• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Japanese Cold Brew | Videolu Anlatım

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Comandante c40 Nitro Blade, Baratza Encore
Ekipmanlar
Hario V60 02, French Press, Delter Press, Kalita Wave 185, Chemex 3 Cup, Konchero Isı Ayarlı Kettle
Gününüz güzel olsun.

Yaz aylarının gelmesiyle ve havaların ısınmasıyla sıcak demleme kahvelerin yerini de soğuk demlemeler alıyor yavaş yavaş.

Japanese cold brew demleme yöntemiyle, soğuk kahvenin nasıl demlendiğini ve kullandığım reçeteyi video olarak paylaştım.

Keyifli bir sonuç almanızı diliyorum.

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Bu tekniğe ısınamadım.Geleneksel yöntem daha uygun gibi geliyor bana.Sıcak demleyip soğutmaktan farkını anlayamadım.Anında buzla buluşup soğuyor ama gercekten etkili mi bilmiyorum.James hoffman dümdüz ağız kettle ile direkt dökuyordu suyu ve kuguboynu ile dökmenin avantaji yok diyordu bu yontemde

Son düzenleme:

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Ekipmanlar
Hario V60 02, French Press, Delter Press, Kalita Wave 185, Chemex 3 Cup, Konchero Isı Ayarlı Kettle
Bu tekniğe ısınamadım.Geleneksel yöntem daha uygun gibi geliyor bana.Sıcak demleyip soğutmaktan farkını anlayamadım.Anında buzla buluşup soğuyor ama gercekten etkili mi bilmiyorum.James hoffman dümdüz ağız kettle ile direkt dökuyordu suyu ve kuguboynu ile dökmenin avantaji yok diyordu bu yontemde
Açıkçası ben de klasik yöntemden yanayım ve tercihimi o yönde kullanıyorum, hem tat bakımından hem de soğukluk bakımından.

puspus

İyi Bilinen Üye
İsim
Yücel
Daha fazla  
İsim
Yücel
Espresso Makinesi
BFC Ela Junior
Değirmen
Mazzer Mini, Breville BCG820BSS,Porlex
Ekipmanlar
V60,Güralita,Delter, Chemex, Mokapot
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Ümraniye
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Ümraniye-Dudullu
Kahve içinde bazı aromaların belli sıcaklıkta ortya çıkıyor olmasından dolayı yapılan bir demleme bu. Kahve öncelikle sıcak suyla buluşmalı. Direk soğuk suda çözünmeyen aromalar ve kayıplar olacağı bilgisi var.

Klasik derken drip mi yoksa bekletme yöntemi mi?
Benim tercihim soğuk demlemede drip yöntemi.

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Ekipmanlar

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Kahve içinde bazı aromaların belli sıcaklıkta ortya çıkıyor olmasından dolayı yapılan bir demleme bu. Kahve öncelikle sıcak suyla buluşmalı. Direk soğuk suda çözünmeyen aromalar ve kayıplar olacağı bilgisi var.

Drip de olur ama ugrastirici ve ekipman gerektirmesi pek pratik değil.cold brew yapmak hem pratik hem ekipman gerektirmiyor hem de güzel oluyor

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre

Soguk hiç bir kahvede aromatik tatlar almadım.Önce sicak suyla buluşması da bir şey farkettirmiyor bence.Tek avantaji cabuk yapilmasi ve daha az kahve harcanması.Ama acılık oluşuyor.Cold brewdeki yumuşaklik olmuyor

oguzhanata

İyi Bilinen Üye
İsim
Oğuzhan Ata
Daha fazla  
İsim
Oğuzhan Ata
Değirmen
Timemore Chestnut Nano, Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Aeropress, Mokapot, Frech Press, Kalita
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Yenimahalle
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Beytepe
Ben de hem az kahve ile yapılabildiği için hem de kahve demlerken çıkan kokuyu çok sevdiğim için bu yöntemi tercih ediyorum. Cold brew güzel ama aynı miktar kahve için daha fazla çekirdek gerekiyor bana biraz ziyan oluyormuş gibi geliyor bu yüzden.

oguzhanata

İyi Bilinen Üye
İsim
Oğuzhan Ata
Daha fazla  
İsim
Oğuzhan Ata
Değirmen
Timemore Chestnut Nano, Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Aeropress, Mokapot, Frech Press, Kalita
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Yenimahalle
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Beytepe
Ha ayrıca az miktarda kahve ile yapıldığı için en sevdiğim çekerdekleri de kullanmaktan çekinmiyorum tabi :).