• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve İçin Bardak Seçimi

Kahveyi nasıl bir bardakta içiyorsunuz? Belki Kruve tarafından dizayn edilmiş o şahane bardakları görmüşsünüzdür. Bardağın “şeklinin” kahveden alacağınız zevkin değiştirebildiğini, hatta şekil haricinde, rengi, uzunluğu, malzeme türünün de bambaşka etkiler yaratabileceğini biliyor muydunuz?

Ek Açıklama 2020-01-23 233759.jpg

Bütün bardaklar seramik, dokusu pürüzsüz, uzunluğu aynı. Tulip (lale) bardağında ağız açıklığı 6.0;8.5 cm, open (açık) bardağında 8.0;7.0 cm, split (ayrık) bardağında ise 8.0;7.5 cm.

Ek Açıklama 2020-01-23 234224.jpg

Tablolardaki yan taraftaki sayılar, hissedilen şiddete karşılık geliyor. Sırasıyla aroma, tatlılık, asidite ve beğenilme istatistiğini gösteriyor.

Ek Açıklama 2020-01-23 234303.jpg

Bu tablo ise amatör ve profesyonellerin ayrı ayrı değerlendirilerek oluşturulmuş. Dikkatimi çeken şey ise beğenilme oranı en yüksek olan ağzı açık bardak. Bir kafeniz olsa hangi bardağı tercih ederdiniz? Ben bu sonuçlara göre v60 demlemelerimi muhtemelen bir latte bardağında servis ederdim.

(Bu paylaşacağım fotoğraflar San Paulo Üniversitesi’nde yapılan bir deneye aittir.)

kruve bardaklarıyla ilgili @kahvetrip ’in incelemesini izlemiştim ve tat bakımından hissedilir bir fark olduğunu söylüyordu. Zaten 50 dolar gibi bir fiyata satılan bardakta fark olmasını beklerim😬 ama herhangi bir bardakta sırf şekil farklılığından hissedilir bir tat farkı olur mu? Bu deneyde hangi marka bardaklar kullanıldı acaba. Elinize sağlık güzel bilgiler içeren bir yazı olmuş.

Son düzenleme:
kruve bardaklarıyla ilgili @kahvetrip’in incelemesini izlemiştim ve tat bakımından hissedilir bir fark olduğunu söylüyordu. Zaten 50 dolar gibi bir fiyata satılan bardakta fark olmasını beklerim😬 ama herhangi bir bardakta sırf şekil farklılığından hissedilir bir tat farkı olur mu? Bu deneyde hangi bardaklar kullanıldı acaba. Elinize sağlık güzel bilgiler içeren bir yazı olmuş.

Normal ağzı kapalı bardaklar daha bitter tatları ön plana çıkarırken geniş ağzı açık fincanlar floral tatları ön plana çıkarıyor. Hava basıncından dolayı.

Güzel bir çalışma olmuş, paylaşım için teşekkürler.

Burada asıl önemli noktanın kahvenin yüzey alanı ve bardağın bu seviyeden itibaren ağız kısmına kadar olan yapısal farklılıkları olduğunu düşünürsek, split tip bardağın yapısı gereği farklı miktardaki kahve seviyesi bardağın daha dar ya da geniş alanlarına gelip her yudumda farklı etki bırakabilir :)

kullandığım kadeh ile şimdiye kadar ki en iyi perfomansı alıyorum. bardak seçimi kesinlikle önemli bir etken. farklı tür bardaklarda farklı asidite ve bitterlik söz konusu olabiliyor. bu kullandığım ile ama en istediğim sonuç ortaya çıktı.

1579837362476.png

Bende çift cidar fetişi var maalesef. O yüzden bodum pavina ya da bodum pilatus bardaklarda içiyorum. Bu durumda "open" a tekabül ediyor bardak tiplerinden.

Ekli dosyalar

• 71RC8a0tqJL._SX466_.jpg
    71RC8a0tqJL._SX466_.jpg
    13.8 KB · Görüntüleme: 168
  • images.jpg
    images.jpg
    4.5 KB · Görüntüleme: 233
İç güdüsel olarak filtre türevlerinde tercihim "open" olur. Sanırım geniş yüzey daha çok hava teması demek, bu da aromaların oksijenle temaslarının daha fazla olmasının bir sonucu olarak zenginliği artırıyor. Dezavantajı hızlı soğuma tabii ki. O yüzden latte fincanı bana çok işlevsel gelmedi. Viski bardağında blue mountain bile verseler sevmem galiba :D Bu bardaklara duyduğum antipatinin nedenini bir ara detaylıca düşünücem. Direkt kötü su kullanan coffee shop item'ı gibi geliyor bana.

N11 de var hocam çift cidarlı bardak diye aratınca çıkıyor bir çok satıcı, ben de ordan almıştım
teşekkür ederim açıkcası ankarada elden gidip alabileceğim bir dükkan olmalı. internetten bardak siparişinde kötü sonuçlar olabiliyor haliyle kırılırsa.

Bende anti çift cidarcıyım. Belki lattede olabilir ama diğerlerinde termos etkisi yaratıp kahvenin acılaşmasına yol açıyor gibi geliyor bana. Bardakta kendiliğinden soğuyan kahve candır :cool:

Güzel paylaşım!

Geçtiğimiz hafta Sao Paolo Üniversitesi'nden bu araştırmayı yapanlardan biri olan Fabiana Carvalho ile İtalya'da birlikteydik. Duyusal analiz konusunda muhteşem bir kaynak, İtalyan Barista Şampiyonası'nda bizimle çalıştı Fabiana. Başka bir başlık altında nitelikli kahve tadımında duyusal stimülatörlerin bizi nasıl etkilediğine dair ben de paylaşacağım ilk fırsatta. Instagram ''thecoffeesensorium'' hesabından takip edebilirsiniz. Böyle paylaşımlarda araştırmacılara dair detay verilirse daha derinlemesine kurcalamak isteyenler için de bir çıkış noktası olur! :)

Fincanlara gelirsek, benim tercihim Split olurdu! :)

Güzel paylaşım!

Geçtiğimiz hafta Sao Paolo Üniversitesi'nden bu araştırmayı yapanlardan biri olan Fabiana Carvalho ile İtalya'da birlikteydik. Duyusal analiz konusunda muhteşem bir kaynak, İtalyan Barista Şampiyonası'nda bizimle çalıştı Fabiana. Başka bir başlık altında nitelikli kahve tadımında duyusal stimülatörlerin bizi nasıl etkilediğine dair ben de paylaşacağım ilk fırsatta. Instagram ''thecoffeesensorium'' hesabından takip edebilirsiniz. Böyle paylaşımlarda araştırmacılara dair detay verilirse daha derinlemesine kurcalamak isteyenler için de bir çıkış noktası olur! :)

Fincanlara gelirsek, benim tercihim Split olurdu! :)

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için Togay Bey, takip attım 😁

Hangi çekirdeğin nasıl kavrulması gerektiği, çekirdeğin öğütüm boyutu, demleme yöntemi ve bunun gibi değişkenler göz önünde bulundurulduğunda bardak seçimi de aromanın, gövdenin vs. öne çıkmasında etkili olacaktır tabii. Wine Folly'de şarap kadehleri ile ilgili bir yazı var. Onu getirdi aklıma bu başlık. https://winefolly.com/tutorial/the-importance-of-a-proper-wine-glass/
Tek bardak mutlu etmeyecek anlaşılan.

Ekli dosyalar

• Types-of-Wine-Glasses-Chart.png
    Types-of-Wine-Glasses-Chart.png
    605.5 KB · Görüntüleme: 396
Hangi çekirdeğin nasıl kavrulması gerektiği, çekirdeğin öğütüm boyutu, demleme yöntemi ve bunun gibi değişkenler göz önünde bulundurulduğunda bardak seçimi de aromanın, gövdenin vs. öne çıkmasında etkili olacaktır tabii. Wine Folly'de şarap kadehleri ile ilgili bir yazı var. Onu getirdi aklıma bu başlık. https://winefolly.com/tutorial/the-importance-of-a-proper-wine-glass/
Tek bardak mutlu etmeyecek anlaşılan.

Viski şarap bira tadımcıları nitelikli kahveden bir 10 yıl ileride bu konularda. Su konusunda biracılardan destek aldım hep:D

Açıkçası çok itibar edeceğim bir konu değildi bardak seçimi; fakat ilgisiz davranmak doğru değilmiş. Fahiş fiyatlar söz konusu olunca insan böyle şeyleri para tuzağı gibi görüp bir anda soğuyor. Belki fiyat o kadar yüksek bile değil ama bir bardağa 10 lira vermek varken 150 lira verme ihtimali diğer algıları kapatabiliyor.

Ben IKEA'nın viski bardaklarını ve ekteki bardağı kullanıyorum. Aslında ikisi de "open" sınıfına dahil olsa da, fotoğraftaki çok az bir eğimle "tulip"lik vasfı gösteriyor gibi. Split sınıfındaki bardaklardan ise hiç kahve içmedim.

Çift cidarlıların ne kadar avantajının olacağı konusunda bir bilgim yok fakat şık göründükleri kesin.

Ekli dosyalar

• photo_2020-01-25_21-03-09.jpg
    photo_2020-01-25_21-03-09.jpg
    128.8 KB · Görüntüleme: 491
Ben de çift cidar aşağıdaki bardağı kullanıyorum genelde. Evimin karşısında dükkan var gidip gelip değişik model çift cidar bardaklar alıyorum. Ne kadar sağlıklı bilmem ama kullanması, içmesi, görüntüsü çok hoşuma gidiyor. Hoşuma giden bardakta da daha çok keyif alıyorum.
IMG_20200122_154122_440.jpg

Geri