• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahveden Sıkılma Dönemi

Seni en iyi ben anlarım.Her şeyden cok çabuk sıkılırım ve beni tatmin etmemeye başlar.V60 için ugraşmak artik gözümde büyümeye başladı.Bu aralar cafflano ya gözüm kayıyor.Ama onun içinde elektrikli degirmen yada comandante lazım.Aklımda deli sorular var.Filtre fitlre nereye kadar gideceğiz.Espressonun alanı çok geniş.Hava çok mu sıcak bas buzu ice americano yap.Her an comadante siparişi verebilirim patlamaya hazir bomba gibiyim şuan :)

Ben artık rutine döndürdüm. Sürekli kahveyle ilgilenince öyle sıkılma elbet oluyor. Bana güzel gelen kahveleri piyasadan bulup alıyorum ve günde 2-3 kez demliyorum. Artık sürekli yeni bir şey olayı gerçekten sıktı. Keyfini çıkarma kısmı daha hoş geliyor :)

Emekli bir çift olduğumuzdan kahveyi hazırlama bize güzel bir ritüel oluşturuyor.
Öğle vakti günde bir kez (bazen akşam üstleri de Hario Switch ile tek demleme) olunca sıkılmayı geçtim, ertesi günkü demlemeyi özlemle bekliyoruz.

ben pandemi döneminde evde de olmanın avantajıyla gününüm belli bir kısmını muhakkak kahve keyfim ve kahve deneylerime ayırıyordum.. ancak normal mesaiye dönmemle kahve demleme mekanım ve zamanım epey kısırlaştı.

evde hario yaparken işte frencpresse döndüm. yeni normalden beri elimden 5 farklı kahve geçti ancak hangi kahvenin nasıl olduğunu tam ayırt edemedim bile. bu kahveleri evde geniş bir zamanda deneyimlemiş olsaydım, kendimce net bir şekilde kahve kimliklerini ortaya çıkartmış olurdum çoktan.

kahve hassasiyetim bu şartlardan ötürü köreldikçe kahve tüketimim de azaldı açıkçası.

bir de hava etkenini düşünmek lazım. havalar sıcaklaştıkça sıcak kahve cazibesini bir miktar kaybediyor bence. yoksa kışın çatır çutur kahve içiyordum yani..

Birçok arkadaşın yazdığı gibi meselenin zaman/maliyet/fayda üçgeniyle ilgili olacağını düşünüyorum. Zira yeni başlamama rağmen sıkılma değil ama sonucuna bakıp “değer mi?” diye sorduğum anlar oluyor. Buna şöyle cevaplar üretiyorum:

1- Kahve içerken keyif alıyor musun? El-cevap: Evet

2- üçüncü nesil kahve kültürüyle meşgul olmak, genel kültürünü geliştirmek hoşuna gidiyor mu? El-cevap: Evet

3- Kahveye ayırdığın vakit ölü vaktin mi? Kimi zaman nitelikli zamanım da gidiyor. Yeni başladığımdan olsa gerek...

4- Uzun yıllar kahveyle hemhal olurum diyor musun? Tam kestirmemekle birlikte ‘evet’.

5- Lezzeti ve kültürü haricinde katkı sağlıyor mu?: Evet, zira benim tanımadığım bir çevreyle beni tanıştırdı, ufkumu genişletti, boş vakitlerim için nitelikli bir uğraş oldu.

6- Cebini, bütçeni çok yoruyor mu?: Buna kısa, orta ve uzun vadeli cevap vermek lazım. Kısa vade: temel ekipmanları asgari düzeyde edinmek için bütçeye yük oluşturuyor;
Orta vade: Temel ekipmanlar temin edilince bütçeye maliyet kahvenin kendisi olabilir. Bu da aylık 200-400₺ atasıdır. Ortalama gelire sahip biri için büyük bir yük değil.
Uzun vade: Eğer ilgimi daha da ilerleteyim, ekipmanları iyileştireyim, kaliteli espresso makinesine sahip olayım denilirse yine maliyet oluşur. Ya buna gerek duyulmaz ve elindekiyle yetinilebilir ya da maliyet 3+ yıla yayılıp bu sıkıntı hafifletilebilir.

Yani, aslında kahveden sıkılmak, bıkmak üstte yazdıklarımla ve daha aklıma gelmeyenlerle ilgili diye düşünüyorum.

Kabul etmek lazım ki, nitelikli kahve uğraşı/emek, okuyup izlemek, araştırmak ve biraz da bütçeye ihtiyaç duyuyor.

Buna katlanılır ve hayatın sıradan bir parçası haline gelirse sıkılmak da ortadan kalkar, aynı yemek yeme gibi günlük hayattaki yerini alır

Arada bir değişiklik yapıp birkaç gün sütlü çay vb. içmek iyi geliyor. Fazla birliktelik tez ayrılık getirir dikkatli olmak ve dozunu kaçırmamak lazım :D

Yaklaşık iki haftadır bu dönemin içindeyim. Yerine bir süredir bitki çayı tercih ediyorum. Üşengeçliğin etkisi çok büyük.

Seni en iyi ben anlarım.Her şeyden cok çabuk sıkılırım ve beni tatmin etmemeye başlar.V60 için ugraşmak artik gözümde büyümeye başladı.Bu aralar cafflano ya gözüm kayıyor.Ama onun içinde elektrikli degirmen yada comandante lazım.Aklımda deli sorular var.Filtre fitlre nereye kadar gideceğiz.Espressonun alanı çok geniş.Hava çok mu sıcak bas buzu ice americano yap.Her an comadante siparişi verebilirim patlamaya hazir bomba gibiyim şuan :)
Vay arkadaş bu ne yav.Comandante alacağim falan yazmışım.Robot aldım eureka aldım comandante moccamaster aldım vay anam vay ne yapmişim ben

üşeniyorum... sırf bu yuzden filtre kahve makinesi aldım ve öğütülmüş kahve bulunduruyorum evde.

Arad sırada bende sıkılmıyor değilim ama benimki güzel kahve yapamamaktan kaynaklı. Ben 3 ay önce moka pot aldım nerdeyse her gün demiyorum ama ben şunu fark ettim benim istediğim moka pottan çıkan kahve değilmiş ben günde bazen iki büyük fincan içebileceğim filtre arasında kahveymis neyse bende şu oranını artırıp kahve oranını azaltarak istediğim tadları yakalamaya çalışıyorum fakat her 10 demlemenin 1 inde düzgün kahve çıkıyor diğer 9 ise pek hoş değil ama ben onlarıda içiyorum şu ana kadar sadece 2 kahveyi içmeden döktüm ve nerdeyse her gün 1 kere demiyorum bazen kendime soruyorum ben neden sevmedigim şey için her gün uğraşıp zamanımı harcıyorum bu sebeple arada bir sıkılıp 2-3 içmeyi bırakıyorum. Sonra birşey beni geri kahve yapmaya itiyor o birşey ise 10 kahvenin 1 inden çıkan güzel fincan. Belki bu sefer güzel olur umuduyla...
Bakalım bu gün ilk cold brew denememi yaptım dolaba attım sabah kontrol edicem belki o nun tadını beğenirim

Arad sırada bende sıkılmıyor değilim ama benimki güzel kahve yapamamaktan kaynaklı. Ben 3 ay önce moka pot aldım nerdeyse her gün demiyorum ama ben şunu fark ettim benim istediğim moka pottan çıkan kahve değilmiş ben günde bazen iki büyük fincan içebileceğim filtre arasında kahveymis neyse bende şu oranını artırıp kahve oranını azaltarak istediğim tadları yakalamaya çalışıyorum fakat her 10 demlemenin 1 inde düzgün kahve çıkıyor diğer 9 ise pek hoş değil ama ben onlarıda içiyorum şu ana kadar sadece 2 kahveyi içmeden döktüm ve nerdeyse her gün 1 kere demiyorum bazen kendime soruyorum ben neden sevmedigim şey için her gün uğraşıp zamanımı harcıyorum bu sebeple arada bir sıkılıp 2-3 içmeyi bırakıyorum. Sonra birşey beni geri kahve yapmaya itiyor o birşey ise 10 kahvenin 1 inden çıkan güzel fincan. Belki bu sefer güzel olur umuduyla...
Bakalım bu gün ilk cold brew denememi yaptım dolaba attım sabah kontrol edicem belki o nun tadını beğenirim
Merhaba,
Mokapot çok titizlik isteyen bir alet aslında, suyun sıcaklığı, alttaki ateşin derecesi vesaire fazlasıyla sıkıntılı aslında ve geliştirilebilirliği de kısıtlı. Damak tadınıza uyan, geliştirebilip üstünde değişiklikleri daha rahat ve etkili yapabileceğiniz kahveleri Aeropress veya Delter Press ile elde edebileceğinizi düşünüyorum, hiç olmazsa ikinci ellere bir bakmanızı tavsiye ederim.

mokapotun ölçülerini su sıcaklık ayarını ve en önemlisi de ocak ayarını çok iyi yapmak gerekiyor. bununla ilgili bir konu vardı armaya bakın derim. uzun süre ben de öğütülmüş kahve ile mokapot deneyerek 3. nesile geçiş yapmaya çalıştım. mokapotun boyunun da bence bu işe etkisi var. 2-3 cupluk olan mokapotlar veril açısından daha iyi ve alüminyum olanlarda güzel oluyor(yikama yöntemine özen gösterirseniz eğer). gösterilen çizgiye kadar su ve verilen hazne kadar kahve koyup kahveyi bastırmadan düz bir cisimle silme yapiyor musunuz üzerinden? en küçük ocakta orta veya ortadan hafif fazla bir ateşle başlayıp su basıncı sağlanıp yukarı çıkışı başladığında ocağı biraz daha kısıyor musunuz? ortalama 2,5-3 dk sürüyor zaten ocağa alindiktan sonraki demleme süresi

Geri