• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Zümrüt Karaca olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kafede “decaf” için ekstra ücret?

puspus

Üye
Konum
İstanbul-Anadolu
İsim
Yücel
Daha fazla  
İsim
Yücel
Espresso Makinesi
BFC Ela Junior
Değirmen
Mazzer Mini, Eureka Specilieta, Timemore Chesnut G1
Ekipmanlar
V60,Güralita,Delter, Chemex, Mokapot
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Ümraniye
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Ümraniye-Dudullu
Konuyu nereye açacağımı bilemedim açıkcası.
Belki ben yanlış düşünüyorumdur diye genel bir sorayım istiyorum.
Geçtiğimiz günlerde eşim ve oğlumla dışarı çıkma ihtiyacı duyduk ve soluklanma adına kahve de içeriz diye .....’da (kafe ismini kaldırmayı tercih ettim) oturduk. Eşim hamile olduğu için kafeinsiz kahve istedi, ben de affagato.
Menüde dikkatimi çekti, kafeinsiz tercih için 3₺ fark istiyorlardı. Garson çocuğa da sonra sordum gerçi ama tahmin ettiğim gibi bilgisi olmadığını söyledi.
Genelde sağlık nedenlerinden dolayı insanlar kafeinsiz tercih ederler diye düşünüyorum. Kaldı ki maliyetsel olarak ne gibi bir farkı var kafeinsiz kahvenin? Ve bir kafede bu tercih için ekstra ücret istenmesi bana biraz etik dışı geldi. Yanlış düşünüyor olabilir miyim?
 
Son düzenleme:
15₺fark, gramda 0.015₺.
20grlık bir porsiyonda 3 kuruş.
 
15₺fark, gramda 0.015₺.
20grlık bir porsiyonda 3 kuruş.
bu nasıl bir matematik üstad. Neyse bu bir yana decaf sonuçta özel sayılabilecek bir istek ve sadece standart dışı olduğu için bile buna ek ücret talep edilebilir(mesela starbucks "yumuşak içim" diye az kavrulmuş kahveye ek ücret alıyor halbuki daha az kavrum daha az masraf demek). Doğrudan kahve çekirdeğinin maliyeti olarak bakmamak lazım. Mesela decaf hacim olarak az talep edildiği için alış maliyeti fazla olabilir. Yahut (buna dikkat ediliyor mu bilmiyorum ama edilmesi gerekiyor) ekipmanların ayrı olması gerekiyor ve hazırlanırken karışmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Veya decaf kahvenin tat profili vs farklı çıkıyorsa buna karşı önlemler alınıyor olabilir.

Hasılı ek ücret talep edilmesi bence gayet normal. Ha şirket yine etmezse etmez ama kızılacak bir durum değil bence. Etik açıdan da kahve zaten lüks bir içecek; decaf de lüksün lüksü oluyor. Etik tartışacaksanız yeri bura değil naçizane düşüncem.
 
Etik kelimesi belki doğru olmadı ama decafı ben lüks olarak göremiyorum, o yğzden bu garipseme. Piyasada bildiğim hiç bir firma ayrı bir ekipman kullanmıyor bunun için.
bilemedim, dediğim gibi kafeinsiz tercih edenlerin büyük oranı sağlıksal sebeplerden tercih eder, bu yüzden kahveciyim diyen bir mekanın ekstra ücret istemesi garip geldi.
 
Şöyle ki kafe ve markalardan bağımsız olarak söylemek gerekirse, kafeinsiz kahve piyasasında kalite-maliyet arasında ister istemez bir ilişki mevcut. Kimse üst seviye kahvesini decaf istasyonuna göndermiyor. Genelde grade olarak orta halli çekirdekler decaf istasyonuna gönderiliyor. Onlar da kafeinsizleştirme metotları arasında en başarılısı kabul edilen Swiss Water ile işleme alınıyor. Bu işlem pek ucuza mal olmuyor haliyle. Üreticiler de işlem ücretleri ile hammaddenin maliyeti arasında bir denge kurmaya çalışarak kaliteden ödün veriyor. Bu nedenle maliyet olarak decaf kahvelerin kafe yahut kavuruculara yüklediği ekstra bir maliyet yok. Tek kötü yanı uzun süre stokta kalması, çabuk bitmemesi. Neticede kafeinsiz kahve tercih eden sayısı tahmin edersiniz ki çok ama çok düşük.

Hangi kafe yahut marka olduğu önemli değil, bana kalırsa kafeinsiz kahvenin fiyat olarak diğer fincan kahvelerinden ayırt edilmeden satılması, sunulması gerekir.

Ama derseniz ki grade olarak çok yükseklerde bir kahve decaf olarak ekstra fiyata satılıyor, o zaman amenna. Zira yüksek kaliteli bir decaf kahve gani gani hak eder verilen her kuruşu.
 
Kafenin ismini vermediğiniz için belki 3.dalga değil de standart bi kafe olabilir diye düşündüm ben. Ben 6 ay kadar üst düzey bir restoranın barından çalıştım. Kahve olarak 5 kiloluk çekirdek Illy kullanıyorduk ancak Decaff için ayrı değirmen almaktansa Illy'nin 250 gramlık öğütülmüş decaff espresso kutusunu alıyorduk. Açıkcası aylık çok sayıda 5 kiloluk çekirdek kahve almakla ayda 2-3 kutu 250 gramlık decaff arasında maliyet farkı çok büyük oluyor. He şahsi fikrimi sorarsanız ben de etik bulmuyorum, kendi mekanım olsa hele hele 3 lira gibi bi farkı asla talep etmem
 
Geri
Üst