• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahvelere ve Ekipmanlara Gelen Anlamsız Zamlar ve Gidişat

jackjoker

Üye
Daha fazla  
Ekipmanlar
Delter Coffee Press, Aeropress, Comandante c40, V60, Konchero, Hario Tarti
merhaba
bir süredir bir çok farklı yerden kahve temin ediyorum.
bu yüzden piyasaya aşağı yukarı hakimim. hangi kahvenin fiyatları neydi ve ne oldu görebiliyorum.
A kahvesinin bir hafta önce fiyatı 20 iken 1 hafta sonra 40 olabiliyor. bir çok tüketim maddesine ve ham maddeye zam geldiğini biliyorum. ancak bu zamlar ağırlıklı olarak gümrük vergisi tarafına geldi ve işletmenin elinde ki ürünlere gelmedi.
resmi gazetede yayınlanan vergi zamları sonrası bir kaç saat sonra yada gün sonra anında liste fiyatlarına zamlar yükleniyor.
bu ülkede ki her kavrum yapan yer bunu yapıyor isim vermeye gerek yok.
bu durumu etik bulmadığımı ifade etmek istiyorum.
firmanın teki çıkıyor 5 liralık şişeye 169 lira fiyat biçiyor. onlara kızmıyorum isterlerse 1000 lira yazarlar. ama sen, ben gidip alırsak hiç bir anlamı da kalmıyor.
piyasanın bu hale gelmesine biz sebep olduk.
iyi kahve ( !! ) gördük mü saldırdık.
onlar da nasılsa satıyor kahve diye en ufak bir bahaneyi rakamlarla karşılık vermeye başladılar.
ben açıkcası artık bu duruma çok pirim vermeme taraftarıyım. belki de artık bu ülkeden satın almamayı bile konuşmalıyız.

Açılan şubenin masrafı bize satılan paketten çıkarılıyor. Kimsenin gelişmesine, büyümesine engel olmak istemeyiz, Allah daha çok versin, ama kafesine uğramadığım, sadece kahvesini tükettiğim firmanın kâr ortağı değilim ki her masrafına ortak olayım. Bugün bilenler bilir, yurt dışında fincan-paket fiyatı üzerine biraz düşündük. Avrupa'da 5 euroya satılan kahvenin 250 gramı ne kadar; Türkiye'de bu oran ne?

Depoda bekledikçe zamlanan kahveler için bile mazeret öne sürülmüştü, o yüzden bu konu üzerine fazla da düşünmeyip yavaştan yurt dışına yöneldim bile ben.

bilmem ne kapağına % 20 ek gümrük vergisi geliyor ama adamın elinde zaten binlerce kapak var. sırf bunu bahane edip liste fiyatına zam koyuyor.
bunu hemen hemen her firma yapıyor. perakende firmasında çalışıyorum ve neler görüyorum neler firmalar arasında.
tamam zam yap ama elinde malzeme varken yapma. daha iki gün önce kahve saklama konusu konuşuluyordu. iki gün sonra firmanın teki çıktı 169 liraya kahve saklama kavanozu satıyorum dedi.
bizler buna sebep oluyoruz farkındamısınız? bu firmalara gidip o var mı şu var mı bu ne zaman gelir gibisinden soru soruyoruz. adamlarda madem talep var ben yolarım bunları diye ortaya anlamsız şeyler çıkarıyor. kimse yanlış anlamasın. ülkemi seviyorum. ancak yolunacak kaz da değilim.
türklerin cinliklerinin deneme tahtası hiç değilim.
milletin kilosunu 40 liraya getirdiği kahvenin 250gr'ına 90 lira verecek kadar da zengin değilim.
ha 90 lira gerçekten nitelikli kahveyse veririm. beni bilen bilir o konuda taviz vermem iyiyse bir ürün gider alırım.
ama bir yerde 50 lira olan kahvenin başka bir yerde 80 lira 90 lira olmasını da kabul etmem.

Benim anlam veremediğim şey stoğundaki 2018 hasat kahveye neden zam yapıyorsun. Durduğu yerde oda mı masraf çıkarıyor. Yukarıda da zikredildiği gibi yurt dışı alımları artık tüketiciler için daha makul gibi.

Bu konuda tecrübeli arkadaşların önderliğinde yurt dışı toplu alımları yapabiliriz.

toplu alımdan ziyade sürekli alımı tercih etmek gerekir.
makul fiyatlı kahveler dışında rotanın artık yurt dışı olması taraftarıyım. bunu da genele yaymak gerekir. kallavi fiyatlarla her yerde aynı çekirdek adında kahveye vermenin yerine biraz daha çok verip gerçekten nitelikli kahve içmenin zamanı geldi de geçiyor.

bakalım sevgili arkadaşlar buraya ne yazacaklar, çekirdeğimi kolamı aldım merakla bekliyorum. bu arada bu durum yeni bir şey değil. olayı sadece son zamlara bağlamak doğru değil. son zamlar sadece olayı daha "görülebilir" kıldı.
ama şu ünlü sözü de söylemeden geçemeyeceğim : almazsınız olur biter :)
@mimds kıps ;)

Yurtdışı alım niye böyle tabulaştırılıyor anlamıyorum :) her üründe yurtdışından sipariş yolu hali hazırda kullanılıyor zaten, kahve için de gayet normal olduğunu düşünüyorum. 4 paket ve üstü siparişlerde de çoğu kavurucuda yol gümrük dahil 70-100 lira arasına gayet iyi çekirdekler bulunabiliyor. Bunun aboneliği var, indirimi var, toplu satışı var. Birkaç kişi alıp bölüşerek nispeten uygun fiyata iyi şeyler denenebilir diye düşünüyorum.
Belki de bana yurtdışından sipariş (kahve özelinde değil) çok doğal bir süreç gibi geldiği için şaşırıyorum açıkçası, bilemiyorum.

merhaba
bu yüzden piyasaya aşağı yukarı hakimim. hangi kahvenin fiyatları neydi ve ne oldu görebiliyorum.
A kahvesinin bir hafta önce fiyatı 20 iken 1 hafta sonra 40 olabiliyor. bir çok tüketim maddesine ve ham maddeye zam geldiğini biliyorum. ancak bu zamlar ağırlıklı olarak gümrük vergisi tarafına geldi ve işletmenin elinde ki ürünlere gelmedi.
resmi gazetede yayınlanan vergi zamları sonrası bir kaç saat sonra yada gün sonra anında liste fiyatlarına zamlar yükleniyor.
firmanın teki çıkıyor 5 liralık şişeye 169 lira fiyat biçiyor. onlara kızmıyorum isterlerse 1000 lira yazarlar. ama sen, ben gidip alırsak hiç bir anlamı da kalmıyor.
onlar da nasılsa satıyor kahve diye en ufak bir bahaneyi rakamlarla karşılık vermeye başladılar.
ben açıkcası artık bu duruma çok pirim vermeme taraftarıyım. belki de artık bu ülkeden satın almamayı bile konuşmalıyız.

Çok haklısın Evrencim. Corona zamanı gördüğümüz tavır, şu an 180 derece tersine döndü. Bu da aslında esnek olduklarını gösteriyor ya da hepsi büyük zararlar etti ve zam yapıyorlar.

Bir çok maliyetleri olduğu muhakkak, maliyetlerinin (elektrik, gaz, kargo, paket, vergi, vs) arttığı da kesin, bu işi de sevabına yapmıyorlar, ama dediğin gibi stoktaki bir kahvenin fiyatının bir anda 20%-30% artmasını ben de anlayamıyorum.

Zincir olan ya da olmayan, onlarca personeli olan ya da tek başına kavuran, bir sürü şubesi olan ya da olmayan, iyi makine ya da kötü makine ile kavuran, ...... kısaca hemen hemen herkes benzer fiyatlandırma yapıyor. Bu işte bir iş var ama ben de anlamadım.

Yeni hasat kahvelerde, bu durumu bir nebze anlayabiliyorum. Çekirdek ithal etmek zor bir iş.

merhaba
O kadar haklısın ki ucuz satan firmalar bile Büyükbaşların gazına gelip. 70-75 Tl fiyatlar çekmeye başladılar.Dükkanlar birden kapanınca 40 Tl den elinde kavrulmuş olan çekirdekleri kalmasın diye ucuzdan sat sonra Corona bitince acısını Tüketiciden çıkar 85 Tl fiyat çek hiç ahlak kalmamış. Büyükbaşlar desen zaten 85 Felan yazıyor artık. Ben Protesto ediyorum bu durumu Toplu alımlar ve onun haricinde Türkiye içinde Sanırım Prabador haricinde çekirdek almayacağım şuan zam furyasına katılmayan bi Prabador kaldı oda zammı koyarsa komple La Cabra felan alırım artık 1 Er kg vakumlar vakumlar buzluğa atar çıkarır içerim.

O kadar haklısın ki ucuz satan firmalar bile Büyükbaşların gazına gelip. 70-75 Tl fiyatlar çekmeye başladılar.Dükkanlar kapalıyken 40 Tl den elinde çekirdek kalmasın diye kalan çekirdekleri sat Corona bitince 85 Tl fiyat çek hiç ahlak kalmamış. Büyükbaşlar desen zaten 85 Felan yazıyor artık. Ben Protesto ediyorum bu durumu Toplu alımlar ve onun haricinde Türkiye içinde Sanırım Prabador haricinde çekirdek almayacağım şuan zam furyasına katılmayan bi Prabador kaldı oda zammı koyarsa komple La Cabra felan alırım artık 1 Er kg vakumlar vakumlar buzluğa atar çıkarır içerim.
Probador konusunda katılıyorum. Hala makul fiyatlara güzel kahveleri satıyorlar. Kavurma profilinin tutarlılığı vs. şu an birçok açıdan tercih sebebim.

Yurt dışı alım artık lüx değil ihtiyaç olmaya doğru emin adımlarla gidiyor @mimds
Ya ben zaten bu sektörde gördüm tüketiciden çok üreticiyi övmeyi (ki hakediyorsa övülmeli) veya göklere çıkarmayı. Bir kahve abonelik alımda 15-20tl daha ucuza elde edilebiliyorsa demek ki, girdi ve masraf gibi muhtelif masraflar bu kadar zam yapılmayı gerektirmiyormuş. Ama bu gidişatta tüketiciler olarak bizlerin de mesuliyeti var ki bu durumdayız. Düşünsenize bir ekipman için indirim talebinizi dile getirdiğinizde firmadan önce tüketici ben olsam daha fazla fiyat isterdim diyor. Kraldan çok kralcı da var.

Yurtdışından alacağın her kahve her zaman iyi olacak diye de bir şey yok. Şu ana kadar Hasbean, Morgon ve Coffee Collective’den aldım, sadece biraz Morgon’dan memnun kaldım diyebilirim.

Yurtdışından kargo, vergi dahil 250 grı 140-150 TL’ye gelen kahvelerin Türkiye’de 60-70 TL’ye satıldığını da gördük.

Bence burada yurtdışı, yurtiçi tartışmasından ziyade iyice araştırma yapmak lazım. Sonuçta çekirdek fiyatları ve bilgilerine kısa bir Google araştırması sonucu ulaşılabiliyor. 10tllik kahveye 20-30 yazmışsa gider alırsın, 10 tllik kahveye 80-90 yazmışsa da ben yolunacak kaz mıyım hop, dur diyip almazsın.

Bunca dert sıkıntı arasında, kahveden başka doğru düzgün keyif aldığım bir şey yok diyebilirim, az ama öz içerim diyerek iyi çekirdek kovalıyorum, maalesef ki geneli yurtdışı kavurucusu oluyor, umuyorum ki şu an Türkiye'deki kavurucuların fiyatlarını arayacak seviyeye gelmeyiz...

İçmem o zaman ne olacak, zaten şahsen o kadar emeğe uğraşa aldığım iyi fincan sayısı oldukça az. Bu az sayıdaki iyi fincanları almak için ayda 300-400 kahveye vereceğime, bu paraları başka yerlere harcarım. Türkiye şartlarında maaşı ortalama olan birisi için çok ciddi paralar bunlar, asgari ücretle çalışanları karıştırmıyorum bile.

Zam savunmuyorum da şöyle bir şey var;
30 liraya bir ürün aldınız ve 40 liradan satıyorsunuz. 300 lira verip 10 tane aldınız. Sonra o ürün 50 lira oldu. Eğer satış fiyatınızı 60 lira yapmazsanız zarar edersiniz çünkü satılanın yerine yenisini koyamazsınız.
Bu konu maalesef atlanmaması gereken bir konu. Depoda bekleyen malzeme kur artışından, vergi artışından vs. etkilenir. Çünkü o ürün satıldığında depoya yenisini oradan gelen parayla koyacaksınız. Yerine koyabileceğiniz para gelmezse, ülke ekonomisinin gidişatı da göz önünde bulundurulduğunda bu sizi iflasa götürür.
Üzücü, saçma, gereksiz, lanet olsun ama durum maalesef böyle.

• Gıda Tarım ve Hayv. Md. Makbuzları
  • Analiz Ücreti
  • Antrepo
  • Ardiye
  • Damga Vergisi
  • İstifleme
  • Gıda Ön Bildirim
  • Gümrük Komisyon Ücreti
  • Gümrük Vergisi (%13)
  • Nakliye Depo
  • Navlun
  • Tercüme
  • Noter Masrafı
  • Kur farkı

- KDV yok
-%18 - 40 maliyet

Çekirdek getirtmek ve vergileri hakkında bilgim çok sınırlı olduğu için, Kronotrop'tan Özgün Bey'in sunumundan aldığım İthalat Maliyetleri sayfası.

Çiğ çekirdek kavrulunca ağırlığının %20 civarını kaybeder diye genel bir bilgi de var.

Gelelim Las Lajas Red Honey'e. Çekirdeğin kilosu 11.10€, 86.10₺. %20 kaybı ekledik, 103,32₺. %40 (üst sınırdan) maliyeti ekledik, 144,64₺. 5,36₺ valfli pakete verdik 150₺.

Çekirdeğin satış fiyatı 250g 85₺, kilosu 340₺ ediyor. Ki bu kadar "işletme giderleri" olan bir firmayı eleştirmek haddime değil, ama çiğ çekirdeği sattığı firmaların zammına hiç girmeyelim...

7 euroluk çekirdekler üzerinden aynı hesap yapılabilir... Onlar da aynı fiyat bandında...

"Butik" kavurucuların işletme giderleri daha az olduğu için nispeten daha uygun satmasını beklerken, "butip" kavurucular yan sokaktaki kavurucunun sattığı fiyatı görünce daha da bindiriyor, olan tüketiciye, kahve camiasına oluyor...

Son düzenleme:
bu zamlar ve fiyatlar konusu beni de düşündürüyor. şu aralar bu olayda yeni olduğumdan birçok kavurucuyu denemeye çalışıyorum ancak düzenli olarak kahve alacağım yerleri ayrı tutuyorum. kiloluk seçeneği olan ve bu seçenekte anlamlı bir indirim sunan, 250 gram fiyatları uçuk olmayıp mümkünse düşük alt limitlerde veya tamamen kargo bedava verebilen ve gerçekten kalitesini hissettiren çok az yer var. kendilerinden henüz direkt çekirdek siparişim olmasa da birkaç siparişim oldu, bu tanıma uyan kavurucu benim gözümde boxx. Kahve çeşitliliği yeterli, en yüksek 250 gram fiyatı 60 lira ve yanılmıyorsam hala %10luk indirim kodları çalışıyor. reklam gibi bir yazı oldu ama hakkını vermek gerekiyor.

Kronotrop için konuşacak olursak bence 2-3 ay hiç bir gelir elde etmedikleri dükkanlarına ödedikleri kira ücretleri, çalışan maaşları vb. tüm ücretleri kahve fiyatlarına bölüştürmüşler.Bu Avrupadaki "covid fee" olayına benziyor biraz.Orada da bazı restoranlarda böyle bir ücret yansıtılmaya başlanmıştı.Müşteri açısından ne kadar makul tartışılır ama bunun açıkça yapılması örtülü bir şekilde yapılmasından çok daha mantıklı görünüyor.

Geri