• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve Klişeleri

Bu başlığa kahve ile ilgili klişeleri yazalım. Benim en çok dikkatimi çeken klişe tamp yaparken "15 kg basınç uygulanması". Kilogram basıncın birimi değil ki. Basıncın birimi Pascal (ve türevleri bar, psi, atm, mmHg vs.)

İkinci klişe de v60 demlerken suyu saat yönünün tersinde dökmek. Çünkü kuzey kutbunda suyun saat yönünün tersinde dökülür ve dolayısıyla suyu da o yönde dökersek daha hızlı bir akış elde edilir. Teoride doğru ama pratikte hatalı bir düşünce.

Bu başlığa kahve ile ilgili klişeleri yazalım. Benim en çok dikkatimi çeken klişe tamp yaparken "15 kg basınç uygulanması". Kilogram basıncın birimi değil ki. Basıncın birimi Pascal (ve türevleri bar, psi, atm, mmHg vs.)

İkinci klişe de v60 demlerken suyu saat yönünün tersinde dökmek. Çünkü kuzey kutbunda suyun saat yönünün tersinde dökülür ve dolayısıyla suyu da o yönde dökersek daha hızlı bir akış elde edilir. Teoride doğru ama pratikte hatalı bir düşünce.
merhabalar;

öncelikle klişe olarak söylediğiniz şeyler klişe değil gerçekler. yukarıda yazdığınız birimler Hava Basıncını gösteren birimlerdir. Katı maddeler ağırlıklarından dolayı bulundukları zemine kuvvet uygularlar. Bu nedenle katıların bulundukları zemine uyguladıkları basınç oluşturan dik kuvvet, ağırlıklarıdır. Uygulanan kuvvet ve yüzey alanı değiştirilerek basıncın büyüklüğü değiştirilebilmektedir. Katılar kendilerine uygulanan kuvveti yönü ve şiddetini değiştirmeden aynen iletir. Bazı durumlarda yüzey alanı artırılarak basınç etkisi azaltılmaya çalışılır. Birim zamanda birim noktaya uygulanan kuvvet olarak tanımlanabilir. bir kütlenin gösterdiği basınç ise kütle x yerçekimi ivmesi/alan ile gösterilir. yani birim yüzeye etki eden ağırlık tamberin kütlesel bir basıncı olduğundan tamp etme basınçları kg/cm2 (ağırlık=kütleXyerçekimiivmesi) olarak söylendiğinden baristaların ve tamper üreticilerinin dilinde sadece kg olarak kalmıştır.

ikinci klişeye gelirsekte bu da biraz sizin demleme stilinize bağlı saat yönünde dökmek yada tersi yönünde dökmek size kalmış. ince öğütüm saat yönünde,kalın öğütüm saat yönünün tersinde aynı etkiyi yaratabilir. "Çünkü kuzey kutbunda suyun saat yönünün tersinde dökülür ve dolayısıyla suyu da o yönde dökersek daha hızlı bir akış elde edilir. Teoride doğru ama pratikte hatalı bir düşünce. " olarak belirttiğiniz düşünce teoridede pratikte de doğru. tek bir notadan ipe bağlanmış naylon poşet içerisine konulmuş suları farklı yönlerde döndürerek akışa bırakırsanız farklı sürelerde suların bittiğini görebilirsiniz. serum torbaları ile bilakis denedim. comantante 23klik saat yönünde,24klik saat yönü tersinde bir çok kezde test ettim. suyun kahve ile temas süresi değişmekte.

Yazdığım birimler basıncın birimleri. Bu birimlerle isterseniz hava basıncını, isterseniz su basıncını, isterseniz de tampere uygulanan basıncı ifade edebilirsiniz. Ayrıca bu birimler birbirine dönüştürülebilir. (1 atm = 101325 Pascal gibi)

Comandante testini ise yanlış yapmışsınız. 23 klik saat yönünün tersi, 24 klik saat yönü şeklinde test etmeliydiniz.

Şu videoda pratikte neden işe yaramadığını görebilirsiniz:

ama ağırlık kaynaklı bir basınç olduğundan kg temelli birim kullanılmaktadır.

comandante testini doğru yapıyorum 23klik(ince olan)saat yönünde suya 1.1birim temas ile 24klik(kalın olan) suya 0.9birim temas; su temas süreleri farklı karafta demlenme bitiş süreleri aynı.

aynı videoyu tekrar izledim ve beni desteklediğini düşünüyorum.

Klişe: basmakalıp söz.
Basmakalıp: hiçbir özgün yönü bulunmayan, bilinenden değişik olmayan, her zamankini, var olanı yineleyen, aynı biçimi tekrarlayan, sıradan, alışılmış, yeniliği olmayan (söz, davranış vb.).
Yani bir söz hem klişe hem doğru olabilir :D Neyse ama tartışılan şey yaygın olan bilgilerin yanlış olma iddiası...
Kahvede en güzeli evde denemek denemek denemek :) Keşke bir arkadaşımız bu basit deneylerin videosunu çekse. Benim yeterli video ekipmanım yok maalesef.

merhabalar;

öncelikle klişe olarak söylediğiniz şeyler klişe değil gerçekler. yukarıda yazdığınız birimler Hava Basıncını gösteren birimlerdir. Katı maddeler ağırlıklarından dolayı bulundukları zemine kuvvet uygularlar. Bu nedenle katıların bulundukları zemine uyguladıkları basınç oluşturan dik kuvvet, ağırlıklarıdır. Uygulanan kuvvet ve yüzey alanı değiştirilerek basıncın büyüklüğü değiştirilebilmektedir. Katılar kendilerine uygulanan kuvveti yönü ve şiddetini değiştirmeden aynen iletir. Bazı durumlarda yüzey alanı artırılarak basınç etkisi azaltılmaya çalışılır. Birim zamanda birim noktaya uygulanan kuvvet olarak tanımlanabilir. bir kütlenin gösterdiği basınç ise kütle x yerçekimi ivmesi/alan ile gösterilir. yani birim yüzeye etki eden ağırlık tamberin kütlesel bir basıncı olduğundan tamp etme basınçları kg/cm2 (ağırlık=kütleXyerçekimiivmesi) olarak söylendiğinden baristaların ve tamper üreticilerinin dilinde sadece kg olarak kalmıştır.

ikinci klişeye gelirsekte bu da biraz sizin demleme stilinize bağlı saat yönünde dökmek yada tersi yönünde dökmek size kalmış. ince öğütüm saat yönünde,kalın öğütüm saat yönünün tersinde aynı etkiyi yaratabilir. "Çünkü kuzey kutbunda suyun saat yönünün tersinde dökülür ve dolayısıyla suyu da o yönde dökersek daha hızlı bir akış elde edilir. Teoride doğru ama pratikte hatalı bir düşünce. " olarak belirttiğiniz düşünce teoridede pratikte de doğru. tek bir notadan ipe bağlanmış naylon poşet içerisine konulmuş suları farklı yönlerde döndürerek akışa bırakırsanız farklı sürelerde suların bittiğini görebilirsiniz. serum torbaları ile bilakis denedim. comantante 23klik saat yönünde,24klik saat yönü tersinde bir çok kezde test ettim. suyun kahve ile temas süresi değişmekte.
şunu anlamadım: Neden aynı klik sayısında deneyip süre gözlenmiyor? Zira 23-24 arası çok fark yok her demlemede ufak farklılıklar çıkabilir dış etkenlerden dolayı?

şunu anlamadım: Neden aynı klik sayısında deneyip süre gözlenmiyor? Zira 23-24 arası çok fark yok her demlemede ufak farklılıklar çıkabilir dış etkenlerden dolayı?
aynı kilk sayısındada gözlemleme yaptım

0.snye 50ml
15.snye 115ml
45.snye 123ml

su döküşü sonlandırma 1:15.snye

23 klik sonlanma 02:45
24 klik sonlanma 02:30

Suyu dökerken öyle bir şekilde dökmelisiniz ki, zaten girdap olmamalı. O yüzden Ekvator’da da olsanız, orda burda, suyu kahve yatağına dik döktüğünüzde girdap olmamasını sağlamanız gerektiği için, nasıl döktüğünüz farketmiyor. Bu nedenle klişedir.

Türkiye’de olduğu gibi, bir dönem hafızalara kazınan hareket: blooming suyunu dökmek.

Suyu dökerken öyle bir şekilde dökmelisiniz ki, zaten girdap olmamalı. O yüzden Ekvator’da da olsanız, orda burda, suyu kahve yatağına dik döktüğünüzde girdap olmamasını sağlamanız gerektiği için, nasıl döktüğünüz farketmiyor. Bu nedenle klişedir.

Türkiye’de olduğu gibi, bir dönem hafızalara kazınan hareket: blooming suyunu dökmek.

Girdap oluşmuyor döküşümde, sadece elimden döküş sırasında su bağıl olarak o yönü alıyor kahve içerisinde de bulunduğunuz yarı kürenin dönüş yönüne mecburi olarak dönüyor zaten serbest düşüş bile yapsan su zaten bulunduğun yarı küreye göre aynı noktaya düşmez. sen girdap yaratmasanda su o yöne yönelir.

Kavrulmuş kahve 20-30 günde bayatlar diyorlar bazı kahveler o sürede ancak kendine geliyor

her gün 2 demlik çay içen göze gelmezken 2 fincan kahve içene bağımlı yakıştırması yapılması ve sağlığı tehlikede addedilmesi :)

kahveyle ilgileniyorsun diye aile buluşmalarında türk kahvelerinin sana yaptırılması

kahveyle ilgileniyorsun diye aile buluşmalarında türk kahvelerinin sana yaptırılması
sen baristasın hadi bize kahve yap (ps. Kız isteme kahvelerinde sülalede emeğim çoktur :D)

Birde hocam yukarıda kg cinsinden tamper basıncının anlatılması karşıda ki arkadaşın pascaldan anlamamasından kaynaklı 100den fazla insana temel barista eğitimi vermiş biri olarak bunu söyleyebilirim hocam kg tam olarak neydi sorusu almışlığım var :D

Bence en büyük klişelerden biri de 'karton bardakta kahvenin tadını alıyorum abiii yaa' açıklasanda fark etmez anlatamazsın al-götür sistemli dükkanlarda baristalarda dahil olmak üzere fincanda istediğim diye linç yemişliğim var sonra dövmeleri görüp sessizliğe bürünüyorlar tabii :D

Geri