• Temmuz Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Temmuz ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Vitus Coffee & Roastery olarak seçildi. Bu konudan Temmuz ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve Sözleri,Şarkıları,Şiirleri,Hikayeleri

PepukKahve

Üye
İsim
İsmail Gökcan
Daha fazla  
İsim
İsmail Gökcan
Kahve bizim gibi pek çok yazarın, şairin, filozofun, müzisyenin, gazetecinin, bilim adamının vb. vazgeçilmesi olmuş.
Bu başlık altında kahve ile ilgili şiirleri,sözleri,şarkıları,hikayeleri paylaşabiliriz. Aslında sadece ünlü isimlerin değil, sizlerin de kahve ile ilgili annenizden, babanızdan, çevrenizden duyduğunuz anonim ya da kendinize ait üretiminiz var ise burada paylaşsak ne güzel olur :)
İnstagram hesabımda bir şeyler toparlamaya başladım.
Sizlerin de katkılarını bekliyorum.

 

çoğumuzun en az 1 kere dinlediği türkü. hikayesini araştırdığımda şöyle bir şey bulmuştum.

"Kahve yemenden gelir
Bülbül çimenden gelir
Yarı güzel olanın havar
Her gün seyrandan gelir"
Kahve Yemen’den Gelir Deyiminin Hikayesi ve Anlamı
Kısaca
Eski zamanların esnafı, şimdikiler gibi, iki de bir zam yapmak zorunda kalmazmış. Sattıkları ürünün fiyatını artırmak lâzım geldiyse de, bunu münasip bir lisan ile müşterilerine anlatırlarmış. İşte o zamanlardan birinde, Yemen’den getirtiği kahveyi İstanbul’da satan bir esnaf, malına zam yapmak zorunda kalmış, çünkü kahve uzun yoldan geldiği için, masrafı çok oluyormuş. Dükkânının görünen bir yerine bir koca kâğıt iliştirip üzerine şöyle yazmış
:”Kahve Yemen ‘den gelir, yollan ırak Beş para yetmiyor on para bırak”
Müşterinin biri, tezgâh önünde sırasını beklerken yazıyı görüp okumuş. Pek hoşuna gitmemiş. Dükkân sahibinin meşguliyetine güvenip, kâğıdın altına bir not da kendisi ilâve etmiş.-
“Kahve Yemen’den gelir yolları sapa Beş para yetmiyorsa dükkânı kapa”
Bu deyim, yapılması istenen bir işin, verilmesi istenen bir şeyin; zor yapılıp zor elde edildiğini anlatmak için kullanılır.
Alıntıdır.
 
Geri
Üst