• Ocak Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Ocak ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Calibre Coffee olarak seçildi. Bu konudan Ocak ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Isı ayarlı kettle edinmeli miyim?

evbaristası

Yeni Üye
İsim
Mustafa
Daha fazla  
İsim
Mustafa
Merhabalar dostlar iyi forumlar,

Nitelikli kahve dünyasına yeni katıldım diyebilirim. Pour over demlemeler yapmaya çalışıyorum. (V60 ile) diğer ekipmanlarım var fakat kettle konusu kafamı kurcalamaya başladı. Isı ayarlı bir kettle kullanmıyorum. Suyu çaydanlıkta kaynatıp minik bir kaz boyunlu kettle ım var ona dökerek demleme yapıyorum. Sizce ısı ayarlı bir kettle demlemede ne kadar önemlidir? Basit bir gıda termometresi (saplamalı olanlardan) aldım Onunla sıcaklığı ölçer öyle başlarım demlemeye diye fakat o da hiç verimli ve doğru ölçüm yapmıyor maalesef. Yani kısacası kaynamadan sonra 1-2 dk bekleyip aktardığım kettleı da önceden hafiften ısıtıp öyle başlıyorum demlemeye ama hiçbir zamab kaç derece suyla demlediğini bilmiyoum. 1-2 derecelik fark bile demlemede ciddi farklara neden oluyor anladığım kadarıyla. Sizce bu ne kadar etki yaratır ısı ayarlı bir kettle edinmeli miyim?

Selemlar. 1-2 derecelik farkların ciddi farklar yarattığını düşünmüyorum ama bütçe varsa hiç kafayı yormaya gerek yok. Bir de bu işe girdin mi, sürekli kahve tüketen bir insana dönüştün mü o ısı ayarlı kettle elbet bir gün alınacak, kaçarı yok. :D Baştan alıp kurtul bence.

Selemlar. 1-2 derecelik farkların ciddi farklar yarattığını düşünmüyorum ama bütçe varsa hiç kafayı yormaya gerek yok. Bir de bu işe girdin mi, sürekli kahve tüketen bir insana dönüştün mü o ısı ayarlı kettle elbet bir gün alınacak, kaçarı yok. :D Baştan alıp kurtul bence.
Teşekkürler hocam sanırım haklısın gidişat oraya evrilecek gibi duruyor sonunda 😄

V60 da hangi reçeteleri uyguluyorsunuz?Alım yaptığınız kavurucuların recetelerini uyguluyor musunuz ya da uygulamak istiyor musunuz?

Genel olarak 4*60 (sanırım kasuya metodu) uyguluyorum. Başka reçeteler de youtube da gördüğüm kadarıyla denemeye çalışıyorum. Reçetelerde su derecesi verildiğinden bu kısmı es geçiyorum 😄

Genel olarak 4*60 (sanırım kasuya metodu) uyguluyorum. Başka reçeteler de youtube da gördüğüm kadarıyla denemeye çalışıyorum. Reçetelerde su derecesi verildiğinden bu kısmı es geçiyorum 😄
4*60 Orkun Üstel 4:6 Kasuya olsa gerek ama ikisi de spesifik derece aralıkları belirten reçeteler ve farklı reçeteler de denemek isterim diyorsanız cevabı anladınız 😂 Ancak Hoffman isimli bı abi var yetkili bir abiye benziyor vardır bir bildiği diyip recetelerini uygularsaniz almanıza gerek yok.Kaynar ve neredeyse kaynar sular öneriyor recetelerinde.Bu noktada karar sizin, amacınıza ve beklentinize hizmet edeceğini düşünüyorsanız bütçeniz dahilinde bir modele yonelebilirsiniz.

Evet ben de orkun üstel’den öğrenmiştim 😄 hoffman’ı az çok biliyorum reçetelerini denemedim pek. Tavsiyeniz için teşekkürler deneyeceğim 👍

• Like
Tepkiler: DtB
Bir gün elbet alacaksınız. Bütçenize göre bir ürün belirleyip alın derim. Her daim büyük kolaylık. Suyu başka yerde kaynat ordan oraya dök uzun iş. Tchibo'nun elektrikli kettlei muadillerine göre gayet iyi. internet mağazasında yok sanırım ama avmlerdeki yerlerinde genelde oluyor. Ben ondan kullanıyorum hem şık hem gayet iş görüyor. Su akış hızını düşürmek için aliexpresste küçük aparatlar var.

Elinizdeki kettle'ı kullanmadan önce bir sıcak suyla çalkalayıp döküp sonra fokurdamakta olan suyu ilave ederseniz demlemeye hazır olursunuz. Termometreye gerek yok ısıtsanız bile 95 in altına düşer o suyu aktardığınızda.

Isı ayarlı ufak bir uğraştan kurtarıyor sizi.
Bütçe açısından sıkıntı yoksa pratiklik için alınabilir.

Bu sitede indirimde. Benim de aklımı çeliyor aslında.

Elinizdeki kettle'ı kullanmadan önce bir sıcak suyla çalkalayıp döküp sonra fokurdamakta olan suyu ilave ederseniz demlemeye hazır olursunuz. Termometreye gerek yok ısıtsanız bile 95 in altına düşer o suyu aktardığınızda.

Bu teknigi kullanıyorum sayılır, 500 ml su ile fokurdayip dinlenmeye geçen kettle ımın fişini çekiyorum. Bir parça sıcak su ile goosenecki çalkalıyorum. Döküp 300 ml kadar su koyuyorum. İşte tam bu su 93-94 aralığında oluyor.
Isı ayarlı kettle için; Elde edilen katma degere bakarsak bence 2-3bin tl lere değmez . Neredeyse ikinci el bir 1zpresso parası düşününce

Link için çok teşekkür ederim baya uygun gibi görünüyor

Hocam bi tane normal gooseneck ibrik alıp, daha zücaciyecilerden 25 liraya, internetten 50 liraya gıda termometresi alıp ibriğe takıp kullanabilirsiniz. Ocakta kaynatırken istediğiniz derecenin 3 derece altında ocağı kapattığınızda tam istediğiniz derecede kalıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 29065
Çok teşekkür ederim. Benim kullandığım 350 ml lik kapağı olmayan bir gooseneck. Kapak olmadığından ısıyı çok çabuk düşürüyor sanırım iyi bir kettla a ihtiyacım var :)

Ekli dosyalar

• 61B254B9-C662-4A1E-B634-A783581B820C.jpeg
    61B254B9-C662-4A1E-B634-A783581B820C.jpeg
    63.4 KB · Görüntüleme: 18
Çok teşekkür ederim. Benim kullandığım 350 ml lik kapağı olmayan bir gooseneck. Kapak olmadığından ısıyı çok çabuk düşürüyor sanırım iyi bir kettla a ihtiyacım var :)
Uygun fiyatlı ve kapaklı olanlardan epinox öneririm, cash back kampanyaları ile Hepsiburada da 360tl ye falan geliyor, 1.2 lt ve geniş tabanlı, ayrıca 304 paslanmaz çelik gıda temasına uygun. Tutamak kısmı beli yakmıyor. Tavsiye ederim

Uzun süredir normal kettle dan kaz boynuna aktarıp öyle kullanıyorum.

Bende de ucuz bir termometre vardı çok geç tepki veriyordu. ikea fantast aldım. Önceden ısıtıp daha sonra kaynar suyu aktarıp baktığımda 92/93 derece çıkıyor. Demlemeye başlıyorum.

Eger bütçe veya zaman sorununuz yoksa değerlendirebilirsiniz çünkü onu ısıt ondan ona aktar vs. derken zamanla keyfinizi perdeleyebilir.

Isı ayarlı kettle çok ciddi fark ediyor. Kahve içmeyi seviyorsanız edinin derim. Markası bütçeyle alâkalı, genel olarak Konchero da işini yapar, bütçe müsaitse Brewista vb de tercih edilebilir.

Ocak üstü kettle'a derece takmak vb elbette denenebilir ama bunlar işlevsel çözümler değil.

Hepsini geçtim, sadece pratiklik açısından bile tavsiye ederim.

Çok teşekkür ederim peki yukarıda linki paylaşılan koncheroyu önerir misiniz kullanan var mıdır?

İki buçuk aydır her gün kullanıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Hocam merhaba

Aynı ürünü ben de düşünüyorum da, az su koyunca bir takım sorunlarla karşılaşılabileceğini okudum.

Her demlemede 400-500ml su kullanan biri sorun yaşar mı sizce, ve döküş kontrolü için her hangi bir işlem yapmak elzem mi, uğraşmak istemiyorum süzgeçle vs

Teşekkürler

Geri