• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahveden Sıkılma Dönemi

tolilow

Üye
İsim
Tolga
Daha fazla  
İsim
Tolga
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Konchero Kettle, Hario V60, Timemore Crystal Eye, Aeropress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Muğla
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Fethiye
Yaklaşık 1 haftadır kahve içesim ya da alasım gelmiyor. Bir doymuşluk ve sıkılmışlık hakim. 3-4 gündür de kahve içmiyorum. Aslında ben genel olarak hobilerinden zaman zaman sıkılan biriyim ama kahveyle ilgilenmeye başladığımda hiç sıkılacakmışım gibi gelmiyordu😅 Sizin böyle dönemleriniz oldu mu merak ettim. Nasıl atlattınız?

Sizinki yine iyiymiş ben kahve sevmiyorum :) Bu işe girerken amacım cold brew yapmaktı.Şaka bir yana kahveye ben de deliler gibi aşık degilim ve sıkıldığım oluyor.Ara vermekte fayda var.

Ben kahve demlemeye başladığımdan beri mutlaka her gün 2 bardak içiyorum. Çook nadir bazen atladığım oluyor ama geneli böyle. Bir sebepten içemezsem arıyorum zaten ne eksik diye 😄

Sıkılırsam en fazla tarz değiştiriyorum. Biraz espresso takılıyorum sıkılınca filtre ondan sıkılınca cold brew gezip duruyorum böyle...

Ben de bir süredir farklı bir yerde yaşıyorum ve sanırım havadan veya kullandığım sudan dolayı bir isteksizlik yaşıyorum. Hatta acaba ben kahve seviyor muyum diye de düşündüm ama bugün sabah içtiğim kahve bana neden sevdiğimi hatırlattı. Belki de böyle sizin de neden sevdiğinizi anımsatacak bir kahveye ihtiyacınız var.

Yaklaşık 1 haftadır kahve içesim ya da alasım gelmiyor. Bir doymuşluk ve sıkılmışlık hakim. 3-4 gündür de kahve içmiyorum. Aslında ben genel olarak hobilerinden zaman zaman sıkılan biriyim ama kahveyle ilgilenmeye başladığımda hiç sıkılacakmışım gibi gelmiyordu😅 Sizin böyle dönemleriniz oldu mu merak ettim. Nasıl atlattınız?

sabah-aksam tok karina 'gardelli' , 1 hafta sonra kontrol.

Eşim çay sevmiyor. Haliyle evde çay demlenmez. Ben de pazar kahvaltılarında güzel bir sofra hazırlarsam, yanına sallama çay koyup idare ediyorum.
Eşimin çay sevmemesi, haliyle yemeklerden sonra içilebilecek bir kaç seçenek bırakıyor: Gazlı içecekler, alkollü içecekler, kahve.
Gazlı içecekler malumunuz zararlı. Severek içerim ama iki gün üst üste içersem sıkıntı veriyor. Alkolle aram pek yoktur. Nadiren, arkadaş ortamı olursa içerim. Yılda 2-3 defa. Bira ve bazı şarapların midemi bulandırması da buna etken.
Geriye tek seçenek kalıyor: Kahve.
Aslında benim kahveden sıkılma gibi bir lüksüm yok. Eşim de çok seviyor. Haliyle günde 4-5 kupa kahve tüketiliyor evde. :)

havalardandır diye düşünüyorum.

sıcaklar bastırınca bende de viski içme sıklığı düşüyo, ama sıkılmak diyemiyorum tabi... onun yerine soğuk kahve ile biraya dönüyorum.
ama sıcak da olsa kahve her şekilde gidiyor tabi :)

içtiğiniz beğendiğiniz kahvelerle beraber, farklı notalara sahip kahvelere dönerek çeşitlendirebilirsiniz belki... yani kışın daha topraksı, gövdeli içerken yazın daha orman meyvesi, narenciye notalarının olduğu kahveler gibi, ya da tersi tabi, damak tadı ayrı sonuçta.

kahvenizle zihni sinir yeni tatlar da deneyebilirsiniz belki. Bursa'da cafe'de çalışırken bigün müşteri "bana değişik bişey ver bu sefer yaa" dediğinde kokteyllerde kullandığım kavun şurubundan ekleyerek vermiştim kahvesini, müdavimlerimiz arasında yayılıp müşterisini oluşturmuştu kavunlu kahve :D

Özellikle bu pandemi dönemimde, normal dediğimiz şeyler bile değişmişken o da "normal" :)

Bazen insan ben ne yapıyorum diyebiliyor :) Yalnız değilsiniz. Bu aralar keyiften mi yoksa alışkanlıktan mı içiyorum, ben de ara sıra sorguluyorum :)

Demledikten sonra bir rahatlama geliyor :)

Ben yaklaşık 20 senedir tanıdığım herkesten fazla miktarda kahve içiyorum. Nitelikli kahve olayı son birkaç aydır hayatımda ondan önce nescafe clasic içerdim sade olarak. Hiç bıkma yada sıkılma olmadı. Hatta eskiden kahve hayatımda sadece bir keyif iken nitelikli kahve ve demleme yöntemlerini denemeye başladığımdan beri bir şölen bir ritüel haline geldi. Tek istediğim biraz azaltmak günlük ortalamam 100gr civarından 60gr civarına indi en azından son günlerde.

Eşim çay sevmiyor. Haliyle evde çay demlenmez. Ben de pazar kahvaltılarında güzel bir sofra hazırlarsam, yanına sallama çay koyup idare ediyorum.
Eşimin çay sevmemesi, haliyle yemeklerden sonra içilebilecek bir kaç seçenek bırakıyor: Gazlı içecekler, alkollü içecekler, kahve.
Gazlı içecekler malumunuz zararlı. Severek içerim ama iki gün üst üste içersem sıkıntı veriyor. Alkolle aram pek yoktur. Nadiren, arkadaş ortamı olursa içerim. Yılda 2-3 defa. Bira ve bazı şarapların midemi bulandırması da buna etken.
Geriye tek seçenek kalıyor: Kahve.
Aslında benim kahveden sıkılma gibi bir lüksüm yok. Eşim de çok seviyor. Haliyle günde 4-5 kupa kahve tüketiliyor evde. :)

Hocam bu hanımcılıkta kaçıncı seviye 😂

Bazen canımın istemediği günler olsa da ayda 3-5 günü geçmez herhalde, genelde hergün hem çay hem kahve tüketiyorum. Bu sıkılma hali bende çekirdekle ilgili olabiliyor. Çekirdeği sevmediysem ziyan da etmek istemediğim için bitsin artık dediğim zamanlar oluyor.

demleme olayı biraz ritüel gibi, tart öğüt suyu ısıt, demle.bütün baktığında kim uğraşır bunla denilecek bir olay aslında. sırf bu yüzden moccamaster alsam mı diye iç geçirmişliğim var, olursa bende bunun üşengeçiği oluyor. hazır olunca asla soğumam.
@MuratBlues beyin dediği gibi balık denizden vazgeçer mi :))

Kahve içmekten sıkılmam ve bıkmam ancak özellikle V60'ta demleme ritüelini tartı, zamanlama vs yapmaktan sıkılıyorum. Göz kararı kahve çekip fincan dolana kadar 2 seferde suyu döküp içime geçiyorum :)

Kahve içmekten sıkılmam ve bıkmam ancak özellikle V60'ta demleme ritüelini tartı, zamanlama vs yapmaktan sıkılıyorum. Göz kararı kahve çekip fincan dolana kadar 2 seferde suyu döküp içime geçiyorum :)
Gecenlerde demleme sirasinda tartim kapandı açilmadı.Demlemeyi tartisiz yaptım daha sonra Duzeltip tarttim.Neredeyse dogru orani yakalamisim.Bir sure sonra alişiyor insan

bende de bu pandemi sürecinde bir kez oldu, o da kalkıp yemek yemeye telefona bakmaya bile erindiğim bir kaç gün içindeydi çok sorgulamadım yeni reçetelere baktım demlemelerden espresso bazlı sütlü kahvelere geçtim sonra zaten aeropressi özlemek suretiyle bıkkınık süreci bitmiş oldu :D

Yazın sıcağı biraz etkili oluyor bunda.Kışın 2x300 ml tüketirken şimdi günde hatta 2 günde bir 300 ml ye düştüm.
Genelde bir hafta v60,bir hafta espresso-latte,bazen de Türk kahvesi ağırlık basıyor.Böyle bir döngüm var.

Kahveden alınması beklenen maksimum tatmin beklentisi ile buna ulaşma yolunda harcanan efor/zaman/maliyet denkleminin böyle bir sonuca yol açtığı varsayılabilir.
Yani demek istediğim, daha iyiye ulaşma arzusu, yetinmeme hissi acaba belirli şartlar altında ümitsizlik ya da en azından yorgunluk oluşturuyor mudur?

Açıkçası kahveyi kararında (kime neye göre denebilir ancak fikrimce ülkemizdeki çay alışkanlığı gibi bir kahve alışkanlığı, işi lezzet, tatmin denkleminden çıkarmaktadır zira alışkanlık olumsuz bir kavram olarak hayatın bizzat kendisini dahi sıkıcılaştırmaktayken bir de:)) içtiğimizi varsayarsak, beklentiyi biraz düşürürsek, bu rafine zevki transandantal bir zemine çekmezsek mesele daha netlik zeminine kavuşacak, ihtimaldir ki vasat gerçekliğini bulacaktır.

Ancak hayatın merkezine oturan paradoks, her halde kahve de dahil diğer her şeyde olduğu gibi işte son nokta budur, dedirtmeyeceği için de arayış sürecek, kah sıkılarak, kah mutlu... Ancak paradoks peşimizi her daim takip edecek, hayatın kuralı bu bence..
Sıkılmak da keyfe dahil:)

Geri