• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Kafein toleransı eşiğini aştığınızda vücudunuzun verdiği tepkiler.

kemaly

Yeni Üye
İsim
Kemal Yalçınkaya
Daha fazla  
İsim
Kemal Yalçınkaya
Espresso Makinesi
BOSCH TES30321RW
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
V60, Aeropress, Nanopresso
Kahve Arkadaşlığı İl
ANKARA
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Etimesgut
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Mamak
Merhaba değerli kahve severler. Hepimizin günlük tükettiği ortalama kahve miktarı var. Ben espresso olarak günlük (7-9 gr arası single shot) 4-5 fincan kahve tüketiyorum. Bu tüketimin üzerine çıktığımda vucüdum bazı tepkiler veriyor. Kulaklarımda ve başımda basınç hissediyorum. Yatağa uzandığımda yatak sallanıyor gibi oluyor. Galiba taşikardi oluyor. Midemde aşırı gaz oluşuyor ve saatlerce sürüyor. Acaba sizler günlük ortalama tüketiminizin üzerine çıktığınızda vücudunuz benzer veya farklı tepkiler veriyor mu?

Ali Aytaç

İyi Bilinen Üye
İsim
Ali
Ben günlük kahve miktarını aștıysam ve o gün spor yapmamışsam ve işe de gitmemişsem sanırım vücudum fazla kafeinle baş edemiyor.
Bana olan etkileri bence dramatik noktada.
Başım sallanır gibi oluyor, dışarıdan gelen çocuk sesleri, üst komşunun ayak tikirdamalari normalde beni hiç alakadar etmez ve etkilemezken hatta duymazken tarif ettiğim günlerde bu sesler beni acayip sinir etmeye başlıyor. Sanki içimde bir huzursuzluk her an bir şey olacakmış gibi kötü hissediyorum kendimi.
Herşeye çok çabuk sinirleniyorum, o sırada bir iş yapmaya girisirsem mutlaka yapamıyorum, kafamı toplayamıyorum ve odaklanamıyorum. Mesela kitap okuyamıyorum, film izleyemiyorum, bulaşık yikayamiyorum..
2 saat kadar sürdükten sonra kaybolup gidiyor ve günlük yaşantımda birdaha hiç olmuyor.
Artık kahveyi sabah akşam olmak üzere günlük 30gr ile sinirlandirdim. Tatil ve off günlerimde de aynı oran beni bozmuyor ama araya bi Türk kahvesi atıyım dersem ufaktan başlıyor semptomlar.

uralavci

İyi Bilinen Üye
İsim
Ural AVCI
Normalde günde 2 kupa içerim. Pazar günleri evdeysem, hiçbir şeyle uğraşmadığım için sürekli kahve içiyorum. Yaklaşık 5 kupa, 80 gram kadar kahve tüketiyorum. Hiçbir şey olmuyor. Yani farklı bir his, ağrı, basınç, vs. 130 kg olmamın da etkisi vardır muhakkak ama o sınırı henüz hiç aşamadım sanırım.

kahuna

Aktif Üye
İsim
Mehmet
Daha fazla  
İsim
Mehmet
Değirmen
Comandante C40, Timemore C2
Ekipmanlar
Hario V60 plastik&kasuya, Pipamoka, Aeropress, Delterpress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar
Ben günlük 60 gr çekirdek tüketiyordum iki ay öncesine kadar. Bir gün yaşadığım yüksek tansiyon (170-90) ve taşikardi (100) ile günlük miktarı 45 gr’a çektim. Etkiler devam edince bugün doktora gittim kan tahlili yapıldı, sonucun çıkmasını bekliyorum. Umarım tamamen kahveyi yasaklamazlar

Ben günlük kahve miktarını aștıysam ve o gün spor yapmamışsam ve işe de gitmemişsem sanırım vücudum fazla kafeinle baş edemiyor.
Başım sallanır gibi oluyor, dışarıdan gelen çocuk sesleri, üst komşunun ayak tikirdamalari normalde beni hiç alakadar etmez ve etkilemezken hatta duymazken tarif ettiğim günlerde bu sesler beni acayip sinir etmeye başlıyor. Sanki içimde bir huzursuzluk her an bir şey olacakmış gibi kötü hissediyorum kendimi.
Herşeye çok çabuk sinirleniyorum, o sırada bir iş yapmaya girisirsem mutlaka yapamıyorum, kafamı toplayamıyorum ve odaklanamıyorum. Mesela kitap okuyamıyorum, film izleyemiyorum, bulaşık yikayamiyorum..
2 saat kadar sürdükten sonra kaybolup gidiyor ve günlük yaşantımda birdaha hiç olmuyor.
Artık kahveyi sabah akşam olmak üzere günlük 30gr ile sinirlandirdim. Tatil ve off günlerimde de aynı oran beni bozmuyor ama araya bi Türk kahvesi atıyım dersem ufaktan başlıyor semptomlar.

Kafeinin uyarılma seviyesini çok yukarılara çekmesiyle alakalı. Vücut alışkın olduğundan fazla kafein aldığında çok daha fazla şeyden uyarıldığınızı fark ediyorsunuz, ses, kalabalık vs. daha rahatsız edici oluyor. Daha fazla uyarıldığınız için dikkatiniz kolayca dağılıyor ve bunun sonucu olarak da odaklanamıyorsunuz.

Bende bunlar olmamasına rağmen vücutta özellikle ellerde hafif titreklik ve dengemi kaybedecekmişim gibi bir his oluşuyor.

msacid

İyi Bilinen Üye
İsim
Mustafa Sacid
@Ali Aytaç
Mesajınızı okuyunca şu video geldi aklıma :)
Ben günlük 60 gr çekirdek tüketiyordum iki ay öncesine kadar. Bir gün yaşadığım yüksek tansiyon (170-90) ve taşikardi (100) ile günlük miktarı 45 gr’a çektim. Etkiler devam edince bugün doktora gittim kan tahlili yapıldı, sonucun çıkmasını bekliyorum. Umarım tamamen kahveyi yasaklamazlar
geçmiş olsun

kahuna

Aktif Üye
İsim
Mehmet
Daha fazla  
İsim
Mehmet
Değirmen
Comandante C40, Timemore C2
Ekipmanlar
Hario V60 plastik&kasuya, Pipamoka, Aeropress, Delterpress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Üsküdar

Takeaway

Üye
İsim
Engin
Daha fazla  
İsim
Engin
Espresso Makinesi
Arçelik k-3185
Değirmen
Peugeot Kronos
Ekipmanlar
Hario V60-02 , Chemex 3 cup, Knnmaster, French Press
Bende de kahve yüzünden sık tuvalete çıkıyorum. Önceleri metabolizmam hızlı vs diyordum fakat artık biraz yormaya başladı. Sanırım bende bir doktora görüneceğim.
Bir de kahve bana hiçbir zaman dinçlik vermiyor aksine enerjimi çalıyor gibi hissediyorum.

nuclearmoonrise

İyi Bilinen Üye
Bende de kahve yüzünden sık tuvalete çıkıyorum. Önceleri metabolizmam hızlı vs diyordum fakat artık biraz yormaya başladı. Sanırım bende bir doktora görüneceğim.
Bir de kahve bana hiçbir zaman dinçlik vermiyor aksine enerjimi çalıyor gibi hissediyorum.

Fazlaca kahvenin kabızlık yaptığı da bir gerçek. Ayrıca evet uyanık kalmam gereken gecelerde kahve içince birden uyku bastırıyor ama yarım saat kadar sonra uykum açılıyor. Tabi pandemiden dolayı evde olduğum için günde ortalama 60 gram kahve tükettiğimden şu anlık öyle bir etkisi kalmadı.

erturk

Aktif Üye
İsim
m erturk
Daha fazla  
İsim
m erturk
aslında kahve çeşidine göre değişiyor. nitelikli kahvelerde çok sorun yaşanmıyor ancak diğerlerinde taşikardi, kan basıncında artış (hipertansiyon) gastrit vs gibi sorunlar sık oluyor. kahve'nin uyarıcı etkisi var ve uykuyu azaltıyor bu nedenle yüksek miktarlarda tüketince insomnia yapabilir, ayrıca diüretik etki nedeniyle sık tuvalete çıkartabilir belirli miktardan sonra.

açıkçası koyu kavrulmuş ve özellikle bayat kahveleri az miktarda dahi tüketemiyorum hemen bulantı, kan basıncında artış, taşikardi, mide yanması oluşturuyor. diğerlerinde ise hemen hiç sorun yaşamıyorum.

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Levent
Normalde günde 2 kupa içerim. Pazar günleri evdeysem, hiçbir şeyle uğraşmadığım için sürekli kahve içiyorum. Yaklaşık 5 kupa, 80 gram kadar kahve tüketiyorum. Hiçbir şey olmuyor. Yani farklı bir his, ağrı, basınç, vs. 130 kg olmamın da etkisi vardır muhakkak ama o sınırı henüz hiç aşamadım sanırım.

Sen 6 da kalkıp,proje yapan adamsın :) O kadar düşünceye, projeye vücut kafeini bile yakıyordur :)

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Levent

Tam o ara, Ali beraber kahve içelim mi desek, ne olur acaba :)