• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve fiyatlarındaki artış haberi

Serkan

Üye
İsim
Serkan
Daha fazla  
İsim
Serkan
Değirmen
1zpresso Jx pro
Ekipmanlar
Chemex,french press,hario v60

Satıcılara göre, fiyatlardaki bu artışın sebebi, ithal edilen kahvenin yetiştiği bölgelerde gerçekleşen doğal afetler olarak görülüyor. Doğal afetlerden dolayı zarar gören kahve bahçelerinden yeterli verim alınamayınca ürün azaldı, talep karşılanamaz hale gelince de fiyatlar arttı. Satıcılar, “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” sözündeki hatırın bu fiyatlardan sonra 80 yıla çıkabileceğini kaydetti.

Bizde kahve severler olarak gayet hissediyoruz bu artışı.

Fiyatlardaki artışın nedenleri arasında evet dünyadaki doğal afetlerin artışı ve çiftliklerin bundan zarar görmesi, arz talep dengesi ki son yıllarda nitelikli kahveye talep çok arttı, bize asıl yansıyan artış ise döviz kurlarındaki aşırı yükselme ve haddinden çok gümrük vb dolaylı vergilerin yüksek olmasıdır. Önümüzdeki yıllarda robusta kahvelerinin kalitesinin artacağına ve maliyeti daha düşük olduğu için pazarın o yöne kayacağını düşünüyorum, bu durumda arabica kahve fiyatları daha da artabilir mi veya talep azalırsa düşer mi bilemedim.

siz yine de kalp kırmayın da :) sonucta o kahveyi satip yerine yeni hasat koyabilmesi icin belli bir zammı yansitmasi gerekecek... burada tek suclu usd/try :(
ben buna katilmiyorum.

Zaten basta 10 tane 10 liradan almis, 10 taneyi 15 liradan satacak.
Bir sonraki 10 adedi 15 liradan aliyorsa 20 liradan satmasi mantiklidir..

AMA
• fiyat artisi sebebiyle satilcak 10 adet de azalacak, mesela ögrenciler nitelikli kahveye ulasamayacak. Haliyle 10 adede ihtiyac kalmayacak.
• öhöm saticilar madem zam yapiyoruz, kâr da artsin diyerek 20’den degil 22’den satiyor öhöm.

bunlar eninde sonunda pazari kucultecek ve bir donguye sokacak. Kahve icen sayisi azalicak, kavurucalar o cürolari hedefleyip zam yapacak, kahveye ulasim zorlastikca porsiyonlar kuculecek, kavurucu cürodan vazgecip kahve icilsin diye indirim döngüsüne girecek, çark dönmedikce batacak.. Herkes kaybedicek.

yani hem etik hem mantikli bulmuyorum.. ama kim takar coffeebeansantalya’yi..

bknz:
yurtdisindan 150-200 lira arasina kahve onlarca var, kalitelerini tabii ki bilemiyorum ama kavurucular turkiyedekilerden daha bilindik.
Ben Kawa’dan 87+ kahveyi kg 450 liraya alabiliyorsam neden tc’de makrolot kavruma 150 lira (250gr) veriyim ki..

Herkese merhabalar ,

Yorumlarda dediğiniz gibi fiyatların (usd bazlı) artış sebebi Brazilya da en yogun kahve tarlalarının olduğu bölgelerde ki doğal afetler oldu.Bununla birlikte Dünya genelinde (kahve borsalarından da takip edebilirsiniz ) usd bazlı artışlar söz konusu oldu.
Birde işin cok fazla bilinmeyen kısımlarından birtanesi de büyük tedarikcilerin (sadece yeşil cekirdek alım satım yapan firmalardan bahsediyorum) fiyatlar yükselişe gecince fiyat listelerini kapatmaları ve fiyat veren firmaların faiş fiyatlar ile fiyat vermeleri (Sözüm ona fırsatcılık yapmaları)

Bu fırsatcılık olaylarına sadece kahve de değil hemen hemen bütün sektörlerde alışılmışlık psikolojimiz oluştu...

Sektördeki her kavurucu daha fazla kahve satıp daha fazla ciro yapmak ister.İnanın yapılan zamlar insanların alım gücünü de düşündüğümüzde hiçbir kavurucunun işine gelmemekte.

Öngörüm en az 1 yıl kadar fiyatlarda dalgalanmaların devam edeceği yönünde.Arz-talep e baglı olarak borsa da usd bazlı fiyatların daha da yukarı yönde ivmeleneceğini düşünüyorum.

Eski fiyatları hem kavurucular hem de kahve severler mumla arayacak gibi...

Herkese merhabalar ,

Yorumlarda dediğiniz gibi fiyatların (usd bazlı) artış sebebi Brazilya da en yogun kahve tarlalarının olduğu bölgelerde ki doğal afetler oldu.Bununla birlikte Dünya genelinde (kahve borsalarından da takip edebilirsiniz ) usd bazlı artışlar söz konusu oldu.
Birde işin cok fazla bilinmeyen kısımlarından birtanesi de büyük tedarikcilerin (sadece yeşil cekirdek alım satım yapan firmalardan bahsediyorum) fiyatlar yükselişe gecince fiyat listelerini kapatmaları ve fiyat veren firmaların faiş fiyatlar ile fiyat vermeleri (Sözüm ona fırsatcılık yapmaları)

Bu fırsatcılık olaylarına sadece kahve de değil hemen hemen bütün sektörlerde alışılmışlık psikolojimiz oluştu...

Sektördeki her kavurucu daha fazla kahve satıp daha fazla ciro yapmak ister.İnanın yapılan zamlar insanların alım gücünü de düşündüğümüzde hiçbir kavurucunun işine gelmemekte.

Öngörüm en az 1 yıl kadar fiyatlarda dalgalanmaların devam edeceği yönünde.Arz-talep e baglı olarak borsa da usd bazlı fiyatların daha da yukarı yönde ivmeleneceğini düşünüyorum.

Eski fiyatları hem kavurucular hem de kahve severler mumla arayacak gibi...

Bir süredir yerli piyasada yaşandığını fark ettiğimiz, stoktaki (daha önce satın alınmış çuvallardaki) kahvelere zam yapılmasıyla ilgili fikriniz nedir?

Dümdüz kahve tad egzersizlerine tarafımdan başlanmıştır. Neymiş öyle yok kırmız meyve aromaları yok çiçek aromaları falan. Kahve dediğin aromasız ve acı olur. Yaşasın kötü ve ucuz çekirdekler. Bizim neyimize kaliteli çekirdek. Coğrafya kaderdir demişler.

Bir süredir yerli piyasada yaşandığını fark ettiğimiz, stoktaki (daha önce satın alınmış çuvallardaki) kahvelere zam yapılmasıyla ilgili fikriniz nedir?
Valla ticarette bu normal. Boşuna yüklü yatırım yapılmıyor. Tam da bu gibi durumlar için yapılıyor. Sonuçta amaç kar. Eski ürünlerin eski fiyattan satılmasını beklemek bence tatlı bir hayal ve reel değil.

Sadece kahve değil katma değer sağlayan bütün işletmelerde stokta ki ürünün fiyatı zamlı fiyatına göre revize edilir.

Çok artarsa içmeyiveriz olur biter. Biz içmeyince o da ucuzlar.
Keşke ülke olarak öyle bir imkanımız olsa.Kişi başına kahve tüketim miktarlarında diğer ülkelerin oldukca gerisindeyiz..

Dediğiniz cay icin olabilir ama orada zirvedeyiz =)

Başka bir konunun altında @ozcrh 'ın şu yorumunu gördüm, burada analiz etmek istiyorum:
Forumu muhattap alan kavurucu sayısının da az olduğunu hatırlatırım, yapılan aylık alım oylamasında ilk sıraya kalanlarda bile foruma selam vermeyenler var, bunun nedenini de forum biraz düşünsün.
Forum; genel olarak nitelikli kahve içicilerinin birbirini bulduğu, bir kazanç sağlamadan paylaşım yaptığı bir yer. Bizi muhattap alan kavurucular, ya "bizden biri" oluyor ya da iyi bir esnaf olmak için bizi dikkate alıyor.
Tüm ülkeleri bilmesem de merakımdan "sweden coffee club" gibi şeyler yazarak başka ülkelere baktım, ben bulamadım. Bunun sebebi kültürsel de olabilir, maddiyatsal da.. (sanıyorum bir avrupalı beğenmediği kahveyi çöpe atsa 15 eurosuna üzülmez)

"Toplu alım kazananı katılmak istemedi" konusuna gelelim, bunlar kimdir bakalım.. çok hızlı geçmiş toplu alım konularını taradım, bulabildiğim foruma selam vermeyen Petra ve Kungpow var. Biraz daha detaylandıralım:
- petra: sizin tecrübeleriniz çok iyi olabilir, 2x500gr tecrübem benim iyi değildi. Daha kötü olan instagramdan yazdığım mesajım görülmedi, karşımda muhattap bulamadım. zehir gibi acme espresso içtim, @Metehan abiye verdim 100gr, o da zehir gibi içti. Petra bana nedense şu video gibi geliyor, bence doğru zamanda doğru yerde açılmış bir cafe'den fazlası değil. Sahibini tanıyıp takip etmesem de, nitelikli kahveye gönül verdiğini sanmıyorum çünkü şöyle bir şey satıyor. Komik. her yerde belli bir fiyatı olan şeyler petra'da genelde daha pahalı, ben kendimi bunların eline düşüremem. Geçiniz.

-kungpow: ilginç bir kavurucu. en sevdiğim özelliği kahveleri kimin kavurduğunu bilmemiz (roastery'de başka biri çalışmıyorsa) ki o da birçok yılda tc kavurma şampiyonu Warrick. Bu arada kungpow (sanırım) bir ay bizi reddetti, başka bir ay kabul etti. Kabul ettiği toplu alıma katılmış ve hiç beğenmemiştim. Belki şampiyonluk overrated'dır belki adam kavurmamıştır belki de çok kavurduğu için kalite düşmüştür, bilemiyorum.
Fakat bariz bir şey: bir yıl kadar önce 4 paket kahve alırsan kargo bedava oluyordu, daha sonra ara ara 3 pakete düşürdüler, sonra %10 indirim olduğunu gördük, güncelde 2 pakete kargo ücretsiz. Fiyatlar pahalı (paket 300gr). Ben daha iyi kahvelerini içmedim. bir ittirme mevcut. Geçiniz.

- Probador: toplu alımı reddetmedi, katıldı. Ben de aldım, faciaydı. Ayrıca bir ara "kömür" yolladı. Üzerine laubali cevaplar-mailler. Rezillik. Buradan okuyabilirsiniz.
Okumucam kardeş resim yok mu, var abicim var..

Bu firmalar için genel özet:
Ben toplu alımda da toplu alımdan sonraki bir alımımda da sorun yaşamadım, memnun kaldım. Ancak forumda bazı paketlerdeki kavrumların veya firmanın müşterileriyle ilişkilerinin sorunlu olduğu görülüyor. Ben kendi adıma şunu düşünüyorum: Firmadan alışverişimi kesmeli miyim, yoksa illa aynı sorunların kendi başıma gelmesini mi beklemeliyim?

Tamam yazdık yazdık, bunlar neden hala içiliyor/seçiliyor. Çünkü demokrasi böyle bir şey arkadaşlar; herkes aynı ilgiyi paylaşmıyor, yeterli araştırmayı yapmıyor, ve aynı oyu atıyor. Online çekirdek satışı olmayan firmaya oy veren var toplu alımda. Bakıyor instagram'a, "petra, oo çok takipçili oo pahalı geçen önünden geçtim doluydu mutlaka iyidir" sonra alnının akıyla basıyor mührü ankette.
Bunlarla beraber forum da çok büyüdü, kahveye daha az ilgili 300 kişi "ben bu ay starbucks içicem" diyip ankette oy verebilse starbucks seçilir..
Bakınız 2020 Mart ayında rekor bir alım yapmışız😅🥲🥲şu an en az 500kg kahve satıyor seçilen kavurucu..

Toparlıyorum, ilk alıntıladığım hocamın yazısına katılmıyorum. Türkiye kahveseverleri arasında bu forum çok çok faydalı. bütün herkese tüketici olduğunu hatırlatır, bencil olmayıp birbirini kollamasını ve kötü kahveden uzak tutmasını tavsiye ederim..

edit: yazmayı unutmuşum, sadece kungpow'a bir şans daha vermeyi düşünüyorum. insan meraklı olunca semer vuranı çok olur..

Son düzenleme:
Benim alakasız bir isteğim olacak @Serkan bey. Lütfen başlıktaki ayrı yazılmış olan "ki" yi birleştirelim :)

@coffeebeansantalya çok güzel yazmış ellerine sağlık, tamamının altına imzamı atarım. burada nitelikli kahveye ulaşmak için çabalayan kemik bir kitle var, bu kitle her geçen dönemde büyüyor. kavurucu, distribütör ne olursa olsun kahve ile ilgili iş yapan herhangi biri için bu forum bulunmaz bir fırsat. sosyal medyada baya para harcayıp yapamayacağınız reklam ve PR'ı buradaki üyeler ile dürüst ve samimi bir iletişim sağlamanız halinde yapabiliyorsunuz.

Demlediğimiz kahveyi tekrar demleme zamanı geldi artık.

içmeyince ucuzlar mantığı bence yanlış. siz içmeyince kahveci de dükkanı kapar gider bu mantıkla.
Kar elde edemeyeceğini düşünen firma hayrına işletmeyecek sonuçta.
Biz içmemeyi çözüm olarak göreceğimize bizi yönetenler bizim refahımızı düşünüp nasıl vatandaşımın refahını artırabilirimi düşünse daha iyi değil mi? Hemen suçlu işletmeler oluveriyor.

Geri