• Haziran Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Haziran ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Tetra N Roastery olarak seçildi. Bu konudan Haziran ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Hikayeleriyle "Earl Grey Tea" ve "Grey Tea" ailesi

Kemtuz

Üye
Konum
Erzurum
İsim
Kemal
Daha fazla  
İsim
Kemal
Değirmen
Jx pro , severin elektrikli kahve öğütücü
Ekipmanlar
Nespresso, v60, french press, clever, aeropress
Kahve çekirdeklerinin hikayesi olduğu gibi çayında hikayesi var. Hatta olayları araştırdıkça çayın içinde diplomasi, tarih, savaş, kölelik, zerafet, lüks... kısaca ne ararsanız var. 2. Earl Gray 1830 da ingiltere başbakanı oluyor ve azda olsa önemli işler yapıyor. Ama günümüzde ingilizler bile onu bu şekilde hatırlamıyor. Hepimiz onu çay harmanı olarak biliyoruz :).
Peki nerden çıkmış bu harman? Bir hikayeye göre Çinden dönerken gemideki çaya bergamot yağı dökülüp karışıyor ve o zamanlar çay çok pahalı olduğu için (halen de öyle) atmaya kıyamıyor. Demleyip içince çok beğeniyor. Deneyen herkeste onunla hemfikir oluyor.
Bir diğer hikaye ise şöyle; Grey'in adamları bir çin soylusunun oğlunu (kendisini diyen de var) boğulmaktan kurtarıyor. Oda en sevdiği bergamotlu çay harmanını hediye ediyor. bu şekilde çay İngiltere'ye geliyor. Başka bir hikaye bu hikayeye çok benziyor. Aynı Çinli zenginimizin ailesinden kimse tehlike altında değil. Grey' e bizim suyumuz çok kireçli çayın tadını bozuyor biz o yüzden bergamot karıştırıyoruz çayın tadı güzel oluyor diyor. Ardından istersen biraz verim de sende dene diyor:).
Yukardaki romantik hikayenin yanında daha gerçekçi olanlar da var. O dönemlerde İngiltere çayı daha çok hindistandan alıyor. Eskiden piyasanın hakimi olan çin tekrar piyasaya girmek için başbakana yüklü miktarda çay armağan ediyor ;).
Malesef zamanla bergamot aramosı yoğun olduğu için yüksek kaliteli çaylar yerine kalitesiz çaylarla karışım yapmaya başlanıyor. Yüksek aromadan kimse fark etmiyor. İngiltere de bile böyleyken bence ülkemizde de durum aynı. Artık karışımlara bergamot yağıda konmuyor pahalı diye. Doğala özdeş aroma konuyor. Yani suni aroma ile kalitesiz çayları afiyetle içiyoruz. Ben earl grey tüketmemeye çalışıyorum.
Bir de Grey Tea ailesi var. Lady Grey (+portakal, limon ve narenciye), Russian Earl Grey (+kurutulmuş portakal kabuğu, limon otu ve bazen peygamber çiçeği yaprakları), Red Earl Grey (+rooibos), London Strand Earl Grey (buna çin çayı koymuşlar + narenciye, limon kabuğu). Daha çok çesidi var ama burda en bilinenlerini saymak istedim.
Yazımı evde earl grey harmanı reçetesi ve kendi bulduğum earl grey çeşidi ile bitirmek istiyorum. Reçete şöyle; 1 bardak kuru çaya (Seylan loose leaf) 10-15 damla bergamot yağı damlatıyoruz. Bu karışımı iyice karıştırıyoruz. Hava almayacak şekilde cam şişede birkaç gün sakladıktan sonra çayımız hazır. 6 aya kadar aromasını kaybetmeden içebiliriz. Benim icadım olan karışıma da "Turkish Earl Grey" adını verdim. Yurtdışında türkiye en çok elma çayı ile biliniyor. Bu fikirden yola çıkarak tarifini verdiğim reçeteye elma kurusu karıştırdım. Daha aromatik olsun derseniz 5-10 damla (miktarı siz dene yanıl bulacaksınız zevkinize göre) tatlı elma yağı ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.
 
Okurken çok keyif aldım. Tarif için teşekkürler, kesinlikle denemek istiyorum. :)
 
Bende earl grey çayını çok severim,yıllar geçtikçe çayların değişmesinden mi yoksa bana aromasının az gelmesinden mi, aynı tadı alamıyorum. Piyasada satılan yağlara güvenemediğim için bergamut kabuğundan yağı çıkartmaya çalıştım ancak başarılı olamadım. Şu an piyasada satılan en iyi earl grey Reyhan pastanesinde,internet üzerinde satışlarında mevcut.

 
Geri
Üst