• Ocak Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Ocak ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Calibre Coffee olarak seçildi. Bu konudan Ocak ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kaliteyi Anlamak: SCA'nın Yeni Kahve Değerini Değerlendirme Sistemi - Peter Giuliano

orkunustel

Üye
İsim
Orkun Üstel
Daha fazla  
İsim
Orkun Üstel
Espresso Makinesi
La Marzocco Mini, Linea Classic, Linea PB, Strada EP, Modbar, Mavam, Steam
Değirmen
Mazzer Robur, Kony, Victoria Arduino Mythos 1, Anfim Scody 2, Mahlkönig EK43, K30, Peak, Comandante
Ekipmanlar
V60, Kalita, Clever, Acaia Tartı, Comandante Değirmen, Bonavita Kettle
Bilenleriniz vardır, belki bilmeyenleriniz vardır, belli bir zaman önce SCA Nitelikli Kahve tanımını genişletmiş ve güncellemişti. Konu tam olarak bunla alakalı değil ama bağlantılı diyebiliriz. Peter Giuliano tarafından çok güzel bir atölye verilmişi Roast Magazine yayınlamış. Kanalı takip etmenizi tavsiye ederim. Güzel atölyeler yayınlıyorlar. Bu atölye nitelikli kahvenin nasıl değerlendirildiği, ne anlamlara gelebileceğini güzel bir anlatı ile öğretiyor.

SCA'nın güncel nitelikli kahve tanımlaması için:
nitelikli kahve nedir?
Yeni tanımlama sonrası puanlama yazmıyor burada diyenler olacaktır. Puanlama önemli evet, ticaretin bir parçası evet ama fiyatı belirleyen esas unsur tadım puanı değil, yeni tanımlamayı okuduktan sonra puanı düşünecek arkadaşların bunu göz önüne almasını tavsiye ederim. Ne fiyatı belirliyor derseniz daha önce bunu forumlara yazmıştım, alakalı konularda yazılarıma da bakabilirsiniz ama kısaca burada da söyleyeyim. Çiftliğin bulunduğu ülke politikaları, ekolojik güncel durum, üretim verimliliği, hasat hacmi, çiftçinin geliri, çiftçinin işçiliğe ödediği gelir düzeyi, toplam maliyet, çiftliğin marka değeri, çiftçinin ticari kontaktları vb bir çok şey fiyatı belirler. Tadım puanı fiyat belirleme kısmından küçük bir pay alır sadece sorumluluk olarak.

Keyifli seyirler.

Geçen sene bu ay CVA sisteminin ilk atölyelerinden birini paylaşmıştım. Kavram üzerine atölyeden, okuduğumdan yaşamsallaştırabildiğimi de anlatmaya çalışmıştım. Yaşamsallaştırabilme diyorum çünkü tüm sistem skorlama olarak, kavram olarak evrim geçirdi. Yaşamsallaştırabilmek deneyimle ve bol öğrenme ile oluyor, olacak.

SCA Jürileri olarak geçtiğimiz hafta İstanbul ve Ankara'da CVA sisteminin de öğretilip, pratik edildiği geniş kapsamlı iki günlük bir eğitimdeydik, dolu dolu deneyimledik, yeni sistemi öğrendik. SCA Ekibinin tamamına buradan da teşekkür etmiş olayım, bu kadar kapsamlı bir eğitimi iki şehirde organize ettikleri, bizleri güncele hızlıca hazırladıkları için. CVA çok yeni bir sistem ilk sinyallerini geçtiğim yıl almış olsak da. Öyle olunca daha eski kavramları çoğu kimse tam öğrenememiş, yaşamsallaştıramamışken, yeni sistem daha da bir süre kafa karışıklığı yaratacağını düşündüğümden herkese açık bir Youtube yayınında ülkemizde görev yapan Q Grader'lardan sevgili Elif Ünal'a Youtube'da bunun üzerine bir yayın yapıp yapamayacağımızı sordum. Sağolsun kendisi kabul etti.

Yayın canlı olmayacak 9 Şubat Cuma günü Youtube'da yayında olacak.

İçerikte SCA'nın yeni Nitelikli Kahve tanımlaması, SCA'nın güncellediği yeni kavramlar ve Coffee Value Assessment sistemini ve skor kağıdını kullanmayı konuşacağız. Yayında da yayın öncesinde uygulamasını yaptığımız bir CVA puanlaması üzerinden örneği anlatacağız. Yayına başlamadan böyle önemli bir öğretiyi hepimize bir yayın üzerinden açacağı, öğretme zahmetine gireceği için sevgili Elif'e buradan da teşekkür ediyorum.

Yayına, CVA'ya, yeni tanımlamalara dair bir sorunuz var ise paylaştığım link üzerinden hikayeye ulaşarak soru sorabilirsiniz. Tabi soru sormadan evvel geçen sene paylaştığım içeriği bir incelemekte fayda var. :)

Yeni Nitelikli Kahve Kavramı ve CVA Üzerine Sorular

Yeni Nitelikli Kahve tanımlamaları, Coffee Value Assessment sistemini konuştuğumuz oldukça öğretici bir yayın oldu Elif Ünal ile. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Sorularınız varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Not: Konuların süre kayıtlarını gün içerisinde ayrıştırıp ekliyor olacağım videoya.

Geri