• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve Kulübü Kahve Demleme Standı Projesi

NoDRaC

Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Uzum zamandır aklımda olan bir proje hem drip demleme standı hem de türk kahvesi demleme standı veya aklınıza gelecek diğer demlemeler için kullabileceğimiz bir demleme standı tasarımı yapmak istiyorum. Bu konuda benim aklıma gelenleri görsellere ekliyorum bunun birebirini benzeri yaptırmak doğru olmaz nasıl geliştirebiliriz neler ekleyebiliriz sizinde fikrinizi almak istedim. Çıkan sonuca göre @uralavci dan yardım alarak üretime geçebiliriz.

Benim en çok hoşuma giden işlevsel olduğunu düşündüğüm STC nin standı

Ekli dosyalar

• STC-Stand-X_1-600x400.jpg
    STC-Stand-X_1-600x400.jpg
    16.1 KB · Görüntüleme: 89
  • STC-Stand-X_3-1200x800.jpg
    STC-Stand-X_3-1200x800.jpg
    24.4 KB · Görüntüleme: 89
  • STC-Stand-X_2-1200x800.jpg
    STC-Stand-X_2-1200x800.jpg
    26.9 KB · Görüntüleme: 88
bunun alttaki kısmının ağırlığını artırarak daha dengeli oluşu ve halkasının belki bir V60 veya origaminin sığacağı şekilde genişliğinin olması ve hatta alt tabanının üstüne server + tartı + dripper konulabilmesi gibi şartları sağlayan bir setup çok güzel olur gerektiğinde basket şeklinde demir konularak propan kaynağı çin de uygun oluyor. @uralavci bu konuda da proje üretebilir belki hocam

Benim aklıma asansörlü bir sistem geldi. Üst kısım ile alt kısmın parçalara ayrı olucak ve yüksekliği istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz. Ama bunu uygulacak pratik ve güzel bir tasarım bulamadım.

Ayarlanabilir lab malzemelerinde satılanlar gibi bir sistem olabilir.Maliyet açisindan nasil olur bilmiyorum ama cold drip ekipmani kurmak için de kullanabilse super olur

Buradaki ürün tamamen metal ve basit bir tasarımı var. Üretilebilirlik açısından ucuz ve kolay bir ürün gibi duruyor.

Bu da daha şık duran, çentiklerle sabitlenen bir sistem. İşleme kısmı biraz daha zahmetli ama basit bir metal işleme var.

En kolayı, bence bu ürün. Uygun fiyattan satılırsa, hemen hemen herkes alır diye düşünüyorum :)

@uralavci da yorum yapabilir. Benim üretim tecrübem var ama kendisi bu işin uzmanı.

@uralavci siz büküm yapıyor musunuz? Eğme bükme kendi bünyenizde var mı?

@ygthan @campos

Örneklerdeki standlarda türk kahvesi yapmak zor olabilir.

@ygthan @campos

Örneklerdeki standlarda türk kahvesi yapmak zor olabilir.

Düzenek bu tarz olup, değişiklikler yapılabilir. Hareketli mekanizmalar genelde bu tasarımlarla yapılıyor.

Türk kahvesi için ek bir tutma parçası olabilir. Tak çıkar şeklinde kıskaçlı ya da vida ayarlı 2 halka yapılabilir. Filtre için olanın içi boş, TK için olanın ise dolu.

Buradaki ürün tamamen metal ve basit bir tasarımı var. Üretilebilirlik açısından ucuz ve kolay bir ürün gibi duruyor.

Bu da daha şık duran, çentiklerle sabitlenen bir sistem. İşleme kısmı biraz daha zahmetli ama basit bir metal işleme var.

En kolayı, bence bu ürün. Uygun fiyattan satılırsa, hemen hemen herkes alır diye düşünüyorum :)

@uralavci da yorum yapabilir. Benim üretim tecrübem var ama kendisi bu işin uzmanı.

@uralavci siz büküm yapıyor musunuz? Eğme bükme kendi bünyenizde var mı?

Bünyemizde sadece dik işlem cnc, torna, freze ve matkap tezgahları var. Biz genelde eğilip bükülecek sacların kalıplarını yapıyoruz. Kendi projem için gereken sacları başka bir yerde kestirip büktürüyorum. Sadece damlatma aparatını burada, dik işlemde işliyorum.

Bünyemizde sadece dik işlem cnc, torna, freze ve matkap tezgahları var. Biz genelde eğilip bükülecek sacların kalıplarını yapıyoruz. Kendi projem için gereken sacları başka bir yerde kestirip büktürüyorum. Sadece damlatma aparatını burada, dik işlemde işliyorum.

Anladım, bu da parça basit bile olsa, başlı başına iş demek. İşlemek de gayet zaman alan ve maliyetli bir işlem. Basit bir eğim işlemi için bile, başkaları ile konuşmanız ve zaman harcamanız gerekiyor. Biraz daha detaylı düşünmek lazım. Teşekkürler.

Farkli projeler icin başlık açilacakdı.Stand mı yapmaya karar verdiniz?Cold drip düşünuyor musunuz?
Cold drip içib sahalab ile konuştum hatta dripsterın fotoğraflarını gönderdim. Cihazı yaptılar kendi projeleriymiş gibi satışa koydular :)

Cold drip içib sahalab ile konuştum hatta dripsterın fotoğraflarını gönderdim. Cihazı yaptılar kendi projeleriymiş gibi satışa koydular :)
Aliexpress şuan bitik olmasa 150 tlye serverle birlikte alınıyor :) Aslinda stand olsa lab malzemecisinden 1 ayırma hunisi 1 de filtre ile iş çözülur.Ama 3 katlı bir stand lazım.Ayarlanabilir olanlar cok yer kaplıyor

Anladım, bu da parça basit bile olsa, başlı başına iş demek. İşlemek de gayet zaman alan ve maliyetli bir işlem. Basit bir eğim işlemi için bile, başkaları ile konuşmanız ve zaman harcamanız gerekiyor. Biraz daha detaylı düşünmek lazım. Teşekkürler.

Konuşacağım kişilerle tanışıyoruz. Vakit harcayacağım bir mesele değil. Asıl vakit alan nokta tasarım. Daha doğrusu revizyon. Buradan düzgün veri toplayabilirsem güzel bir ürün çıkarırız ortaya. Maliyet düşürmek, işlemek ya da işletmek. Ne gerekiyorsa yapabilirim o konuda sıkıntı yok.
Tabii sac kestirip büktürmek işime gelir. İş cnc ile işlemeye geldiğinde çetrefilleşiyor. Fiyat alayım desem adetin belli olması lazım. Kendim işleyeyim desem fazla mesai harcamam gerek ve bu, bundan sonra istemediğim bir şey. Anlayışınıza sığınıyorum.

Hocam bir daha dikkatli inceleyebilir misiniz o urünu? Kesinlikle yanlış tasarım işlevsel değil.Kahve haznesi dışa doğru genişliyor oralara damlayan suyun gitmesi imkansız.Yanda kalan kahveler suyla buluşmadan kanallanma bile yapabilir.

Konuşacağım kişilerle tanışıyoruz. Vakit harcayacağım bir mesele değil. Asıl vakit alan nokta tasarım. Daha doğrusu revizyon. Buradan düzgün veri toplayabilirsem güzel bir ürün çıkarırız ortaya. Maliyet düşürmek, işlemek ya da işletmek. Ne gerekiyorsa yapabilirim o konuda sıkıntı yok.
Tabii sac kestirip büktürmek işime gelir. İş cnc ile işlemeye geldiğinde çetrefilleşiyor. Fiyat alayım desem adetin belli olması lazım. Kendim işleyeyim desem fazla mesai harcamam gerek ve bu, bundan sonra istemediğim bir şey. Anlayışınıza sığınıyorum.

O yüzden farklı tasarımlar attım ve göz gezdirmek lazım. İşlemek kesinlikle sizin için zaman alan ve zor bir süreç. Stand için fazla bir işleme gerekmeyebilir ama tasarım yapıldıktan sonra kesinlikle alım adedi belirlenmesi lazım. Yoksa emeğiniz ve çabanız boşa gidebilir.

Sizi anlıyorum ve söyledikleriniz normal şeyler. Elinize sağlık tekrardan.

Hem pour over hemde türk kahvesine uyumlu bir stand olsa tadından yenmez.

@agactan isimli arkadaş ile de bi proje oluşturulabilinir sanki ama adı üstünde ağaçtan

Selamlar. Aşağıdaki gibi bir ürün hayal ettim.
Tüm sac parçalar 304 paslanmaz çelikten imal edilir. Çubuklar transmisyon mili, somunlar galvaniz kaplı, ayaklar da PVS plastik olur diye düşünüyorum.
Ürünün toplam boyu 300 mm. 2 tane ayarlanabilir, çıkarılıp takılabilir, birbirinin aynısı istasyonu var. Çift istasyon olma sebebi cold brew talebine cevap verebilmesi için. Ortalarındaki saclar da çıkarılabiliyor elbette.
İstasyonları hareket ettirmek için uçlarından birazcık havaya kaldırmak yeterli. Bıraktığınızda olduğu yerde kalıyor. Resim üzerinde gözükmese de 2 kolon mili üzerinde de küçük çentikler var. Sacın ucunun da 45 derece bükülmesi bu çentiklere basmasını kolaylaştırıyor.
Ürünün şu haliyle toplam ağırlığı yaklaşık 1250 gram gözüküyor.
Üretim maliyeti de tahminimce 200-600 lira arasında değişir (talep miktarı da rakamı etkileyecek bir faktör).
Bu resmi, üzerinden fikir yürütebilelim diye çizdim.
Teşekkürler.

1.JPG

çizimdeki yapılırsa soğuk demleme için kesinlikle isterim :) eline sağlık @uralavci . nihayi ürün & maliyet için takipteyim.

Geri