ciddi bir miktar.

Düzeltme: epinox'un 800mllik 'slim fit' modeli. 1.2l hario buono klasik modeline benzeyen 'barista ibriği', yeni 800 ve 1200mllik daha minimal tasarımlı olanlar kadar iyi bir akış sağlamıyor, fakat yeni olanlar özellikle de fiyatı göz önünde bulundurulduğunda gerçekten başarılı.

Son düzenleme:
Bu kettle kullanmadım ama genel olarak uygun fiyatlı elektrikli kettle modelleri hep bir kaç derece üste çıkıyor malesef bunu en az yarısına dolduracak şekilde su koydugunuzda genellikle yapmıyorlar

Şuan aklımda bu ürün var fakat yapısı nedense bana hiç güven vermiyor. ağırlığı nasıl ve kolu rahatsız ediyor mu demlemelerde. Büyük ve tutma kısmı geldi. kontrol nasıl.

Şuan aklımda bu ürün var fakat yapısı nedense bana hiç güven vermiyor. ağırlığı nasıl ve kolu rahatsız ediyor mu demlemelerde. Büyük ve tutma kısmı geldi. kontrol nasıl.
Düğmeler ve display kolda olduğundan bunlar tabi ki biraz ağırlık olarak geri dönüyor, ama açıkçası bu beni hiç rahatsız eden bir durum olmadı. Ki kettle ın kendisi bana göre resimlerde gözüktüğünden daha küçük, o açıdan da bence güzel. Onun dışında aşağıda linkini attığım konuya bakarsanız Cihan Bey'in daha kapsamlı bir karşılaştırmasını da görebilirsiniz. Albohes diye geçen kettle Cafemarkt'ta satılan kettle ile aynı ürün.

Arkadaşım bir süredir kullanıyor. Ben de bir iki defa kullandım. Akış kontrolü iyi ama ben daha iyisini kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ancak benim kettle a göre suyu biraz yukarıdan dökmek zorunda kaldım, bu da biraz çalkantıya neden oluyor. Boyut konusunda @noahsark a katılıyorum göründüğünden küçük. Tutma kısmı elde biraz tuhaf hissettiriyor, arkadaşım da bir süredir kullanmasına rağmen aynı şeyi söylüyordu. Sanki elde duruşu doğal değilmiş gibi. Oda sıcaklığından kaynama noktasına ne kadar sürede ısıtıyor, tekrar çalışması için suyun kaç derece düşmesi gerekiyor bunları bilmiyorum, ihtiyaç haline arkadaşı arar sorarım.
Maksimum bütçe bu cihaz değilse konchero'ya da bakmak gerek bence. Arasında 100 lira falan olması lazım.
Ocak üstü düşünürseniz en uygun fiyatlı sanırım benim de kullandığım nurgaz campout.

Arkadaşım bir süredir kullanıyor. Ben de bir iki defa kullandım. Akış kontrolü iyi ama ben daha iyisini kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ancak benim kettle a göre suyu biraz yukarıdan dökmek zorunda kaldım, bu da biraz çalkantıya neden oluyor. Boyut konusunda @noahsark a katılıyorum göründüğünden küçük. Tutma kısmı elde biraz tuhaf hissettiriyor, arkadaşım da bir süredir kullanmasına rağmen aynı şeyi söylüyordu. Sanki elde duruşu doğal değilmiş gibi. Oda sıcaklığından kaynama noktasına ne kadar sürede ısıtıyor, tekrar çalışması için suyun kaç derece düşmesi gerekiyor bunları bilmiyorum, ihtiyaç haline arkadaşı arar sorarım.
Maksimum bütçe bu cihaz değilse konchero'ya da bakmak gerek bence. Arasında 100 lira falan olması lazım.
Ocak üstü düşünürseniz en uygun fiyatlı sanırım benim de kullandığım nurgaz campout.

Neden yukarsan dokmek zorunda kalasinizki. Videolarda gordugum gayet yakindan demleme yapiyorlar bu kettle ile

Neden yukarsan dokmek zorunda kalasinizki. Videolarda gordugum gayet yakindan demleme yapiyorlar bu kettle ile
Bununla ilgili bir video seyretmedim o yüzden bir şey diyemeyeceğim ama benim denememde ibriğin ucunu aşağıya indirmeye çalıştığımda hep v60'a çarptım. Belki bu benim tutuş alışkanlığımla ilgilidir. Zaten suyu biraz yukarından dökmek zorunda kalırsınız demedim suyu biraz yukarıdan dökmek zorunda kaldım dedim.

Yanilmiyorsam bu kettle i alan arkadaslar vardi forumda bu kettle hakkinda en iyi bilgileri kendileri verebilir tabiki. Dokus kontrolu ve drippera carpmadan yakinlasma gibi konularda.

Drippera çarpma olayı ben kullanırken çok dikkatimi çekmedi ama bugün demleme yaparken tekrar ona bakacağım. Bence bu tekrar ısıtma fonksiyonu çok kullanışlı değil, zira 3 derece düştükten sonra tekrar ısıtmaya başlıyor. 3 derece dediğim olay da aslında biraz garip çünkü ayarladığımız sıcaklığın biraz üstüne çıktığından da bahsetmiştim. Atıyorum ben 90 dereceye ayarladım ama kettle 93 dereceye çıkıyor. Tekrar ısıtmaya başlaması için 87 ye falan düşmesi gerekiyor, çünkü hafızada 90a ayarlı. Kısaca ben o özelliği pek kullanmıyorum, zaten yapıp yaptığım döküş en fazla 1:45 te bitiyor. Konchero şu an bu fiyat segmentindeki benim gördüğüm tek alternatif, onun akışının fazla olduğuna dair forumda yazan çok kişi vardı. Alıştıktan sonra onun da çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum tabi, bence ikisi de tercih edilebilir.

Drippera çarpma olayı ben kullanırken çok dikkatimi çekmedi ama bugün demleme yaparken tekrar ona bakacağım. Bence bu tekrar ısıtma fonksiyonu çok kullanışlı değil, zira 3 derece düştükten sonra tekrar ısıtmaya başlıyor. 3 derece dediğim olay da aslında biraz garip çünkü ayarladığımız sıcaklığın biraz üstüne çıktığından da bahsetmiştim. Atıyorum ben 90 dereceye ayarladım ama kettle 93 dereceye çıkıyor. Tekrar ısıtmaya başlaması için 87 ye falan düşmesi gerekiyor, çünkü hafızada 90a ayarlı. Kısaca ben o özelliği pek kullanmıyorum, zaten yapıp yaptığım döküş en fazla 1:45 te bitiyor. Konchero şu an bu fiyat segmentindeki benim gördüğüm tek alternatif, onun akışının fazla olduğuna dair forumda yazan çok kişi vardı. Alıştıktan sonra onun da çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum tabi, bence ikisi de tercih edilebilir.

Hocam 3 derece ustune cikma olayini herkes kendine gore bir yontemini bulur(94istiyorsa 91e ayarlamak sonradinda sogumamasi icin tekrar 94 r ayarlamak gibi) ancak koncherodaki akis problemi daha sorunlu bir durum gibi. Acikcasi yakindan dokume olanak sagliyorsa albohes daha mantikli olabilir diye dusunuyorum.

Hocam 3 derece ustune cikma olayini herkes kendine gore bir yontemini bulur(94istiyorsa 91e ayarlamak sonradinda sogumamasi icin tekrar 94 r ayarlamak gibi) ancak koncherodaki akis problemi daha sorunlu bir durum gibi. Acikcasi yakindan dokume olanak sagliyorsa albohes daha mantikli olabilir diye dusunuyorum.
Aslında ben de tam olarak böyle düşündüğüm için bunu almış oldum, şu an için de memnun olduğumu söyleyebilirim. Kullanım ömrü de iyi çıkarsa daha fazla arayacağım bir özellik olmaz zaten.

Aslında ben de tam olarak böyle düşündüğüm için bunu almış oldum, şu an için de memnun olduğumu söyleyebilirim. Kullanım ömrü de iyi çıkarsa daha fazla arayacağım bir özellik olmaz zaten.

Musait olunca v60 a ne kadar yaklasilabiliyor denersen mumkunse video cekebilirsen cok iyi olur. (Demlemeni ziyan etme bos dripperada dokebilirsin suyu) drippera yaklasamama konusundan suphelendim.

Ürünle ilgili bir kaç video seyrettim. Benim yaşadığım problemi kimse yaşamamış gözüküyor. Hatta tam tersi en memnun kalınan özelliği kahve yatağına istenildiği kadar çok yaklaşabilmek galiba. :D Bu da çoğu alternatifinden öne çıkarır. Bilemiyorum belki ben tutarken düğmelere yakın yerden tutmamaya çalışıp kulbun çok altından tuttum. Bir ara tekrar ödünç alıp 1-2 hafta kullanacağım. Eğer tutuşumu düzeltebileceğim bir şey ise elektrikli kettle a geçmek istediğimde benim için ilk sıradaki ürün olur. Sabit tutma olayı yavaşlığı da @Darkness29 un dediği gibi halledilebilir.Çok takılacak bir şey değil.

Geri