• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Kahve Kulübü Sohbetlerinin Konuğu: Vedat Ozan

Tarçın

Üye
İsim
Çiğdem Özer
Daha fazla  
İsim
Çiğdem Özer
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
V60, French Press, Mokapot, Bakır Cezve, Brewista Kettle
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Arkadaşlar merhaba biliyorsunuz ki daha önceden "Kahve Kulübü Akşam Sohbetleri" için Vedat Ozan'ı davet ettiğimizi, kendisinin de 24 Ağustos Pazartesi günü uygunluğunu duyurmuştum. Kendisine -kahve hakkında- sormak istediklerinizi buradan paylaşırsanız program akışının daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabiliriz.
Şimdiden teşekkürler 😉

Moderatörün son düzenlenenleri:

PortatifBarista

İyi Bilinen Üye
İsim
Burak
Daha fazla  
İsim
Burak
Espresso Makinesi
:(
Değirmen
Comandante C40 Nitro Blade Hand Grinder
Ekipmanlar
Konchero Gooseneck Kettle, Hario V60 Dripper, Hario İmmersion Dripper, Kaliteo Dripper, Kaan Hassas Tartı, Act Refraktometre
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara-Eskişehir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Tepebaşı (Eskişehir)
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Emek Semti (Ankara)
Merhaba İsmim Burak ATA. Sayın Vedat Bey'e birkaç sorum olacak. Birkaç senedir kahvenin sensöry skill alanında kendimi geliştirmek için kendi çapımda çokça bilinen yöntemleri kullanarak çalışmalar yapıyorum. Fakat anlamlandıramadığım bazı konular mevcut.
ilk sorum sensory skills becerilerimizi arttırmak konusunda nasıl bir yol izlemeliyiz, birçok meyveyi koklamak ya da tatmak Türkiye'de gerçekten pahalı bir hal alabiliyor ve meyvelerin yetiştiği yöreye göre de tatlarının ve kokularının değiştiği söyleniyor, en azından dünya ile aynı kalibrasyona sahip olabilmek için önerebileceğiniz daha ucuz bir yöntem var mı? Ya da piyasadaki ünlü aroma kitlerinin haricinde Türk alım gücüne hitap edebilecek bir marka ya da yöntem önerebilir misiniz?
İkinci sorum ise sanırım yanlış hatırlamıyorsam tat ve koku hissiyatının en nihayetinde öznel bir durum olduğundan söz ediyordunuz. Buradan yola çıkarak özellikle kahve paketlerinde karşılaştığımız bir çok kahve notu genellikle kahve yıkama istasyonlarındaki Q Graderlar tarafından belirlenen tadım notları oluyor. Yıkama istasyonlarında kavrulan kahvenin belki de bir daha yüzde yüz olarak aynı şartlarda kavrulamayacak olması nedeniyle kahve paketlerine spesifik tadım notları yazılması ne kadar mantıklıdır?
Son sorum ise dünyanın bir çok yerindeki Q graderler (bağlı bulundukları yöreler ve bu yörelerdeki meyvelerin tat profilleri de değiştiğine göre) nasıl kalibre kalabiliyorlar. Dünyadaki Q graderların damaklarının birbirleriyle kalibre olması sizce tam olarak mümkün mü? Ek olarak Sca'nın Brewing ya da Barista Cup yarışmalarında tadım notlarının öznel olabileceğini bildiğimiz halde, kahve sunumu esnasında, kahvenin tadım notlarındaki aromaları fazla ya da eksik söylediği için elenen bazı yarışmacı adayları oldu. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu etik mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Probador paket 1 kahveleri Vedat Ozan Beye ulaştırıldı.

Kahveciningalaksirehberi

İyi Bilinen Üye
Editör
“Süper tat alıcı” diye bir şey var mı? Tat alma konusu diğer her şey gibi gelişebilir mi?

Bir de, kahveden ayrıca; “Koku: Bir Katilin Hikayesi” filmindeki parfüm yapımı sahneleri ve filmde “kaliteli yağ” kullanımı ne kadar gerçeği yansıtıyor? Çok teşekkürler!

Burak

Üye
İsim
Burak
Daha fazla  
İsim
Burak
Değirmen
C40 Nitro Blade
Ekipmanlar
Fellow Stagg EKG, Vacuum Sealer, (kalita, delter, v60, kasuya dripper, immersion dripper, minipresso, french, chemex, vacu vin, klt )
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Rize
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkez
Bir kokunun yayıldığı ortamda uzun süre bulunmasından dolayı onu ayırt edememe durumunun Koku Adaptasyonu olduğu biliniyor. Bu durum sürekli kahve tüketen bir insanın kahve aromalarını zamanla daha az ayırt etmesine yada ayırt edememesine yol açar mı?

Keskin kahve kokusu ile sarımsak kokusu molekülleri aynı olduğuna dair bir bilgi var. Bu bilgiden bahseden kişi (didem toes parfum/youtube .. Kokular Kitabı / Vedat Ozan .. 2:10) sizin yazmış olduğunuz ve benimde elimde olan ''Kokular Kitabı''nı referans göstermişti. Moleküler boyutta keskin kahve kokusu ile sarımsak kokusunun aynı olması bize ne anlatır? Bu bilgiyi nasıl yorumlamalıyız?

Daveti kabul ettiğiniz ve programa katılacağınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Youtube Linkini konuya ekledin. Akşam ki yayına katılmak isteyen arkadaşlar için zoom bilgileri whatsapp duyuru gruplarından paylaşacağım.

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Hario V60, Kalita Wave 185, Aeropress, Fellow Stagg EKG
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Çok keyifli bir sohbet oldu, emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.

nuclearmoonrise

İyi Bilinen Üye
Güzel bir yayındı fakat arada uzun sayılabilecek sessizlikler oldu. Sorular zaten daha önceden belliydi neden daha akıcı bir sohbet olmadı, sorulacak soru arandı ya da Vedat Bey cevabını verdikten sonra diğer soru sorulana kadar tek kelime bile edilmedi? Defalarca bir cevap beklercesine baktı adam kameraya ama çıt çıkmadı. Biraz fazla amatör bir yayın olduğu görüşündeyim. Daha iyi hazırlık yapılabilirdi veya konuşmacılardan biri daha tecrübeli biri olabilirdi. Yine de teşekkür ediyorum emekleriniz için.

tolilow

İyi Bilinen Üye
İsim
Tolga
Daha fazla  
İsim
Tolga
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kadıköy, Beşiktaş
Vedat bey ne kadar naif biriymiş... Yayındaki aksaklıklar harici gayet güzeldi. Teşekkürler.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Çok keyifli bir sohbet oldu, emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.
Beğenmenize sevindim internet biraz kötüydü. Yayını kaçıranlara izlemesini öneririm. Özellikle koku ile retronazal koku ve damak arasındaki ayrım ile ilgili bilgi muazzamdı.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Güzel bir yayındı fakat arada uzun sayılabilecek sessizlikler oldu. Sorular zaten daha önceden belliydi neden daha akıcı bir sohbet olmadı, sorulacak soru arandı ya da Vedat Bey cevabını verdikten sonra diğer soru sorulana kadar tek kelime bile edilmedi? Defalarca bir cevap beklercesine baktı adam kameraya ama çıt çıkmadı. Biraz fazla amatör bir yayın olduğu görüşündeyim. Daha iyi hazırlık yapılabilirdi veya konuşmacılardan biri daha tecrübeli biri olabilirdi. Yine de teşekkür ediyorum emekleriniz için.

Haklısınız, internet problemi vardı genel olarak. İkincisi de @PepukKahve İsmail Bey gibi Gazetecilik mezunu ve yıllarCa spikerlik yapmış deneyimli bir Arkadaşımızın aramızda olmayışıydı :)

kahuna

Aktif Üye
İsim
Mehmet
Daha fazla  
İsim
Mehmet
Değirmen
Comandante C40, Timemore C2
Ekipmanlar
Hario V60 plastik&kasuya, Pipamoka, Aeropress, Delterpress
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Kendi adıma çok faydalı bilgiler edindiğim bir sohbet oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim :) Yaşanan problemler profesyonel kaygılar taşımayan ortamlarda çıkabilecek ve hoş görülebilecek aksaklıklardı ve sohbete olumsuz bir etkisi olmadığı kanaatindeyim.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Dinleyici ya da moderatör olarak katılamadım :( işler el vermedi ama dinleyebildiğim kısımlar keyifliydi. Eğitim tadında bir yayın olmuş .

Bu tarz konuklar varken heyecan, vs de çok normal :)

Eline sağlık @NoDRaC , zor işti 😉
Ben yardımcı oyuncuydum :). Hem yayını organize eden, hem yayını sürdüren Sn. Çiğdem Hanım @Tarçın oldu. Diğer üyelerimizden de buna benzer katkılar bekliyoruz:)

orkunustel

İyi Bilinen Üye
İsim
Orkun Üstel
Daha fazla  
İsim
Orkun Üstel
Espresso Makinesi
La Marzocco Mini, Linea Classic, Linea PB, Strada EP, Modbar, Mavam, Steam
Değirmen
Mazzer Robur, Kony, Victoria Arduino Mythos 1, Anfim Scody 2, Mahlkönig EK43, K30, Peak, Comandante
Ekipmanlar
V60, Kalita, Clever, Acaia Tartı, Comandante Değirmen, Bonavita Kettle
Çiğdem Hanım ve Suat Bey emeklerinize sağlık, verimli ve keyifli bir yayın oldu. Vedat Bey'i dinlemek en az okumak kadar keyifli. Böyle değerli bir insanı davet ettiğiniz için teşekkürler! 🙏 @Tarçın @NoDRaC

Tarçın

Üye
İsim
Çiğdem Özer
Daha fazla  
İsim
Çiğdem Özer
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
V60, French Press, Mokapot, Bakır Cezve, Brewista Kettle
Evet
Ben yardımcı oyuncuydum :). Hem yayını organize eden, hem yayını sürdüren Sn. Çiğdem Hanım @Tarçın oldu. Diğer üyelerimizden de buna benzer katkılar bekliyoruz:)

Vedat Ozan'ın karşısında sesimin titrememesi için sürekli su tükettim ama bana mısın demedi, heyecanlanmamak mümkün değil benim için. Sahneye her çıktığımdaki heyecanım gibi oldu evde yayına katılmış olsam dahi.
@NoDRaC teşekkür ediyorum.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim

MuratBlues

İyi Bilinen Üye
İsim
Murat Attila
Sevgili Çiğdem Hanım, sevgili Suat Hocam, sizlerle gurur duydum. Kokularla haşır neşir olan, bir kahve meraklısı için açık kaynak niteliğinde derya deniz bir bir insanı, üstelik zor bir insanı konuk ettiniz, modere ettiniz. Yaşayın! Suat Bey, sizin Vedat Bey ile olan arkadaşça sıcak sohbetiniz, Çiğdem Hanım, sizin Türkçenizin, ses tonunuzun, diksiyonunuzun güzelliği, birbirlerinizle paslaşarak soruları iletmeniz, hepsi çok samimi ve içtendi. Sizlere, emeği olan ve ismini bilemediğim diğer tüm dostlarıma çok çok teşekkür ediyorum.

Şaka değil, Kahve Kulübü’nden bir Vedat Ozan geçti. Sayenizde.