• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kakalove

Merhaba arkadaşlar.

Size oldukça iyi çekirdekler sunan bir firmadan bahsetmek isterim.

Dolar kuru fırlamadan önce bir arkadaşımız/ağabeyimiz vasıtasıyla buradan çok çekirdek almıştık. Firma Tayvan'da bulunuyor, sitedeki para birimi Yeni Tayvan Doları bu yüzden.

Çok yükselen kurun yanı sıra, gümrük vergileri ve lüzumsuz uygulamalarla buradan kahve almak artık iyice risk haline geldiği için uzun süredir bu çekirdeklerden mahrumuz. Almanya'da kardeşim yaşıyor, onun vasıtasıyla alma seçeneğini değerlendiriyorum ben de. Kendilerine bu konuda mail attığımda, Almanya'ya maksimum 400 oz'luk (11 kilo civarı) bir kargonun yaklaşık 27 dolar tutacağını söylediler. Oradaki gümrük uygulamasını ise bilmiyorum. Sanırım onlar da yüzde 20 civarında vergi uyguluyorlar non-EU ürünlere, emin değilim ama... Her neyse.

Fiyatlar çok uygun olmamakla birlikte, makul sayılır. Coffee Review'da 90+ puan alan çekirdekleri de mevcut, şuradan inceleyebilirsiniz: https://www.kakalovecafe.com.tw/categories/55080dba0390558ae2000043 Örnek vermek gerekirse, 96 puanlı Sumatra çekirdeklerinin 8oz'u (226 gram) yaklaşık 55 liraya geliyor. Ayrıca kendi harmanları da CR93 puanlı.

Ben kendi adıma, dolar kuru yükselişinden sonra pahalı kahve almaktan tamamen vazgeçip, nadiren Kronotrop ve Zümrüt Karaca alıyordum; ki Kronotrop'un o en iyi dönemi bile Kakalove'dan daha sönüktü bence.

Kendileri esasen Çinli oldukları için, bazen iletişimde biraz zorluklar olabiliyor :) İngilizceleri amaca matuf çalışıyor, belki de yoğunluklarından ve elbette saat farkından dolayı çok hızlı dönmeyebiliyorlar mail'lere. Ama kargo ücretinin ve tahsil edilecek (ediliyor mu, ediliyorsa nasıl ediliyor onu da bilmiyorum) verginin düşmesi için ortak bir alım yapılacaksa değerlendirmekte fayda var kanaatindeyim.

Sitelerindeki fiyat listesinin de bağlantısı şu: http://www.kakafamily.com.tw/bids/cloth/coffee_price2.jpg

Herkese günaydın. Aşağıda aktaracaklarım sadece bu firmayla değil, kahve tecrübelerimizin tamamıyla alakalı olduğu için dikkatinizi bilhassa rica ediyorum.

Bu firmadan alışveriş yaptığımız zamanlar ben SCA'dan haberdar değildim. Dün puanlama sistemleriyle alakalı bilgi almak için kendilerine mail attım ve bir yetkili şu cevabı yazdı:

"Hi,
Glad to receive your email.

There are many institutions in the coffee world. I think SCA is the biggest organization, from seed to cup of coffee, it provide many courses and certifications, that focus on skills or knowledge. It's a educational system. And the SCA cupping scale is focus on green bean, not roasted bean.

Coffee Review evaluate the roasted bean, they cupping the coffee and provide points. Kenneth Davids is the editor, chief writer and co-founder of Coffee Review. He is also one of creators of the SCA cupping scale, and he think the coffee world need another systemt to evaluate the roasting score, so Coffee-Review was founded in 1997. He is the key man of Coffee Review. (In 1996 he was awarded a Special Achievement Award for Outstanding Contributions to Coffee Literature by the Specialty Coffee Association of America.)

In our experience, different roasters roasted the same coffee will not get the same points. It will be depended on aroma, acidity & basic tastes, moutheel, and aftertaste(finish).

Thanks,
Have a nice day and take great care.

Caesar...
============================================
KaKaLove Cafe"

Özetle, "Kahve âleminde birçok kuruluş var* ve sanırım SCA bunların en büyüğü ve puanlandırma sistemleri kavrulmuş değil yeşil çekirdek üzerine. Coffee Review kavrulmuş çekirdeği değerlendiriyor; kurucularından biri olan Kenneth Davis SCA cupping skalasının da yaratıcılarından birisi ve kahve âleminin kavrulmuş kahveyi puanlandırmak için yeni bir sisteme ihtiyacı olduğunu düşündüğü için Coffee Review 1997'de kuruluyor." denmiş.

"Yüksek" puanlı bazı çekirdeklerin beklentimizi karşılamadığını dile getiriyoruz çoğu zaman; bir çekirdeğin ne kadar iyi olsa da kavurucu yeteneğinin çok mühim olduğunu söylüyoruz. Bu yüzden, kavurma performansı açısından böyle bir puanlama sisteminin de herkes için çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Ya SCA ya CR değil de, her ikisi de aynı ya da yaklaşık ölçüde yaygınlaşsa -ki muhakkak bu çok zor olacaktır zira bir çekirdek onlarca kavurucuya dağılıyor ve CR bunların hepsini değerlendirmek için çok yoğun bir mesai harcayacaktır- kahve tasnifinde/değerlendirmesinde gerçekten sınıf atlanır diye düşünüyorum.

Coffee Review'ın son incelemelerini buradan bulabilirsiniz: https://www.coffeereview.com/review/ Ben bu firma hariç başka hiçbir CR puanlı kahve içmedim, hatırladığım kadarıyla.

Bilhassa bu işin öncülerine, üstatlarına da konu hakkındaki görüşlerini/bilgilerini aktarmaları yönünde çağrı yapmış olayım böylece :)

* "Ne kadar kuruluş var bilmiyorum" demiştim, ona istinaden böyle yazmışlar.

alım yaptınız mı peki siz hiç? enteresan çekirdekler var gerçekten ama oralardan buraya gelmesi 1 ayı bulur.

alım yaptınız mı peki siz hiç? enteresan çekirdekler var gerçekten ama oralardan buraya gelmesi 1 ayı bulur.

Buranınkilerden daha iyi kahve içmedim henüz. 2016-2017 yıllarında buradan alım yaptık, bizzat ben yapmadım, bir arkadaşım ilgileniyordu, dağıtımını kendisi yapıyordu bize, detaylarla ben çok uğraşmadım. Tüketimim nitelikli kahveydi ama derin bilgim yoktu açıkçası. Bilgim arttıkça döviz kuru ve vergiler de arttı maalesef, alım yapmak zorlaştı.

Hedefim buradan bir alım yaparsak sağa sola numune dağıtmak ve olabildiğince fazla kişinin fikrini almak. Nasip :)

Geri