• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve ile İlgili Süreli ve Süresiz Yayınlar

Avare

Üye
İsim
Sinem
Daha fazla  
İsim
Sinem
Değirmen
Comandante C40, Severin KM 3873, Sözen
Ekipmanlar
Hario V60 02 Seramik ve Plastik, Origami Dripper M, Aeropress, LillyDrip, Soy Cezve G4, Bodum French Press, Ikea Rädig Moka Pot, Konchero Isı Ayarlı Kettle
Kahve Arkadaşlığı İl
Çanakkale
Genel kitap tavsiyeleri dışında bir başlıkta sadece kahve ile ilgili yayınları paylaşmak faydalı olur diye düşünüyorum. Türkçe yayın bulmak pek kolay değil. Elimizde olanları paylaşmakla başlayabiliriz. Yabancı kaynakları da paylaşabiliriz. Nitelikli kahve ile beni @Cihan tanıştırdı; öğrendiğim hemen hemen her şeyi ona borçluyum. Şimdi paylaşacağım kitaplardan ilk ikisi @Cihan'ın bana doğumgünü hediyesiydi.
- Başak Tolga, Ortak Noktamız Kahve, Gerisi Bahane BUNCHUM, Librum Kitap
- Stewart Lee Allen, Kahvenin Hikayesi, Maya Kitap
- Naim Koca ve Atilla Narin, Anadolu'nun Kayıp Kahveleri, Kutlu Yayınevi

Ekli dosyalar

• IMG_20200403_112039.jpg
    IMG_20200403_112039.jpg
    95 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_20200403_105014.jpg
    IMG_20200403_105014.jpg
    109.3 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20200403_105026.jpg
    IMG_20200403_105026.jpg
    104.9 KB · Görüntüleme: 98
Standart magazine dergisini beğeniyorum ama maalesef ülkemizde satışı yok.

Genel kitap tavsiyeleri dışında bir başlıkta sadece kahve ile ilgili yayınları paylaşmak faydalı olur diye düşünüyorum...Nitelikli kahve ile beni @Cihan tanıştırdı; öğrendiğim hemen hemen her şeyi ona borçluyum...
- Başak Tolga, Ortak Noktamız Kahve, Gerisi Bahane BUNCHUM, Librum Kitap
- Stewart Lee Allen, Kahvenin Hikayesi, Maya Kitap
- Naim Koca ve Atilla Narin, Anadolu'nun Kayıp Kahveleri, Kutlu Yayınevi

@Avare (Sinemcim) bu güzel sözlerin ile beni mahcup ediyorsun ne yapıyor-öğreniyorsak birlikte yol alıyoruz.Sen olmasan ben de ilerleyemezdim bu kadar.
Çok teşekkür ederim. 😘

@Avare 'deki kitaplara ilaveten bunlarda var elimizde.

Kahve tutkusu ve diğer kitaplar.jpg
Özellikle NTV yayınlarının bir ara çıkardığı tercüme yayını " Kahve Tutkusu " gerçekten çok iyi kitaptır bulamayanlar için orijinalini ya da e-kitap olarak araştırmasını öneririm.

Standart magazine dergisini beğeniyorum ama maalesef ülkemizde satışı yok.
Çok teşekkürler. İnternetten inceliyorum şimdi. Abonelik imkanı var. Türkiye'ye gönderirler mi, bu süreçte gönderirler mi bilemiyorum. Dergi ile birlikte beğendikleri kavuruculardan seçtikleri bir paket de çekirdek gönderiyorlarmış. Son sayıları da çok cezbedici ayrıca. Virginia Woolf ve TS Eliot'ın bilinç'e bakışları ile kahveyi ilişkilendirmiş; genel konu ise eleştirel düşünce anladığım kadarıyla. Harika! Tekrar teşekkür ederim.

CaffeineMag var bir de eski sayıları pdf olarak 2 eurodan düşük ücrete indirebiliyorsunuz.

Şöyle bir gelişme var 🙂

Ortadaki kitabı okumuştum, Stewart Lee Allen, Kahvenin Hikayesi, Afrika'da başlayan kahve peşinde bir adamın yolculuğunu anlatıyor, çok beğendiğim bir kitap diyemeyeceğim ama değişik demleme şekilleri hakkında bilgi vermişti. Şu anda detaylı olarak birini bile hatırlamıyorum ama mesela kahvenin yapraklarıyla yapılan bir içecek vardı ilginç gelmişti. Bana göre iyi bir kitap değildi, zamanınızı daha iyi yazılmış kitaplarla geçirebilirsiniz.
Konunun altına yazabilirsiniz kahve ile ilgili "daha iyi yazılmış" kitapları. Kahve ile ilgili olmayanlar için de ayrı başlıklar mevcut.

Herkese merhaba
Nitelikli Kahve ile ilgili Fresh Cup diye bir dergi var, online sayılarına geriye dönük ücretsiz erişebiliyorsunuz.
Severek takip ettiğim bir yayın, tavsiye edebilirim.
Maalesef bu ay son sayısıydı, iyi okumalar.
Teşekkür ederim Metin Bey
issuu.com üzerinden ücretsiz okunabiliyor.

Temmuz 2016 sayısı 40.sayfada ki Su ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Aslında kahve kavurmanın ne kadar komplike olduğunu anlatmış Phil Robertson. Ve kavurduğu kahvenin su ile tadının nasıl değiştiğini. Sanırım bu farkındalıkta kahve kavuran çok az firma var ülkemizde.

Kahveye yıllardır ilgi duyuyorum. Ancak kahve ile ilgili bir kitap okumadım. Kahvenin tarihi ile ilgili bir kitap arayışındayım. Birçok açıdan kahveyi anlatan bir kitap olmasını istiyorum. İnsanlığın kısa tarihi gibi kahvenin tarihini iki kapak arasına sıkıştırmış bir kitap 😊. Böyle bir kitapla başlamak iyi olur düşüncesindeyim.

Kısa bir araştırma sonucunda şu kitaplara ulaştım. Bunlardan okumuş olduğunuz önereceğiniz bir kitap var mıdır? Bunların dışında da pek çok kitap olabilir. Varsa önerilerinizi duymak beni memnun edecektir.

1- Kahve
Gavin Fridell, Çev. Semih Çelik

2- Kahve: Topraktan Fincana
Cenk R. Girginol

3- Kahvenin Hikayesi
Stewart Lee Allen

4- The Global Coffee Economy in Africa, Asia, and Latin America, 1500–1989

Steven Topik, William Gervase Clarence-Smith, Michel Tuchscherer, Gwyn Campbell, Mario Samper K., M. R. Fernando, Rachel Kurien, David McCreery, Elizabeth Dore, Julie Charlip, Jan Rus, Andreas Eckert, Kenneth Curtis, Lowell Gudmundson, Hildete Pereira de Melo

5- Coffee : A Global History – 17 Aralık 2018
Jonathan moris

6- All about Coffee: A History of Coffee from the Classic Tribute to the World's Most Beloved Beverage
William H. Ukers

7- Coffee: A Dark History – June 1, 2005
Anthony Wilds

8- Uncommon Grounds: The History of Coffee and How It Transformed Our World – Illustrated, July 9, 2019
Mark Pendergrast

9- The World Atlas of Coffee: From Beans to Brewing -- Coffees Explored, Explained and Enjoyed – Illustrated, October 10, 2018
James Hoffmann

10- The Curious Barista’s Guide to Coffee – May 14, 2019
Tristan Stephenson

11- Coffeeland: One Man's Dark Empire and the Making of Our Favorite Drug – April 7, 2020
Augustine Sedgewick

Son düzenleme:
Jonathan Gagne'ın "The Physics of Filter Coffee" kitabını edinen var mı? Bir ara yerli bazı kahveciler de sattı bu kitabı sanırım. İçerik nasıl, kimlere hitap ediyor, almaya değer bir kaynak mıdır? Ayrıca şu an Türkiye'de alınabilecek bir yer var mı?

James Hoffmann'ın "The World Atlas of Coffee" kitabı sanıyorum ki daha çok kişide vardır. Onun hakkındaki görüşlerinizi de alabilirim.

Bunlardan önce şunu edinmelisin dediğiniz bir kaynak varsa öneri de alabilirim ancak bu "kahve aslında bir meyvedir"den daha fazlasını sunuyor olmalı.

ben de merak ediyorum (The Physics of Filter Coffee) ve kendisine email gondermistim, kitabi icin biraz discount yapsin diye ama henuz haber gelmedi :) muhtemelen de gelmeyecek. Icerigi hakkinda bilgi geldikten sonra :) ortak alinabilir?

Aslinda biraz inceledikten sonra blogundaki yazilarin toparlanmis hali gibi geldi.. (Patreon uyeligi aldiktan sonra inceledim)

Son düzenleme:
James Hoffmann'ın "The World Atlas of Coffee" kitabı sanıyorum ki daha çok kişide vardır. Onun hakkındaki görüşlerinizi de alabilirim.

Kitabın genel olarak, kahveye iyi bir giriş için yeterli olduğu kanısındayım. Tarımından ticaretine, kalite süreçlerinden kavurmasına ve nihayet cup sunumlarına kadar anlatımı temiz.

Ne çok, ne az, tadında bilgiler denebilecek bir kitap. Ultra akademik bir vaadi yok. Ancak Coffee Obsesion ile kıyaslandığında kaynak alınacak daha iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Obsesion biraz daha derleme, toplama bir kitap. Ancak James'in dayandığı kaynaklar mevcut.

2'nci edisyonu da çıktı bu arada. Güncellenmiş olanın edinilmesi, güncel veriler bakımından daha yararlı olabilir.

Geri