• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Hario Filtreleri Arasındaki Farklar! Demleme Testi!

PepukKahve

Üye
İsim
İsmail Gökcan
Daha fazla  
İsim
İsmail Gökcan
Herkese Merhaba,
Hario kahve filtrelerinin bildiğiniz gibi ülkemizde satışta olan 3 farklı çeşidi var.
Peki Hario filtreleri arasında ne tür bir farklılık var.

- İngiltere'de en çok satılan filtre olan Hario Hollanda üretimi olan 100'lük filtre çok mu kötü?
- Hemen hemen tüm kullanıcıların fikir birliğine vardığı standart sonuçlar veren 100'lük Japonya üretimi çok mu efsane?
- Akış hızı ile Hario kullanıcılarına yeni deneyimler sunan Hario 40'lı filtreler neler sunuyor?

İşte tüm bu soruların cevaplarını bu videoda vermeye çalıştım.

Bir sonraki videoda Japonya'ya test için gönderilen elimdeki 3 farklı lotu olan 40'lı Hario filtrelerinin testlerini sizler ile paylaşacağım. Bakalım sonuçlar nasıl olacak?

3 filtre için de Orkun Üstel'in @orkunustel demleme stratejisini örnek aldım.
Demleme detayları:
Öğütüm: Comandante 23 klik / 16 Gram
Kahve: Celcius Coffee / Ruanda Nyabumera Microlot Filtre https://celsius.coffee/urun/ruanda-nyabumera-microlot-filtre-kahve/
Su: Pınar Madran
Sıcaklık:94 derece

Reçete: 60 ML döküş , 30 saniye bekleme
60 ML döküş 54. saniyede
60 ML döküş 1.20 saniyede
60 ML döküş ve bitiş.

İyi Seyirler...

Son düzenleme:
Çok güzel bir video olmuş.

Belki kahve aynı olmayacak ama; cafec traditional filtre kullanan arkadaşlar videodaki tarifi (her 30 saniye 4x60ml) uygulayıp bitiş süresini yazabilir mi? Almayı düşünüyorum ve 40'lı ile farkını, en azından hız açısından, merak ediyorum

Çok güzel bir video olmuş.

Belki kahve aynı olmayacak ama; cafec traditional filtre kullanan arkadaşlar videodaki tarifi (her 30 saniye 4x60ml) uygulayıp bitiş süresini yazabilir mi? Almayı düşünüyorum ve 40'lı ile farkını, en azından hız açısından, merak ediyorum
Çok teşekkürler hocam. Filtre deneyimlerimiz bu hafta içinde devam edecek☺️

Hollanda üretimi olanından kullanıyorum. Çekirdek; Coffeerem’in Sipi Falls 17 gr 4x70 su
Değirmen; Molent G50 ile 38 klikte (30sn blooming) bol poşette optimum seviyesi olan kahveyi Hollanda üretiminde 45 klik ve 20 sn blooming ve döküş aralıkları 10 sn daha azaltarak benzer sonuçlar aldım. Fakat bol poşete göre daha fazla acılık hissediliyor.

Hollanda üretimi olanından kullanıyorum. Çekirdek; Coffeerem’in Sipi Falls 17 gr 4x70 su
Değirmen; Molent G50 ile 38 klikte (30sn blooming) bol poşette optimum seviyesi olan kahveyi Hollanda üretiminde 45 klik ve 20 sn blooming ve döküş aralıkları 10 sn daha azaltarak benzer sonuçlar aldım. Fakat bol poşete göre daha fazla acılık hissediliyor.
Süper hocam. Bu tarifinizi kullanacağım. Hollandayı 1-2 demleme videosunda kullanmayı planlıyorum. Öğütüm aralığı CMD’de acaba kaç klike denk geliyordur. Molent hiç kullanmadım🙃

Konuya ilave olarak farklı sitelerden satın alırken ürün kodlarına dikkat etmek önemli:

Hario 40'lı : VCF-02-40W Japonya
Hario 100'lü bol poşet: VCF-02-100W Japonya
Hario 100'lü Hollanda: VCF-02-100W-H Hollanda

2-3 ay önce aldigim japonlar daha inceydi ve tıkanmıyordu.Son 2 aydir aldıklarımda iki tarafi farkli dokuya sahip ve tıkanıyor çok kötü.Japonlarda da farklar var malesef

çok güzel bir video olmuş. teşekkürler. ben 40'lı filtrelerde sorun yaşamadım, baya memnunum ama üretim sorunu mevcutsa - ki forumda baya bahsediliyor - elbet bana da denk gelecektir. elimdeki stokta böyle bir sorun yaşarsam cafec almayı düşünüyorum açıkçası. (cafec videosu isteriz!!!)

ben farklı bir konuya dikkat çekmek istiyorum, tutarlılık çok önemli. hangi filtre ile demlerseniz o filtreyi öğreniyorsunuz ona göre demleme yapıyorsunuz, öğütüm aralıklarını su sıcaklıklarını ayarlıyorsunuz. dolayısıyla öğrendiğiniz filtre ile devam etmek (memnunsanız) iyi bir seçenek diye düşünüyorum. 40'lı filtre şikayetlerinin temel sebebi de bu aslında, insanlar filtreyi öğreniyor, temel rutinlerini uyguluyor fakat farklı sonuç veriyor. tutarlılık üretici açısından da önemli. (tüketiciden 100 kat daha önemli hatta)

çok güzel bir video olmuş. teşekkürler. ben 40'lı filtrelerde sorun yaşamadım, baya memnunum ama üretim sorunu mevcutsa - ki forumda baya bahsediliyor - elbet bana da denk gelecektir. elimdeki stokta böyle bir sorun yaşarsam cafec almayı düşünüyorum açıkçası. (cafec videosu isteriz!!!)

ben farklı bir konuya dikkat çekmek istiyorum, tutarlılık çok önemli. hangi filtre ile demlerseniz o filtreyi öğreniyorsunuz ona göre demleme yapıyorsunuz, öğütüm aralıklarını su sıcaklıklarını ayarlıyorsunuz. dolayısıyla öğrendiğiniz filtre ile devam etmek (memnunsanız) iyi bir seçenek diye düşünüyorum. 40'lı filtre şikayetlerinin temel sebebi de bu aslında, insanlar filtreyi öğreniyor, temel rutinlerini uyguluyor fakat farklı sonuç veriyor. tutarlılık üretici açısından da önemli. (tüketiciden 100 kat daha önemli hatta)
Ben de yıllardır Hario 01 filtrelerden kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım.

Sırf bu yüzden 40 lı filtrelerden bile almadım.

Filtreye alışınca, ona göre reçetelerinizi ayarlıyorsunuz.

Hangi filtre Hocam 40'lı mı yoksa 100'lü mü?
100 lü japon.Hatta önceden derdim millet memnuniyetsiz mis gibi filtre işte.Sonradan anladım bunlar da farkediyor.Şuan bendekinde iç kısım pürüzsüz dış kısım pürüzlü yani genel şikayet alan filtre bu.Önceden aldigim yine japon 100 luler ise daha ince ve iki tarafi da puruzsuzdu tıkanmıyordu kesinlikle

Yorumlarınız için çok teşekkür ederiz :) Bende şu an 40'lı hario filtrelerinin 3 farklı lotu mevcut. Şöyle bir ipucu vereyim bir sonraki video için; sorun olduğu düşünülen farklı yapıdaki 40'lı Hario Filtreleri test için Japonya'daki fabrikaya gönderildi. Orada testler yapıldı. Sonuçları ve denemeleri paylaşacağım en yakın zamanda. Benim videoda kullandığım 40'lı filtre en son partiden gelen filtre. Ben çok memnun kaldım açıkçası. Ben artık filtrelere alışkanlık olarak değil, her filtre ayrı bir deneyim olarak bakacağım sanırım :)

Cafecler için ise Abaca aldım, denemelere devam ediyorum. @raistlin sağ olsun diğer filtreleri de denememiz için göndermiş en yakın zamanda videosu gelecek. Sibarist Filtrelerde yolda :)

100 lü japon.Hatta önceden derdim millet memnuniyetsiz mis gibi filtre işte.Sonradan anladım bunlar da farkediyor.Şuan bendekinde iç kısım pürüzsüz dış kısım pürüzlü yani genel şikayet alan filtre bu.Önceden aldigim yine japon 100 luler ise daha ince ve iki tarafi da puruzsuzdu tıkanmıyordu kesinlikle

100'lük bol poşetleri 2,5 -3 senedir kullanıyorum açıkçası sıkıntı yaşamadım. Bende hem geçen sene aldığım hem de son partide bu video için aldığım filtreler var elimde karşılaştırayım hocam.

Bir de bu v60 setlerde çıkan 40'lı saman kağıdı filtreler var. Onları tecrübe edenler oldu mu? Youtube daki videoda bir beyfendi sürenin daha uzun kağıt tadının ise saman kağıdı olduğu için ıslatılsa dahi daha çok geçtiğini söyledi.

Bir de bu v60 setlerde çıkan 40'lı saman kağıdı filtreler var. Onları tecrübe edenler oldu mu? Youtube daki videoda bir beyfendi sürenin daha uzun kağıt tadının ise saman kağıdı olduğu için ıslatılsa dahi daha çok geçtiğini söyledi.
Şimdi bunun ile ilgili olarak @teyyaredenkahve de bu filtreden var. Kanaldaki tarif ile deneyip bize bilgi verir bence. Süre ve tat konusunda fikrimiz olmuş olur hem.

Toplu alımda indirimli olarak aldığım 40 filtrelerde akışkanlık sanki daha yavaş. Daha önce de bol miktarda 40 lı kutu kullanmıştım. Sanki bu son postada demleme sürelerim biraz uzadı

Saman filtrelerden kullandım.Kağit tadı falan hissetmedim özellikle dikkat ettim.Hatta kahveye pozitif etkisi var bence.Kolay bulunsa ozellikle onlardan alirim.Ama elimdekiler bitince cafecleri deneyecegim ben de.Bu hariolarla uğraşılmaz aynı isim altında surekliligi sağlayamıyor

Saman filtrelerden kullandım.Kağit tadı falan hissetmedim özellikle dikkat ettim.Hatta kahveye pozitif etkisi var bence.Kolay bulunsa ozellikle onlardan alirim.Ama elimdekiler bitince cafecleri deneyecegim ben de.Bu hariolarla uğraşılmaz aynı isim altında surekliligi sağlayamıyor
Aynı fikirdeyim. Beyazlatışmamış filtre ben de kullandım. Kağıt tadı sorunum hiç olmadı.

Geri