• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Spada Coffee Roastery olarak seçildi. Bu konudan Mayıs ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Kahve Sözlük

msacid

İyi Bilinen Üye
Çok güzel bir konu, üyelerin desteğini bekliyor. Günün sonunda harika bir kahve sözlüğü ortaya çıkabilir.

@campos'tan iki alıntıyla başlayayım

Blooming (Çiçeklenme): Blooming, kahvenin sıcak suyla temas ettiğinde, kabarıp yükselmesi ve baloncuk çıkışı olarak tarif edilir.

@campos https://www.kahvekulubu.net/2020/02/blooming-ciceklenme-nedir-neden-yapilir/ diye bir konu açıp detaylıca tarif etmiştir.

Pour-over: Kelime anlamı "bir şeyi bir şeyin üzerine dökmek" olan "pour over", kahve demleme terimi olarak, "öğütülmüş kahveye üsten sıcak su dökerek demleme" diye tarif edilebilir.

Degassing: Kelime anlamı "gazdan arındırma" olan "degassing", kahvenin içerisinde bulunun gazların kavurma işleminin ardındna yoğun bir şekilde dışarı atılmasıdır.

Kaynak: http://akademi.kafeingo.com/kahvede-degassing/
 
Son düzenleme:

elbatin

İyi Bilinen Üye
Konum
Ardahan-Ankara
İsim
Abdullah Batın GÖFER
Daha fazla  
İsim
Abdullah Batın GÖFER
Değirmen
Timemore Chestnut C2
Ekipmanlar
Hario V60,French Press
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ardahan-Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Ardahan Merkez
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Ankara Bahçelievler
Espresso: Koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya'ya özgü bir kahve türüdür.
Sözlükte böyle yazıyor ama illa koyu kavurmak gerekmiyor bence. Espresso hakkında bilgisi olanlar makine terimleri hakkında paylaşım yapsa güzel bir çeşitlilik olur.
 
Üst