• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Spada Coffee Roastery olarak seçildi. Bu konudan Mayıs ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Hario immersion switch dripper

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Konum
İstanbul
İsim
Levent
Sanırım Clever Dripper ile benzer bir ürün çıkarmışlar. Benim gözümde Immersion yönteminin en temelinde French Press mantığı var. Su ve kahveyi birleştir, belli bir süre bekle ve süz.

Avantajı tekrar edilebilir ve basit olması. Size fazla bir iş düşmüyor.

Bu yöntem için pahalı ekipmanlara gerek olmadığını düşünüyorum.
 

orneken

Aktif Üye
@campos Onu biliyorum da bu ürün v60 kalitadan farklı sonuçta. Biriktirip demleyip süzüyor :unsure: gerçi clever dripper da da varmış.
 

Cihan

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Gaggia RI9480/11 NEW CLASSIC PRO
Değirmen
Eureka Mignon Perfetto , Comandante C40 , Lelit Fred PL043
Ekipmanlar
Hario V60, Origami dripper, American press, Brewista smart filter, French press, Bialetti Brikka Mokapot, Syphon, Cold dripper, Soy cezve
Ben de bir kaç yıldır ara ara kullandığım Brewista Smart Filtreye benzettim bu dripperı.Gooseneck kettle ihtiyacı olmaması french pressten çok daha berrak ancak onun gibi gövdeli kahve verebilmesi açıkca hoşuma gidiyor.

Brewista smart.jpg

Clever dripper ve delikleri ayarlanabilir December dripper da @campos un yazdığı gibi aynı mantık ile demliyor.

Böylece Hario , kahvede gövde arttırmak isteyenler için konik tabanlı switch dripper ile katılmış
'çoğu düz tabanlı' immersion kervanına.
 
Son düzenleme:

Kahveciningalaksirehberi

İyi Bilinen Üye
Editör
Tarif açısından bambaşka bir dünyaya açılmış oluyorsunuz. Suyu dök, bekle, süz mantığı ile yaklaşılırsa, saçma bir alet gibi. Ama Gina gibi bakmak lazım bu ürüne; çok az bir su ile blooming yapılabilir, nasıl olsa akma olmayacak; demleme sırasında percolation’dan immersion’a geçilebilir, tamamen size bağlı; en güzel yanı ise, v60 filtresi kullanabilmeniz.

Merak ettiğim şey ise, mekanizma açıkken normal bir v60 gibi kullanılabilir mi? Çünkü yanlış bilmiyorsam alttaki silikon mekanizma çıkarılabilir bir şey...

 

cagatay1903

Aktif Üye
Konum
Beşiktaş
İsim
Çağatay
Daha fazla  
İsim
Çağatay
Değirmen
Timemore Nano, Porlex mini, comandante red sonja
Ekipmanlar
Hario v60 , hario immersion, güral kalita 185, tchibo kapsüllü makina, timemore tartı + kaan tartı, moccamaster
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Beşiktaş
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Beşiktaş
Bir de bu dripper var. Almak iyi bir fikir midir ?
 

Ekli dosyalar

  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    12.5 KB · Görüntüleme: 9

orneken

Aktif Üye
Biraz da Japon sitelerinden baktım ürüne. Normal cam v60 dan farklı bir akış deliğine sahip. Tırtıkların en dipte yok olması lazım yoksa demir bilye suyu kesemez. Elinde bilye ve v60 ı olanlar denebilir mi ? Tabii çocukken biriktirdiğiniz bilyelerinizi dağıtmadıysanız .
 

szkl

Aktif Üye
Konum
İstanbul
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Flair PRO
Değirmen
Baratza Forté BG, Comandante
Selam herkese,

Yeni aldığım ürünü ilk kez Probador Colectiva Guatemala El Boqueron kahvesiyle denedim. Daha önceki denemelere kıyasla çok daha tadı dolu dolu bir demleme yapabildim. Bu kahveyi ben beğenemiyorum ya da demleyemiyorum derken farklı bir deneyim yaşattı.

Sanırım Clever Dripper ile benzer bir ürün çıkarmışlar.

Clever ve benzeri ürünler hiç cezbedici gelmediler. Uzun bir süredir de Hario Immersion'ı hem V60 şekli hem de filtresi kullanabilir olmasından dolayı merak ediyordum.

Benim gözümde Immersion yönteminin en temelinde French Press mantığı var. Su ve kahveyi birleştir, belli bir süre bekle ve süz.

Bence immersion yönteminin en yaygın ve bilindik uygulaması French press demek daha uygun olur. Aeropress de bir diğer yöntem. Bir de Türk kahvesi var. Hepsinin kendince sürecinde bir farklılıkları var tabii :)

Böylece Hario , kahvede gövde arttırmak isteyenler için konik tabanlı switch dripper ile katılmış 'çoğu düz tabanlı' immersion kervanına.

Güzel tespit :)

Tarif açısından bambaşka bir dünyaya açılmış oluyorsunuz. Suyu dök, bekle, süz mantığı ile yaklaşılırsa, saçma bir alet gibi.

Aeropress'e ne derler :)

Merak ettiğim şey ise, mekanizma açıkken normal bir v60 gibi kullanılabilir mi? Çünkü yanlış bilmiyorsam alttaki silikon mekanizma çıkarılabilir bir şey...

Evet. Alt kısmı çıkabiliyor. Düzgün bir tabana oturtulursa standart cam V60 olarak kullanılabilir. Kilit açıkken de içerisinde yer alan bilye akışa izin verir.

Tırtıkların en dipte yok olması lazım

Seramik V60'da da dibe kadar uzanıyorlar.
 

szkl

Aktif Üye
Konum
İstanbul
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Flair PRO
Değirmen
Baratza Forté BG, Comandante
Deneyim olarak çok daha basit bir süreç sunuyor. Standart tarifi orta kalınlık öğütüm, 20 gram kahveye 240 gram su, 2 dakika demleme süresi. Yoğunluğu arttırmak için karıştırılabilir. Doz ve öğütme ayarındaki değişikliklere bağlı olarak da süre düzenlenebilir. Kısacası bir başka kara delik :)

Bundan sonra yeni kahvelerin ilk demlemesini bu aletle yapmayı düşünüyorum. Sonra sırasıyla V60, Blue Bottle Dripper, V60 Kasuya, Flair, Aeropress, Delter .... uzar gider :)
 
Üst