• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Kahvede Su Sıcaklığını Ayarlama

Corvo

Üye
Merak ettiğim bir konu var, kahvenin underextract veya overextract olmasına göre, seyrekliğine yoğunluğuna göre öğütüm boyutunu, oranı, döküş süresine karar verebiliyoruz ancak sıcaklık için "ben bu kahveyi şu derecelerde demlemeliyim" olayını neye göre karar veriyoruz?

Standart olarak tüm demlemeleri 92 dereceyle yapıyorum, 88 derecelere kadar düşüyor tabi demlemenin sonlarına doğru. Daha esnek olmak için-tabi gerekiyorsa- tavsiyelerinize açığım. Teşekkürler

Kahveciningalaksirehberi

İyi Bilinen Üye
Editör
Sıcaklık da diğer etkenler gibi, extraction’ı ayarlar. Arttıkça çözünme (extraction) artar.

Belki şu yardımcı olabilir:

UserName

Aktif Üye
İyi bir çözünme için mümkün olduğunca yüksek derece kullanılmalı ancak ben genellikle kavrum derecesine göre ayarlıyorum. Yüksek sıcaklıklardan (96C gibi) gene de kaçınılmamalı, plastik v60‘la 8-10 derece kayıp olduğu göz önünde bulundurmak lazım. Kahve çekirdeğinin türü de önemli, sanırım pacamara gibi bazı düşük yoğunluklu türler yüksek sıcaklığa gelemiyorlar.